По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят»



Скачати 113.04 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір113.04 Kb.
Урок літературного читання

2 клас
Тема: По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».

Мета:

навчальна: познайомити дітей з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»;удосконалювати навички читання; вчити виразно інтонувати казку, інсценізувати казку в особах, аналізувати казкові сюжети. розкривати вчинки дійових осіб, риси їх характерів.

розвивальна: розвивати читацькі вміння і навички, уміння уважно слухати, розуміти прослухане, вміння висловлювати власну думку,робити висновки; розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас.

виховна: виховувати почуття відповідальності за власні вчинки, бажання допомагати дорослим і один одному; рости працелюбним; негативне ставлення до ледарів; виховувати бажання читати казки, пізнавати нове.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок-телепередача

Форми та технології: «Вмикай телевізор», читання з першого погляду, метод «Продовж речення», гра «Мишка», гра «Диктор телебачення», метод «Рольової гри»,гра «Дощик».

Обладнання: сюжетні малюнки, мультимедійний проектор, мультфільм «Колосок» автор сценарію Н. Лєнь, таблиця для словникової роботи, таблиця з чистомовкою, малюнки і маски мишенят і півника, вязка бубликів, підручник О.Я.Савченко, м'яка іграшка мишки.

Здоров’язбережна оздоровча діяльність

Учні залучатимуться до:



  • тренування мовленнєвого апарату;

  • формування правильної постави;

  • формування правильного дихання;

  • збільшення рухової активності;

  • покращення роботи зорових м’яхзів;

  • запобігання втомі.

Очікувані результати:

  • виконує за завданням вчителя спеціальні вправи, метою яких є тренування мовленнєвого апарату;

  • усвідомлює елементарні жанрові особливості народної казки: наявність у змісті вигадки, фантазії;

  • розповідає про особливості побудови: традиційний зачин, кінцівка, повтори;

  • визначає правильно називає казки про тварин;

  • розповідає про риси їх характеру, передає це голосом під час читання, інсценування;

  • висловлює елементарні узагальнені оцінні судження;

  • уміє знаходити в тексті відповіді на відтворення змісту прочитаного.

Структура уроку

І.Організаційний етап – 2-3 хв.

ІІ.Актуалізація і корекція опорних знань учнів – 5хв.

ІІІ.Перевірка домашнього завдання – 2 хв

IV.Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності – 3хв.

V.Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу –10 хв

VI.Осмислення, узагальнення і систематизація знань – 13 хв.

VIІ.Підсумок уроку. Повідомлення домашнього завдання – 5 хв.




Хід уроку

Методичний коментар

І. Організаційний етап

1.Вступне слово вчителя

Ось і промайнуло тепле літечко. Настала осінь. Сонечко заховалося за хмарки. (Всі закрили очі долоньками). З неба пішов дрібний дощик.(Піднімати і опускати кулачки, стискаючи і розтискаючи їх, кап-кап ). Та ось сонечко виглянуло, побачило як листочки падають на землю. (Підняти руки вгору, опускати вниз шу-шу-шу.)



2.Вправа для дихання

- Повітря чисте і прозоре.

-Вдихніть його на повні груди і на видих кожен хай скаже своє ім’я.

Давайте покличемо тишу в клас, вдихнемо на повні груди повітря, на видих прикладемо пальчик до губ і промовимо звуки "тс" і прислухаємось.



  • Ми тихесенько сідаємо і прислухаємося.

(Звучить музика.)

Слайд 1


3.Технологія «Вмикай телевізор»

- Сьогодні ми будемо учасниками дитячої телепередачі «Вам казочка, а мені бубликів вязочка».

(Слайд 1)


  • Телеведучою нашої програми буду я – Світлана Володимирівна. Моїми помічниками, виконавцями ролей, будете ви.

  • Згода, діти?

  • Тож часу не гаймо,

працювати починаймо.

ІІ.Актуалізація і корекція опорних знань учнів Мовленнєва розминка

1.Робота над чистомовкою

- Щоб наше мовлення було правильне, чітке, виразне, попрацюємо над чистомовкою, розміщеною на дошці.



Че - че – че - влітку сонечко пече,

Чу – чу – чу - всім спечу по калачу,

Чі – чі – чі - не лежи на печі.

-Читаємо повільно, швидше, ніжним голосом матусі, буркотливим голосом дідуся, весело прочитаємо усі.



2.Розчитування за складовою таблицею

(Слайд 2).



3.Читання з першого погляду(Слайд 3)

ІІІ.Перевірка домашнього завдання

1.Метод «Продовж речення»

Розділ, який ми зараз вивчаємо має назву….(Казка вчить, як на світі жити).

Мишка – шкряботушка є героєм казки…(Рукавичка).

У казці «Лисиця і Їжак» лисичка хижа, улеслива, а їжак…(Розумний).

У казці «Цап та Баран» баран був дужий і несміливий, а цап (Сміливий та недужий).

IV.Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.


  • На сьогоднішній нашій телепередачі ви продовжите знайомство з чарівним світом українських народних казок. Тут на вас чекають дивовижні пригоди. Ви зрозумієте мову тварин, дізнаєтеся їхні таємниці. Ми будемо читати та характеризувати героїв, інсценізувати окремі уривки. Вас радо зустрінуть герої казки, а якої ви зараз здогадаєтесь.

(Слайд4)

- Яку казку будемо читати? («Півник і двоє мишенят»).



V.Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1.Словникова робота

- Розпочнемо свою роботу з читання колонок слів.


ВЕРТІЛИСЬ

РАНЕСЕНЬКО

МОЛОТИТИМЕ

ЗГОЛОДНІВ

НАХВАЛЯТИСЯ


СТРИВАЙТЕ

ВІДПОВІСТИ

ТИХІШЕ

ДОЛІ


МЛИН

- Млин - це споруда для розмелювання зерна на борошно.

(Слайд5)

2.Слухання початку казки в аудіозаписі із застосуванням сюжетних фрагментів мультфільму. Продовження читання казки вчителем

(Слайд 6)

- Сядьте,щоб вам було зручно слухати та поміркуйте. Хто головні герої казки?

(Слухання казки)

- Чому в них такі незвичні імена?

Яким був півник?(Роботящим)

Давайте разом з півником відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Рано півник уставав (рухи руками),

Голосок свій подавав:

«Ку-ку-рі-ку, ку-ку-рі-ку».

Раз знайшов він колосок(нахили)

І поклав його в мішок.

До млина із ним пішов(крокують)

І на борошно змолов.

І щоранку залюбки( плескати в долоні)

Випікав він пиріжки.

Ой, які ж вони смачні,

І рум’яні. й запашні(вдихають запах пиріжків).

VI.Осмислення, узагальнення і систематизація з знань

1. Читання казки учнями.


  • Гра «Мишка»

  • Читає той, до кого на парту прибіжить мишка.(До слів «..прибігли мишенята і запищали.)

  • Чи можна дати характеристику героїв? Яку?

  • Хто виконував роботу?

  • Чому мишенята не допомагали півникові?

  • Хто поніс зерно до млина?

  • Кожен телеведучий, актор повинен слідкувати за своєю поставою, тому виконаємо вправи.

Вправи для корекції постави

Взяти руки в замок, підняти їх вгору. Лопатки та плечі поставити на один рівень і прогнутися 10 разів.

  • Гра «Диктор телебачення»

Читання тексту періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

(До слів «…Швиденько сіли за стіл».)



  • Читання казки мовчки до кінця «дощиком»

- Чи справедливо вчинив півник?

2.Метод «Рольової гри»

В театр ми пограємо,

в особах почитаємо.

(Інсценізація уривку казки від слів «…- Сюди, Круть,сюди, Верть!» до «- Мабуть мені доведеться».)



Вправи для очей

Примружимо очі поглянемо в далечінь, хтось до нас біжить. Це мишка прослідкуємо за нею. вона заховалася. Міцно закрили очі, а тепер відкрили, повернулися лицем один до одного, посміхнулися.

(Слайд7)


3.Перегляд фрагменту мультфільму

(«Колосок» автор сценарію Н.Лєнь)

  • Прослідкуйте,як змінювався настрій мишенят під час розмови з півником. Чому?

4.Вибіркове читання

- А хто ж пиріжки їстиме? - запитав півник.

- Що відповіли мишенята?

- Знайдіть в тексті, роз’єднайте слова і прочитайте.

- Чи можна вважати це речення головною думкою казки? Чому?

5.Характеристика героїв

Робота в групах (дівчатка і хлопчики)



  • Підкреслити ті риси характеру, які на вашу думку, притаманні героям казки. Озвучте свої міркування

Півник

слухняний

працелюбний

невдячний

ледачий

стриманий



хитрий

розумний

Мишенята …

слухняні


працелюбні

невдячні


ледачі

стримані


хитрі

розумні



  • Кому в цій казці ви більше симпатизуєте?

5.Робота з сюжетним малюнком (с.41)

  • Який уривок тексту відповідає малюнку? Якими зображено мишенят? Півника?

  • Змініть сюжет казки так, щоб мишенята змогли поїсти пиріжків.

  • Діти. які поради ви б дали своїм друзям. щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації.

VIІ. Підсумок уроку. Повідомлення домашнього завдання

1.Бесіда

  • Який висновок ви зробили з цієї казки для себе?

  • Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони вас просять?

2.Рефлексія

  • Сьогодні на уроці мені сподобалось….

3.Домашнє завдання.

Читати казку с.40 – 41. Переказувати, давати відповіді на запитання.



  • Ви сьогодні гарно працювали. Залишилося переглянути чи потрапили ви в телевізор.(Слайд 8)

  • Ось вам казочка, а мені бубликів в’язочка. Ви були молодці. І я вас хочу пригостити.



Сприяння емоційному налаштуванню на працю

Вироблення глибокого дихання

Тренування мовленнєвого апарату

Розвиток слуху, концентрація уваги
Стимулювання кровообігу у руках, ногах, ділянках тазу,

Корекція постави


Створення позитивного настрою, подолання сором'язливості, профілактика стомлюваності.

Корекція зору.

Збільшення рухової активності.



Сприяння емоційному розвантаженню


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка