Повідомлення теми і мети уроку Слово учителя про українську мову, як державну мову народу. Україна могутня незалежна держава. Як і всі країни світу має Державні символи. Які символи держави ви знаєте?



Дата конвертації26.02.2016
Розмір92.3 Kb.
Тема. Свято рідної мови.

Мета. Закріплювати знання про українську мову, вдосконалювати мовну культуру учнів, збагачувати їхній словниковий запас. Розвивати пам’ять, увагу, навички письма, виховувати інтерес до навчання, прагнення розмовляти українською літературною мовою.

Обладнання. Плакати, малюнки, картки із завданнями, аудіо, відеозаписи,ТЗН.
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Перегляд слайд-шоу "Моя Україна"
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Слово учителя про українську мову, як державну мову народу.

Україна – могутня незалежна держава. Як і всі країни світу має Державні символи.

Які символи держави ви знаєте? (Герб, прапор, гімн).

Якою мовою написано гімн нашої Держави? (Українською).

Тож мова теж є символом нашої держави.



Бесіда.

Мова — це велике досягнення людства. Вона у кожного народу своя, тому ми, не знаючи чужої мови, можемо і не зрозуміти, про що людина говорить. І дуже важливо для людського спілкування добре знати мови інших народів, але найперше досконало потрібно знати свою рідну мову.

А яка наша рідна державна мова? (Відповіді дітей.)

Так, українська, бо всі ми українці, живемо в Україні, в мальовничому і чарівному краї. І свою рідну мову ми всі повинні дуже добре знати, розмовляти нею чисто і правильно.

Ви вже навчилися читати і писати рідною мовою, далі будете вдосконалювати свої знання, збагачувати словниковий запас, бо слів у нашій мові є надзвичайно багато і не всі ви знаєте. А щоб бути високоосвіченим, треба досконало знати свою мову. Отож сьогодні ми проведемо урок рідної мови, щоб більше дізнатись і прагнути надалі розмовляти правильно і чисто, щоб кожному хотілося вас слухати і навчитися самому говорити українською мовою.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні до нас на урок завітала гостя. (Входить Мова)



Мова.

Я ваша мова, діти, рідна мова,

З роси й води, з квіток і джерела,

Така, як зірка ніжна світанкова.

На цій святій землі завжди жила.

Саме земля мене таку зростила —

Чарівну, мудру, світлу, осяйну.

Дала мені могутні диво-крила,

Вдягла в слова, як у квітки весну.

Не раз мене хотіли розтоптати,

Та я жива, і я до вас прийшла,

Щоб вас до зір далеких піднімати

І до сердець не допустити зла.
Учитель. Замислимось над тим, що таке наша мова. Протягом кількох століть жорстоко знищувалася культура українського народу. Особливої наруги зазнала наша мова. Її забороняли, принижували, охрестивши "холопською”. Були такі часи, коли українцям заборонялося розмовляти, читати й писати рідною мовою. Не там десь – за морями-океанами – а на своїй землі. Та попри все наш народ зберіг мову, доніс з глибин віків до нас її багатство і велич.
Звучить аудіозапис.


  • 1720 рік. Указ російського царя Петра І про заборону друкування книжок українською мовою.

  • 1769 рік. Видано розпорядження російської церкви про вилучення у населення України українських букварів та українських текстів із церковних книг.

  • 1775 рік. Заборона викладання українською мовою у Києво-Могилянській Академії. Зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл.

  • 1876 рік. Ємський указ, за яким не допускалося ввезення з-за кордону, друкування та видання в імперії книг „на малороссийском наречии”, заборонялися різні сценічні вистави і читання, друкування текстів до нот. Скасовувалися з вжитку слова: Україна, козак, Запорозька Січ.

  • 1884 рік. Зачинено всі українські театри.

  • 1914 рік. Російський цар Микола ІІ ліквідує українську пресу – газети й журнали.

  • 1938 рік. Сталінський уряд видає постанову про обов’язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській.

  • 1989 рік. Видано постанову, яка закріпила в Україні російську мову, як офіційну загальнодержавну мову, чим українську мову було відсунуто на третій план, що позначається ще й сьогодні.


Учень.

Серце народу — це мова, це слово,

Нації гордість, культура, престиж.

Той, хто цурається рідної мови,

Ранить народ в саме серце, мов ніж.
Мова загине — народ оніміє,

Нема майбуття у німої юрби.

Поки є мова — в людей є надія,

Є пісня радості й пісня журби.


Учень.

Вона дзвенить у срібному джерельці,

У дивних квітах, у дзвінкій росі.

Вона живе й співа в моєму серці,

Її ми дуже любимо усі.
Моя чарівна мова промениста,

Вона у пісні й казочці звучить.

Найкраща в світі рідна і барвиста,

А як без неї на Землі прожить?

В нас, українців, — українська мова!

В ній найсвітліші, лагідні слова.

Й матусі ніжна пісня колискова.

Як сонечко, нас щедро зігріва.


Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,


Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.

Мова. Для вас, діти, я приготувала цікаві завдання, щоб перевірити, як ви вивчаєте українську мову, чи вмієте ви правильно говорити, грамотно писати та висловлювати свої думки.
Учитель. Сьогодні я поділила клас на 3 команди не випадково. Я пропоную вам провести змагання між командами.
ІV. Узагальнення й систематизація знань

  1. Робота в групах

Представлення команд

Команда "Мовники"

Я – капітан команди "Мовники"

Ми – справжні члени клубу

Веселих і кмітливих.

Наш девіз:

Думати – колективно,

Діяти – оперативно,

Сперечатися – доказово.

Це для всіх обов’язково.
Команда "Розумники"

Я – капітан команди "Розумники"

Ми будемо боротися за звання веселих і кмітливих.

Якщо програємо – не будемо проливати гірких сліз.

Якщо виграємо – не задиратимемо ніс.

Наш девіз:

Ми покажемо, що вміємо,

Хай дивується весь світ.

Приготуйтеся, команди!

Всім великий наш привіт!


Команда "Знавці"

Я – капітан команди "Знавці"

Наша команда

Геть не любить сумувати,

Із задоволенням з вами

Буде грати.

Наш девіз:

Чесно хочемо боротися в змаганні,

Тому до справи беремося без вагання.

Просимо судити чесно,

Адже перемога – річ почесна!


  1. Конкурс «Бліц-турнір»

Дайте відповідь на запитання (1 бал за кожну, правильну відповідь).
1. Слова, які пишуться з великої букви, — це... (власні назви).

2. Скільки букв в українському алфавіті? (33.)

3. Скільки звуків позначає буквосполучення дж? (1)

4. Яка частина мови вказує на назву предмета? (Іменник.)

5. Як називається склад, на який не падає наго­лос? (Ненаголошений.)


  1. Текст, у якому про щось розповідається чи по­відомляється, називається... (Текст-розповідь).

8. Чим визначають кількість складів у слові? (Кіль­кістю голосних звуків.)

9. Хто з відомих діячів української літератури в ди­тинстві був кріпаком? (Т.Шевченко.)

10. Як називають усі букви певної мови, поставле­ні в певному порядку?

(Алфавіт.)

11. Які твори мають початок: «Жили-були...»? (Каз­ки.)

12. Що ми чуємо: звуки чи букви? (Звуки.)

13. Як називають дитину вівці? (Ягня.)

14 Найкращий друг іменника. (Прикметник.)

15. В якому українському місті почав друкувати кни­ги І.Федоров? (У Львові.)

16. Граматичну основу речення становлять... (під­мет і присудок).

17. Спільна частина споріднених слів — це... (ко­рінь).

18. Змінювання іменників за питаннями — це... (відмінювання).
Підведення підсумків конкурсу.


  1. Конкурс «Добери риму»

  • Як називають твори, написані римою? (Вірші.)

  • А як називають людину, яка пише вірші? (Поет.)

  • Яких видатних поетів ви знаєте?

(Леся Українка, Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Володимир Сосюра, Павло Тичина.)
Учитель.

А зараз ви спробуєте самі відтворити вірш, добираючи риму.

Щоб розумним й мудрим стати,

Треба рідну мову... (знати).

А щоб вміти говорити,

Треба рідну мову... (вчити).

Знає кожен з нас чудово —

Не прожити нам без... (мови).

Рідна ж мова пелюсткова,

Мудра, світла,... (світанкова).

І дзвенить щодня і в свято,

Бо вона така... (багата).


І така джерельно-чиста

Наша мова... (промениста).

Чарівна і калинова

Наша мова... (веселкова).

В ній такі слова чудові,

Хліб і сіль на... (рушникові).


В ній в віках батьки і діти,

Як без мови в світі... (жити)?

Понад світом хай лунає.

Хай ніхто не... (забуває).

Рідну мову українську,

Мудру, щедру,... (материнську).


Прочитайте відтворений вірш.


  1. Робота над загадками з використанням ТЗН. sahadky-rosdilovi-snaky

Маленька, менша від мачини, 


Ні з ким не стану на борню.
А при читанні, коли треба, 
Й людини мову я спиню 
Що це таке?

(крапка)

Злита з хвостиком ця крапка, 
Невелика, власне, лапка. 
Робить паузу, всім знайома. 
Як вона зоветься?

(кома)

Він після речення, цитати 
Вмостився, схожий на гачок
Всіх нас примушує питати 
А сам ні пари з вуст — мовчок.

(знак питання)


Що за знак - стрункий як спис. 
Він над крапкою завис. 
Спонука до поклику, 
Хто ж бо він?

(знак оклику)

Хоч в усній мові нас немає, 


а на папері мовчимо, 
та все, що ти читаєш, друже, 
сприймати правильно вчимо. 
Хто ми?

(розділові знаки)
Коли твір якийсь готую, 
різні речення пишу,
щось, буває, я цитую,
мову вводячи чужу.
Але, любий мій читачу,
як для вас її позначу?
Тут уже не допоможуть
ані коми, ні крапки,
у пригоді стати можуть -
здогадались ви?

(лапки)


Я такий же, як знак розділовий,
і відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім'я -
зразу стану потрібним і я.

(апостроф)

З однієї ми родини 
від Андрія до Ярини.
Як по одному, самі,
ми буваємо німі,
хоч і маєм різні назви
й добре знаєте всіх нас ви.
Певним станемо рядком -
заговоримо ладком.
Ми - писемності основа.
А без нас ніхто ні слова!
Що це таке? 

(Літери абетки)





  1. Конкурс капітанів.

Утвори якомога більше слів, складених із букв слова Україна (1 бал за кожне слово)


  1. Виконання гуморесок

Кухлик (Павло Глазовий)
Дід приїхав із села, ходить по столиці.

Має гроші - не мина жодної крамниці.

Попросив він:

- Покажіть кухлик той, що з краю.-

Продавщиця:

- Что? Чево? Я нє панімаю.

Кухлик люба покажіть, той, що з боку смужка.

- Да какой же кухлік здесь, єслі ето кружка.-

Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови:

- На Вкраїні живете й не знаєте мови.-

Продавщиця теж була гостра та бідова.

- У меня єсть свой язик, ні к чему мне мова.-

І сказав їй мудрий дід:

- Цим пишатися не слід,

Бо якраз така біда в моєї корови:

Має, бідна, язика і не знає мови.


Ерудит (Павло Глазовий)

Чуєш, тато, - син питає,-

Що таке хамелеон?

- Знав колись, тепер не знаю, -

Каже батько Филимон.

- Слухай, тато, ще спитаю.

Що таке аукціон?

- Я забув, не пам’ятаю, -

Каже батько Филимон.

Мати сердиться на хлопця:

- Все питання задаєш!

Батьку навіть у неділю

Відпочити не даєш.

- Не кричи, -

Говорить батько. –

Я люблю балакать з ним.

Хай пита, чого не знає,

А то виросте дурним.



Великое братство – велика єдність (Любов Литвинова)

На языке на каком говорить?

Мовою якою балакати?

Кто мое сердце решил разделить?

Хто мене змушує плакати?

Русский язык мне, как матери вздох,

Батькова мова – як пісня!

Пусть нам поможет единый наш бог,

Бо не хватає вже кисню.

Там, где дороженька к солнцу ведет,

Шлях осяває проміння…

Силой никто тот народ не возьмет,

Де поєдналось коріння.
Чи розумієте ви зміст останніх рядків?

Що автор вірша має на увазі під словом "коріння"?


V. Підсумок уроку
Мова. Дорогі діти! Я вдячна вам за урок мови. Ви гарно вивчаєте українську мову, багато знаєте, вмієте виконувати завдання. Тож я бажаю вам:

Щоб гордо йшли по світу українці

Й несли усім своїх сердець тепло,

За руки взявшись, а не поодинці,

Щоб людство в мирі й радості жило,

Щоб діти патріотами зростали,

Любили край свій рідний й берегли,

Щоб ви усі на захист мови стали

І розмовляти правильно могли.
Учитель.

Наш урок закінчується.

Сподіваюсь, ви відчули багатство, красу та мелодійність української мови. Нашої рідної мови.

Не шкодуйте часу й зусиль для вивчення мови, боріться за її красу, правильність, багатство. Розвивайте і бережіть наш національний скарб.


м. Полтава,

загальноосвітня школа №30,

учитель початкових класів,



старший вчитель

Зарва Людмила Анатоліївна


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка