Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом



Скачати 119.27 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір119.27 Kb.
Урок-казка

Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.
Мета: поглибити знання учнів про вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з цією орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння; розвивати мовленнєві навички, пам'ять, увагу, розвивати аналітичні вміння; виховувати почуття взаєморозуміння, взаємодопомоги, відповідального ставлення, до дружби.

Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.



ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

-Добрий день, діти. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.


Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі( можна оформити як девіз уроку):

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1.Виконання індивідуальних завдань з використанням роздавального матеріалу

Картка №1

Визначте, які буквосполучення слід поставити на місці пропущених літер - ьо чи йо. Поставте слова у алфавітній послідовності:


Начало формы

Т…хкати, міль...н, ма...р, ...д, сер...зний, во...вничий, буль...н, ...дистий, с...рбати, с...мий, ц...го, д…готь, ціл…вий, бо…вий, ма…рить, зна…мий, павіл…н, кол…ровий, л…тчик, га…чок, кра…вий, сер…зно, л…х, ма...нез1































Картка № 2

Визначте, які буквосполучення слід поставити на місці пропущених літер - ьо чи йо. Поставте слова у алфавітній послідовності:


Ра…н, кур…з, д…готь, л…х, бол…вий, тр…ма, с…годні, ма...нез, с...годні, син...го, л...нар, Селезн…в, т…кати, син…го, міл…н, л…н, га…к, кол…ровий

тін…вий, л…дяник, с…рбати, во…вничий, кра…вий, сер…зно




2. . Орфоепічна хвилинка. Поставити наголоси у словах

Український, кропивА, черговИй, осокА, листопАд ,новИй, кіломЕтр, дочкА, вербА, каталОг, яснИй, докумЕнт, виразнИй (у значенні такого, що може бути вираженим), легкИй, шофЕр, бюлетЕнь, руслО, фаховИй, Олень, рАзом, спИна, пОдруга, прИятель, вІрші,



3. Перевірка д/з

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Дівчинка Марійка жила в маленькому містечку. Вона дуже полюбляла казки, а особливо їй подобалося читати українські народні. Марійці дуже кортіло побувати у казковій країні, адже вона повинна існувати. Дівчинка хотіла познайомитись з Іваном- дурником, мудрою Марусею, сміливим Котигорошком, зіграти веселу мелодію на чарівній сопілці. Але як потрапити у цей казковий світ Марійка не знала, тому була дуже засмучена.

Раптом дівчинка почула стукіт у віконне скло. Вона підвела очі і побачила пташку, яка намагалася потрапити до квартири. Дівчинка відчинила фіранку, і непрохана гостя залетіла до кімнати.


  • Добрий день, Марійко. Я знаю твою мрію і можу допомогти її здійснити, адже я чарівна пташка, звуть мене Співаночка . Тож чи полетиш ти зі мною у казкову країну.

  • Так, звичайно, - відповіла Марійка,- полетіли швидше.

  • Не поспішай, дівчинко, крила є тільки у мене, а тобі потрібно їх заробити, - відказала пташка.

  • Але як? – зацікавилась Марійка.

  • У нашу казкову країну можуть потрапити тільки розумні та сміливі люди. Якщо виконаєш правильно мої завдання , то отримаєш крила, - відповіла пташка.

Дівчинка здивовано подивилася на цікаву гостю, але погодилася

Учитель. – Діти , а давайте допоможемо Марійці отримати крила. Для цього разом будемо виконувати завдання, одночасно зможемо дізнатися тему нашого уроку.

1.Гра «Впізнай слово»

Запишіть подані слова орфографічно

[імйa], [мйач], [п йат'], [мйата], [бурйан], [здоровйа], [мйасо], [пйатниц'а], [мйакий],

[вйун], [полумйa], [девйат']



2.Загадка
такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім'я –

Зразу стану потрібним і я". (Апостроф)


з.Бесіда

- Для чого потрібен апостроф?

- Що спільного і відмінного між ь і «’»?

- Після яких губних приголосних ставиться апостроф? Чому вони так називаються?

-Якими губні приголосні стають у словах типу бігати, місяць, міль, кішка.
ІV Оголошення теми і визначення мети уроку учнями

Діти разом з вчителем визначають тему та мету уроку« Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом»

Пташка:

-Марійко, ти виконала усі завдання, тож тепер маєш крила. Лети за мною, -сказала пташка і випурхнула у віконце.

Дівчинка розправила свої рожеві крила і попрямувала за Співаночкою.

Довго летіли наші подружки , раптом побачили. Як назустріч їм несуться чорні хмари.

-Марійко, швиденько сідаємо на землю,- закричала пташка, - це не хмари, а злі чаклунки, вони хочуть завадити нам потрапити у казкову країну.

Дівчинка і Співаночка швидко покинули небо. Вони опинилися на узліссі чарівного лісу.

-Марійко, для того, щоб чаклунки заспокоїлись і відчепилися від нас, розкрий їм таємницю ось цих схем

№1 №2 №3




Я

Ю

Є



ї

Б

П

В

М

Ф

,



М'який Тьмяний

Б'ють Бюст

В'янути АЛЕ: Свято

П'ять Пюре

Верф'ю Фюзеляж

Верб'я, Торф'яний, черв'як




Л Лук'янівка
У Лук'янченко
К Лук'янівський

'

Я Лук'яненко
Н Лук'янчук


Учитель:

-Діти, а чи всі правила написання апострофа розповіла Марійка? Доповніть розповідь дівчинки.

* Опрацювання теоретичного матеріалу підручника на стор. 157

Марійка:

-А це що таке? - запитала Марійка, вказуючи на три великих каменя


  • Це і є вхід до казкової країни,- відповіла пташка, але, щоб вони відчинилися потрібно виконати наступне завдання.

V. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1. Робота вгрупах з підручником

І група -вправа 396; ІІ група –вправа; ІІІ група -вправа 398.



Пташка:

  • Дивись, Марійко, камені відчинилися ,- радісно загукала Співаночка,- побігли швидше

Тільки – но дівчинка і пташка зайшли у кам'яні ворота, як вони відразу зачинилися. Мандрівники побачили перед собою три дороги.

-Марійко, - почала розмову пташка,- перед тобою три шляхи. Якщо ми підемо ліворуч, перемогу над злими силами здобудемо, але своїх друзів втратимо. Якщо підемо праворуч, скарб знайдемо, але поділитися з ним з товаришами не зможемо. Якщо підемо прямо, знання придбаємо, прерозумними станемо, нових друзів знайдемо. Виріши, якою стежкою іти. Але пам'ятай, що іти ми можемо тільки разом, допомагаючи один одному. Пам'ятай прислів'я:»Дружній череді вовк не страшний»



Учитель:

-Діти, а давайте допоможемо Марійці зробити вибір. Свою відповідь обґрунтуйте, спираючись на подане прислів'я.



Марійка:

  • Співаночко, я обираю третій шлях. Помандруємо разом

  • Добре, Марійко, ти зробила правильний вибір, - відказала пташка.

Весело спілкуючись, подружки пішли далі. Аж дивляться, а назустріч їм Іван- дурник їде та такий засмучений.

  • Добридень, Іванко, - привіталися пташка,- чого такий сумний?

  • Як мені не сумувати, -відповів Іванко,- Василина Премудра мені завдання запропонувала, а я його виконати не можу. Тепер вона за мене заміж не піде, кому такий дурний чоловік потрібен.

  • Не сумуй , Ваня,- відповіла Марійка,- я тобі допоможу і навчу, ти все зрозумієш. Показуй своє завдання

2.У поданих прислів’ях виправити помилки.

1.Добре імя — найкраще багатство. 2. Краще соломяна згода, як золота звада.3. Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі зїсти. 4. Або ви, кумо, їжте борщ, а я буду мясо, а ні, то я буду мясо, а ви борщ. 5. Дружбу памятай, а зло забувай.6. Дружні сороки і гусака зїдять, дружні чайки і яструба забють. 7. Дружба - як дзеркало: розібєш, не складеш.



Марійка:

-Ось бачиш, Іванко, ми все виконали. І Василина Премудра зрадіє, що ти тепер розумний. А ми підемо далі - сказала Марійка.

Дівчинка і пташка помандрували далі казковою країною. Аж ось їхній шлях перетнула велика ріка.

-Дивно, а раніше її тут не було,- обурилася Співаночка.

- Звичайно, не було. Це я її створила ,- промовив хтось

Марійка повернулася і побачила Бабу- Ягу.

-Добрий день, бабусю, а навіщо ви це зробили,- запитала дівчинка.

-Навіщо? Бо я дуже зла. Зі мною ніхто не товаришує. Мені погано, то нехай і вам буде погано. Не підете ви далі. Тут і залишитесь! - прокричала Баба-яга

- Ну не будь такою злою, -відповіла Марійка. – Я буду з тобою товаришувати. Хочеш , пограємось. Я буду вчителем, а ти - ученицею.

- Ні , не хочу. Бо я вчитель

- Ну добре, давай навпаки. Де твоє завдання.

Бабуся-Ягуся так зраділа, що швидко запропонувала Марійці виконати таке завдання.



3. «Дишифратор»

За допомогою алфавіту розгадати слова. Пояснити написання


22

3

33

23

19

22

16

1

3




3

33

28

7

22

16

1

3







20

19

3

12

21

33













17

19

21

15

3

33

18

11

14




19

16

19

3

33

18

11

14







17

1

3

20

33

20

11

14







23

19

21

25

33

18

11

14







16

24

15

33

18

28

24

15







Святослав, В'ячеслав, повір'я, морквяний, олов'яний,мавпячий, торф'яний, Лук'янчук

Баба Яга:

-Гарно ти зі мною, Марійко, погралася. Звільняю вам шлях . Ідіть собі далі, -сказала Баба Яга

- Ні. Нікуди вони не підуть. Я не дозволяю, -прокричав раптом якийсь старий чоловік, вилазячи з-за кущів.

- А, Хащику, привіт. Чого репетуєш, - каже Баба Яга

- Ач яка добра стала. Думає, що тільки ти хочеш гратися. У мене теж для дівчинки завдання є . А вона вже тікає.

- Нікуди я не тікаю, - плачучи промовила Оленка,- я можу й з вами погратися. Тільки не будьте таким злим.

-Ти бач до чого дитину довів, Хащику, ну не можна так лякати ,- сердито пробурчала Баба -Яга,- давай скоріше своє завдання.

4. Графічний диктант

Слова, які пишуться з апострофом позначити знаком + , без апострофа -. Використовуючи подані слова , побудувати розповідь» Пригоди у моєму житті»

Буряк,зоря, духмяний, священик, цвяховий, Лук’ян, мавпячий, зв’язківець, зв’ялений, обв’язатися, п'ятниця, черв’як , торф’яний , б’ю, зав’язь, п’янкий




+

+

+

+

З

+



-

-

-

-

-

-

-

-

-

-


Хащик:

  • Пробач мене, Марійко, що тебе образив. Я більше так не буду. Бабусю –Ягусю, а чи не покажеш ти дівчинці. Як твоя ступа літає, - промовив Хащиу

  • А чому б і ні, -відказала бабуся,- сідай Марійко, та й полетимо.

Дівчинка і пташка хутко залізли в ступу , а Баба- Яга, попрощавшись з Хащиком, узяла мітлу в руки та підняла свій транспорт.

Марійка летіла й не вірила своєму щастю. Такої краси вона ще не бачила. По землі ходили усі казкові герої . Про них вона знала лише з книжок. Аж ось марійка уздріла знайому дівчинку, яка працювала з батьком на городі .



  • Співаночко, невже це Маруся , героїня казки «Мудра дівчинв»,-прошепотіла Марійка,-я так хочу бути схожою на неї.

  • - Так, це саме вона. Давай поспілкуємося з ціїю розумницею,- сказала пташка.

Баба-Яга зупинила свою ступу , і Марійка побігла вітатися з Марусеюю

Довго спілкувалися дівчата. Аж нарешті Маруся каже:



  • А відгадай-но , Марійко, мої загадки

  • Добре, - погодилась дівчинка

5.Відгадати, що зображено на малюнках. Зробити фонетичний розбір кожного слова.

(Черв'як, буряк, м'ята, цвях, м'яч, рум'яна, сім'я,морквяний сік.)



http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=29b7efb7a51479e97e9b18da654c9b6d-105-144&n=24

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=cfbef13b1975fb680fe0c40c634b34a2-15-144&n=24

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=33841fd8450b1de91df8323a75d636a2-19-144&n=24

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=a681287afb6404e4df90aab6ab9c7ebd-102-144&n=24

http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=691bf76d31c721311bcc06c711b168fb-25-144&n=24

http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=11e1f16ee63ec59e9fd728b0669e1eed-22-144&n=24

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=8826aa4a3fcc358088702dd79e45f359-136-144&n=24

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=7aa13d9e1430468448ea4933061a3248-122-144&n=24


Учитель:

Щойно Марійка відгадала останню загадку, як почула звук дзвінка і ласкавий мамин голос, який просив її прокинутись. Марійка зрозуміло, що вся її пригода була лише сном, але яким чудовим!



VІ. Підбиття підсумків уроку.

1.Бесіда

—  З якою метою вживається в словах апостроф?
—  Перед якими буквами він ставиться?
—  Скільки звуків тоді позначають ці букви?
—  Розкажіть про написання апострофа в корені слів.
— Розкажіть про написання апострофа після префіксів.
— Коли вживається апостроф в словах іншомовного походження?

2. Аналіз роботи учнів. Коментування оцінок

3. Вправа 404(усно)

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Вправа401.

2.Творче завдання: побудуйте розповідь про свою улюблену казку











База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка