Положення України, її історію, населення, мудрість народу, з’ясувати поняття про Конституцію, політичний устрій сучасної України; виховувати у дітей усвідомлення себе як невід’ємної частини українського народу. Тип уроку: інтегрований урок



Скачати 84.48 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір84.48 Kb.
Тема уроку.Повторення вивченого з теми « Іменник»
У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай.https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctvo3rfaqiqfs_zq7ithzz3dxdcniggegj50v5qo1jupkhdrg22

Рідніша їм своя пустеля,

Аніж зелений чужий рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас нема без України.
Мета: удосконалювати знання з теми «Іменник», розвивати орфографічні вміння і навички, формувати уявлення про географічне положення України, її історію, населення, мудрість народу, з’ясувати поняття про Конституцію, політичний устрій сучасної України; виховувати у дітей усвідомлення себе як невід’ємної частини українського народу.

Тип уроку: інтегрований урок

Обладнання: роздатковий матеріал, мапа України, кросворди, Конституція України, ребуси, таблиця «Влада України»

Хід уроку

c:\users\user\desktop\завантаження.jpg

І. Організаційний момент.

Привітання

Діти: Добрий день вам, добрі люди,

Хай вам щастя-доля буде

Не на день і не на рік,

А на довгий-довгий вік.

Є у нас предмет чудовий

Урок української рідної мови.

Ласкаво просимо ми вас

На цей урок в гості до нас.

Вчитель: Я теж приєднуюсь до привітання наших учнів, запрошую на урок. А урок сьогодні буде незвичайний.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Діти, очевидно, кожен із вас, не задумуючись, дасть відповідь на такі запитання:

  1. Як називається країна, де ми живемо? (Україна) c:\users\user\desktop\завантаження (1).jpg

  2. Яку назву має народ нашої країни? (українці)

  3. Якою мовою ми з вами розмовляємо? (українською)

  4. Яке місто є столицею України? (Київ)

  5. Яка найбільша річка України? (Дніпро)

Тому говоритимемо ми з вами сьогодні про святиню для кожного і для всіх людей, що зветься Батьківщиною. Разом з цим будемо удосконалювати свої знання з української мови і продовжувати розвивати орфографічні вміння і навички. Тема уроку: «Україно, моя Батьківщино, я для тебе на світі живу».

Запишіть, будь ласка,число, класна робота та тему сьогоднішнього уроку.

c:\users\user\desktop\images.jpg

Мовна розминка.

Прочитайте речення та запишіть його у зошити.
М у р ї ц

(

и к а н і (Ми українці)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Хто ж скаже, що таке Україна?

1 учень. Україна – це батьківська земля, рідний край, де ми народилися, живемо, де живуть наші батьки і родичі. Її багатства – це хліб і цукор, сталь і вугілля.

2 учень. Україна – це безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади, білі хати. Це гори Карпати і шахти Донбасу.

3 учень. А ще тихі озера, калинові гаї, народні пісні, які співали наші діди, це наша рідна мова. це розкішний вінок рути-м’яти та барвінку.

4 учень. Україна – це древній Київ і широкий Дніпро – Славута, який несе свої води у Чорне море. Україна – це пам'ять про минуле і сучасне.

5 учень. Моя Україна – широкі простори, поля і левади, долини і гори.

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.c:\users\user\desktop\завантаження.jpg

Вчитель: Україна – наша ненька.

Україна – це отча земля, рідний край, де ти народився, де живуть наші батьки і діди. Це широкі поля і чарівні простори, прекрасні села і міста. Могутньо котить до Чорного моря сині хвилі найбільша ріка – Дніпро. Буйною зеленню шумлять по його берегах сади і ліси. Золотим морем розливається на безкраїх нивах жито – пшениця, всяка пашниця.

c:\users\user\desktop\images (3).jpg


Яке ж походження самого слова «Україна»? Довгий час вважали, що слово «Україна» походить від слова «окраїна». Але це хибна думка. Слово «Україна» існувало в нашій мові ще з незапам’ятних часів, але як загальна назва краю, землі, території. Тож Україна - це край, земля, країна, де жили наші предки, батьки, - це наша Батьківщина. І слово «Батьківщина» походить від слова «батько».

Завдання буде таким:

- запишіть слова Батьківщина та батько, розберіть їх за будовою.



Вчитель: А від чого взяла початок, діти, Українська держава? Про це нам розповість вчитель історії.

Вчитель історії: Найбільша річка України – Дніпро. Колись давно зустрілися на його берегах два богатирі і стали перегукуватися, кому оселитися на його берегах. Та не домовилися. Вирішили помірятися силою: жбурляти камінням (хто кине далі, той і залишається).Так і оселився на берегах Дніпра один із богатирів зі своїм народом. Інший пішов далі. На правому березі Дніпра зростало місто Київ .Хто заклав Київ і першим його збудував ? Цього ніхто не пам’ятав. Старі люди повідали, що ймення Києва пішло від Кия, що був перевізником на Дніпрі – перевозив людей своїм човном на другийc:\users\user\desktop\завантаження (2).jpg

беріг річки.

Інші розказували, що в Києві мешкали три брати: Кий, Щек і Хорив

та їх сестра Либідь. Від Кия названо місто, від його братів гори Щекавицю і Хоревицю, від імені сестри – річку Либідь. Це було близько восьмисотого року. Від того часу і числимо історію України. Звідси і взяла початок Українська держава, столицею якої було і є місто Київ. А в Конституції України це підтверджено: «Столицею України є місто Київ» (показує Конституцію)

c:\users\user\desktop\завантаження.jpg


хрестив нашу землю Володимир Великий. А до хрещення наші предки були язичниками і поклонялися багатьом Богам.

Дажбог – дарував людям щастя і багатство.

Перун – керував громами і блискавками та карав лихих людей.

Сварожич – давав людям вогонь.

Волос – опікувався худобою.

Стрибок – керував вітрами.

Лада – була богинею краси і порядку.

c:\users\user\desktop\завантаження (3).jpg


А ще Україну називають Роксоланією. На честь української дівчини Роксолани – Насті Лісовської, яку татари забрали в полон, і яка пізніше стала дружиною султана і зробила багато корисного для українського народу. Про неї Павло Загребельний написав роман «Роксолана».

Вчитель: То скажіть, коли ж виникла наша держава? Як звали братів і сестру, що за легендою заснували місто Київ? (відповіді учнів)

Завдання буде таким:

Запишіть імена братів – засновників, визначте частину мови цих слів, відміну іменника.

Робота біля дошки: провідміняти слова Щек, Либідь, Хорив.

У зошитах – 1 ряд – І відміну,

2 ряд – ІІ відміну,

3 ряд – ІІІ відміну.

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо урок – робимо зарядку.

Руки вгору, руки вниз –

Все в нас по-порядку.

Руки в боки – нахиляйся,

Наче маятник гойдайся.

За хвилину відпочили

І за парти тихо сіли.

Вчитель: Звідки знайшла початок наша держава ми вже зрозуміли. А тепер прийшла черга зясувати географічне положення країни в цьому нам допоможе вчитель географії .
Вчитель географії: Діти, я пропоную подорож по території нашої країни, в ході якої розповім вам і про населення України.

Розташована Україна у Центральній та Південно-Східній Європі. Простір землі, заселений українцями, такий великий, що, аби його подолати, треба йти пішки з заходу на схід 90 днів, долаючи щодня 90 км.

Територія України займає площу приблизно 604 тис. км2, а точніше 603700 кв. км. Сусідами українців є поляки, угорці, румуни, болгари, білоруси, росіяни – на суші, а Чорне море розділяє нас із турками.

Україну населяє майже млн.. чол..

Територія поділена на 24 області та

включає в себе Автономну Республіку Крим.c:\users\user\desktop\images (9).jpg

На 1 грудня 2012 року в Україні нараховувалось

441 місто, 915 селищ та 25 850 населених

пунктів.

Вчитель:

А зараз перевіримо, як

добре ви розумієтесь на українських містах

з географії.

Гра «Путаниця»

Всі букви в назвах міст переплутались. Чи зможемо ми їх прочитати?

ЇИКВ, ВЬЛІВ, КАРСИЕЧ, ОДЕНЦЬК, ЛОПТАВА, ЖЯЖРІОПЗА, САОДЕ, ОДНІПРОЕПВТРСЬК, АПРЖИ. (вчитель пояснює походження назв міст)

  • Яке місто зайве? Чому?

(Париж – столиця Франції)

Вчитель: Прямуємо далі країною Україна. Давайте ж зясуємо, що означає слово держава?

  • Це дім, де ми з вами живемо, країна, Україна.

  • Ми з вами – громадяни України. І повинні знати, що в кожній державі існує багато правил, за якими живуть люди.

  • Ці правила називають законами. Усі вони підпорядковані Основному Закону держави – Конституції.

За Конституцією Україна є парламентсько-президентською республікою. Це означає, що голова державної влади – Президент – поділяє владу з Парламентом (Верховною Радою).c:\users\user\desktop\images (6).jpg

А хто обирає Президента, хто творить закони і забезпечує їх виконання – детальніше розповість вам вчитель історії.

Вчитель історії: Стаття 1 Конституції України говорить, що Україна – демократична держава. Як ви це розумієте?

(від грецького слова «демос» - народ, «кратія» - влада: влада народу)

Що найголовніше у демократичній державі? (Закон)

А хто творить закони, забезпечує їх виконання й дотримання, хто обирає Президента, Верховну Раду? Дізнаємося, розглянувши таблицю.

  • Президент видає укази і розпорядженняc:\users\user\desktop\images (4).jpg

  • Верховна Рада – створює закони

  • Рішення Президента і Верховної Ради

втілює в життя Уряд України – кабінет

Міністрів

порушувалася Конституція України.

Вчитель: Я вдячна за розповідь.

Ви теж були уважними слухачами, але потрібно

перевірити, наскільки ви добре засвоїли почуте.

Напишемо коментований диктант.

Президент України, Верховна Рада, українці,

Конституція України, Батьківщина, батько,

Т.Г.Шевченко, Донецьк, Дністер, Карпати, Говерла.

V. Розвиток творчих умінь і навичок.

Робота в групах.

Вчитель: Якщо ви були уважними на протязі усього уроку, то швидко справитеся із наступним завданням.

Трьом групам надано кросворди.

Прочитайте запитання та запишіть

відповідь до кросворду.

(Див. додатки)

V. Підсумок уроку.

c:\users\user\desktop\images (5).jpg

Додаток 1 Група 1

  1. Перший президент України?

  2. Кого називають Кобзарем?c:\users\user\desktop\images (9).jpgc:\users\user\desktop\images (9).jpg

  3. Що таке тризуб?

  4. Законодавчий орган України? Верховна……

  5. Столиця України?

  6. Основний Закон України?

  7. Синьо-жовтий стяг. Ключове слово - Україна

Додаток 2 Група 2

  1. Гори, розміщені на заході України?

  2. Півострів України?

  3. Найтепліше море України?

  4. Найбільша річка України?

  5. Найвища гірська вершина Карпат?

  6. Яка річка «дні стерла»? Ключове слово – прапорc:\users\user\desktop\images (8).jpg


Додаток 3 Група 3

  1. Місто, яке за легендою одержало назву від князя Чорного і княжни Чорної?

  2. Місто, назване на честь Лева – сина князя Данила Галицького?

  3. У назві якого міста сховалось «жито»?c:\users\user\desktop\images (10).jpg

  4. Столиця шахтарського краю? Ключове слово – гімн


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка