Плани-конспекти з природознавства 3 клас 3 клас



Сторінка1/11
Дата конвертації19.02.2016
Розмір1.59 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Плани-конспекти з природознавства 3 клас

3 клас

Урок 1. Тема. Що таке природа. Якою буває природа. Охорона природи 302

Урок 2. Тема. Тіла. Речовини. Молекули 309

Урок 3. Тема. Сонячне світло і тепло 313

Урок 4. Тема. Термометр 316

Урок 5. Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря 318

Урок 6. Тема. З чого складається повітря. Збережемо повітря чистим 321

Урок 7. Тема. Без води немає життя. Властивості води-рідини.

Вода — розчинник 326

Урок 8. Тема. Перетворення води. Кругообіг води в природі 329

Урок 9. Тема. Вода має бути чистою 332

Урок 10. Тема. Що таке гірські породи. Що таке корисні копалини.

Гірські породи потребують охорони 335

Урок 11. Тема. Що таке ґрунт. З чого складається ґрунт 338

Урок 12. Тема. Охорона фунту 340

Урок 13. Тема. Зелене диво землі — рослини. Різноманітність живих

організмів. Значення рослин у природі та житті людей 342

Урок 14. Тема. Будова рослин. Рослини — живі організми 347

Урок 15. Тема. Дерева, кущі, трав'янисті рослини.

Якими бувають дерева, кущі, трав'янисті рослини 352

Урок 16. Тема. Різноманітність рослин у природі 356

Урок 17. Тема. Розмноження квіткових рослин. Як виростити нову рослину

з насінини. Як виростити нову рослину без насіння 360

Урок 18. Тема. Довкілля рослин. Як рослини пристосувалися

до різних умов життя 365

Урок 19. Тема. Чи можуть рослини захищатися. Охорона рослин 372

Урок 20. Тема. Як розрізняють тварин. Тварини — живі організми 379

Урок 21. Тема. Різноманітність тварин у природі 382

Урок 22. Тема. Чим живляться тварини. Ланцюги живлення 385

Урок 23. Тема. Як розмножуються тварини 389

Урок 24. Тема. Довкілля тварин. Як тварини добувають корм 392

Урок 25. Тема. Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин 395

Урок 26. Тема. Гриби. Дроб'янки. Значення грибів і бактерій у природі. Їстівні та отруйні гриби. Корисні та хвороботворні бактерії.

Правила гігієни 401

Урок 27. Тема. Людина — частина природи. Організм людини.

Шкіра — захисник організму. Бережіть шкіру 404

Урок 28. Тема. Скелет — опора тіла людини. Як бути струнким 408

Урок 29. Тема. Як людина рухається. Чому треба тренувати м'язи 412

Урок 30. Тема. Як відбувається живлення людини.

Бережи органи травлення 416

Урок 31. Тема. Для чого і як людина дихає. Бережи органи дихання 420

Урок 32. Тема. Для чого людині органи кровообігу.

Бережи органи кровообігу 424

Урок 33. Тема. Мозок і нерви. Як людина сприймає 427

Урок 34. Тема. Взаємозв'язки в природі 429

3 КЛАС


УРОК 1

Тема. Що таке природа.

Якою буває природа. Охорона природи

Мета: закріпити поняття природа, нежива природа, жива природа; формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологіч- ну, практичну цінність природи для людей; розвивати уміння розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; роз- ширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і нежи­вою природою; виховувати почуття відповідальності за природу рідно- го краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти приро­ду; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників царств живої природи; предмети неживої природи, малюнки із зображенням рослин різних видів, кросворди.

ХіД УРОКУ

Хвилинка спостережень

Який зараз місяць?

Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?

Як змінився колір неба?

Чи падав дощ?

Перевірка домашнього завдання

Бесіда. Що таке ґрунт?

Які складові ґрунту ви знаєте?

Як утворюється ґрунт?

Тест.


Запишіть відповіді: так чи ні.

Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

родючість — головна властивість ґрунту.

Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.

Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та міне-

ральні добрива.

До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

Проблемне завдання

Про що буде наш урок, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд.

Розгадування кросворду «Природа» (див. додаток).

Повідомлення теми і мети уроку

Вивчення нового матеріалу

Використовуємо методи інтерактивного навчання «Мікрофон» та

«Мозковий штурм». («Що належить до природи?»)

Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм і кольорів, дивовижна гармонія зелених барв оточує нас повсякчас. При­рода не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Всі вони змінюються протягом року і при- крашають Землю по-своєму.

Робота в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».

Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року.

Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин. (Учні в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь» пригадують, як змінюється життя тварин протягом року.) Планета Земля, на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір, морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Всі живі організми не можуть жити без повітря. Все це належить до природи. А людина? Людина — теж частина природи. Але вона — істота розумна. Тільки вона здатна створювати те, чого ніколи не було у природі.

На завершения експерти підсумовують: «Ця інформація дозволяє нам зробити висновок: все, що нас оточує, і сама людина належить до приро­ди; крім того, до природи належить й те, що зроблено людиною».

Бесіда про предмети живої і неживої природи.

1) Читання учнями віршів з екрана телевізора (науково-освітній

канал).


Де ти, білочко, живеш?

Що ти, білочко, гризеш?

У зеленому ліску,

У дуплі, у соснячку

Я гризу горішки,

І гриби, і шишки.

А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш у дуплі?

Мене добре зігріва

Моя шубка хутрова.

І тому зимові дні

Мені зовсім не страшні.

(Г. Демченко)

Перелічіть все, що належить до живої природи (у вірші).

Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

Зійшли сніги, шумить вода, Весною повіва, Земля квіточки викида, Буяє травка молода; Все мертве ожива. Веселе сонечко блищить, Проміння щедро ллє, Гайок привітно шелестить, Неначе кличе пригостить; Струмочок виграє...

(П. Грабовський)

Перелічіть все, що належить до неживої природи (у вірші).

Що ще належить до неживої природи?

Гра «Жива і нежива природа».

(Подорож за таблицями, картинами, гербарієм.)

Об'єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тваринами і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає команда, яка швид­ше виконає завдання (див. додаток).

Робота з підручником (С. 75).

Знайти в тексті підручника «Якою буває природа» відповідь на за- питання:

Що дає природа для людей?

Робота в зошитах (С. 13, завдання 1—4).

Назвати предмети, зроблені людьми.

Що вивчає природознавство? Фізкультхвилинка

3. Зупинись! Природі боляче!

Читання учнем вірша з екрана телевізора (науково-освітній канал).

Всією душею, всім своїм серденьком

Люблю тебе, рідний край, земленько рідненька.

І вас люблю, гори, ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки...

Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці —

Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!

Ти мене годуєш, як свою дитину,

Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!

Розповідь вчителя.

Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її ро- дючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш ти­хий земний рай!

Сьогодні Україна — одна з екологічно забруднених країн. Трагедією в житті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Велика кількість радіаційних продуктів потрапили у навколишнє середо- вище після аварії, згубно вплинули на все живе, на здоров'я людей. Значно підвищилася захворюваність, особливо серед дітей віком до 14 років.

Збільшився ріст екологічних захворювань. Заводи і фабрики завда- ють великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак...

У пам'яті спливають слова Тараса Шевченка: «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде».

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвили- ну. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки авто­машин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

3) Виступ екологів.

й учень. «Берегти природу — значить берегти життя»,— у цих словах закладено глибокий зміст, адже кожен з нас — це часточка всьо­го живого на землі, і вона — наш спільний дім.

й учень. Природа, як поранений птах, кричить, благає нас до- помогти їй. Ми повинні знати, як можна зберегти природні багатства для тих, хто живе й житиме на Землі.

й учень. Дехто вважає: «Нічого не станеться, якщо я зламаю одну гілочку, зірву квітку, знищу метелика, нап'юся березового соку».

Але природі буде гірше! Бо кожна зламана гілка, кожна зірвана квіт­ка, кожний знищений метелик — це маленька трагедія, рана, яку ви за- вдали природі.

й учень. Запам'ятайте, якщо ви щось узяли від землі, то має- те віддати їй. Посадіть дерево, вичистіть джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді збережеться неповторна краса природи.

й учень. Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, вчені всього світу об'єдналися в Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати в Червону книгу.

й учень. Червона книга — це сигнал небезпеки, це заклик для всіх дорослих і дітей: «Допоможіть!».

й учень. На всій планеті Земля люди не байдужі до того, як на ній живеться і яку планету ми залишимо у спадок наступним поколінням.

Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти, Конвалії й фіалки ніжні І вісник березня — підсніжник?!

Ні! Ні! Бо в Червону книгу вчені занесли Світ неповторний і чудесний, Що поступово вимирає Й давно рятунку в нас благає!

й учень. Назва книги — «Червона», бо вона, подібно до черво- ного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи.

й учень. «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною».

Червона сторінка сповіщає, що видові загрожує загибель. Біла сторін­ка сповіщає, що вид ще не щез, але його все меншає і меншає.

А зелена сторінка — то сторінка надії. Сюди із червоних та білих «пе­реводить» ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.

й учень. У 1980 році випущено Червону книгу України.

й учень. В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рід- кісні рослини і тварини. На Львівщині є Майданський заповідник, заповід- ник Асканія-Нова, Канівський заповідник, Карпатський заповідник.

Вікторина.

Які ти знаєш рослини твоєї місцевості, занесені до Червоної кни­ги України?

Назвати тварин, які мешкають у твоїй місцевості, що занесені до Червоної книги України.

Які птахи, комахи занесені до Червоної книги?

Назвати лікарські рослини твоєї місцевості, які занесені до Чер­воної книги.

Слухання пісні «Джерельце».

Рольова гра. Спрощене судове слухання.

Ролі виконують: суддя — вчитель; обвинувачуваний — директор КСП; обвинувач — кореспондент газети «Сільські вісті», потерпілий — Риб- ка, експерт.

Кореспондент. Окрасою нашого Острополі є річка Случ. Ко­лись вона годувала рибою прибережних жителів. Та чи довго вона милу- ватиме наше око?

Тече вода каламутна, В Случі рибка дуже смутна. Вона смутна, ще й сердита, Бо, напевне, буде вбита. І не встигне закричати. Бо КСП і заводи Каламутять чисті води.

Рибка

Ой біда! Люди, що це за вода? Може, вам і добре пити, А мені в ній важко жити. І на дні, і у воді хімікати в ній усі.



А вода була ж колись. Люди, звідки ви взялись? Люди, трохи совість майте,— Бідну Рибку виручайте!

Кореспондент. Є причина сумувати Рибці у Случі, бо у воду потрапляють відходи з відгодівельного комплексу КСП «Левківське». Якщо так і далі буде, то не довго й до біди, адже кожному відомо, що «без води — і ні туди, і ні сюди».

С у д д я. Прошу експертів висловити свою думку щодо забруднен- ня води в річці Случ.

Експерт демонструє дослід забруднення води, підтверджує доповідь допо- відача.

Суддя виносить вирок.

Для підтримання чистоти води необхідно:

фільтрувати використану воду;

очищати дрібні водойми;

не засмічувати річки.

7) Запитання до учнів.

— Що вам потрібно робити, щоб не забруднювати воду її річці Случ?

(Відповіді учнів.)

Підсумок уроку. Оцінювання учнів

Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника (С. 74—75).

Вивчити правила поведінки в природі (С. 78—79).

Виконати завдання в зошиті (С. 14).

Додаток


КРОСВОРД «ПРИРОДА»

Розв'язавши кросворда, довідайтеся про скарб, який є найдорожчим і найціннішим у світі.






1




п










2







Р



















3




и

























р



















о






















д

























а












  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка