План-конспект уроку з української мови 4 клас Тема: Правопис закінчень іменників жіночого роду на а (- я) в родовому відмінку однини



Скачати 70.34 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір70.34 Kb.
План-конспект уроку з української мови

4 клас


Тема: Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а (- я) в родовому відмінку однини.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду на –а (- я) в родовому відмінку однини. Розвивати вміння пояснювати закінчення іменників жіночого роду в даній формі за допомогою засвоєного правила. Виховувати увагу, любов до природи, зокрема до тварин.

Обладнання: картини осінньої природи, мовний матеріал.

Використана література: Рідна мова: Підручн. для 4 кл. / М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І.Мельничайко, Л.В. Скуратівський; за наук. Ред.. М.С.Вашуленка. – К.: Освіта, 2004.

План і хід уроку



І.Організація класу

ІІ. Перевірка раніше вивченого матеріалу

(використання інтерактивної вправи «Мікрофон»)

  • Яким було ваше домашнє завдання?( Виконати вправу 142)

  • Діти, тож про яку пору року розповідається в тексті вправи?

  • Які вирази вжито у переносному значенні?

  • У яких словах відбувається чергування голосних у корені?

  • Діти, чи подобається вам пора року осінь? А за що?

( Підсумок робиться в залежності від того, як діти відповідають)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

(використання інтерактивної вправи «Мозковий штурм»)

  • Діти, яку частину мови ви почали вивчати? (Іменник)

  • А що ви про нього знаєте?

  • Дайте визначення?

  • Скільки відмінків має іменник? Назвіть закінчення, які мають іменники при відмінюванні. (Підводиться підсумок)


IV.Повідомлення теми і мети уроку

  • От сьогодні ми будемо вивчати правопис закінчень іменників жіночого роду на –а (- я) в родовому відмінку однини. Вивчатимемо правило.


V.Вивчення нового матеріалуc:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\images 4.jpeg

1. Завдання від білочки.

- Сьогодні всі завдання даної теми підготувала білочка. Тож першим нашим завданням буде вправа 143 ст.72.

- Відкрийте свої підручники на ст..72 Впр.143.
2. Колективна робота з таблицею.

c:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\53758_html_m6e4549d6.jpg

- Розгляньте таблицю. Скажіть в яких в яких іменниках жіночого роду в родовому відмінку однини пишеться закінчення - і, а яких – и?

- А від чого залежать закінчення таких іменників? ( Від кінцевого приголосного основи іменника в початковій формі)

3. Засвоєння правила.c:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\images.jpegен.jpeg

- А тепер ознайомимося з правилом на ст..72. (Зачитує один з учнів)

- А тепер прочитайте кожен самостійно. Хто може нам його розповісти?

VI. Закріплення вивченого матеріалуc:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\default.jpeg


  1. Робота з текстом

  • Розкриємо наступний наш конверт. А тепер виконаємо вправу 144.

  • Відкрийте підручники на ст..72 Впр.144.

а) Читання тексту і поділ його на частини

- Поділіть текст на частини? Скільки частин має текст?



б) Коротка бесіда про допомогу дорослих і дітей

птахам і звірам взимку

  • Діти, як ви і ваші друзі допомагають птахам і звірам взимку?

  • Яких ви знаєте зимових птахів?

в) Списування тексту, вставляючи пропущені

закінчення іменників

  • А тепер відкрийте зошити, запишіть число і класну роботу.

Пяте листопада

Класна робота

Вправа 144

  • Спишіть текст, вставляючи пропущені закінчення іменників.

г) Визначення відмінків іменників

- А тепер визначте в яких відмінках знаходяться іменники в даній вправі?



д) Пояснення вимови і написання виділених слів

- Чому ми у виділених словах: легко – пишемо букву «ге» ( бо легенько); швидко – пишемо букву «де»?



2.Робота з прислівями
Де верба - доброту віддячить.

Ліс і вода - така й господиня.

Який поріг, там і вода.

Хліб – батько, брат і сестра.

Криниця з водою - вода – мати.

Яка криниця, що людина з розумом.

Вода за такий і господар.

  • Зверніть увагу на дошку.

  • У творіть прислів’я і запишіть їх.

  • Як ви їх розумієте?

  • Утворіть родовий відмінок однини від виділених іменників і визначіть їх закінчення.

Фізкульхвилинкаc:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\belka.jpg

Ой, яка ж вона швиденька,

Наша білочка руденька!

Не звірятко – просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору – вниз –

Нема зупинки.

А ми поскачемо хвилинку,

Розімнемо ніжки, спинку.

Відпочили гарно всі.

Час за парти сісти всім.



  1. Творчий диктант

  • Для першого ряду від вікна буде таке завдання.

  • Утворіть або запишіть подані іменники в родовому відмінку.

Держава, земля, телеграма, Оксана, береза, хвиля, волошка.

  • Другий ряд з поданими іменниками складе речення і запише в зошит.


Держава, земля, телеграма, Оксана, береза, хвиля, волошка.

  • Третій ряд добере до слова «хвиля» спільнокореневі слова.

4.Каліграфічна хвилинка

- Запишіть в зошити велику і малу літеру «Ха» і сполучення слів.


Х х Хх хв Ля хвиля

Тиша в морі… Ледве-ледве колихає море хвилі.

(Леся Українка)

5.Робота із загадками

а)Відгадування загадок(впр146)

б)Списування трьох загадок за вибором

- Запишіть будь-ласка три загадки за вибором (Впр.146, ст..73)



в)Пояснення закінчень іменників жіночого роду в родовому відмінку однини

Фізкульхвилинка

Встаньте, діти, потягніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

Веретенцем покрутіться.

Відпочили? Все гаразд.
6. Розвиток звязного мовлення

- Складіть усний твір за поданим початком, використовуючи іменники в родовому відмінку.


Був прохолодний ранок. Навколо тиша. І раптом у нашу шибку хтось постукав: « Тук-тук! Тук-тук!» Я побачила (побачив) у вікні синичку…

( використовують картини осінньої природи)



c:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\images.jpegо.jpegc:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\1872093_258546_26292189_14038763_18559884_15296921_34f8eab84777.jpeg
c:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\8337389_d681699a.jpgc:\documents and settings\ivanovi\рабочий стол\images.jpegш.jpeg

VII. Підсумок уроку

  1. Продовжіть речення

  • У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на –а (- я) мають закінчення – і після… ( м’яких приголосних та [ж], [ч], [ш]).

  • У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на –а (- я) мають закінчення – и після… (твердих приголосних).

2.Гра «Впіймай іменник у родовому відмінку однини».

У Марічки, у сестрички

Засмутилось кругле личко:

Повернулася із річки,

А в косі немає стрічки.

Біля вільхи, край дороги

Не знайшла, втомила ноги.

Сльози бризнули в Марічки:

« Як же буду я без стрічки?»

3. Пояснення домашнього завдання.

( Впр.147, ст..72 – вивчити правило)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка