Повторення вивченого про звук [ж]. Опрацювання казки «Лисичка і Журавель». Нестандартний урок



Скачати 59.54 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір59.54 Kb.
Предмет: Навчання грамоти. 1 клас

Тема: Повторення вивченого про звук [ж]. Опрацювання казки «Лисичка і Журавель». Нестандартний урок

Мета: Закріпити вміння учнів виділяти звук [ж] в словах; формувати навички читання; розвивати мислення, зв'язне мовлення. Виховувати почуття поваги до людей.

Тип уроку: нестандартний "Зоряна година"

Обладнання :

  1. Підручник: Вашуленко М.С. Буквар: підруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл. М. С. Вашуленко, О. В. Вашуленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 152 с.: іл.

  2. Демонстраційний матеріал: ілюстрації до українських народних казок. Картки зі словами, оформлення дошки: слова "Зіркова година", малюнки телевізійних ведучих.

  3. Роздатковий матеріал: зірочки, назви і емблеми команд

Хід уроку

1. Організація початку уроку. Повідомлення теми і задач

- Сьогодні на уроці читання наш клас перетвориться на телестудію, в якій відбуваються зйомки телепередачі "Зіркова година". На протязі цього уроку ми повторимо вивчене про звук [ж], перевіримо знання, які ви отримали на уроках читання і, використовуючи ці знання, позмагаємося.

- Наш клас сьогодні розділився на 5 команд. Кожна команда має свою назву і капітана. (Розумники, Всезнайки, Дзвіночки, Чомучки, Весельчата).

Розпочати ми зможемо лише тоді, коли відгадаємо загадку:

Розсипався горох на чотириста доріг.

Ніхто його не позбирає:

Ні цар, ні цариця, ні красна дівиця. (Зірки).

- Що ж, спробуємо заперечити загадці. Той, хто сьогодні назбирає найбільшу кількість зірочок, той і отримає головний приз гри.



2. Повторення і актуалізація знань.

1. Перший конкурс "Звуковий аналіз"

Який звук вивчили на попередньому уроці ?

Дайте повну характеристику цього звука.

а) "Із слова по звуку"

На дошці малюнки: кінь, жаба, вуж, коза, баран.



Завдання: з першого слова взяти перший звук, з другого - другий, з третього - третій, з четвертого т-четвертий, з п'ятого - п'ятий. І утворити нове слово. (Кажан).

- Хто такий кажан ? Яку загальну назву можно дібрати до слів ?



б) "Із слова по складу"
На дошці слова: поїзд, жетон, жати.

Завдання: з кожного слова взяти перший склад і утворити нове слово. (Пожежа).

Із слів "написав", "вирізав", "ріжок" взяти другий склад (Пиріжок).

Команда, яка перша називає слово, отримує зірочку.

в) Гра "Впіймай звук".

На команду "ніч" діти закривають очі і слухають слова; на команду "день" - відкривають очі і називають ті слова, в яких є звук (ж), за кожне правильне слово отримують зірочку.

Слова для кожної команди:


  1. Жук, жолудь, хризантема, книга, зошит, пиріжок, кажан.

  2. Булка, пише, жоржина, жовтий, живіт, руки, ніж.

  3. Пожежа, клас, метро, жалити, жито, ім'я, жолудь.

  4. Лижі, журнал, качка, шишка, жито, коржик.

  5. Журавлі, стежка, кошеня, зайчик, ножиці, жаба.

2. Вдосконалення навичок читання

а) "Слово розсипалося"

Вгадати слово з переплутаних букв.

и ч и к ж є н (женчики) в і ж а й р (жайвір)

а к т а ж (жатка) к ж и р о к (коржик)

а й у о ж р (урожай) р і п и о ж к (пиріжок)

л і в ж а у р (журавлі) р о ж п о д о (подорож)


б) "Ігри діда Буквоїда" Вгадай слово за приголосними.





кн_жк_ ж_рж_н_ ж_р_вл_

к ж н

ж л дь (книжка)

(жоржина)

(журавді)

(кажан)


(жолудь)

в) "Утвори нові слова"

З букв великого слова "Життєрадісний" утвори якомога більше

маленьких слів. За кожне слово – зірочку .

3. Вивчення нового матеріалу


  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з народною казкою.

  • Як ви розумієте слово "народна " казка?

  • Які народні казки знаєте?

А) Вікторина казок

Впізнати з якої казки уривок:

«Повертається лисиця з невдалого полювання. В животі бурчить від голоду. Назустріч – їжак».

(Лисиця та їжак).

«Вистрелив найменший брат. Загула стріла ні високо, ні низько, ні далеко, ні близько, та й упала коло села в болоті. На купині сиділа жаба та й узяла ту стрілу».



(Царівна-жаба).

«От їжак зайцеві і каже:

- Ти з мене смієшся? А хочеш зі мною наввипередки?
Побачимо, хто кого пережене».

(Їжак та заєць).

«Жили собі дід та баба, і були вони такі убогі. От баба і каже:

- Ти б, старий, пішов у ліс та вирубав липку, щоб було чим
протопити».

(Про липку і зажерливу бабу).

«На другий день приходить Лисичка. А Журавель наварив м'яса, картопельки і поклав усе це у горщик з вузькою шийкою».



(Лисичка і Журавель).

Фізкультхвилинка.

Давайте згадаємо ще одного героя української народної казки і відпочинемо.

У країні казочок

жив веселий колобок.

Разом з ним усі звірятка

вишикувались на зарядку.

Похитали головою.

Раз, притупнули ногою.

Руки вгору піднесли,

Трішки ними потрясли.

Нахилились вліво, вправо,

та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз.

Раз, присіли, піднялись.

Головою покрутили

І за парти тихо сіли.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з українською народною казкою " Лисичка і Журавель". У "Букварі" поданий уривок з цієї казки.


  1. Читання тексту вчителем.

  2. Читання учнями. Гра "Дощик, дощ, злива".

  3. Конкурс на виразне читання.

  4. «Спробуй дожени». (Один учень починає перший, інший через декілька секунд. Якщо перший дочитає швидше – перемагає, якщо другий учень доганяє його то перемагає він).

  5. Конкурс капітанів «Перекажи казку далі».

  6. Аналіз казки за питаннями.

8. Характеристика головних героїв казки.

Лисичка: Журавель:

хитра розумний

жадібна справедливий

неввічлива чемний

негостинна гордий

зневажлива... ввічливий...



4. Підсумок уроку

- Чого вчить нас ця казка?

Підрахунок голосів (зірочок). Нагородження переможців. 1 місце: Туристична путівка " Зимова подорож навколо нашої школи".

2 місце: Квиток на щоденне відвідування уроків у 1 класі протягом року. Інтерв'ю: " Що найбільше сподобалося на уроці ".






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка