Повторення вивченого
про прикметник як
частину мови.
Спостереження за
роллю прикметників у
мовленні.
(урок української мови)
Проведений у 4 класі
Класовод:Калюжна М.А.
|
№
|
Етапи уроку
|
Час
|
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
13.
|
Організація класу до уроку.
Вступна бесіда
Хвилинка каліграфії
Робота над темою уроку
Повторення вивченого про прикметник за таблицею
Робота в зошитах.
Гра «Чарівна паличка»
Фізкультхвилинка
Робота з підручником
Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
- робота в зошиті
- робота в групах
- підведення підсумку
Підсумок уроку
|
1хв
3хв
1хв
10хв
3хв
5хв
5хв
1хв
3хв
8хв
1хв
|
Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови.
Спостереження за роллю прикметників у мовленні.
Мета. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, про його роль
у мовленні. Формувати вміння висловлювати власну думку, пояснювати
слова і вирази вжиті у переносному значенні. Виховувати в учнів
бажання цінувати власне життя, дбати про своє здоров’я.
Обладнання. Таблиці по темі « Прикметник», веселка , завдання для роботи в
групах, «чарівна» паличка, індивідуальні картки на домашнє завдання.
Тип: урок повторення і систематизації вивченого матеріалу.
Література:
Література:
1.Наумчук М.М.Уроки рідної мовив початковій школі. - Тернопіль: ТДПУ, 2002.
2.Наумчук М.М.Сучасний урок української мови в початковій школі. – Тернопіль:
СМП «Астон» 2002.
3.Савченко О.Я.Сучасний урок в початкових класах.-К.:Магістр - S,1998.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Сьогодні діти у нас незвичайний урок. Ми з вами поговоримо про щастя. Кожен з вас на цьому уроці вирішить сам, що на його думку є щастям для людини. А почати наш урок я хочу з казки. Тому сідаємо рівненько і уважно слухаємо.
(Читання вчителем казки про щастя)
Один перехожий по лісу блукав
Натрапив на яму і мало не впав
Це з ями так вчасно почулося: «Стій !»
Спитав чоловік: « Гей! Ти хто, спасителю мій?»
З ями голос: « Я- щастя твоє. Кажи найпалкіше бажання своє.»
Той тільки задумав бажання і вмить – мішок зі скарбами стоїть.
Звалив він на плечі мішок і пішов .
Пізніше цим шляхом іще хтось ішов.
І знову те саме: бажання, дари.
Мабуть, так було б до цієї пори.
Та якось усе повернулось не так.
Ішов повз ту яму щасливий юнак.
Почулося з ями знайоме нам: «Стій!»
Юнак зупинився. «Ти хто, спасителю мій?»
А голос із ями :« Я- щастя твоє. Кажи найпалкіше бажання своє!»
Юнак довгу палицю в лісі знайшов.
Дістав з ями щастя і далі пішов,
Сказавши: «Вилазь, щастя, з ями на світ!»
І щастя за хлопцем побігло услід.
- Чому , на вашу думку, щастя не хотіло покидати хлопця, а побігло за ним услід?
(відповіді дітей)
II. Вступна бесіда
- Сьогодні ми з вами будемо міркувати над тим, яка людина є щасливою насправді. І побудуємо на дошці веселку щастя.
Пригадайте, скільки кольорів має веселка, і які вони.
( відповіді дітей)
III. Хвилинка каліграфії.
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Щ щ щл см сім щастя веселка
Щасливою є та людина, яка творить добро.
- Як ви розумієте речення , яке ми записали? (відповіді учнів)
- Під час каліграфічної хвилинки ми записали слово сім. Воно теж має відношення до нашого уроку. Ось послухайте, що про нього говорять.
IV. Слово вчителя
- Кажуть , що число 7 магічне: 7 днів у тижні, 7 чудес світу, 7 смертних гріхів, що посилаються людині, щоб вона їх переборола, сім раз відмір, а раз – відріж – говорить народна мудрість, книга за сімома печатями.
А ще веселка, яка має 7 кольорів. Ці кольори утворюють веселковий міст через усе небо. Кожен, хто її бачить – усміхається і стає щасливим. А ще я думаю, що щастя теж має 7 кольорів. Про щастя говорять:
« Кольорове, веселе, радісне, прекрасне, захоплююче, піднесене.» Воно робить людину світлою, наділяє її силою, впевненістю в собі. Тож давайте пригадаємо, яка частина мови допомогла нам охарактеризувати щастя. ( учні відповідають, що це прикметники)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо і узагальнимо набуті знання про прикметник, поспостерігаємо за їх роллю у мовленні.
VI. Робота над темою уроку.
1.Повторення вивченого про прикметник за таблицею.
З якими частинами пов'язаний ? На що вказує?
   Число Прикметник Рід
Роль в реченні На які питання відповідає?
2.Робота в зошитах.
- Поговоримо про кольори щастя. Побудуємо свою веселку щастя.
Перший його колір – це життя, яке подарувала вам мама. Вона вперше пригорнула кожного з нас, наділила теплом. Без неї ми не побачили б цього незбагненного, дивовижного, цікавого світу. Як би ви описали життя? Яке воно є?
( учні колективно добирають прикметники, які записують у зошити і на дошці. Вчитель викладає перший колір веселки - червоний.)
Життя(яке?) прекрасне, цікаве, довге, щасливе, радісне, безтурботне.
-
Другий колір щастя – це можливість бачити навколишній світ у кольорах і формах, рухах і спокої. А ще поглядом можна виразити безмежну любов до людини, співчуття.
Очі – дзеркало людської душі. Очима можна сказати про все, якщо вони зрячі.
Тому запишемо в зошити слово очі і доберемо до нього прикметники.
Очі (які?) добрі, лагідні, сумні, карі, голубі, глибокі.
А тепер закрийте на хвилинку кожен очі і уявіть, як себе почувають люди, які не мають щастя бачити. Що в цю хвилину ви відчуваєте?
(Відповіді дітей. Вчитель виставляє на дошці другий колір щастя - оранжевий.)
- Третій колір щастя – це можливість чути багатоголосий світ. Прислухатися до весняного співу пташок, до чистої і мелодійної української пісні, до кожного голосу, до рідного слова. Яке це щастя чути світ! Тому я пропоную вам затулити вуха. Що сталося? Світ онімів. (Добирають прикметники, записують у зошит. Вчитель виставляє третій колір веселки - жовтий.)
Світ (який?) багатоголосий, цікавий, неозорий, голосистий.
- Четвертий колір щастя – це можливість відчувати світ на дотик. Мамину і татову руку, теплий і лагідний дотик. Хіба без цього можна прожити? А ще холод, гарячу і шорстку поверхню.
- Що дає людині можливість відчувати? (Відповіді дітей на питання.
Вчитель виставляє зелений колір. Учні записують у зошити)
Дотик (який?) ніжний, теплий, лагідний.
-
П’ятий колір щастя – це здатність відчувати запахи: п’янкі аромати квітів, соснового лісу, степу, свіжого хліба. Це здатність згадати, як пахне в хаті на Різдво, Паску. А тепер уявіть собі, що ви не чуєте ніяких запахів. Яким став би світ? (Відповіді учнів усно, виставляється голубий колір)
Запах (який?) приємний, п’янкий, солодкий, насичений.
- Шостий колір щастя – це смак. Приємний смак солодощів, гіркий редьки, солоний і кислий, терпкий і пекучий.( Діти добирають прикметники, а вчитель виставляє синій колір)
Смак (який?) солодкий, гіркий, кислий, терпкий.
Сьомий колір щастя – це наші мрії. Про все, що ми мріємо, на що сподіваємося, чого хочемо досягти в своєму житті. Якщо мрії людини збуваються, тоді виростають крила, їй хочеться літати, творити, сміятися, співати. Вона – щаслива! ( виставляє фіолетовий колір)
Мрії (які ) рожеві, далекі, здійсненні, недосяжні, добрі, близькі.
-
Ми побудували свою веселку щастя.
-
Як називаються слова, котрі допомогли описати нам щастя ? ( Прикметники).
- То яку роль у мовленні відіграють прикметники ? (відповіді дітей)
VII. Гра «Чарівна паличка»
- А тепер ми проведемо невеличку гру « Чарівна паличка». Кожен з вас висловить свою думку , що для нього є щастям і загадає своє бажання. ( Діти передають один одному «чарівну паличку» і називають , що для них означає щастя і чого б вони хотіли)
- Отже , яку людину можна назвати щасливою? (Здорову людину. Тому, що здоров’я не купиш ні за які гроші)
VIII. Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила,
Ми ті слізки позбираєм, у травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо ручки й ніжки.
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову.
IX.Робота з підручником.
а) опрацювання вправи 190 с. 95. Відгадати загадки.
б) відповіді на запитання вчителя:
- Які слова допомогли відгадати нам ці загадки?
- Якою частиною мови вони є ?
X. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
-
Колективне опрацювання вправи 191. Яку роль прикметника в мові розкрила поетеса?(усно)
-
Підведення підсумків про роль прикметників у мовленні.
-
Самостійне виконання вправи 192, порівняння текстів - описів. Який з описів більш виразний? Завдяки чому?(усно)
-
Робота над текстом вправи 193 .Бесіда за змістом прочитаного.
-
Яка тема тексту?
-
Яка мета цього тексту?
-
Знайдіть прикметники в першому абзаці.
-
Доберіть синоніми і антоніми до слів весела, маленька.(Сумна, велика)
-
Чи можна Дмитрика назвати щасливою дитиною? Чому? (Можна. Тому що він творив добро.)
5. Робота в групах.( Для цієї роботи вчитель заготовляє стрічки кольорів веселки і зав’язує на них по 3 вузлики)
- Запорукою успіху у роботі груп є стрічка одного з кольорів веселки, на якій зав’язані вузлики. При виконанні кожного завдання командир групи розв’язує один вузлик. Перемагає та команда, котра швидше справиться з завданнями і стрічка буде без вузлів.
1 група:
1. Дібрати три прикметники до слова мова .
2. Знайти прикметники у тексті вірша : Що за чудовая днина,
Сніг , наче срібло, блищить !
Вийшов веселий хлопчина,
Швидко з санками біжить.
3. Доповнити речення прикметниками.
Хмари пливли по небу.
Вітер гойдав віти дерев.
2 група:
1 . З’єднай прикметники з іменниками відповідно до змісту
Дзвінкий день
Гарячий струмок
Сонячний привіт
2.Вибери прикметники
Весела пісня пролунала тихим ранком.
Золота осінь надійшла до рідного краю.
3.Доповни речення , використавши антонім до слова-прикметника.
Річка глибока, а …. … .
3 група:
1. Підкресли ті прикметники, які найбільше підходять за змістом загадки.
Я ( маленький,малесенький) , я вухатий, (сіренький, попелястий),волохатий.
Я стрибаю, я тікаю, дуже (коротенький, маленький, куций) хвостик маю.
2.Знайти прикметники.
Жовте листя сумно тріпотіло від холодного вітру.
3. Добери спільнокореневі слова – прикметники до слова голос.
( визначення вчителем групи переможців)
XI. Підсумок уроку.
-
То яка частина мови робить нашу мову прекрасною, допомагає нам сьогодні так гарно висловлюватись ?
-
Що таке прикметник?
-
Чи змінилася ваша думка про щастя після сьогоднішнього уроку?
-
Яку людину ми можемо назвати найщасливішою?
-
Як ви надалі будете відноситися до свого здоров’я і життя?
XII. Домашнє завдання. Індивідуальні картки
1(слабшим учням).
Ой, хвалилася та берізонька:
- На мені кора та білесенька,
На мені листя та широке,
На мені гілля та високе.
-
Спишіть . Підкресліть прикметники. Виділене слово розберіть за будовою.
2 ( середнім учням).
- Спишіть. Випишіть іменники з прикметниками. Визначте рід і число. Зробіть звуковий аналіз виділеного слова.
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка.
3 (сильним учням).
Запишіть речення , добираючи до іменників потрібні за змістом прикметники. Визначити рід і число прикметників.
Кожна пора року прекрасна: зима - …, весна - …, літо - …, осінь - ….
А людина прекрасна …cправами. |