Природа навколо нас. Практична робота «Що належить до природи?»



Скачати 74.59 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір74.59 Kb.
Конспект

відкритого уроку з Я і Україна,

проведеного в 1-Б класі КЗШ №14

вчителем Конченко Н.Ф.



Тема: Природа навколо нас. Практична робота «Що належить до природи?»

Мета: формувати уявлення про природу, дати поняття про живу і неживу природу; розкрити взаємозв'язок живої і неживої природи і значення природи у житті людини; виховувати естетичні почуття і любов до природи, розвивати вміння спостерігати за природою.

Обладнання: ілюстрації із зображенням об'єктів живої і неживої природи; речей, зроблених руками людини; репродукції картин із зображенням природи; ілюстрації із зображенням природних явищ, колекція «ґрунт», колекція твердих тіл, вірш О.Олеся; опорна таблиця «Природа»; ребуси, загадки.
Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

    1. Бесіда

Подивіться навколо себе, подивіться у вікно, згадайте свої прогулянки. Розкажіть, що нас оточує у класі, вдома, на вулиці.

  • Назвіть предмети, які можна віднести до природи.

  • А які предмети зроблені людиною ?

  • Що таке природа?

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжимо з вами захопливу мандрівку світом, який оточує нас. Тема, яку ми починаємо вивчати, - дивовижний світ природи, який нас оточує скрізь. На наших уроках ми дізнаємося про те, як утворюються хмари і що таке вітер, які бувають рослини і хто живе під землею, чому одні тварини плавають, а інші літають і чому необхідно берегти усе живе, що нас оточує. Говорити про це ми будемо не лише сьогодні. Сьогодні ми дізнаємося про те, що ж таке природа в цілому.

  1. Мотивація навчання учнів

    1. Установка на увагу. Створення емоційного фону уроку

(На дошці вивішені репродукції картин із зображенням природи і природних явищ).

Давайте послухаємо вірш О. Олеся і подумаємо, про що поет розповідає в ньому.

Все навколо зеленіє,

Річка ллється і шумить.

Тихо, тихо вітер віє

І з травою гомонить.

Як тут всидіти у хаті,

Коли все живе, цвіте,

Скрізь дзвенять пташки крилаті,

Сяє сонце золоте...



    1. Бесіда

  • Що із сказаного поетом ви зустрічали у своєму житті?

  • Назвіть предмети природи, про які говорилося у вірші.

  • Які ще предмети природи ви знаєте?

  • Чи знаєте ви, що природа буває жива й нежива?

  • Які предмети належать до живої природи, які - до неживої?

  • Чим предмети природи відрізняються від виробів?

  1. Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

    1. Розповідь вчителя за планом

План

  1. Природа навколо нас.

  2. Природа жива і нежива.

  3. Явища природи.

  4. Природа — джерело натхнення.

Природа - це оточуюче нас повітря, вода, сонце, хмари, каміння, пісок, рослини і тварини. Людина — це теж частина природи. Наше життя тісно пов'язане із природою. Повітрям ми дихаємо, водою втамовуємо спрагу. Рослини і тварини дають нам їжу. Будинки, меблі, посуд, одяг та інші речі ми виготовлюємо теж із предметів природи.

Вивчаючи природу, пізнаючи її таємниці, ми навчаємося краще розуміти себе. Якщо ми будемо берегти природу, правильно використовувати її, то забезпечимо собі здоров'я і сприятливі умови життя.

Не можна забувати, що природа могутня і в той же час дуже вразлива. Необдумані дії можуть завдати їй шкоди. Якщо зірвеш квітку, рослина не дасть насіння, а значить не виростуть-нові рос­лини. Для деяких комах не буде солодкого нектару і пилку. Вони залишаться без їжі. А багато комах - прикраса землі. Комахами живляться птахи, які можуть залишитися без харчу.

Здійснюючи мандрівки в ліс, на луг, річку, ми бачимо, які прекрасні соснові бори, березові гаї, діброви, безкраї поля, спокійні задумливі ріки, тихі озера. У кожному куточку природи є своя неповторна краса. Вона тішить нас і дає нам сили. Навчившись спостерігати за життям природи, ви дізнаєтеся багато нового і цікавого. Переконаєтеся, що й жук, і бабка, і сосна не лише красиві, а й дивовижні. У природі є ще багато таємниць, але відкриває вона їх лише найдобрішим, найдопитливішим і найстійкішим.



    1. Знайомство із живою і неживою природою

Ви вже переконалися, що навколишній світ різноманітний і мінливий. Порівняйте маленький камінчик і кленовий листочок, яскраву квітку і краплинку роси. Одні предмети можуть змінюватися, а інші залишаються незмінними все життя. У природі існує дві групи предметів — живі й неживі. Сонце, вода, повітря, ґрунт - це нежива природа. Людина, тварини, рослини - жива природа.

У ході розповіді вчитель заповнює на дошці раніше підготовлену таблицю:





- Чим же відрізняється живе від неживого?

Предмети живої природи можуть рухати окремими частинами свого тіла, можуть рости, дихати, їсти, розмножуватися, залишаючи потомство, помирати. Живі істоти залежать від умов життя. Між живою і неживою природою існує тісний зв'язок. Людина, рослини, тварини не можуть жити без неживої природи. Для ї життя потрібні повітря, вода, ґрунт і Сонце, яке дає світло і тепло. Без Сонця життя на Землі не було б можливим.

Природа - це жива система. Вона ніколи не залишається в спокої. У ній постійно відбуваються зміни. День змінює ніч, ніч - день. Змінюються і пори року. Змінюється і погода. Ми бачимо, як рухаються хмари і тане сніг, відчуваємо подих вітру, потерпаємо від холоду і спеки, чуємо грім, завивання вітру, шелест листя. Бачимо, як блищить блискавка, йде дощ, падає листя, тішимося веселкою і снігопадом. Усі ці та інші зміни, що відбуваються в природі, називають явищами природи.

Природа заспокоює, тішить, дивує, хвилює. Мабуть, тому багато художників, письменників, поетів, музикантів бачили в природі джерело натхнення. Вони присвячували їй свої твори.



    1. Робота з наочністю

(На цьому етапі уроку доцільно підібрати репродукції картин художників за порами року)

- Чи пам'ятаєте ви казку про те, як красуня-царівна вколола собі палець веретеном і заснула на сто років, а з нею заснуло і все царство? Минуло сто років, з'явився юний царевич, розкрилась перед ним густа огорожа, пройшов він у палац і розбудив сплячу красуню. Прокинулась вона, а з нею і все навколо.

- Гарна казка! Подивіться навколо: чи не побачите ви де-небудь такої красуні?

- А прозорий струмочок води у джерельці? Хіба він не красень? Як локони, вкриває його піна, як срібне вбрання, блищать його краплинки! А прийде мороз, вколе його своїми гострими голками, приспить грайливий струмочок і заховає під товстий шар криги. Засне він у своїй зачарованій світлиці, і засне все царство навкруги, зав'януть квіти, заснуть у норах тварини, і тільки хвойний ліс буде охороняти своє сонне царство. А прийде весна, з'явиться визволитель - сонячний промінчик. Відступиться перед ним похмурий ліс, розтопить промінчик кригу своїм теплом, і оживе красень: заструменить, розіллється прозора, кришталева вода і піде будити сонне царство. Вигляне із землі свіжа травичка, зацвітуть квіти, заспівають птахи, заворушаться комашки, прокинуться звірі у нірках, і заживе новим життям природа». (За Е. Я. і Н. В. Ємельяновими.)

- Ось яку чудову казку розповіла нам сама природа. І в неї таких правдивих казок дуже багато.


  • Які пори року були змальовані у казці?

  • Розгляньте ілюстрації. (На дошці виставити ілюстрації із зображенням природних явищ: листопаду, туману над річкою, снігопаду, дощу та ін.)

  • Розкажіть, які природні явища зображені на них.

  1. Закріплення і усвідомлення знань учнями

    1. Робота із підручником «Віконечко» (ст. 54-55)

  • читання статті учнями;

  • бесіда за змістом;

  • виконання завдань.

    1. Дидактична гра «Жива - нежива»

Мета гри - встановлення відмінностей між предметами живої і неживої природи. Серед окремих предметів або карток із зображенням предметів, діти вибирають предмети живої й неживої природи, пояснюючи, чому цей предмет належить до тієї чи іншої групи.

Уточнюючи відповіді, вчитель ще раз підкреслює, що характерними ознаками живого є те, що воно народжується, харчується, дихає, росте й помирає. Предмети неживої природи цих ознак не мають.



    1. Відгадування загадок

Хоч не шию я ніколи

Та голок завжди доволі.



Їжак

За лісом, за пралісом

Золота діжа сходить.



Сонце

Рукавом шахнув,

дерева нагнув.



Вітер

Відгадавши загадки, діти пояснюють, до якої природи належать відгадані предмети і явища.

    1. Робота з підручником (ст. 56-58)

  • читання статті «Сонце»;

  • обговорення тексту із використанням малюнків;

  • читання і робота над змістом оповідання І. Сенченко «за лісом, за пралісом золота діжа підіймається».

  1. Узагальнення і систематизація знань

    1. Робота із зошитом (ст. 33-34)

    2. Бесіда

  • Що таке природа?

  • На які умовні групи поділяють природу?

  • У чому відмінність між живою і неживою природою?

  • Наведіть приклади живої природи.

  • Що належить до неживої природи?

Розгадайте ребуси. Поясніть, які предмети належать до природи, а які – ні.


4
да


0А ЄЦЬ ґ’ ’’НТ
Сорока, вода, заєць, ґрунт

  • Що таке явища природи? (Зміни, які відбуваються в природі.) Наведіть приклади.

  • Що до природи не належить?

  • Як довести, що людина — частина живої природи?

  • До якої природи належить Сонце?

  • Що ви можете розповісти про нього?

  1. Підсумки уроку

    1. Підсумкова бесіда

  • Яку тему вивчали на уроці?

  • Що дізналися нового?

  • Чому навчилися?

  • Навіщо необхідно берегти природу?

  • Що людина одержує від природи?

  • Чим ми можемо вже сьогодні допомогти природі?

    1. Оцінювання учнів

Відзначити активність, спостережливість і кмітливість.

  1. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статті і завдання підручника, с. 54-55

  2. Виконати завдання в зошиті, с. 33-34.

  3. Навчитися визначати об'єкти природи, явища. Наводити приклади живої і неживої природи.



40А


ЄЦЬ

ґ’ ’’НТ


ДА


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка