«Права та обов’язки учнів»Скачати 111.32 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір111.32 Kb.
Якимівське районне управління юстиції Запорізької області

ПАМ’ЯТКА

на тему:

«Права та обов’язки учнів»

2014
2
Пам’ятку підготовлено з метою роз’яснення учням загальноосвітніх навчальних закладів Якимівського району Запорізької області їх прав та обов’язків у стінах загальноосвітніх навчальних закладів. Памятка розроблена у формі запитань та відповідей для більш зрозумілого сприйняття школярами.

3
1. Як зараховують на навчання до загальноосвітнього навчального закладу?


Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за загальноосвітніми навчальними закладами відповідні території обслуговування і до початку навчального року ставлять на облік учнів, які повинні їх відвідувати.

Зарахування учнів до загальноосвітнього навчального закладу проводиться за наказом директора, що видається на підставі особистої заяви (для неповнолітніх – заява батьків або осіб, які їх замінюють), копії свідоцтва про народження,оригінали медичної довідки встановленого зразка і документа про наявний рівень освіти (крім дітей, які вступають до першого класу).

До першого класу зараховуються, як правило, діти з шести років.

Приймання дітей до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл здійснюється на конкурсній основі відповідно до вимог Інструкції про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл - інтернатів), затвердженої наказом Міністерства освіти України № 389 від 19.06.2003 р.

У загальноосвітніх школах, навчально-виховних комплексах приймання здійснюється без проведення вступних випробувань, співбесід, іспитів із перевірки знань дітей з навчальних предметів.

Пам’ятай друже, що ст.55 Конституції України, всім дітям гарантовано отримання безкоштовно обов»язкової середньої освіти на території України.


2. Чи маю я право перейти до іншої школи?
Так, кожна дитина вправі поставити питання перед своїми батьками про перехід в інший загальноосвітній навчальний заклад.

Щоб перейти до іншої школи, тобі необхідно отримати згоду її адміністрації (у школі може не бути вільних місць), а також надати певні документи : твою особову справу, завірену підписом директора й печаткою школи; медичну картку; виписку поточних оцінок із предметів, завірену печаткою школи (останній документ необхідний, якщо ти переходиш до іншої школи під час навчального року).


3. Чи мають право учні на пільговий проїзд?
ТАК. Учні (вихованці) загальноосвітніх навчальних закладів, незалежно від підпорядування, типів та форм власності, мають право на пільговий проїзд міським та приміським пасажирським траспортом у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Учні закладів у сільській місцевості забезпечуються транспортом до місця навчання і додому безкоштовно.


4. Учитель щоразу закінчує урок за кілька хвилин після дзвінка на перерву. Чи має вчитель право тримати учнів на уроці під час перерви?

4
НІ немає. Вчитель порушує твоє право на відпочинок та статут Школи. Тривалість уроку у 4-11 класах становить 45 хвилин і ні хвилини більше. Учитель зобов»язаний відпускати учнів на перерву тільки – но пролунає дзвінок. Зменшення часу перерви є порушенням прав учнів.


5. У яких випадках я маю право пропустити заняття у школі?
Не забувай, що вчитися це твій безпосередній обов’язок, а тому виконувати ти мусиш його чесно та добросовісно. Але життя є життя і існують випадки, коли ти маєш право пропустити заняття у школі, виключно, через хворобу або через сімейні обставини.

У першому випадку, якщо хвороба триває більше одного дня, після одуження ти повинен надати класному керівникові довідку від лікаря або дільничного фельдшера. Якщо ж ти прихворів на одинь день, достатньо буде письмового повідомлення від твоїх батьків, які підтвердять факт твого перебування на «хатньому» лікарняному.

Але завжди пам’ятай, що вчитель відповідає за кожну учня, що вчиться у школі і тому заздалегідь попроси батьків, щоб вони перетелефонували твоєму класному керівникові або директору школи та повідомили їх про те, що ти себе погано почуваєш, а тому будеш перебувати цілий день вдома.

Пропускати шкільні заняття через сімейні обставини можна з таких причин:  • необхідно доглянути за хворим членом родини або маленькою дитинкою – за умови, що цього не можуть зробити інші члени родини і ти можеш це зробити сам;

  • неможливо залишити квартиру (йде ремонт, не працює замок, квартиру «заливають» твої сусіди або комунікації твоєї квартири вийшли з ладу);

У будь-якому разі, крім екстремальних ситуацій, батьки зобов’язані заздалегідь письмового попередити класного керівника про твою відсутність в школі. В найекстремальніших ситуаціях батьки зобов’язані зателефонувати твоєму класному керівникові або директору школи та повідомити про твою відсутність у школі. Твій обов’язок – нагадати своїм заклопотаним батькам ці нехитрі правила.
6. Чи мають право учні бігати на перервах у школі?
НІ, шкільними коридорами бігати не можна, адже ти можеш не тільки отримати травму сам, а і завдати шкоди іншим учням та й вчителям також. Окрім вищезазначеного, школа це не стадіон і не спортивний зал, це адміністративне приміщення, а тому використовувати його можна тільки за призначенням. Якщо ж є бажання побігати, то маєш право поплигати та побігати на шкільному подвіррі, а адміністрація загальноосвітнього закладу має потурбуватися про необхідні умови утримання шкільного подвірря задля забезпечення твоєї безпеки.
7. Чи маю я право не брати участь у чергуванні по школі?

5
НІ, не маєш. Відповідно до Положення про загальноосвітній навчальний заклад, учні загальноосвітнього закладу залучаються до різних видів суспільно корисної праці відповідно до Статуту Школи та Правил внутрішнього трудового розпорядку з урахуванням віку, статі, фізичних можливостей учнів, норм і правил особистої гігієни та охорони здоров’я. Зазвичай Рада школи встановлює порядок чергування по школі, згідно з яким класи, починаючи з 8 –го , забезпечують дисципліну на перервах, а після уроків виконують вологе прибирання шкільних приміщень (класів). Кожний клас може вносити свої пропозиції щодо порядку чергування.


8. Чи маю я право заходити до кабінету за відсутності вчителя, якщо двері кабінету відчинені?
НІ. Учні мають право заходити до навчального кабінету тільки з дозволу вчителя чи за розпорядженням учителя - предметника, чергового вчителя або адміністрації школи. Це пов’язано із додержанням санітарних норм, адже на перерві в кожному кабінеті має здійснюватися провітрювання та вологе прибирання.
9. Чи маю я право пересаджуватися з одного місця на інше?
НІ. Пересаджуватися з одного місця на інше можна тільки з дозволу учителя і тільки перед початком уроку або на його початку. Якщо учень самовільно пересаджується з одного місця на інше під час уроку – це є дисциплінарним порушенням та проявом неповаги не тільки до однокласників, а також і до вчителя.
10. Під час уроку мене відпустили додому , але шкільний гардероб був зачинений, а обслуговуючий персонал (гардеробниця) відмовилася видати мені верхній одяг. Чи мала вона право так вчинити зі мною?
Учитель або медпрацівник, який дозволив тобі піти додому, мав оформити цей дозвіл письмово (дати тобі відповідну записку) із зазначенням часу і дати звернення до нього. Цю записку ти мав показати гардеробниці. Якщо такої записки не було і не було чітко виражених ознак хвороби, то гардеробниця мала право видати одяг тільки під час перерви.
11. Чи маю я право не ходити до школи, якщо в приміщеннях дуже холодно і діти навчаються у верхньому одязі?
Температура повітря у класних приміщеннях щодня реєструється в журналі відвідування занять. Якщо в класах холодно (середня температура менше 18С), батькам учнів слід звернутися до санстанції. Їі представники повинні з’ясувати причини низької температури в класних приміщеннях і допомогти виправити ситуацію.
6
12. Чи маю я право ходити до школи з мобільним телефоном?
Ходити до школи з мобільним телефоном можно, однак його необхідно вимикати перед початком уроку – це наказ Міністерства освіти і науки України. Користуватися на уроці мобільним телефоном є дисциплінарним порушенням та проявом неповаги до учителя та до учнів. Якщо ж ти скористувався телефоном на уроці, учитель має зробити тобі зауваження усно або в письмовій формі.
13. Чи маю я право не піти до школи у день свого народження?
Ні. Навчання у школі – не тільки твоє право, але й обов’язок. Тому навіть у день свого народження ти мусиш бути в школі, до того ж у тебе буде можливість отримати поздоровлення від своїх товаришів у класі.
14. Чи маю я право відмовитися від участі в екскурсії , яку організував класний керівник?
Якщо екскурсія зазначена в навчальному плані з якогось шкільного предмета й не пов’язана з матеріальними витратами, то учень зобов’язаний брати в ній участь.
15. Чи маю я право відмовитися брати участь у прибиранні класу та інших заходах шкільної суспільно корисної праці?
Учні залучаються до суспільно корисної праці тільки добровільно й у позаурочний час. Виконання робіт має бути добровільне, посильне (заборонено перенесення тяжких речей), з дотриманням санітарних норм (до праці залучаються тільки здорові діти, забороняється робота з фарбами, хімічною продукцією).
16. Чи маю я право не вступати до шкільної громадської організації?
Так, маєш. Не важливо, шкільна це організація, сільська, міська чи районна. Тільки сам учень може вирішувати вступати йому до громадської організації чи ні. Ніхто не має право примушувати його це зробити або покарати за відмову.
17. Під час передвиборчої кампанії класний керівник роздав нам листівки однієї з політичних партій і велів передати їх батькам. Чи маю право я відмовитися це робити?
Ти не зобов’язаний передавати листівки батькам. Не можна примушувати особу брати участь в агітаційній кампанії чи політичній акції будь-якої організації. У школі створення й діяльність політичних партій не допускаються.

7
18. Чи маю я право відмовитися від прибирання території школи?


Ні. Прибирання території школи – це плановий захід, про дату його проведення учнів інформують заздалегідь. Щоб не забруднитися і не зіпсувати дорогі речі, тобі лише потрібно відповідним чином підготуватися. До того ж, прибирання території – це, як правило, прибирання сухого листя, гілок.
19. На уроках я дуже часто піднімаю руку бажаючи дати відповідь на поставлене запитання, але вчитель питає мене дуже рідко. Чи порушуються цим мої права?
Ні, оскільки норми щодо кількості усних відповідей не встановлені.До того ж вчитель не завжди може на уроці запитати всіх бажаючих – це залежить від обсягу матеріалу, плану уроку, активності інших учнів класу. Однак усі учні класу повинні мати оцінки за усні відповіді.
20. У перший день після моєї хвороби я прийшов до школи,учитель викликав мене до дошки і поставив незадовільну оцінку за незнання пропущеного матеріалу. Чи були в цьому випадку порушені мої права?
Учитель зобов»язаний урахувати у своїй роботі індивідуальні особливості дитини, у тому числі стан її здоров’я. Якщо ти пропустив один-два уроки і міг читати, писати, то на заняття ти повинен прийти підготовленим. Якщо ж ти пропустив усю навчальну тему – учитель мав дати тобі кілька днів, аби ти надолужив прогаяне. Ти маєш право у перший день після хвороби відмовитися писати контрольну роботу і за узгодженням з учителем-предметником або завідувачем навчальної частини перенести її написання на інший день.
21. Чи можуть мене відрахувати зі школи за прогули?
Прогули є неприпустимим дисциплінарним порушенням. Адміністрація школи і класний керівник зобов’язані з’ясувати, чому учень не ходить до школи, переконати його змінити свою поведінку, допомогти учневі вирішити проблеми, що заважають йому навчатися в школі. Якщо поведінка учня, його ставлення до навчання не змінюються – до вирішення проблеми підключають службу у справах дітей Якимівської районної державної адміністрації.
22. Чи маю я право не відшкодувати збитки за розбите мною скло у класі?
Всі збитки які учні нанесли майну школи будуть відшкодовані за рахунок твоїх батьків. Адміністрація школи зобов’язана зберігати майно школи, а отже у разі відмови добровільно відшкодувати завдані збитки, адміністрація школи буде зобов’язана звернутися з позовом про таке відшкодування до суду.
8
23. Я запізнився на урок і вчитель не пустив мене до класу. Чи порушив він у такий спосіб мої права?
Так, вчитель не мав права не впускати тебе до класу. Але й ти також порушив правила внутрішнього розпорядку роботи школи. Учень зобов’язаний приходити на урок вчасно, а вчитель не має права його не впускати до класу.
24. Чи має право учитель оглянути мій портфель та мої кишені?
Ні, не має право, це є порушення прав дитини. Огляд твоїх особистих речей чи кишень може відбуватися в присутності виключно в присутності та за згодою хоча б одного із твоїх батьків та представника правоохоронних органів.
25. Чи маю я право на уроці висловити свою точку зору щодо навчального матеріалу?
Безумовно, учень має право висловлювати свою думку на уроках, а вчитель повинен ставитися до неї з повагою.Але тобі належить розріняти об»єктивний факт і твою суб»єктивну думку з приводу цього факту. Факти треба знати й уміти використовувати як аргументи в дискусії для підтвердження своєї думки. Оцінюючи відповідь учня, учитель зобов»язаний, по-перше, оцінити знання фактів, а по-друге, уміння робити висновки на підставі цих фактів. Вимагати, щоб ці висновки обов»язково збігалися з його власними (або викладеним в підручнику ), учитель не має права.
26. Чи має право хтось з однокласників брати речі з мого портфеля без мого дозволу?
Ні, це є грубим порушенням твоїх прав. Тобі слід негайно повідомити про цей факт вчителя, класного керівника, батьків та всіх одноклаників. Адже вищезазначені дії можуть бути визнані працівниками правоохоронних органів крадіжкою, а це кримінальна відповідальність.
27. Мій сусіда по парті постійно списує у мене. Чи порушує він мої права?

Так, порушує.Твої письмові роботи – це твоя інтелектуальна праця, яка охороняється законом, а саме – авторським правом. Якщо ж хочеш допомогти своєму товаришу, спробуй пояснити йому тему уроку. До того ж, допомагаючи у такий спосіб, ти сам краще засвоїш навчальний матеріал.
28. Чи мають право однокласники називати мене на прізвиська?
Кожна людина має ім’я, по батькові, прізвище. Звертатися до людини на прізвисько без її згоди є ознакою безкультур’я та ознакою дискримінації, а це вже порушення прав дитини.


Пам’ятку розроблено :
1. В.о. начальником Якимівського районного управління юстиції Запорізької області – Федосєєвим Віктором Валентиновичем.

2. Провідним спеціалістом Якимівського районного управління юстиції Запорізької області – Масюковим Денисом Володимировичем.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка