Плекати свою душу. Притча про сіяча



Скачати 126.56 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір126.56 Kb.
Плекати свою душу.

Притча про сіяча.

Вчитель ЗОШ № 6

Стецюк Н. В.


Тема. Плекати свою душу. Притча про сіяча.

Мета. Ознайомити учнів з Євангельською притчею про сіяча, порівняти сіяння зерна з сіянням у душі слова Божого, що закликає всіх до добра; на прикладах літературних творів підвести учнів до розуміння важливості роботи над своєю душею, спонукати учнів до самовдосконалення через розвиток духовно-моральних цінностей; виховання кращих рис характеру, бажання безкорисливо творити добро; сприяти розвитку мовлення учнів, уміння аналізувати, робити висновки.

Обладнання: комп’ютер, фрагмент мультфільму «Просто так!», грамзапис оповідання «Брудна старенька», грамзапис пісні «людина починається з добра», малюнки, таблиці.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Інсценізація вірша. В ході інсценізації учні з окремих малюнків утворюють на дошці картину куточка рідного краю.



1 учень (тримає в руках малюнок сонечка. Потім його прикріплює на дошку):

  • Я вітаю сонечко!

Всі: Здрастуй, золоте!

2 учень (тримає в руках малюнки квітів. Потім їх прикріплює на дошку):

  • Я вітаю квіточку!

Всі: Хай собі росте!

3 учень (тримає в руках малюнки хмарок з краплинками. Потім їх прикріплює на дошку):

  • Я вітаю дощичок!

Всі: Лий, як із відра!

Вчитель: Я вітаю. друзі, вас. Зичу всім добра!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вступна бесіда. (Додаток. Фото 1)

- Погляньте на цю картинку, створену вами. Огляньтесь навкруги. Ви бачите, що ми живемо в красивому, мудро створеному Богом світі. Проте цей світ, люди, які в ньому живуть, не є досконалими.

- Як ви розумієте слово «досконалий»? (Відповіді учнів)

- В Євангелії сказано (прикріплюється на дошку плакат):

Будьте досконалі, як отець ваш небесний досконалий.


  • Тільки досконалі люди можуть своїм серцем відчути, побачити Господа. Ми ж з вами своїми вчинками, словами, помислами можемо лише прагнути до досконалості.

ІІІ. Оголошення теми уроку та очікуваних навчальних результатів.

  • Що ж ви сподіваєтесь довідатись сьогодні на уроці християнської етики? (Більше довідатись про життя Ісуса Христа, про мудрість його слів, вчити оцінювати добрі і погані вчинки, вивчати Біблію, хочу стати кращим, добрішим, навчитися не переступати межу зла).

  • Я теж сподіваюсь, що ми повторимо вислови з Біблії, поглибимо знання про життя та діяння Ісуса Христа. А ще ознайомимося з новою Євангельською притчею, спробуємо її пояснити і зрозуміти.

ІV. Підготовча робота до сприймання нового матеріалу.

1. Колективна робота. Доповнити речення.

- Ви сказали, що досконалий – це добрий, слухняний, терпеливий, чесний… А де живуть всі ці людські чесноти? (В серці).

- Доповніть речення, записане на дошці.

Все життя проходить через …. (серце)


  • Як ви розумієте цей вираз? Людина серцем відчуває і радість, і горе. Послухайте притчу.

  • Одного разу старець, який довгий час жив у відлюдді, прийшов у село. Він ходив вулицями і запитував перехожих:

  • У тебе є серце? А в тебе є серце?

Люди не розуміли його і, не витерпівши, запитали:

  • Чому ти запитуєш, чи є у нас серце? Краще запитай, чи є у нас дім, сім’я, достаток? Старець посміхнувся і промовив:

  • Лиш би у вас було серце. А все інше прикладеться.




  • Яке серце мав на увазі старець? Можливо ось таке? (Вчитель відкриває малюнок серця (Додаток. Фото 2))

2. Складання «Словника серця».


благородне


чуйне

чуйне


добре



любляче

байдуже

зле


золоте


Від серця до Бога пряма дорога



V. Сприймання та усвідомлення нових знань.

1. Розповідь-роздум.

- Погляньте один на одного. Кожного дня ви приходите в цей клас такі гарні, добрі, милі. І це не даремно. Адже людина – найкраще творіння Господа. Господь дав нам усім безцінний дарунок – життя. Але не всі однаково користуються цим даром Божим. Хтось віддає своє життя служінню людям, любові, милосердю і терпінню. А хтось ненависті і жорстокості.

- Чому це так?

- Напевно, тому, що кожна людина по-своєму чує і розуміє слова Господні. По-різному слова Божі проростають в людських серцях.

- Я пропоную вам прочитати Євангельську «Притчу про сіяча», доторкнутися серцем до Божої мудрості.

2. Словникова робота.

- Що таке притча? (На дошку прикріплюється плакат з написом).



Притча – це невелика розповідь з життя

людей, яка має повчальний характер.

  • Хто навчав людей через притчі? Збираючи народ на проповіді, Ісус Христос часто розповідав притчі, в яких закладена Божа мудрість (Додаток. Малюнок 1)

  • Хто такий сіяч? (Сіяч – це людина, яка засіває поле зерном. В часи проповідей Ісуса Христа це було ось так (Додаток. Малюнок 2)).

3. Читання «Притчі про сіяча» (Учням роздані картки з текстом).

- Ця притча записана в Євангелії учнями та послідовниками Спасителя: Матвієм, Марком. Лукою. Ми ж прочитаємо дещо спрощений і доступний для вас варіант.



4. Робота над змістом притчі. Пояснення символів.

а) - Якими словами Ісус Христос завершив притчу7 Прочитайте. Чи зрозумілі ці слова для вас?

- Не одну свою притчу Ісус Христос завершував словами:

«Хто має вуха, щоб слухати, нехай слухає».

- Цими словами Господь давав зрозуміти, що не кожен може осягнути мудрість його слів, повчитися на них. В цій притчі теж багато символів.

б) - Які основні слова в цій притчі? Що вони символізують? (На дошці відкриваються плакати з даними написам).

Зерно – слово Боже (яким Ісус промовляє до людей).

Сіяч – Ісус Христос (Той, хто вчить нас Божої мудрості).

Земля – серце людини (земля в притчі різна, а отже і серця різні, по-різному сприймають слово Боже).

в) Бесіда на основі прочитаного.

- Пригадайте, куди впало зерно, яке засіяв сіяч?

- Розмістіть малюнки в потрібній послідовності (Додаток. Малюнки 3)

- Розмістіть написи в потрібній послідовності.


На край дороги

На грунт у терені


На кам’янистий грунт



На родючий грунт



  • Розповідаючи притчу, Ісус Христос мав на увазі різних людей. Це: (Вчитель відкриває плакати з написами. Учні зачитують)


Люди, які слухають Слово Боже, але швидко його забувають.



Люди, які розуміють Слово Боже, але щоденні турботи заглушують істинну віру


Люди, які не пускають у своє серце Слово Боже


Люди, які зрозуміли Слово Боже і прийняли в своє серце





  • Тепер подумайте і з’єднайте записи першого і другого стовпчиків. Отже, ви бачите, що в своїй притчі Ісус Христос мав на увазі людей, їхню любов до Бога, їхню відданість Богу. (Додаток. Фото 3)

г) Хвилинка роздумів «Послухай своє серце».

  • Ми прослухали «Притчу про сіяча», пояснили символи. Але завжди, коли читаєш цю притчу, задумуєшся: ким є я? Яке зерно проростає в моєму серці? Як я сприймаю Слово Боже?

  • Послухайте своє серце? Якою людиною є ви? (Відповіді учнів).

5. Творча робота. Складання «Колоска людських чеснот».

Слово Боже в серці добрім проростає,

Як зерна в цій землиці проросли.

(Малюнок поля)



І Бог в обійми з радістю приймає

Ті душі, що дають йому плоди.

  • Які зернини мають засіятись в людському серці, щоб душі дали угодні Богові плоди? Напишіть на зернинках назви людських чеснот і «зростіть символічний колосок». (Співчуття, терпіння, доброта, турбота, послухання, ласка, милосердя. Любов, щирість, жалість) (Додаток. Фото 4)

  • Це колосся (малюнок пшеничного поля) дасть людині запашний рум’яний хліб. А вирощений у вашому серці колосочок людських чеснот зробить вас справжніми досконалими людьми.

6. Повторення «Золотих віршів», взятих із Святого Письма.

- Які слова із Святого письма допоможуть вам посіяти в серці зерно доброти, ласки, терпіння, смирення? (Учні розповідають вислови з Біблії).



7. Гра «Посій зерно в своєму серці».

- У кожного з вас на парті є маленька зернинка. Напишіть на ній ту рису людини, яку ви хочете уже сьогодні розпочати виховувати, вирощувати в своєму серці. Цю зернинку прикріпіть до нашого символічного серця (Додаток. Фото 1) .

- Сійте в серцях зерна любові і ласки, милосердя і терпіння. І тоді будете мати серце золоте.

8. Декламування ученицею вірша «Серце золоте».

9. Слухання в записі оповідання «Брудна старенька».

- Найбільшою цінністю в християнстві є така доброчинність, яка зроблена без бажання якоїсь винагороди. Служіння людям навіть тоді, коли ти знаєш, що вони не віддячать тобі нічим хорошим. Це називається безкорисливість. Послухайте оповідання «Брудна старенька».

- Ця бабуся збирала бите скло по пляжу, турбуючись про відпочиваючих, так і не діждавшись від них доброго слова. Але робила цю роботу чесно, самовіддано, просто так. Тому що справжнє добро робиться просто так, без бажання винагороди чи похвали.

10. Перегляд фрагмента мультфільму «Просто так».

VІ. Підсумок уроку.

1.Підсумкова бесіда.

- Що найбільше вам запам’яталося на уроці?



  • Що ви розкажете своїм рідним?

2. Гра «Коло радості». (Додаток. Фото 5)

- Ви пам’ятаєте оповідання «Коло радості»?

- Чому воно так називається?

- Давайте і ми створимо наше коло радості. Візьміться за руки. Я даю тобі, Оленко, цю добринку і бажаю тобі бути доброю і щирою. (Діти по черзі передають добринку один одному і промовляють певні побажання. В кінці уроку вчитель кожному роздає добринки. Це можуть бути якісь малюночки, штучні кольорові намистинки і т. д.)


Матеріал до уроку

Притча про сіяча

Вийшов сiяч сiяти зерно своє на зораному полі.

Коли ж він сiяв, то одні зернятка впали при дорозі. Налетіли птахи i видзьобали їх, а решту – люди повитоптували.

Інше зерно впало на кам’янистий грунт, де мало землі і вона неглибока. Ці зерна зійшли, але як сонце пригріло і припекло, то ростки зів’яли, бо не було вологи в цьому грунті.

А ще інше зерно попадало у тернові кущi. Коли терен покрився листям і вигнався доверху, то заглушив рослини і плодів вони не дали.

Ще інші четверті зерна упали на добру, родючу землю. Вони виросли і добротно вродили: одне в сто разів, друге – в шістдесят, третє – в тридцятеро.



Хто має вуха, щоб чути, нехай почує!

Зерно – це Слово Боже.

Серце золоте

Сказав Господь: «Збирай скарби на небі».
А як їх там збирати, знаєш те?

В журбі і в щасті, в будь-якій потребі

Плекай свій скарб: це серце золоте

плекай свій скарб: це серце золоте.

Роби добро і не чекай подяки.

Шукай повсюди чисте і святе.

Та обминай спокуси усілякі –

Отак здобудеш серце золоте.

отак здобудеш серце золоте.

Ти добрий з усіма і не ледачий.

Та журишся і думаєш про те,

Що справ твоїх ніхто, мовляв, не бачить.

Бог бачить твоє серце золоте!

І у лиху, нерадісну годину,

Як посмішка недобра розцвіте,

Звелить Господь: «Облиште цю дитину.

У неї серце справді золоте!»

( Галина Маніва)
«Золоті вірші» із Святого Письма

  • Сину мій! Зберігай заповідь батька твого. І не відкидай настави матері твоєї. (Святе Письмо)

- Хто шанує батька, той очиститься від гріхів. Хто звеличує матір свою – той немов скарби збирає. (Святе Письмо)

- Найщасливіші ті люди, які думають не про себе, а про інших,

і творять їм добро. (Святе Письмо)

- Любімо не словом, ані язиком, а ділом та правдою. (Святе Письмо) V

- Не будь швидким на язик твій, і лінивим та недбалими у ділах твоїх. (Святе Письмо)

- Добром - за добро, добром - за зло.

- Ніяке гниле слово нехай не виходить із уст ваших. , (Святе Письмо)

- Слава і честь усякому, хто чинить добро. Ухиляйся від зла і

твори добро. (Святе Письмо)

- Як хочете, щоб робили вам люди, так і ви робіть їм. (Євангеліє)
Брудна старенька

В одному курортному містечку спокій відпочиваючих кожного дня порушувала брудна старенька бабуся. Рано-вранці вона з'являлася на березі моря, обходила піщаний пляж та дивувала своєю поведінкою відпочиваючих.

Бабуся мала непривабливий вигляд: старенький, залатаний одяг, місцями досить брудний, на ногах не було взуття.

А головне, що вона щось шукала на пляжі кожного дня, підбирала та складала у велику торбу, яка теж була брудною та пошматаною. Коли старенька підходила до людей, вона завжди посміхалась та намагалась привітатись "Здрастуйте!". Але ніхто не відповідав на її доброзичливе привітання. Дорослі мовчазно відверталися, діти або дражнили бабусю, або ховалися від неї за засмаглими спинами своїх батьків.

Та одного дня бабуся не з'явилася. Відпочиваючі з самого ранку розпитували один одного, де сьогодні цей «привід». Лише увечері того ж дня стало відомо, що старенька бабуся
Додаток до уроку



Фото 1




Фото 2



Фото 3







Фото 4





Фото 5







Малюнки 3



Малюнок 1



Малюнок 2


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка