Пожежа в будинку вчитель курсу «Основи здоров’я»



Скачати 68.48 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір68.48 Kb.
Ставівська ЗОШ

Кагарлицький район Київська область

Методичний кабінет

ТЕМА:


Пожежа в будинку

вчитель курсу «Основи здоров’я»

Шепелявенко М.М.

2012


Тема. Пожежа в будинку.
Мета. Дати уявлення про причини виникнення пожежі; дати уявлення про особливості поведінки при грубому опаленні у зимовий період; навчити правильних дій під час пожежі; навчити надавати першу допомогу потерпілим під час пожежі.
Наочні посібники: Первинні засоби пожежогасіння (вогнегасники); плакати з пожежної безпеки.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Питання для перевірки:

  1. Назвіть групи пожежонебезпечних матеріалів і речовин, наведіть приклади (класифікація за ступенем загоряння).

  2. Назвіть правила, які необхідно виконувати, купуючи лакофарбові матеріали, розчинники, горючі рідини тощо.

  3. Назвіть правила пожежної безпеки при зберіганні пожежонебезпечних речовин і матеріалів удома.

  4. Назвіть правила пожежної безпеки під час роботи з лакофарбовими матеріалами.

  5. Назвіть правила пожежної безпеки на складі легкозаймистих (горючих, вибухонебезпечних) речовин.

  6. Назвіть правила пожежної безпеки в гаражі.

  7. Ваші дії у випадку загоряння лакофарбових матеріалів, горючих, легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин.


ІІІ. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель пропонує дітям назвати причини виникнення пожеж, із якими вони стикалися в повсякденному житті (бесіда). Ці причини формулюються та систематизуються учнями за допомогою вчителя і записуються на дошці й у робочому зошиті. Наприклад: пожежі, викликані користуванням електроприладами, газовими приладами тощо. Причини виникнення пожеж можна записувати в кілька стовпчиків.

Учитель викладає правила користування грубим опаленням і камінами в зимовий період. Для створення мотивації до вивчення даного матеріалу в класах, у яких навчаються діти, які мешкають у будинках із центральним опаленням, необхідно підкреслити, що як правило, грубне опалення й опалення за допомогою камінів застосовується в дачних будиночках. Правила користування записують у робочому зошиті.

Потім дітям пропонується спільними зусиллями виробити правила пожежної безпеки у квартирі, у житловому будинку, у дачному будиночку (будиночку).

Далі вчитель пояснює дітям:


  • Дії у випадку виникнення пожежі в будинку;

  • Способи й методи гасіння пожежі на початковій стадії загоряння;

  • Правила евакуації з приміщення, де виникла пожежа;

  • Способи захисту органів дихання;

  • Найбільш небезпечні для людини чинники, що виникають на пожежі;

  • Правила користування вогнегасником (із демонструванням);

  • Особливості поведінки в разі виникнення пожеж у сусідніх квартирах;

  • Правила подання допомоги людям, на яких загорівся одяг.


ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ, ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Назвіть причини виникнення пожеж.

Назвіть основні правила користування грубним опаленням.

Назвіть основні правила пожежної безпеки у будинку, у квартирі.

Ваші дії у випадку виникнення пожежі у будинку, квартирі.

Ваші дії у випадку виникнення пожежі в сусідній квартирі.

Основні правила евакуації з приміщення, де виникла пожежа.

Яким є найбільш небезпечний чинник виникнення пожеж?

Що робити, якщо на вас загорівся одяг?

Що робити, якщо одяг загорівся на комусь?


V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Варіанти домашнього завдання:

  1. Виробити вдома на підставі матеріалів уроку правила пожежної безпеки в приміщенні; роботу виконати в зошиті;

  2. Скласти кросворд на протипожежну тематику;

  3. Намалювати малюнок, що відображає правила пожежної безпеки, випадок недотримання пожежної безпеки, подання допомоги потерпілим на пожежі тощо.


ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ ДО ТЕМИ

Умови виникнення пожеж

Різноманітні процеси горіння широко застосовуються для задоволення різноманітних потреб людини. На горінні побудовані основні технології нашої цивілізації: отримання енергії, робота двигунів внутрішнього згоряння, виробництво металів тощо. Зрозуміло, що далеко не кожний випадок горіння є пожежею, але практично будь-яке горіння може призвести до пожежі. Наприклад, коли на газовій плиті, встановленій на кухні, кипить вода в чайнику, - це контрольований (із допомогою крана та людини) процес горіння в межах спеціального вогнища (конфорки на плиті). Але коли хтось необачно залишив на сусідній із чайником каструлі рушник, яким знімав гарячу накривку, й цей рушник зайнявся, це вже можна вважати початком пожежі: процес вийшов за межі відведеного йому місця, став безконтрольним і поширюється в часі та просторі.



Горіння виникає за одночасної наявності трьох основних складовихc:\users\домашний\desktop\12.jpg

Не завжди для виникнення горіння необхідно, щоб горючі речовини вступали в безпосередній контакт із полум'ям або дуже нагрітими матеріалами. Всі джерела тепла випромінюють видимі та інфрачервоні промені, тобто електромагнітні хвилі. Коли ці хвилі зустрічають перешкоду (в нашому випадку - горючу речовину), вони передають йому свою енергію, яка перетворюється на тепло. Таким чином, тіло, що опромінюється, нагрівається й за недостатнього охолодження може загорітися. Для прикладу, дрова, складені на невеликій відстані од печі, яка топиться протягом тривалого часу, можуть зайнятися та спричинити пожежу.



Основні причини пожеж

Для успішного проведення дієвих упереджувальних заходів у виробничій сфері та у країні загалом, важливо знати основні причини пожеж. Згідно зі статистичними даними основними причинами пожеж в Україні є: необережне поводження з вогнем 58-60%; порушення правил монтажу та експлуатації (ППМЕ) електроустаткування та побутових електроприладів 18-20%; ППМЕ приладів опалення 11-12%; пустощі дітей з вогнем 7-8%; підпали 2% . У виробничій сфері основні причини пожеж та їх показники змінюються не суттєво .

Як видно із наведених даних причиною, що найчастіше викликає пожежі в Україні є необережне поводження з вогнем. У виробничій сфері з цієї причини часто виникають пожежі при курінні в недозволених місцях та при виконанні, так званих, вогневих робіт. c:\users\домашний\desktop\04.jpg

Вогневими роботами вважають виробничі операції, пов'язані з використанням відкритого вогню, іскроутворенням та нагрівом деталей, устаткування, конструкцій до температур, що здатні викликати займання горючих речовин і матеріалів, парів легкозаймистих рідин. До вогневих робіт належать: газо- та електрозварювання, бензо- та газорізання, паяльні роботи, варки бітуму та смоли, механічне оброблення металу з утворенням іскор тощо.

Місця для проведення вогневих робіт можуть бути постійними і тимчасовими. Постійні місця визначаються наказом керівника підприємства, а тимчасові — письмовим дозволом керівника підрозділу. У відповідності з вимогами пожежної безпеки на місцях проведення вогневих робіт не повинно бути горючих матеріалів у радіусі 5 м. Необхідно мати на увазі, що при газовій зварці застосовують речовини (ацетилен, метан, кисень), які посилюють небезпеку пожежі та вибуху.

Виконавці робіт (електрозварювальщики, газозварювальщики, газорізальники, паяльники, бензорізальщики та ін.) повинні бути проінструктовані про заходи пожежної безпеки особами, які за це відповідають.

Перед проведенням тимчасових вогневих робіт розробляються заходи пожежної безпеки, сповіщається пожежна охорона, призначаються особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки і після цього видається підписаний наряд-допуск на проведення робіт. Такий дозвіл дається на одну зміну. Після закінчення вогневих робіт зварювальник зобов'язаний оглянути місце роботи, полити водою горючі конструкції. Місце проведення вогневих робіт необхідно кілька разів перевірити протягом 2 годин після закінчення роботи.

Відповідальність за заходи пожежної безпеки при проведенні зварювальних та інших вогневих робіт покладається на керівників робіт, дільниць, цехів, підприємств.

Значний відсоток пожеж спричинений незадовільним станом електричного устаткування та приладів, а також порушенням правил їх монтажу та експлуатації. До чинників, що можуть викликати пожежу саме з цієї причини належать: короткі замикання, несправності електроустаткування та приладів, струмові перевантаження, що виникають у силових та освітлюваних електромережах, великі значення перехідних опорів.

Короткі замикання виникають внаслідок неправильного монтажу або експлуатації електроустановок, старіння або пошкодження ізоляції. Струм короткого замикання залежить від потужності джерела струму, відстані від джерела струму до місця замикання та виду замикання. Великі струми замикання викликають іскріння та нагрівання струмопровідних частин до високої температури, що може викликати займання ізоляції провідників та горючих будівельних конструкцій, які знаходяться поряд.

Струмові перевантаження виникають при ввімкненні до мережі додаткових споживачів струму або при зниженні напруги в мережі. Тривале перевантаження призводить до нагрівання провідників, що може викликати займання ізоляції.

Збільшення місцевих перехідних опорів виникає внаслідок окиснення або недостатньо щільного з'єднання електричних контактів. Іскріння, що виникає при цьому, може ініціювати пожежу. Для запобігання пожежі від великих перехідних опорів мідні проводи та кабелі з'єднують скручуванням жил, а потім спаюють їх оловом без застосування кислоти. Алюмінієві кабелі з'єднують гільзами.



Вибір типу електроустаткування, схеми електропроводки, використовуваних матеріалів, площі поперечного перерізу провідників, виду ізоляції залежить від ступеня вибухопожежонебезпеки навколишнього середовища, режиму роботи електроустановок та можливих перевантажень.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка