Плани-конспекти уроків до курсу світова література в 2 класі



Сторінка1/6
Дата конвертації21.02.2016
Розмір1.37 Mb.
  1   2   3   4   5   6




Відділ освіти Старокостянтинівської районної державної адміністрації

Хмельницької області



Плани-конспекти уроків до курсу

світова література

в 2 класі

2012


Укладачі:

Бондар Світлана Андріївна, Ващук Світлана Петрівна, Кравець Любов Василівна, Остапюк Мирослава Іванівна, вчителі початкових класів Стецьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Старокостянтинівської районної ради Хмельницької області

Технічний супровід: Шевчук Володимир Семенович вчитель фізики Стецьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Старокостянтинівської районної ради Хмельницької області
Рецензент: О.М.Куйдан методист РМК відділу освіти Старокостянтинівської райдержадміністрації
Друкується згідно рішення ради районного методичного кабінету відділу освіти Старокостянтинівської райдержадміністрації

(протокол від _____ 2012 року № ___ )

Бондар С.А., Ващук С.П., Кравець Л.В., Остапюк М.І. «Плани-конспекти уроків до курсу світова література в 2 класі»; навчально-методичний посібник, 2012. – 90с.

Навчальний посібник може бути використаний вчителями початкових класів, які обрали курс варіативної частини навчального плану «Світова література» в 2 класі. Матеріал розроблено відповідно до вимог програми і дозування навчального матеріалу, враховуючи вікові особливості школярів.

Теми уроків близькі та зрозумілі дітям. Вони допоможуть поглиблювати і вдосконалювати їх знання та практичні навички.


Розділ І. Усна мудрість народів світу для дітей (4 години)
Урок 1. Прислів’я, приказки, загадки народів світу

Матеріал уроку. Прислів’я, приказки, загадки народів світу.

Мета: ознайомити дітей з підручником, його структурою. Розширити знання про усну народну творчість, історію виникнення і особливості використання приказок, прислів’їв, загадок, виховувати почуття любові до усної народної творчості.

Обладнання: обкладинка підручника «Зарубіжна література» збільшених розмірів.

Хід уроку

І. Ознайомлення з підручником «Зарубіжна література».

1. Бесіда вчителя з учнями.

- Розкажіть про те, як ви влітку відпочивали?

- Що найбільше вам запам’яталося?

- Які книжки ви прочитали?



Діти обмінюються враженнями.

- За літо всі ви підросли на сонечку та дощах, а тепер будемо рости за роботою – вчитися, набиратися знань. І у цьому нам допоможе підручник із зарубіжної літератури.



2. Зустріч із «Зарубіжною літературою».

Стук у двері. Вчитель впускає до класу ученицю старших класів зі збільшеним зображенням обкладинки підручника в руках.



Зарубіжна література.мені здається, що ви говорите про мене?

Діти. - А ти хто?

Зарубіжна література.

Література я нечитана,

Новенька в мене свитонька.

З вами познайомлюся охоче,

Бо кожен з вас читати мене схоче.

В мене є казки на різні теми,

Є байки, вірші, статті, легенди.

Стану другом кожному із вас

Зарубіжну літературу полюбить другий клас.

Зарубіжна література.

— Перед тим, як кожному з вас дістанеться гарна книжка, я повинна впевнитись у тому, що ви не забули моїх друзів-літер і вмієте читати.

а) Відновлення прислів'я.

На дошці записані прислів'я. Але у словах випали усі голосні. Вставте їх і поясніть прислів'я.

М.др.м н.хт. н. вр.д.вс., а н.вч.вс..

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився).

Зарубіжна література. - Ви справилися з моїм завданням. Молодці. Кожна з цих книжок потрапляє в надійні руки (Роздає підручники дітям).

Зарубіжна література. - Мені вже час прощатись з вами. Адже на мене чекають ще тисячі другокласників України. А вам бажаю не розгубитися, сміливо ступати на кожну нову сходинку, бути здоровими, сильними, відважними.

Адже скільки ще незвіданого, несподіваного буде на вашому шляху! Скільки на вас чекає пригод, цікавих зустрічей, знайомств, та найважливіше випробування — здобуття знань. Хай вам щастить! До зустрічі!

(Зарубіжна література виходить з класу).

3. Розгляд підручника, знайомство з його структурою.

Давайте розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки. Розгляньте малюнок. Кого зобразив художник? Яку книжку тримає хлопчик? Що роблять діти? Що допомогло вам про це здогадатися?

Хто є автором підручника? Де і яким видавництвом видана?

Щоб добре вчитись, треба вміти швидко орієнтуватись у книзі. Для цього у зарубіжній літературі, як і в будь-якій іншій книзі, є зміст. Це перелік усіх торів за порядком сторінок на яких вони розміщені у підручнику. Відкрийте с.412, розгляньте зміст. Чорним кольором надруковано назви розділів. Прочитайте їх. Далі розміщені назви творів та вказані їх автори, сторінка, на якій цей твір надрукований. Також у підручнику вміщені твори для самостійного додаткового читання під рубрикою «Зробіть канікули цікавими».

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Прочитайте назву І розділу ("Усна мудрість народів світу для дітей").

Як ви думаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?

Так, це будуть кращі фольклорні та художні твори для дітей, написані письменниками Європи. Тому цей розділ поділено на чотири теми.



ІІІ. Розповідь про усну народну творчість.

У давні-прадавні часи, коли люди не навчилися ще ні читати, ні писати, їм потрібно було передавати свій життєвий досвід дітям, внукам, правнукам — наступним поколінням. Як це зробити? Народними творами, усною народною творчістю!

До усної народної творчості належать також прислів'я та приказки.

Прислів'ями називають короткі крилаті народні вислови повчального змісту:

"Брехня — мов снігова куля, що довше котиться, то стає більша" (Шведське).

Приказки (примовки) — це теж стислі крилаті вислови. Вони близькі до прислів'їв, але не містять висновків: "У нього завжди сім п'ятниць на тиждень" (Білоруське).

Прислів'я та приказки — важливий жанр усної народної творчості багатьох народів. Ці невеликі фольклорні твори відгукуються на найважливіші проблеми людського життя. Тому прислів'я і приказки різних країн мають спільні теми.

Примовки ввібрали мудрість і досвід народу. Вони збагачують мову, увиразнюють її.



ІV. Робота з прислів’ями та приказками народів світу.

1.Виразне читання прислів’їв та приказок вчителем.

2. Самостійне читання прислів’їв та приказок учнями (мовчки).

3. Перевірка первинного сприймання.

- Виберіть примовки із кожної групи. Прочитайте їх.

- Прислів’я яких народів вам найбільше сподобалося? Яке саме, чому?

- Доберіть до кожної групи українське прислів’я.

- Попрацюйте в парах: розкрийте один одному зміст прислів’їв ( на вибір).

4. Інтонаційне промовляння прислів’їв, відповідно до мовленнєвої ситуації.

Фізкультхвилинка

Ми з-за парт мерщій встаєм,

Лінькам волі не даєм,

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки.

Ліньки наші відлетіли,

Ми за парти тихо сіли.

VI. Опрацювання загадок народів Європи.

1. Робота над англійською загадкою.

Слухання загадки, яку читає вчитель.

Яку підказку дав вам автор?

Прочитайте першу строфу «буксиром» в парі.

Прочитайте другу строфу мовчки.

2.Робота над молдавськими загадками.

Читання загадок учнями (мовчки).

- Читайте загадки з таємничою (загадковою) інтонацією.

- Відгадайте загадки самостійно.

- Кому важко, скористайтеся довідкою.

3. Робота над російськими загадками.

Читання загадок сильнішими учнями.

- Відгадування загадок.

- Яка загадка вам найбільше сподобалася, чому?



VII. Підсумок уроку.

Що нового ви дізналися на уроці?

Які прислів’я і приказки ви запам’ятали?

Що таке усна народна творчість?


Урок 2. Ігровий дитячий пісенний фольклор

Матеріал уроку. Ігрові дитячі пісеньки. Колисанки «Сон» (Болгарська), «Спи косеньке» (Литовська), «Вже заснули річеньки», «Лю-лі, лю-лі, соколя», (Молдавська), «Конячка поні» (Шотландська), «З понеділка до неділі» (Шведська).

Мета: розширити знання дітей про усну народну творчість, ознайомити з особливостями виконання колискових пісень; вчити виділяти дійових осіб; виховувати любов до фольклору народів Європи.

Обладнання: запис колискових пісень: «Лю-лі, лю-лі, соколя», «Спи, косеньке», записані на смужках деформовані речення.

Хід уроку

І. Мовна розминка.



1. Фонетична зарядка.

а) Гра "Зроби як...".

Як плаче дитина?

Як сміється?

Як мама заколисує дитину?

б) Чистомовка.

Шу-шу-шу — чистомовки я пишу.

Ят-ят-ят — їх пишу для всіх малят.

Ки-ки-ки — всі говорять залюбки.

Ло-ло-ло — щоб чисте мовлення було.



2.Розчитування.

а) Вправа для розвитку мовної догадки.

Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви. (Діти працюють з індивідуальними картками).

Зразок картки

МА...А Д...Б РІ...НА

ТА...О БЕРЕ...А СОЛ...ДКА

БАБ...СЯ В...РБА МАТ...РИНА

ДІД...Сь СОС...А КОЛИ...КОВА


  • Прочитайте разом із сусідом по парті. Як можна назвати одним словом кожну колонку слів?

  • Продовжіть усно кожну колонку відповідними словами.

  • Де ви зустрічали слова останньої колонки?

ІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

А сьогодні на уроці ви дізнаєтесь багато цікавого про колискові пісні, пісні-забавлянки, дитячі пісеньки та познайомитесь із деякими з них.

Прочитайте тему нашого уроку, записану на дошці: " Ігровий дитячий писемний фольклор.

Яке слово незрозуміле?



Фольклор — (в перекладі з англійської означає народна мудрість, народне знання). Автором фольклорних творів є народ.

ІІІ. Розповідь учителя про колискові пісні.

Дуже важливими для виховання дітей є забавлянки, віршики, скоромовки, колискові пісні.

Колискові пісні відомі усім народам. Це перші поетичні твори, звернуті до дитини.

Хто є виконавцями пісень?

(Слухання колискової пісні «Спи косеньке» «Лю-лі, лю-лі, соколя»).

До кого звернена пісня? Яке її призначення?

Виконавцями виступають дорослі, але призначені ці твори для найменших — немовлят і дітей, що тільки починають вчитися рідної мови.

У більшості колискових головною дійовою особою, звичайно, є дитина. А поряд з нею ті, хто її доглядає: мама, бабуся. Є ще колискові, які описують дитину в оточенні незвичайних дійових осіб. Це сон з дрімотою, кіт.

IV. Опрацювання колискової "Сон".



1.Виразне читання колискової вчителем.

- Послухайте уважно колискову і скажіть, які дійові особи тут присутні.



2.Перевірка первинного сприймання.

- Які дійові особи колискової?



3.Словникова робота.

- Перинці, тиночку, ягнятко.

- Прочитайте "луною" за учнем (сильнішим).

- Прочитайте мовчки.

- Прочитайте зверху вниз із наростанням сили голосу (від шепоту до дуже голосного).

- Прочитайте знизу вверх, щоб сила голосу зменшилась до шепоту.



4. Читання колискової повторно вголос.

- Зверніть увагу на слова, що описують Христо.



5.Вибіркове читання.

- Прочитайте, якими словами починається колискова.

- Прочитайте опис того, де лежить хлопчик.

6. Виразне читання пісеньки.

- У якому темпі читаються колискові? З якою силою голосу?

- Які почуття передаються у них?

7.Вправа на розвиток швидкості читання. Гра "Буксир".

Спочатку веде вчитель, беручи на буксир весь клас. Тоді діти в парах. Сильніший учень читає на одне слово швидше. Товариш намагається наздогнати першого.

Фізкультхвилинка для очей

Совенята


Сплять маленькі совенята (очі заплющені).

Раз! — розкрили оченята.

Подивилися навколо (кругові рухи очима).

Потім вгору і додолу (головою не рухати, тільки очима).

Оченята — блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будемо читати.



V. Опрацювання колискової "Вже заснули річеньки".

1.Читання колискової учнями мовчки.

- Подумайте, які дійові особи цієї колискової.



2.Вибіркове читання.

- Прочитайте, яка була ніченька?

- В чому спить дитя?

- Що хоче хлопчик?



3. Вправа на формування правильного і швидкого читання. Гра "Фотограф".

Учитель показує початок речення з пісні, написаний на смужці паперу. Учні повинні за маленький проміжок часу прочитати те, що на смужці, "сфотографувати" очима, знайти кінець рядочка у підручнику і прочитати.

Зразки речень:

Вже заснули… й ви засніть… .

Місяць спить на… , а дитя в … .

Зірка спить на … , а дитя в … .

Хочуть спати … , хоче хлопчик … .

4. Виразне читання колискової.

Діти читають колискову сусіду по парті. Виправляють помилки один в одного.



VI. Опрацювання дитячих пісеньок: «З понеділка до неділі», «Конячка поні».

  1. Читання дитячих пісеньок сильними учнями.

  • Чого вчать нас ці пісеньки?

  • Визначте яка пісенька прославляє працю.

  • Через що дівчинка більше не дасть конячку своїй подрузі?

  • Як потрібно ставитися до чужих речей? (конячка поні)

  • Чи можливо так прожити життя? (з понеділка до неділі)

  1. Повторне читання дитячих пісеньок. (мовчки)

  2. Виділення дійових осіб і аналіз змісту. (конячка поні)

  • До чого не звикла конячка?

  • Кому дівчинка дала конячку?

  • Чим сусідка стьобала конячку?

  • Чому сусідці не дадуть конячки?

  1. Виділення дійових осіб і аналіз змісту. (з понеділка до неділі)

  • як головний герой проводить свій час кожного дня?

  • Ваше ставлення до цього способу життя?

  1. Виразне читання дитячих пісеньок

VII. Підсумок уроку.

Бесіда.



  • З яким видом народної творчості ви познайомилися?

  • Чим ці пісеньки особливі?

  • Чим подібні колискові пісні і дитячі? Що в них відмінне?

  • Які особливості їх виконання?

  • Гра "З якої колискової?"

  • Прочитайте перекручені речення. З яких колискових вони взяті? Прочитайте їх назви.

дшеШви, онс, ходьби зі сулі, гомо Христо колизасуй.

жеВ лиснуза ченькирі, й ив снізате ченькиві.


Урок 3. Пісні-небилиці, лічилки народів світу

Матеріал уроку. Пісеньки-небилиці «У мене курочка була» (англ.), «Спи, хазяйко» (латиська), французькі лічилки.

Мета: ознайомити учнів з новими видами народної творчості, удосконалювати навички правильного виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати образну уяву, здатність розрізняти реальність і вигадку.

Обладнання: тексти пісень.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Гра «Доповни прислів’я».

- «Любить заєць той ліс, …» (у якому зріс). – угорське

- «Свої сухарі смачніші…» (від чужих пирогів). – німецьке

- «Правда як олія: завжди наверх…» (випливає.) – французьке



2. Вправи на тренування дихального апарату.

Учні вчаться промовляти останнє прислів’я з різною інтонацією (здивовано, радісно, запитально, сумно).



3. Розчитування.

а) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом

Ози лови лічил

Зали вається хапа тиму приказ ка

Хо лічи скоромов

ІІ. Актуалізація опорних знань.


  1. Декламування колискової пісні (напам’ять) окремими учнями

  • Чим для кожної людини є колискова пісня?

  • Яку колискову пісню ви знаєте?

  • Де і коли ви її почули?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Гра «Пройди лабіринт – прочитай слово».



  • Прочитавши слова, ви дізнаєтесь про що і про кого ми будемо сьогодні читати.


IV. Робота над піснею-небилицею «У мене курочка була».

  1. Слухання пісеньки, яку читає вчитель.

  2. Словникова робота.

залюбки місила

тарілки пекла

засвітила смерком

  1. Самостійне читання учнями. Аналіз змісту.

    • Чому ця пісня має таку назву?

    • Які рядки пісні це доводять?

    • Скільки дійових осіб у пісні?

    • Чим ця пісенька вам подобається.

  1. Виразне читання пісеньки вголос окремими учнями.


V. Робота над піснею-небилицею «Спи, хазяйко».

  1. Прочитайте пісеньку мовчки. Про кого вона?

- Хто за хазяйку виконував всю роботу?

- Що зробили кури, гуси, кабанець і пес для хазяйки?

- Яку роботу виконали коток і когуток, що з ними трапилося?


  1. Словникова робота.

кури буряки прорвали

гуси сорочки попрали

кабанець город скопав

пес дрівцята нарубав

когуток обід зварив

  1. Читання пісеньки вголос «ланцюжком».

    • Першу частину пісні читають хором учні першої парти, на другу частину до них приєднуються учні другої парти…І так по черзі до читання підключається весь клас.

  1. Мовно-логічне завдання.

    • По пам’яті спробуйте відновити рядочки пісні, з’єднавши слова, що на дошці (із словникової роботи).

  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка