План-конспект уроку з основ здоров’я в 7 класі Тема «Суд над Тютюном»Скачати 116.8 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір116.8 Kb.
План-конспект уроку з основ здоров’я в 7 класі

Тема «Суд над Тютюном»Мета: Навчальна: на основі даних про хімічний склад тютюнового диму, патологічних реакцій організму на нікотин розширити знання учнів про руйнівні наслідки куріння;

Розвивальна: створювати умови для розвитку логічного та критичного мислення учнів; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати пізнавальний інтерес при демонстрації різних способів пізнання світу, різних прийомів подачі навчального матеріалу; розвивати самоосвітню компетенцію;

Виховна: виховувати в учнів позитивне відношення до навчання через мотивацію учбової діяльності, шляхом розкриття практичного значення теми виховувати потребу у здоровому способі життя; дбайливе ставлення до здоров’я,

Форма уроку: урок-суд.

Технології : розроблено на проблемній , випереджувальній, інтерактивній основі.

Форми роботи на уроці: повідомлення учнів, мультимедійна презентація, робота в парах, бесіда.

Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, диск з презентацією, бланки з шкалою само оцінювання, стікери для голосування, елементи костюмів.

Діючи особи:

Суддя

СекретарПрокурор

Адвокат


Тютюн.

Лікар


Бізнесмен

Економіст

Біохімік

Курець


Студент

Юрист


Учень

Хід уроку

І. Організаційний момент (1 хв.)

1 Вступне слово до присутніх.

2 Оголошення теми.
ІІ. Мотивація діяльності та постановка завдань ( 4 хв.)

1 Актуальність теми.

2 Міні – інсценізація «Учень – Вчитель»

ВЧИТЕЛЬ. Як це, Настя? Кого завгодно я могла уявити з цигаркою, але ж тільки не тебе! Отже ми стільки раз говорили з вами про шкідливі звички, про негативний вплив куріння на здоров’я …

УЧЕНЬ. Немає від вас спокою Тетяна Сергіївна, все повчаєте!
Ніяка це не звичка! Який негативний вплив, про що ви говорите? Мій тато багато років курить и досі живий! Яка шкода може бути від однієї цигарки? Я така молода і здорова, а цигарка така маленька. А попереду все життя, у будь яку мить я можу відмовитись. І взагалі, курити модно і престижно. В фільмах усі круті герої курять. А я так хочу бути дорослої та незалежної!

ВЧИТЕЛЬ. Так... саме так говорять усі залежні від паління. Звичайно, ти не розумієш, що сама собі виносиш вирок, свідомо калічиш своє здоров'я. Як що ти і справді прагнеш незалежності … Запрошую тебе на суд. З'ясуй усі "за" і "проти". Тоді зроби свій вибір.

3. Постановка проблемного питання

ІІІ. Основна частина (33 хв.)

Секретар. Встати, Суд іде! (Усі підводяться. Заходить суддя і сідає.)

Секретар. Прошу усіх сідати!

Суддя. Сьогодні ми слухаємо справу зі звинувачення у злочині проти людства! Ми судитимемо незвичайного підсудного. Звинувачуваний Тютюн присутній в залі суда. Вислухаємо сторону звинувачення. Слово надається прокурору.

Прокурор. Шановний суддя! Шановні присяжні! Уважно подивіться на лаву підсудних. Перед вами особа, яка загубила багатьох людей, зробила нещасними тисячі сімей. Я не буду довго говорити про її злочини, нехай про це скажуть її вчинки та свідки звинувачення.

Суддя. Дякую. Слово надається адвокату звинуваченого.

Адвокат. Дякую Ваша честь. Звинувачення мого підзахисного дуже серйозні. Але захист впевнений що більша частина з них – фальсифіковані. Прошу надати слово моєму підзахисному.

Суддя. Дякую пане адвокате. Слово надається звинуваченому. Підсудний, розкажіть, як ви з’явилися в нашії країні.

Тютюн. Ваша честь! Я родом з Америки. До вашої країни я потрапив не відразу. У жовтні 1492 р. великий мореплавець Христофор Колумб відкрив не тільки Америку, але й мене. Місцеві жителі підпалювали мої сухі листя і вдихали дим. Спочатку матроси дивувалися цьому, але згодом відчули що після вживання тютюнового диму їх покидала втома і поліпшувався настрій. Командувачам було вигідно мати працівників здатних під час тривалого і важкого плавання швидко відновити сили. Через океан я потрапив до Європи, до Іспанії. Там вперше мене почали вирощувати на плантаціях. Хочу зауважити, що зустрічалися у моєму житті люди, які вивчали мене і встановили мої лікувальні властивості, а також використовували мене як декоративну рослину.

Суддя. Дякуємо підсудному за відверту відповідь. Вислухаємо сторону звинувачення. Слово надається лікарю.

Секретар: запрошується Лікар.

Прокурор. Чи відома вам ця особа?Лікар. Так, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Коли мені доводиться спілкуватися з хворими на рак легенів, спричинений довготривалим палінням, бачити їхні обличчя, слухати кашель, відчувати, що вони буквально борються за кожний подих, мені хочеться вийти на вулицю, узяти за руку будь-якого парубка, який з шиком палить цигарку, завести його до шпиталю і сказати: «Дивись, ось цим може все скінчитися!» Шкода, що ми, медики, не можемо піти на такий експеримент. і тому звертаємося до плакатів, лекцій, пропаганди проти паління ( №№ 1,2 ). Зло тютюну саме в тому, що розрахунок настає непомітно, але обов'язково.

Суддя. Який емоційний виступ! Одразу помітно, що це наболіле питання в нашого колеги. Свідок надав документальне підтвердження: фотографії легень людини. Вважаю можливим продемонструвати надані докази. Прошу секретаря суду прокоментувати їх.

Секретар: фотоматеріали супроводжуються документом, в якому зазначено як виглядають легені людини що курила багато років (№ 3). Для порівняння надано зображення легень людини, що не мала цієї звички. Суддя. Дякую за пояснення. Слово надається захисту. Запросіть бізнесмена.

Секретар: запрошується відомий виробник цигарок.Бізнесмен. Шановний суддя! Шановні громадяни! Моя продукція дуже хороша! На моїх фабриках працює біля 3 тис. працівників. Всі вони мають родини. Вони живуть з цього виробництва! Що їстимуть їх діти, якщо люди не палитимуть и виробництво зупиниться? До того ж прибутки від продажу не тільки мої. Я вчасно сплачую податки, наповнюю цим бюджет…

Суддя: Дякую. Викликаємо свідків сторони звинувачення!

Секретар: запрошується економіст.

Економіст. Як економіст, хочу відмітити, що купівля цигарок серйозно підриває сімейний бюджет. Ці гроші можна використати на відпочинок, на купівлю одягу, апаратури. Не важко підрахувати скільки витрачає родина якщо хоча б хтось один у родині випалює середню кількість цигарок – півпачки на добу… Я підрахував: за тиждень – це 40 гр.; за місяць – 160 р.; за рік – майже 2 тисячі гривень.

Секретар: дати свідчення запрошується біохімік.

Прокурор: свідок, що можете сказати про підсудного ?

1 Біохімік: Тютюн – однорічна рослина з родини Пасльонові (№ 4). До складу листків рослини входять речовини які надають тютюну характерного запаху. Основна особливість рослини – наявність нікотину. Це дійсно сильна отрута, але діє вона повільно. Підступність нікотину в тому, що він викликає залежність, оскільки здатен долучатися до обміну речовин (№№ 5,6). Нікотин заміщую корисні, сходні з ним за будовою, але менш стійки речовини (№№ 7,8). Так він стає організму необхідним, а людина – залежною.

Прокурор: Пане вчений, давно вже став звичним вислів: « Крапля нікотину вбиває коня!» Чи дійсно тварини є чутливими до дії нікотину?2 Біохімік: Ми настільки часто чули ці слова, що майже не звертаємо на них уваги! Звісно, навмисно вчені це не перевіряли. Але внаслідок необережних дій людини тварина не рідко відчувають «користь» тютюнового диму. Ось випадок, свідком якого був я сам… Поблизу полярної станції жили пінгвіни. Взагалі, вони дуже цікаві й охоче йдуть до людей. Один пінгвін став майже ручним, більшу частину дня він проводив біля людей. У новорічну ніч він залишився на станції, був у центі уваги, вчені жартували, сміялися й …курили. Через деякий час птах став неспокійним, поривався до дверей. А коли люди здогадалися її відчинити пінгвін утік…утік і більше не повернувся. Так «зимівники» викурили свого улюбленця.

Суддя. Свідок, що ви можете сказати про інші складники тютюнового диму?

3 Біохімік: Шкідлива дія диму не обмежується нікотином. До складу входить близько 4000 речовин, найбільш небезпечні: чадний газ, аміак, синильна кислота, миш’як, метанол, кадмій, ацетон. Шановні присяжні засідателі, звертаю вашу увагу на те, що зазвичай виробники не оголошують повний склад всіх домішок цигарки. Але я – вчений біохімік можу показати з чого складається сучасна сигарета. Отже це: (№ 9)

1) папір;2) селітра ( її додають до паперу, щоб сигарета не гасилася);

3) гліцерин (для зволоження);

4) смакові продукти та підсилювачі смаку;

5) клей;

6) фарба

7) тютюн (майже весь промисловий тютюн генетично модифікований).

Суддя. Дякую вченому. Слово надається захисту.


Секретар: запрошується головний свідок — запеклий Курець.

Адвокат. Ви палите?Курець. Палив, палю і палитиму (кашляє). Паління завжди мене заспокоює, я не гладшаю, у компанії старших я рівний. Коли нічого сказати у бесіді – цигарка заповнюю паузу, а коли їдальня не працює — то вона допоможе втамувати голод. Це ж не сигарета, а паличка-виручалочка! А якщо ви всі тут такі розумні, скажіть краще, від чого у мене кашель ...

Адвокат. Дякую. Шановний суддя! Ви щойно прослухали дуже відверте та правдиве свідчення. Невже сторона звинувачення заперечує їм?

Прокурор: заперечую пане суддя! Правда у тому, що головний свідок слабка та невпевнена у собі людина. До того ж необізнана… Я заперечую, та прошу вислухати наступного свідка!

Адвокат: Я протестую, пане суддя. Пан прокурор не мае права давати оцінку свідку!

Суддя: протест приймається! Прошу запросити наступного свідка.

Секретар: запрошується свідок звинувачення.

Суддя. Хто ви? Назвіться…

1 Студент: Я – студент, вивчаю фізіологію людини.

Суддя. Що ви можете сказати за матеріалами справі.2 Студент: Дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні ди-хальні шляхи, а потім – у трахею та легені (№ 10). Слизова оболонка трахеї та бронхів вкрита особливими клітинами, що мають війки. Війки здій-снюють коливальні рухи, завдяки цьому бронхи звільняються від дрібних сторонніх часток. Проте в «курців зі стажем» під дією сигарного диму війки втрачають здатність коливатися. Отже, органи дихання втративши природ-ну здатність до самоочищення, очищуються лише під час кашлю. З’являється так званий симптом - « кашель курця».

Суддя: Чи підтверджуєте ви наявність смоли у легенях курця?3 Студент: так, підтверджую. Легені людини, яка випалює пачку сигарет на день протягом року, містить 1 літр осадженої смоли.

Прокурор: ваша честь, прошу дозволу пред’явити всім присутнім наочні докази…

Суддя: будь ласка, надавайте…

Прокурор: Шановний суддя, шановні громадяни, свідок надає фотогра-фію: (№ 11) чітко помітно наявність смоли в легенях запеклого курця!

Суддя: Це жахлива картина, досить цього страхіття! Запросіть, будь ласка, наступного свідка.

Секретар: запрошується свідок звинувачення, юрист.

Прокурор: Мені відомо,що в багатьох країнах передбачено покарання за куріння. Що ви можете сказати?

Юрист: В городах Японії, США, Канади порушників заборони курити в громадських місцях – навіть на вулицях – штрафують. І сума штрафу велика: наприклад у Нью-Йорку це 1000 дол. У Болгарії куріння у громад-ському місті дозволено тому, хто має письмовий дозвіл оточуючих. В наший країні з 2013 року запроваджено Закон України "Про обмеження місць куріння тютюнових виробів".

Суддя: Дякую юристу. Оскільки це був останній свідок, заключне слово надається стороні звинувачення.

Прокурор: Дякую, ваша честь.

Як ми побачили «дружба» людини з тютюном є не лише медичною, але й соціальною проблемою. Підсумую,що дає ця дружба людині (№ 12):

1. Отруєння шкідливою речовиною; 2. Розвиток кисневого голодування; 3. Порушення нормального живлення тканин; 4. Поява злоякісних пухлин; 5. Поширення туберкульозу; 6. Погіршення пам’яті; 7. Забруднення повітря.

Звісно це не всі злочини підсудного і їм немає виправдання. Звинувачення вимагає для підсудного вищої міри покарання: позбавити підсудного права на існування, як надзвичайно шкідливу для людини рослину. Прошу шановних присяжних підтримати цей вирок.

Суддя: Дякую колега. Останнє слово надається стороні захисту.

Адвокат: Пане суддя! Шановні присутні! Дуже прошу вас бути об’єктивними… Адже зараз вирішується доля живої істоти! Як люба жива істота, Тютюн має право на існування, не залежно від того – подобається він людині, чи ні… Невже у людини є тільки права? Звісно, звинуватити іншого так легко! Так же легко, як виправдовувати себе…

Шановний суддя! Шановні присяжні! Звертаю вашу увагу на те, що протягом всього періоду знайомства з моїм підзахисним, саме ХОМО САРИЄНС був ініціатором цієї «дружби». Одні позбавили його батьківщини, розповсюджуючи світом; інші – заробляли на ньому гроші, нав'язуючи його найгірші якості. А більшість – використовувала, прикриваючи свої слабкості. Наполягаю на повному виправданні підсудного.

Суддя: Дякую пану адвокату. Останнє слово надається підсудному.2 Тютюн: Ваша честь! Я не вважаю себе винним, більш того, я прошу захисту від люди! Природа не дала мені ніяких засобів захисту: лише неприємну на смак речовину - славнозвісний нікотин. Ніяка інша істота не вживає мене, лише ХОМО САПІЕНС, наділений потужним розумом, зміг використати мої особливості, дивним способом! Звертаю вашу увагу, що жодного разу з мого боку не було спроб нав’язати своє товариство людині.

Шановний Суд! Сподіваюсь на правдиві висновки та прошу захисту!

Суддя: Суду потрібен час для прийняття рішення.

Секретар. Увага…оголошується рішення суду!

Суддя: Суд уважно вислухав всі свідчення і вирішив: надані докази свідчать про непряму вину підсудного, вважаю необхідним доправити справу на дослідування. На цей час підсудний позбавляється свободи пересування країною та обмежується в праві спілкування з людиною. Справу закрито. Секретар. Встати, Суд їде!

ІV. Рефлексія (4 хв.)

- На якому етапі уроку найцікавіше працювати?

- Де ми витратили найбільше часу?

- Що нам заважало працювати злагоджено?

- Що треба було зробити інакше?

V. Підведення підсумків (2 хв.)

VІ. Домашнє завдання (1 хв.)- Підібрати прислів’я, приказки та вислови про здоров’я, шкідливі звички.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка