«Природні лиха» Класні керівники



Дата конвертації20.02.2016
Розмір92.3 Kb.

Виховна година



в 3-х класах

«Природні лиха»

Класні керівники

Вішован Т.Д.,

Кондрої Г.В.
Тема. Природні лиха: гроза, буря, землетрус, повінь.
Мета: формувати уявлення про природні стихійні лиха та надзвичайні ситуації; ознайомити з правилами безпечної поведінки під час грізних явищ природи; попередити учнів про можливі аварії та катастрофи, які можуть статися в районі проживання; вчити правильно поводитись у надзвичайній ситуації; виробляти вольові якості, вміння побороти страх, запобігти проявам паніки; виховувати дисциплінованість.
Обладнання: демонстраційний плакат «Природні явища» (видавництво «Ранок»), мультимедійний супровід «Природні лиха», ілюстрації з теми «Надзвичайні ситуації», засоби індивідуального захисту: ватно-марлева пов’язка, респіратор, протипилова тканинна маска.

Тип уроку: урок-телепередача з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Хід уроку
І. Створення емоційно-позитивного настрою у класі.

Доброго ранку, ліси і міста!

Доброго ранку, плането Земля!

Щастя й здоров’я всім людям бажаємо!

З радістю в школу до знань поспішаємо!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Ми запрошуємо вас на телепередачу «Це потрібно знати всім».

Наші гості – експерти з надзвичайних ситуацій, які допоможуть вести нашу програму.

Життю і здоров'ю людини можуть загрожувати при­родні явища. Сьогодні ми поговоримо про надзвичайні ситуації, які можуть виникнути внаслідок природних явищ, а також про ті ситуації, які спричинені діяльністю людини. Також ця телепередача буде цікава для тих, хто хоче ознайомитися з правилами поведінки під час таких надзвичайних ситуацій і аварій.


ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Отже, перше питання до наших експертів:

– Що означає поняття «Надзвичайна ситуація»?

1 експерт: Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя і діяльності людей.

– Які ж надзвичайні ситуації можуть виникнути внаслідок природних явищ? (слайд 1)

Надамо слово експертам, які ознайомлять наших глядачів з інформацією про стихійні лиха.

(Експерти супроводжують свою розповідь демонстрацією слайдів).

2 експерт: Гроза

Під час грози внаслідок електризації атмосфери виникає блискавка – гігантський електричний розряд. Найчастіше ми бачимо лінійні блискавки, що рухаються з швидкістю сотень тисяч кілометрів в секунду та переносять потужні електричні струми. Під час грозових штормів не так часто, але можна спостерігати в Українських широтах кульові блискавки – утворення вкрай небезпечного для життя рухливого згустку електроенергії. (слайд 2)



3 експерт: Буря

Буря – вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час. Бурю ще називають буревієм. Великої шкоди завдає буревій людині й природі: зносить будівлі, руйнує споруди, вириває з корінням дерева, пошкоджує мости і дороги, спустошує поля, рве дроти, підіймає в повітря цеглу, уламки шиферу і скла. (слайд 3)

4 експерт: Землетруси

Землетруси – це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Про слабкий землетрус можна дізнатися за дзеньканням посуду, розгойдуванням люстр. Під час сильних – тріскаються стіни в будинках, обвалюється стеля. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах. (слайд 4)

5 експерт: Повені

Повінь – це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі, спричинене зливами, весняним та­ненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель. Вода при цьому виходить з берегів річок і затоплює все навколо. Повені завдають великої матеріальної шкоди та призводять до людських жертв. (слайд 5)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота за підручником (С. 91)

Читання тексту.

  • Що таке природні лиха?

  • Які грізні явища природи вам відомі?

  • Чому говорять, що вони мають нездоланну силу.


2. Робота за малюнками.

  • Розгляньте малюнки на с. 91.

  • Що на них зображено? Складіть речення.

  • Свідком яких грізних природних явищ були ви? Розкажіть про свої враження.

  • Що таке гроза? Що зазвичай буває під час грози?

  • Як поводитися під час грози?

  • Від чого це залежить?

  • Як поводитися під час грози вдома?

  • Чому блискавка дуже небезпечна?

  • Що робити, якщо в цей час працюють електричні прилади?

  • Чому від блискавки вони можуть зіпсуватися?

  • Як поводитися під час грози надворі?

  • Чому треба негайно йти додому?

  • Що робити, якщо ваша домівка далеко?

  • Куди можна зайти?

  • Як слід поводитися під час грози у лісі?

  • Чому не можна ховатися під високими деревами?

  • Яка найкраща схованка від грози у лісі?

  • Як поводитися під час грози у полі?

  • Чому не можна зариватися у скирту?

  • Як треба заховатися в улоговині?

  • Чому в жодному разі не можна лягати на мокру землю?

  • Як слід поводитися під час грози у воді?

  • Чому необхідно негайно вийти на берег?

  • Чому ви можете одержати серйозну травму, якщо блискавка вдарить у водойму?

  • Чому не можна втікати від блискавки на човні, велосипеді чи на коні?

  • Що потрібно робити, якщо побачив кулясту блискавку?

  • Розгляньте малюнки на с. 92-93.

  • На яких з них поведінка дітей небезпечна? Обґрунтуйте свою думку.

  • Що таке буря?

  • Як ще називають бурю?

  • Якої шкоди завдає буревій людині й природі?

  • Для чого про наближення грізних природних явищ повідомляють заздалегідь?

  • Розкажіть за малюнками, як люди готуються до бурі.

  • Чому не можна виходити без дозволу старших з приміщення?

  • Поміркуйте, чому слід виконувати усе те, що говорять дорослі.

  • Розгляньте малюнки на с. 94 та розкажіть, що робити, якщо буря застане в полі?

  • Де і як треба заховатися?

  • Що таке землетрус?

  • У якій місцевості здебільшого виникають землетруси?

  • Які землетруси бувають на рівнинній місцевості?

  • Скільки щороку на земній кулі буває землетрусів?

  • Що відбувається під час слабкого землетрусу?

  • Що відбувається під час сильного землетрусу?

  • Як очевидці описують сильний землетрус? (Земля глухо гуділа, горбилася під ногами, утворюючи глибокі тріщини...)

  • Як передбачають землетруси?

  • Як тварини передчувають наближення лиха?

  • Що слід робити, щоб уникнути небезпеки під час землетрусу?

  • Чому не можна в жодному разі панікувати?

  • Що робити, якщо землетрус застав вас у будинку?

  • Чому не можна залишатися в ньому і слід негайно йти з нього?

  • Чому не можна витрачати часу на рятування речей, іграшок?

  • Як можна вибратися з одноповерхового будинку?

  • Як можна вибратися з багатоповерхового будинку?

  • Чому треба спускатися сходами і не можна користуватися ліфтом?

  • Поміркуйте, чому на вулиці треба швидко відійти від будинку, стовпів, огорож.

  • Що може бути безпечним місцем?

  • Чому сквер, широка вулиця, спортивний майданчик може бути безпечним місцем?

  • Що робити, якщо не вдалося вибратися з багатоповерхівки?

  • Що може стати безпечним місцем?

  • Чому отвір дверей може стати безпечним місцем?

  • Поміркуйте, чому під час землетрусу небезпечно перебувати в наріжних кімнатах, особливо в тих, які знаходяться на верхніх поверхах.

  • Поміркуйте, чому під час землетрусу небезпечно стояти біля вікон чи на балконах.

  • Поміркуйте, чому, щоб захиститися від уламків скла та шматків штукатурки, треба залізти під стіл, у шафу, в комірчину.

  • Чому голову обов'язково треба закрити руками?

  • Що треба робити, якщо землетрус застав тебе в школі?

  • Чому треба залізти під парту?

  • Розгляньте малюнки на с. 95. Укладіть за ними правила безпечної поведінки під час землетрусу.


3. Фізкультхвилинка

Раз, два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П'ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав

Повернутися до справ.

4. Продовження роботи за підручником (С. 96)

– Що таке повінь?



  • Де найчастіше бувають повені?

  • Який рівень води під час повені?

  • Куди евакуюють людей?

  • Хто допомагає людям під час евакуації?

  • Чому треба бути уважним й обережним і чітко виконувати вказівки дорослих?

  • Розгляньте малюнок на с. 96. Чому в першу чергу під час повені піклуються про дітей?

  • Поясніть прислів'я.

Не той пропав, хто в біду попав, а той, хто духом занепав.


5. Робота в зошиті (С. 47-49)
1. Розгляньте малюнки. Підпишіть назви природних стихійних лих.

2. Під час природних стихійних лих людям, що потерпають від них, допомагають працівники рятувальної служби.

Розгляньте малюнок на с. 48. Що роблять працівники рятувальної служби під час рятувальних робіт?


3. Тест «Так чи ні?»

Правила безпечної евакуації:

О негайно вийти з приміщення;

О взяти необхідні речі;

О скористатися ліфтом;

О швидко, але без паніки залишити приміщення.


5. Розгляньте малюнки на с. 49.

– Як потрібно діяти під час грози, бурі, землетрусу, повені?




– У якому районі України найчастіше бувають землетруси?

  • Про які значні аварії і катастрофи ви чули?

  • А про це цікаво знати:

  • Щохвилини в усьому світі лютує близько двох тисяч гроз.

  • Під час буревію швидкість вітру становить майже 140 км/год.

– А тепер експерти підсумують правила поведінки під час грози, бурі, землетрусу, повені. Свої поради будуть демонструвати на слайдах.

Слайд 6. Правила поведінки під час грози (удома).

Слайд 7. Правила поведінки під час грози (на вулиці).

Слайд 8. Перша допомога при ураженні блискавкою.

Слайд 9. Правила поведінки під час бурі.

Слайд 10. Правила поведінки під час землетрусу.

Слайд 11. Правила поведінки під час повені.

ІV. Підсумок уроку. Інтерактивна гра «Інтервю» (питання задають експерти)

  • Коли гроза буває небезпечною для людини?

  • Де вам доводилося бути під час грози? Якими були ваші дії?

  • Якої шкоди завдає буревій природі та людині?

  • Чому про наближення бурі людей попереджають заздалегідь?

  • Як треба діяти, якщо буря застане в полі?

  • Чому під час землетрусу потрібно перебувати подалі від будівель?

  • Чому під час повені люди піднімаються на горище?

– Гадаю, що наша телепередача не залишила байдужою жодну людину в студії, всі присутні на нашій програмі були уважними і добре засвоїли правила, яких потрібно дотримуватись під час надзвичайних ситуацій. Наша програма завершена, до нових зустрічей.
V. Домашнє завдання

Обстежте своє помешкання разом з батьками й визначте в ньому безпечні місця.



Дізнайтеся, коли був землетрус у нашій місцевості. Якими були його наслідки? Дізнайтеся про інші природні лиха, які трапляються у нашому краї. Якими були їх наслідки?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка