По роботі й нагорода. «Півник і двоє мишенят» (українська народна казка). Підсумок за темою



Скачати 119.36 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір119.36 Kb.
Урок літературного читання у 2 класі

Тема: По роботі й нагорода. «Півник і двоє мишенят» (українська народна казка). Підсумок за темою.

Мета: вчити учнів правильно читати в особах, аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику; виховувати працьовитість, бажання допомагати; систематизувати знання про народні казки, вивчені прислів’я; розвивати мовлення, увагу , пам’ять; на матеріалах прочитаних казок виховувати любов до народних казок, кращі риси характеру особистості.

Обладнання: ілюстрації до казки, картки для розчитування, матеріали для «асоціативного куща», картки для роботи в парах, прислів’я, публікація «Українські народні казки».

Тип уроку: узагальнення і систематизація.

Вміння критичного мислення:

  • Сприяти розвитку комунікативної компетентності;

  • Чітко формулювати власну думку, цінувати час;

  • Уміння сприймати різні точки зору;

  • Працювати в парах.

Прийоми критичного мислення:

  • «асоціативний кущ»,

  • сенкан,

  • робота в парах.


Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дзвінко продзвенів дзвінок,

Всім пора нам на урок,

Все у нас уже на місці –

Залишилось тільки сісти!
ІІ. Психологічний настрій на урок.

  • Який у вас настрій перед початком уроку?

  • За виразом обличчя я бачу, що у вас все гарно і загальний наш настрій можна показати так:



  • Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх нас був до кінця уроку.

  • Діти, зверніть увагу на запис на дошці. (По роботі й нагорода)

Це тема нашого уроку. А щоб цікавіше було працювати, пропоную переглянути сторінки казкового журналу «По роботі й нагорода».

Вправа « Очікування».

  • Що ви очікуєте побачити в цьому журналі? Як ви розумієте його назву?

  • Діти, мені було цікаво дізнатися про ваші очікування. Ви перевірите їх в ході нашої роботи. А зараз зверніть увагу на зміст журналу «По роботі й нагорода»

1 сторінка «Читацький вінегрет»;

2 сторінка «Секрет нашого меню»;

3 сторінка « Словниковий салат»;

4 сторінка «Рецепти страв»;

  1. сторінка «Корисні поради»;

6 сторінка «Казковий десерт»

  • Якщо ми вдало пройдемо всі сторінки, то можливо одержимо за нашу працю винагороду.


ІІІ. Мовна розминка.

- Ось ми і відкриваємо 1 сторінку нашого журналу «Читацький вінегрет»


1. Читання складів:


*як капає дощик;

*весело;

*сумно;

*повчально.



Пів ро швид ник лос ги пи ко
2. Скоромовка (запис на дошці)

На печі, на печі смачні гарячі калачі.

Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.
3. Гра «Добери до слів суперників» (антоніми)

Вчитель на картках показує слова, учні читають і добирають протилежні за значенням.




Ніч (день)

Початок (кінець)

Холод (тепло)

Спочатку ( вкінці)

Голосно (тихо)

Знайшов (загубив)

Веселі (сумні)

Наївся (зголоднів)

Лінивий (працьовитий)

Працювати (відпочивати)




  • Молодці! Я сподіваюся, що вам сподобався « Читацький вінегрет».


ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм дітям вони читають і про чаклунів, і про тварин, і про чарівників, і про фей.

Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно.

Отже, ми переходимо на 2 сторінку «Секрет нашого меню».

Щоб дізнатися «секрет нашого меню», тобто казку, яку будемо читати, розгадайте загадки.




✦Стоїть будильник на подвір’ї,

Та чомусь він весь у пір’ї.

Будить сонце, ріку:

‒ Кукуріку! Кукуріку! (Півник)

✦ Бешкетники маленькі, шубки сіреньки,

Хвостики довгенькі, оченята чорненькі,

Зубки гостренькі.(Мишенята)


Тож сьогодні ми попрацюємо над казкою «Півник і двоє мишенят». Маємо навчитись виразно читати казку, вміти передавати інтонацією настрій героїв, складати їм характеристику, робити висновки і давати оцінку діям персонажів. А також підведемо підсумки з вивченої теми «Українські народні казки», пригадавши всі казки та прислів’я.
V. Робота над українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»
1. Перше читання казки вчителем. Проблемне запитання:

- Які імена мають півник та мишенята?
2. Перевірка первинного сприймання.

  • Які імена мають півник та мишенята?

  • Чому півник звуть Голосисте Горлечко?

  • Чому мишенята – Круть і Верть?

  • Що знайшов півник?

  • Що любили робити мишенята?

3. Словникова робота. Підготовка до читання.

Переходимо до 3 сторінка «Словниковий салат». На сторінці «Словникового салату» ми повинні попрацювати зі словами, що зустрічатимуться в казці «Півник і двоє мишенят».

Опрацювання колонок слів

їсти спекти співають

тісто молотити танцюють

потім знайти частувати

спочатку замісити стривайте

пироги розпалити пропищали




  • Прочитайте слова кожної колонки.

  • Поєднайте за змістом слова 1 колонки у словосполучення або у речення. (їсти пироги; спочатку треба замісити тісто, а потім зробити пироги)

  • На яке запитання відповідають слова 2 колонки? (що робити?)

  • Що спільного у словах співають, пропищали?

  • Які слова вам здаються веселими?звучними? смачними?працьовитими?

  • Розгляньте ілюстрацію. Тут показано, як півник ціпом обмолочує зерно.

Пояснення слів у супроводі ілюстраційhttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/7/96/60/96060694_risunok__45_.jpg

Ціп ‒ це ручне знаряддя для молотьби.

Він складається з довгого держака і короткої дерев’яної нагайки.

Вони кріпляться ременем або мотузком.

Млин ‒ це споруда, обладнана спеціальними машинами дляhttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/7/96/60/96060600_risunok__44_.jpg

розмелювання зерна на борошно.



Нероба Як пояснити це слово?

( Людина, яка не хоче працювати, ледар).

Дуже добре ви попрацювали на сторінці « Словникова закуска».
Ми переходимо до 4 сторінки « Рецепти страв».
4. Повторне читання казки вголос. Аналіз змісту, вибіркове читання.


  • Читаючи казку, зверніть увагу на те, хто яку роботу виконував.

  • В яку пору року відбуваються події?

  • Чому мишок звали Круть і Верть? Що вони полюбляли робити?

  • Прочитайте, чим займався півник?

  • Що одного разу знайшов півник?

  • Які поради давали півнику мишенята? Прочитайте.

  • Які були улюблені слова мишок?

  • Що вийшло із пшеничного колоска?

  • Що робили весь час мишенята? Прочитайте.

  • Хто більше наробився? А хто найбільше пирогам зрадів?

  • Прочитайте останню розмову півника і мишенят, прослідкуйте і скажіть, як змінювався настрій мишок. Які слова з казки вам допомогли зрозуміти це?

Метод «Займи позицію»

  • Чи справедливо вчинив півник?

  • Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

  • Який епізод казки вас найбільше схвилював?

Фізкультхвилинка


На уроці всі стомились,

Адже добре потрудились.

То ж давайте для розрядки

зробим кілька вправ зарядки.

Раз – підняли руки вгору,

Два – нагнулися додолу,

Три – нахилились вправо, вліво,

На чотири – всі присіли,

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою,

Пальчиками повертіли

І на місце тихо сіли.


5. Характеристика героїв казки.

*Робота в парах (завдання на картках).



Гра «Хто що робив»


Гра «Хто що робив»

Взявся до роботи

Гралися

Підмітав


Танцювали

Замісив тісто

Побачив колосок




Будив усіх

Веселяться

Стрибають

Спік пиріжки

Прокидався рано

Вилізли із-за столу





http://img2.labirint.ru/books/305684/scrn_big_1.jpg


http://stat19.privet.ru/lr/0b1487496254a5c4b8a1a9603718e778http://stat19.privet.ru/lr/0b1487496254a5c4b8a1a9603718e778http://stat19.privet.ru/lr/0b1487496254a5c4b8a1a9603718e778

*Складання асоціативного куща

- Прочитайте слова на картках і виберіть ті, які характеризують наших героїв.

Слова на картках: слухняні,роботящий, веселі, розумний, ледачі, лінивий, нероби, трудолюбивий, працьовиті, невдячний,хитрі, стриманий.
6. Читання частини казки в особах (діти одягають маски)

театр ми пограємо,

в особах почитаємо.


  • Читаючи в особах, зверніть увагу на розділові знаки і слова, що «підказують» інтонацію читання.

*Прочитаємо уривок з казки про те, як півник знайшов пшеничний колосок.

*Прочитайте уривок зі слів « Швиденько сіли за стіл… » і до кінця.


7. Визначення головної думки твору.

Ось ми з вами вже і 5сторінці під назвою «Корисні поради».



  • Чого вчить нас казка «Півник і двоє мишенят»?

  • Яких людей висміював народ?

  • А які люди були в пошані?

Робота в парах. Гра «Склади прислів’я» (із частин скласти прислів’я)

*Без трудів не їстимеш пирогів.

*Хто діло робить, а хто гав ловить.

*Хто дбає, той і має.

*Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

*Умілому всяка робота легка.

*Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .

  • Яке із прислів’їв найбільш влучно підходить до прочитаної казка?

  • Яке з прислів’їв характеризує півника?

  • Яке з прислів’їв може бути порадою для нероб?


VI. Підсумок за темою «Українські народні казки»

- І ось вже десерт. Тільки він казковий. Остання сторінка нашого журналу так і називається «Казковий десерт». Пригадаємо всі казки які ми вивчали у цьому розділі?


1. Гра «Малюнковий вернісаж»

- Я показую вам малюнки, а ви називаєте казку і головних героїв.


2. Послухай і назви казку.

- Я читаю вам уривки, а ви впізнаєте казку.

* Уліз і той – семеро їх стало. Та так уже тісно, що рукавичка ось-ось розірветься. (Рукавичка)

*Замісив він тісто, приніс дрова, розпалив у печі. А як піч витопив, посадив у неї пироги. (Півник і двоє мишенят)

*Вовки як схопилися, так аж пилюка по дорозі закурилася. А цап та баран безпечно пішли, зробили собі курінь та й живуть. (Цап і баран)

*Поверталася стара лисиця з невдалого полювання. У животі бурчить від голоду. Іде, солодкими оченятами позирає. (Лисиця та їжак)


3. Прийом «Сенкан» (таблиця для вчителя)

Учні працюють над словами лисиця, їжак, півник, мишенята.



1 рядок(слово-тема, іменник)

Лисиця

Їжак

Півник

Мишенята

2 рядок(два прикметника)

Хитра, улеслива

Розумний, розсудливий

Працьовитий, терплячий

Ледачі, веселі

3 рядок(три дієслова, пов’язані з темою)

Полює, поверталася, їла, паслася

Згортається, відповів, не вмивався, засопів

Знайшов, обмолотив, розтопив

Танцюють, співають, стрибають

4рядок (речення)

Поверталася стара лисиця з невдалого полювання.

Згорнувся їжачок у клубочок.

Знайшов півник колосок.

А мишенята тільки й знають, що танцюють і співають.

5 рядок

(синоніми)

Рудий звір

Колючий

Голосисте горлечко

Круть і Верть

4. Прислів’я

- Прочитайте прислів’я. Які з них виражають головну думку кожної казки?

*Казка вчить, як на світі жить.

*Казки маленькі, а мудрості в них багато.

*Без трудів не їстимеш пирогів.

*На язиці медок, а на думці льодок.

* Хоч не пишно, аби затишно.

*По роботі й нагорода.

* Де сила не візьме, там розум допоможе.

* Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле.
5. Висновки. Складання асоціативного куща «Чого вчить казка»


Бути трудолюбивими і цінувати працю інших

Бути справедливими

Бути добрими і слухняними


Бути розумними і мудрими



Бути чесними

Казка вчить …


Дружити, допомагати один одному

Вірити в дива

Бути сміливими та перемагати зло


VII. Підсумок уроку. Домашнє завдання.


  • Пригадайте, як називався журнал, над яким ми сьогодні працювали? (За роботу й нагороду)

  • Найкраща нагорода за будь-яку роботу - це вдячне слово. От яку ви нагороду отримали, дізнаєтеся тоді, коли розташуєте числа в порядку зростання.


7

І

4

О

6

Ц

1

М

3

Л

5

Д

2

О



  • Чи відповідає ваш настрій тому смайлику, який я показувала на початку уроку?

  • А вдома ви підготуєтеся до читання в особах казку «Півник і двоє мишенят» та опрацюєте завдання на с.42.

Савенко Світлана Вікторівна,

вчитель Веселівської загальноосвітньої

школи І – ІІІ ст.



22 жовтня 2013 р.



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка