Поширені і непоширені звертання. Розділові знаки при звертаннях



Скачати 98.16 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір98.16 Kb.


Голубівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Новомосковської районної ради

Дніпропетровської області

51230 вул. Леніна, буд. 17, с. Голубівка

Новомосковський район,

Дніпропетровська область

тел. (05693)53193

E-mail: sndgolubovka@ukr.net


Відкритий урок з української мови на тему :
«Поширені і непоширені звертання.
Розділові знаки при звертаннях»
у 8-А класі
Учитель української мови та літератури

Дубчак Н.В.(вища категорія, «Старший учитель»)

2012-2013н.р.
Тема : Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки при звертаннях.

Мета :

  • навчальна:

домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про звертання, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати звертання в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки при звертанні;

  • розвивальна:

розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням звертань, вміння аналізувати і робити висновки;

  • виховна:

формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до рідного слова, України, рідного народу, дослідити звертання в творах Лесі Українки.
Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу із використанням випереджуючого навчання.
Форма уроку : мовознавчий турнір, культура мовлення з елементами тренінгових вправ.
Девіз уроку : « Скільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів! »
Епіграф уроку: Пригорнись до мене, слово,

Коли щира ллється мова,

Відвернись від мене, слово,

Коли думка, як полова.
Хід уроку :
І. Мотиваційний етап.
Погляньте за вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало світліше... Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас!
І. Організаційна частина ( вітання вчителя )

1. Учні читають « Молитву до Мови » К. Мотрич

Мово! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, рясту, любистку, м`яти, євшан-зілля, з роси, дніпровської води, від зорі і місяця народжена!

Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримала народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу.

Мово! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси ти і Бог-Любов, і Бог-Віра, і Бог-Надія. Тож стояла ти на чатах коло вівтаря нашого національного храму й не впускала туди злого духа виродження, злого духа скверноти, злого духа ганьби. І множила край веселий, святоруський і люд хрещений талантами, невмирущим вогнем пісень і наповнювала душу Божим сяйвом золотисто-небесним, бо то кольори духовності і Божого знамення.

Мово моя! Звонкова кринице на дорозі нашої долі. Твої джерела б`ють десь від магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в Тобі ясні зорі, тому й ласкава така. Тож зцілювала Ти втомлених духом, давала силу, здоров`я, довгий вік і навіть безсмертя тим, що молилися на дароване Тобою Слово. Бо “Споконвіку було Слово. І Слово було у Бога. І Слово було Бог”.


  1. Слово вчителя

- Сьогодні, дорогі учні, ми з вами помандруємо країною Звертання. На нашому уроці звучатимуть звертання до мови, України, до пісні, до батьків.

За мету поставимо собі поглибити знання з теми « Звертання », вдосконалити вміння визначати поширені й непоширені звертання в реченнях, правильно ставити розділові знаки, навчитися виразно інтонувати речення зі звертаннями, тобто маємо показати, що ми, справжні філологи,грамотні й освічені, знаємо і вміємо.


  1. Лірична хвилинка

Звучить поезія Д. Білоуса « Слова покликані – прості і величні »
В джерелах слова — душі криниця,

А рідна мова — як чарівниця.

Звичайний приклад візьму навмисне,

Краса ж така в нім, що серце стисне.

Дивися — в кличнім простім відмінку:

«Ой не стелися, зелен барвінку...»

Одвертий кличний — немов дитинний,

музичний, зичний та ще й гостинний.

Вживеш ти усно чи на папері —

мов у світлицю відчиниш двері.

Звертання щире, душевне, щедре —

Василю, Павле, Іване, Петре:

І так сердечно, і так ласкаво —

Наталю, Лесю, а чи Любаво!

До зборів, сходки відкрито й радо —

чи товариство, а чи громадо!

А найсвятіше душа приємле —

моя Вкраїно, кохана земле,

ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,—

миліших серцю звертань не знаю.


  1. Розумова розминка « Карусель » запитань і відповідей.

  • Друзі, яке враження справила на вас поезія?

  • У чому особливість цього твору?

  • Яка роль звертань у розумінні автора?


ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Виконання вправ з елементами тренінгу.

  • Любі учні, ви поділилися на три домашні групи і повинні були виконати випереджуюче завдання. Зачитайте їх, будь ласка.


Завдання груп:

І група – дослідити форми звертань різних народів світу
ІІ група – які форми звертань використані в поезіях та листах Лесі Українки
ІІІ група - звертання в усній народній творчості


  1. Зачитування досліджень

  2. Оцінювання їх


ІІІ Пояснення нового матеріалу

  1. Робота з компютером




  1. Робота з опорною таблицею

( перегляд мультимедійних слайдів )

Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу, предмет, до яких звернена мова.

Основна функція – привертати увагу того, до кого звертаються, тому в ролі звертань часто вживаються

імена, прізвища, назви осіб за спорідненістю.

Звертання виражене іменником в кличному відмінку, не є членом речення

За будовою звертання поділяються на поширені і непоширені.

Непоширені – одне слово, поширені – два і більше слів.

Розділові знаки при звертанні:

, ЗВ, …



ЗВ, …

, ЗВ.

, ЗВ!

ЗВ!....

, ЗВ!



ІV. Закріплення вивченого


  1. Творчий диктант на розширення речень шляхом уведення в них слів – звертань

( робота в парах ).

Прочитати прислів’я і приказки. Списати, вставляючи в них слова – звертання.

* Стримуй себе у всьому, а найбільше – у словах.

* Слухай багато, а говори мало.

* Не все говори, часто треба й помовчати.

* Тримай слово за зубами.

* Якщо б ти помовчав, ти б залишився мудрим.


  1. Конкурс « Картки »( поставити розділові знаки, підкреслити звертання і вказати їх вид ):

П – 1

До тебе Україн... наша бездольная мати струна моя перша озветься. ( Леся Українка )
П – 2

Та хоч би крила мені і воля своя, я б не лишила тебе в самотині країн... моя. ( Леся Українка )
П – 3

Мій давній друж... мушу я з тобою розстатися надовго.

( Леся Українка )
П – 4

Приплинь до мене чарівниц... мила і запалай зорею наді мною.

( Леся Українка )
П – 5

Мам... іде вже зима снігом травицю вкриває.

( Леся Українка )
П – 6

Лежи ж тепер досадоньк... тут у серці тихо, буду тебе колихати.

( Леся Українка )


  1. Бліц – конкурс « Уявні звертання до світочів »

( двоє учнів виносять портрети Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, а решта складають речення зі звертаннями, поставивши імена світочів у кличному відмінку ).

  1. Творче конструювання.

Скласти речення зі звертаннями, використовуючи подані фразеологізми.

Тримати язик за зубами – вміти мовчати, зарубати на носі – запам’ятати, гризти

граніт науки – вчити.

5 . Метод « Розумовий штурм ».

Перебудувати речення так, щоб підмети стали звертаннями. Схарактеризувати речення за метою висловлювання. Виділити граматичні основи.

* Діти не повинні відповідати образою на образу.

* Школярі дотримуються правил дорожнього руху.

* Люди оберігають навколишнє середовище.

* Восьмикласники цікавляться новинами художньої літератури.

* Учні старанно готуються до уроків.

V. Підсумок

1. Бесіда:

- Що називаємо звертанням?

- Розкажіть про розділові знаки при звертанні.

- За будовою звертання поділяються на...

2. Вправа « Мікрофон »
Продовжте речення « На сьогоднішньому уроці ми дізналися, що… ». Відповіді учнів.



  1. Учні виразно читають вірш « Прекрасні звертання ».

Є в нашій мові звертання прекрасні,

Добрі і щирі, чудові слова.



Тими словами усяк без вагання

Маму найкращу свою назива:



Мамо, матусенько, мамочко, ненько,

Матінко, усміх твій ніжний ловлю.



Мамонько рідна, моя дорогенька,

Я над усе тебе в світі люблю.



Я і до тата вмію звертатись,

Хочу в словах передати тепло.



Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,

І щоб в душі його сонце цвіло!



Татку, татусечку, татоньку, тату,

Кращого в світі немає навкруг!



Татоньку, хочу тебе я обняти –

Ти мій порадник, заступник і друг!



Я й до бабусі з любов’ю звертаюсь:

Бабцю, бабусю, бабуню моя!



І до бабусиних рук притуляюсь,

Та відчуваю в них лагідність я.



І до дідуся іду по науку:

Діду, дідуню, навчи в світі жить!



Він на голівку кладе свою руку,

Голос сріблястим струмочком біжить.



Слово чарівне! Яка в тебе сила!

Скажеш з любов’ю – і радість росте!





Слово ласкаве народжує крила –

Ви не забудьте ніколи про те!



Донечко, синку, сестрице, братусю, -

Дружна, велика, весела сім’я!



Мамочко, татку, бабусю, дідусю, -

Мій оберіг і родина моя!


  • Наш урок добігає до кінця, і я скажу про це поетичними рядками : « Дай нам, Боже, в довгі дні неспішні, золота на слові й на душі ».

  • Ви сьогодні показали свої прекрасні й глибокі знання про звертання, вмієте вживати на письмі відповідні розділові знаки, володієте мовленнєвим етикетом. Тож хай рідна мова пригорнеться до вас і зміцнить вам творчі крила в майбутньому! Бо слово ваше щире, по – справжньому українське!


VІ. Домашнє завдання
1.Скласти вітальну листівку до 8 Березня, використовуючи різні форми звертань.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка