План проведення уроку: Організаційний момент. Вступ до теми. Ознайомлення із засобами регулювання дорожнього рухуСкачати 56.26 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір56.26 Kb.
Тема. Твоє життя – в твоїх руках

Мета: Ознайомлення учнів з правилами організації дорожнього руху, структурними елементами вулиці та дороги, технічними засобами організації дорожнього руху, прищеплення розуміння необхідності суворого дотримання встановлених правил поведінки на дорозі, навчати приймати участь у дорожньому русі без негативних наслідків, вироблення навичок спостережливості, уміння самостійно приймати рішення в екстремальних ситуаціях.
План проведення уроку:

 1. Організаційний момент. Вступ до теми.

 2. Ознайомлення із засобами регулювання дорожнього руху.

 3. Учасники дорожнього руху – пішоходи.

 4. Підсумок заняття. Практичне закріплення знань.


Обладнання: «Правила дорожнього руху» посібник; «Правила дорожнього руху» в малюнках; картки із дорожніми знаками.


 1. Організаційний момент. Вступ до теми

Усі ми багато разів на день користуємося вулицями та дорогами тих міст, містечок, сіл, у яких живемо. Або й просто любимо прогулятися рідною вулицею. Проте, чи завжди ми пам’ятаємо, що, вийшовши за поріг домівки, стаємо учасниками дорожнього руху і заради своєї безпеки повинні орієнтуватись у складній ситуації на дорозі, самостійно приймати рішення. Допомагає нам у цьому знання необхідних правил поведінки.

Історична довідка. Перші правила виникли більше двох тисячоліть тому. Ще в першому столітті до нашої ери Юлій Цезар заборонив колісницям з’являтися на вулицях Риму вдень, бо це створювало реальну небезпеку жителям міста. У Європі спробували ввести правила руху кінних екіпажів у ХХVII столітті, а в Росії перші правила і відповідальність за їх порушення було введено в 1683 році.

Минав час. Змінювалось життя, з’явились сучасні автомобілі. Відповідно змінювалися і правила. Для того, щоб на дорогах було безпечно, весь автотранспорт підкоряється законам вуличного руху.

На сьогодні в Україні ми дотримуємося Правил дорожнього руху, які діють з 1 січня 2002 року – це основні правила поведінки всіх учасників руху, які повинні їх знати і виконувати. Сьогодні ми розпочнемо вивчення правил безпечної поведінки на дорозі з їх основи – порядку та принципів, що визначають організацію всіх процесів руху на дорогах нашої країни для подальшого їх практичного застосування.
2. Засоби регулювання дорожнього руху

Головними засобами організації дорожнього руху є дорожні знаки, дорожня розмітка та світлофори.

Існує сім груп дорожніх знаків.

Попереджуючі знаки. Загальна ознака – трикутник білого тла з зовнішньою облямівкою червоного кольору. Ці знаки інформують про характер небезпеки і розташовуються перед небезпечною ділянкою дороги, рух по якій вимагає вжиття відповідних обстановці заходів.

Знаки пріоритету. Мають різну форму: трикутник, прямокутник, ромб, коло, восьмикутник білого, червоного, блакитного тла. Вони вказують черговість проїзду перехресть, перетинів окремих проїзних частин і вузьких ділянок дороги.

Забороняючи знаки. Загальна ознака – коло білого, червоного, блакитного тла із зовнішньою облямівкою червоного кольору. Ці знаки вводять або скасовують визначені обмеження руху. Їх установлюють безпосередньо перед тією ділянкою, де введено обмеження або заборону.

Наказові знаки. Загальна ознака – коло блакитного тла. Ці знаки вводять або скасовують визначені режими руху, які обов’язкові для всіх або тільки для визначених учасників руху. Їх установлюють перед ділянками дороги, де цей режим введений.

Інформаційно-вказівні знаки. Загальна ознака – прямокутник блакитного, зеленого, жовтого або білого тла. Ці знаки інформують водіїв та інших учасників руху про особливості дорожньої обстановки, найменування населених пунктів і порядку проїзду, установленні режимів руху на окремих ділянках вулиць і доріг.

Знаки сервісу. Загальна ознака – прямокутник блакитного тла. Вони інформують про розташування відповідних об’єктів, призначених для обслуговування транспортних засобів, пасажирів, водіїв.

Знаки додаткової інформації (таблички). Загальна ознака – прямокутники білого тла. Їх застосовують для уточнення або обмеження дії інших знаків.

(Робота з картками)Світлофори. Для регулювання дорожнього руху застосовують світлофори із сигналами зеленого, жовтого і червоного кольорів. Сигнали, як правило, мають форму кола і розташовані вертикально або горизонтально. Світлофори діляться на дві групи – транспортні і пішохідні. Послідовність розташування сигналів – зверху вниз або зліва направо: червоний, жовтий, зелений. У будь-якому випадку значення сигналів таке: червоний та жовтий – рух заборонено, зелений – рух дозволено.

Запам’ятайте! Постійне блимання жовтого сигналу означає, що перехрестя нерегульоване.

Будова вулиці та її облаштування. Проїзна частина призначена для руху автомобілів. Автомобілі рухаються правими смугами руху. Поздовжня дорожня розмітка поділяє проїзну частину на смуги руху. На проїзній частині розташовані зупинки маршрутних транспортних засобів. Перетин проїзних частин утворюють перехрестя, що бувають регульовані та нерегульовані.

Пішоходи повинні рухатися по тротуарах. Для безпечного переходу проїзної частини пішоходи користуються пішохідними переходами. В основному пішохідні переходи влаштовують біля перехресть. При інтенсивному русі пішоходів перехід можуть влаштувати поза перехрестям. Межі пішохідного переходу визначаються розміткою. Нерегульовані пішохідні переходи позначаються знаками «Пішохідний перехід». Найбільш безпечним є підземний перехід та надземний (місток), які повністю виключають перетин пішохідних і транспортних потоків.
 1. Учасники дорожнього руху: пішоходи

Ви вже мали змогу познайомитися з принципами організації дорожнього руху на вулицях нашої держави. А оскільки ви самі стаєте учасниками дорожнього руху, то, без сумніву, знаєте, що дорожній рух – процес складний і небезпечний. Він вимагає від усіх, хто бере в ньому участь, максимальної зосередженості, свідомого ставлення до ситуації та чіткого розуміння своїх дій у кожний конкретний момент руху.

Разом з тим, безпечна поведінка і незнання багатьох особливостей дорожнього руху можуть стати причиною нещастя чи навіть трагедії. І загрожує це, перш за все, тим учасникам дорожнього руху, хто бере в ньому участь у якості пішоходів. Не секрет, що половина ДТП стається за їх участі чи з їх вини. Саме тому сьогодні ми зосередимось на вивченні правил поведінки на вулиці цієї категорії учасників дорожнього руху.Умови безпечного переходу дороги.

Спільною частиною для руху пішоходів і автомобілів є пішохідний перехід. Для вибору моменту переходу треба визначити, чи не створює автомобіль для пішохода небезпеку. Існує три випадки, за яких можна переходити дорогу. 1. Автомобіль далеко – можна переходити.

Питання: Як ви вважаєте, за якої відстані від місця переходу автомобіль вважається далеко? (150 метрів і більше).

 1. Окремий автомобіль стоїть – можна переходити.

Водій зважив на наміри пішохода перейти і пропускає його. У цьому випадку автомобіль знаходиться від пішохода дуже близько, тому треба постійно спостерігати за ним. Якщо автомобіль поблизу і рухається, то він створює небезпеку.

Ступати на перехід можна лише в тому випадку, колі автомобіль зупинився повністю. Не зайвим буде подивитися на водія, визначити, чи бачить він вас.

Питання: Інколи водії дають знак «Я тебе бачу - переходь». Хто може відтворити цей знак?


 1. Всі автомобілі стоять – можна переходити.

На регульованих перехрестях дорогу можна переходити на зелений сигнал світлофора. У цей час автомобілі, для яких вмикається червоний сигнал, повинні зупинитися.

Під час переходу вулиці треба чітко знати послідовність огляду проїжджих частин: • Подивитися ліворуч

 • Подивитися прямо

 • Подивитися праворуч
 1. Підсумок заняття. Практичне закріплення знань

Сьогодні ви познайомилися з багатьма правилами безпечної поведінки на дорозі, вивчили багато різноманітних знаків. Сподіваюся, ви добре зрозуміли, які небезпеки чекають на людей, що не знають Правил дорожнього руху. Сьогодні ви побачите декілька перехресть (регульованих та нерегульованих), навчитеся переходити через пішохідний перехід (на перехресті та посеред вулиці). А ще, найголовніше, за годинку практичного тренування побачите на власні очі, скільки людей не знають Правил дорожнього руху та створюють небезпечні ситуації на дорогах.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка