Положення про другий етап Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції „Краса і біль України", що проводить в рамках руху учнівської молоді „Моя земля земля моїх батьків"



Скачати 114.88 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір114.88 Kb.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

20.05.93 р. №9/1-62-7 Управлінням освіти Ради Міністрів

Республіки Крим, Київської,

Севастопольської міської держав-

них адміністрацій

Міністерство освіти України направляє для використання в практичній роботі Положення про другий етап Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції „Краса і біль України”, що проводить в рамках руху учнівської молоді „Моя земля – земля моїх батьків”.

З метою широкого залучення учнів загальноосвітніх шкіл, позашкільних закладів, професійно-технічних училищ, інших освітніх закладів до проблем збереження та примноження історичної, культурної, природної спадщини українського народу просимо вас провести необхідну організаційну та інформаційну роботу в підвідомчих закладах освіти.

Перший заступник

міністра освіти А.Г.Погрібний

„Затверджую”

Перший заступник міністра

освіти А.Г.Погрібний



ПОЛОЖЕННЯ ПРО ІІ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ

ТУРИСТСЬКО-КРАЄЗНАВЧОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ

КРАСА І БІЛЬ УКРАЇНИ”

Туристсько-краєзнавча експедиція учнівської молоді „Краса і біль України” заснована і проводиться Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти України.

Експедиція проводиться в рамках руху учнівської молоді України „Моя земля – земля моїх батьків” і передбачає позитивні наслідки у справі збереження та відродження історії, культури, природи України, виховання національної самосвідомості, духовного збагачення особистості.

На другому етапі експедиція „Краса і біль України” є багато- профільною.

Мета та головні завдання експедиції
Основною метою експедиції є виховання в учнівської молоді засобами туризму і краєзнавства дбайливого ставлення до природи рідного краю та духовних надбань всіх націй української держави, розширення і поглиблення знань учасників експедиції з історії, народознавства, літератури, природничих дисциплін.

Головні завдання експедиції передбачають:

широке залучення учнівської молоді до туристсько-краєзнавчої, пошукової та дослідницької роботи;

виявлення та вивчення кращого досвіду цієї діяльності, його пропаганду та розповсюдження;

допомогу педагогам в набутті додаткових знань про свій рідний край для використання їх на уроках і в позакласній роботі з метою виховання дітей, підвищення загальноосвітнього рівня школярів, освоєння ними основних та додаткових освітніх програм;

привернення уваги установ та закладів освіти, державних, громадських, інших організацій до туристсько-краєзнавчої роботи дітей та підлітків.


Учасники експедиції
До участі в експедиції запрошуються школярі, учні професійно-технічних училищ, гуртківці позашкільних закладів, неформальні об’єднання дітей та підлітків, клуби за місцем проживання, всі ті, кому цікава і дорога рідна земля, майбутнє українського народу.
Час і місце проведення
Другий етап багатопрофільної туристсько-краєзнавчої експедиції „Краса і біль України” розпочинається в травні 1993 року, проводиться на території України та за її межами і носить довгостроковий характер.
Напрямки експедиції
Юні туристи-краєзнавці – учасники Всеукраїнської експедиції „Краса і більУкраїни” проводять роботу за такими напрямками:


І. Мальовнича Україна
Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В.Сосюра


Працюючи над цим напрямком, учнівська молодь знайомиться з природою рідного краю – його рослинним і тваринним світом, кліматом, водоймищами, типовими ландшафтами України. Учасники експедиції вивчають історію природокористування, взаємин людини з навколишнім середовищем через господарство, побут, національні промисли, народні свята, обряди тощо. Юні пошуковці ведуть дослідницьку роботу в національних парках, заповідниках, заказниках, лісництвах, беруть на облік, описують, фотографують мальовничі місця, пам’ятники паркової архітектури та природи своєї місцевості, займаються фенологічними спостереженнями, створюють нові путівники та туристсько-краєзнавчі маршрути по мальовничих місцях рідного краю.
ІІ. Скривджена земля
Скривджена земля – біль України. Зруйновані храми, розорені „вимираючі” села і хутори, забруднені річки, ставки і озера, понівечені кар’єрами угіддя, вирубані та спалені ліси, людська байдужість…

Рідна земля прагне відродження, потребує дбайливого ставлення до себе, чекає на допомогу.

Учасники експедиції, виявляючи випадки брутального ставлення до багатств землі, направляють свою роботу на повернення до життя всього природного та культурного надбання рідного краю, беруть участь у відновленні пам’ятників архітектури, очищенні та благоустрої занедбаних джерел, струмків, малих річок, лісів, проводять роботу по висадженню дерев, полезахисних смуг, рекультивації використаних земель, можливому відновленню окремих видів флори і фауни, відтворюють типове українське озеленення, створюють екологічні карти свого села, міста, району.
ІІІ. Свята спадщина
Цей напрямок допоможе юним громадянам незалежної України вивчати кожну сторінку історії народу, збирати спогади, розшукувати незнайомі документи, що ілюструють минуле своєї Батьківщини, досліджувати творчий доробок та життєвий шлях майстрів літератури і мистецтва, вчених, громадських діячів, їх внесок у національну та загальнолюдську спадщину; збирати фольклор, вироби декоративно-прикладного мистецтва села, містечка, краю як зразки самобутньої творчості земляків; повертати до життя народні обряди, свята, традиції; займатися розробкою та описом тематичних маршрутів.

Разом з батьками юні краєзнавці можуть прослідкувати долю своєї родини в долі України, скласти сімейні родоводи, записати і зберегти родинні оповіді та реліквії. Ця робота стане практичним внеском у відзначення оголошеного ЮНЕСКО міжнародного року сім’ї (1994 рік).

Важливою справою в туристсько-краєзнавчій роботі школярів стане відзначення 50-х роковин визволення України від фашистів. В ознаменування цієї славної події учасники експедиції зможуть пройти місцями боїв, зустрітися з ветеранами, що воювали на полях України, вшанувати пам'ять загиблих, зібрати матеріали для експозицій шкільних музеїв тощо.

Пошукова та дослідницька робота за цим напрямком експедиції надасть можливість учням відчути причетність до культури й історії України, сприятиме родинній та міжнаціональній злагоді, злагоді поколінь, вшануванню ветеранів війни і праці, відродженню духовності в усіх її проявах.


ІV. З попелу забуття
Історична пам'ять та національна свідомість є чистим джерелом духовності і культури народу. Головним завданням юних туристів-краєзнавців, що працюють за цим напрямком, повинно стати дослідження та висвітлення нерозкритих сторінок, пов’язаних з прагненням народу України до волі та незалежності, вивчення трагедії голодомору та сталінських репресій в своєму краї, встановлення забутих чи прихованих фактів історії Великої Вітчизняної війни та національно-визвольного руху в Україні; віднайдення несправедливо забутої художньої спадщини; створення книг пам’яті свого села, міста, району. Ця пошукова робота має повернути народу втрачені імена славних синів і дочок України, сприяти встановленню історичної справедливості.

В процесі виконання завдань можуть бути використані різні форми діяльності. Серед них туристсько-краєзнавчі походи, експедиції, екскурсії, профільні табори, благодійні акції, виставки, конференції, інші практичні дії по збереженню та відновленню загальнонаціональної спадщини, а також заходи по пропаганді роботи на захист природи, пам’ятників історії та культури України.

Результатом діяльності учасників експедиції можуть бути різноманітні путівники по рідному краю, тематичні краєзнавчі маршрути, інші творчі роботи, публікації в пресі, виступи по радіо і телебаченню, створення нових музейних експозицій та розділів, передача найбільш цінних матеріалів у державі та шкільні музеї, навчальні кабінети, поповнення фотографіями і записами сімейних альбомів.

За напрямками експедиції обласні (міські) станції, (Центри) юних туристів та інші державні та громадські установи й організації можуть розробляти свої завдання, програми, спрямовані на більш детальне вивчення історії, культури, природи окремих регіонів України.

Робота юних туристів-краєзнавців, учасників експедиції, може бути використана при проведенні краєзнавчих вечорів, засідань секції Малої академії наук, наукових товариств, народних свят, фестивалів.
Підведення підсумків та нагородження переможців
Підсумкова експедиція „Краса і біль України” щороку підводяться послідовно в двох турах – обласному та Всеукраїнському – в конкурсах науково-практичних робіт (звітів) за наслідками діяльності дитячих та учнівських груп, колективів і об’єднань з кожного напрямку окремо на оглядах, зльотах, конференціях, фестивалях тощо.

Матеріали для участі в конкурсах експедиції у першому турі надсилаються на адресу Кримського республіканського, обласних, Севастопольського міського центрів юних туристів, Київського міжнародного центру дитячо-юнацького туризму не пізніше 1 лютого кожного року.

Роботи переможців першого туру надсилаються до Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді для участі в другому (Всеукраїнському) турі. Останній термін подання матеріалів-переможців на Всеукраїнський конкурс (ІІ тур) – 1 березня поточного року за поштовим штемпелем.

На підставі висновків журі в обох турах колективи, що стали переможцями і призерами, та їх керівники нагороджуються дипломами, грамотами, кубками, призами, грошовими преміями, туристсько-екскурсійними та оздоровчими путівками.


Фінансування
Фінансування експедиційних заходів, підведення підсумків та нагородження переможців і призерів у першому турі здійснюється за рахунок місцевих органів і закладів освіти, а також залучених коштів.

Фінансування другого Всеукраїнського туру конкурсів кращих робіт, проведення конференцій, зльотів, оглядів, фестивалів, нагородження переможців та призерів здійснюється за рахунок Міністерства освіти України згідно з кошторисом.


Умови проведення конкурсів експедиції
Учасники конкурсів науково-практичних робіт (звітів) за наслідками діяльності учнівських колективів подають матеріали обсягом до 10 друкованих сторінок, в яких повинна знайти відображення діяльність колективу в експедиційних заходах з травня до 1 лютого поточного року згідно з напрямками експедиції.

Друковані матеріали бажано ілюструвати фотографіями, малюнками, схемами та ін. До опису також додаються дані на учасників (назва та адреса групи, прізвище та імена членів, школа, клас або організація чи об’єднання: місце роботи, посада, прізвище та ім’я керівника групи. Кожна робота повинна мати позначку з девізом напрямку, за яким вона бере участь в конкурсі („Мальовнича Україна”, „Скривджена земля”, „Свята спадщина”, „З попелу забуття”).

Рекомендації щодо проведення конкурсу робіт

II етапу Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої

експедиції „ Краса і біль України”

Туристсько-краєзнавча експедиція учнівськоў молоді "Краса і біль України" заснована Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді у 1992 році.

Експедиція проводиться в рамках руху учнівськоў молоді України "Моя земля-земля моїх батьків" і передбачає позитивні наслідки у справі збереження та відродження історії, культури, природи України, виховання національної самосвідомості, духовного збагачення особистості.

В 1992 році це була суто екологічна експедиція, яка вже з 1993 року переросла у комплексну і включила в себе такі краєзнавчі напрями: "Мальовнича Україна", "Скривджена земля", "Свята спадщина", "З попелу забуття". З 1995 року в зв'язку з необхідністю підтримки геологічного руху учнівської молоді до вищезгаданих напрямів приєднався і геологічний.

Отже, зараз юні туристи-краєзнавці, учасники Всеукраїнської експедиції "Краса і біль України", проводять роботу за такими напрямами:" Мальовнича Україна", "Скривджена земля", "Свята спадщина", "З попелу забуття", " Геологія ".

1."Мальовнича Україна".

Працюючи над цим напрямом, учнівська молодь досліджує природу рідного краю - його рослинний і тваринний світ, клімат, водоймища, типові ландшафти, пам'ятки паркової архітектури; вивчає історію природокористування, взаємин людини з навколишнім середовищем через господарство, побут, національні промисли, народні свята, обряди тощо; займається фенологічними спостереженнями; створює нові путівники та туристсько-краєзнавчі маршрути по мальовничих місцях рідного краю та інше.

2."Скривджена земля".

Учасники експедиції, виявляючи випадки брутального ставлення до багатств землі, направляють свою роботу на повернення до життя всього природного та культурного надбання рідного краю; беруть участь у відновленні пам'ятників архітектури, очищенні та благоустрої занедбаних джерел, струмків, малих річок, лісів; проводять роботу по висадженню дерев, полезахисних смуг, рекультивації використаних земель, можливому відновленню окремих видів флори і фауни; відтворюють типове українське озеленення; створюють екологічні карти свого села, міста, району тощо.
3."Свята спадщина".

Пошукова та дослідницька робота пов'язана з історією народу, археологічними пам'ятками, з творчими шляхами видатних людей, декоративно-прикладним мистецтвом та етнографією села, містечка, краю, з поверненням до життя народних обрядів, свят, традицій, із збиранням фольклору, розробкою та описом тематичних маршрутів, з дослідженням сімейних родоводів, родоводів видатних людей, вивченням реліквій та інше.

4."З попелу забуття".

Головним завданням туристів-краєзнавців, що працюють за напрямом "З попелу забуття" ∙ дослідження та висвітлення нерозкритих сторінок історії, пов'язаних з прагненням народу України до волі та незалежності; вивчення трагедії голодомору та сталінських репресій; встановлення забутих фактів історії Великої Вітчизняної війни та національно-визвольного руху в Україні; віднайдення несправедливо забутої художньої спадщини; створення книг пам'яті свого села, міста, району тощо.

5."Геологія".

Працюючи над цим напрямом, учасники експедиції знайомляться з геологічною будовою своєї місцевості та досліджують геологічні пам'ятки; знаходять різноманітні мінерали, збирають колекції та поповнюють ними експозиції шкільних музеїв; створюють геолого-історичні маршрути та інше.


Суддівство конкурсів нарисів проводиться

за такими критеріями:


- оформлення роботи (повна назва авторського колективу, напряму, експедиції, фото, схеми, карти );

- обсяг ( 10 сторінок за Положенням );

- стиль та грамотність;

- якість ілюстраційного матеріалу;

- відображення пошукової, експедиційної роботи;

- суспільно-значима робота;

- пропаганда та використання зібраних матеріалів;

- список літературних та архівних джерел.


Максимально допустима кількість робіт, які представляються від територій на II етап Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції "Краса і біль України", - не більше однієї з кожного напряму.
На підставі висновків журі колективи, що стали переможцями Всеукраїнського туру, нагороджуються грамотами (дипломами) засновників. Крім того, найкращі авторські групи нагороджуються оздоровчими путівками ( за наявності бюджетного фінансування ).

Останній термін подання матеріалів-переможців першого туру на Всеукраїнський тур - 1 березня поточного року за поштовим штемпелем.


Відділ краєзнавства та

наукових досліджень учнів





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка