Прислів’я і приказки



Скачати 71.03 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір71.03 Kb.
Урок читання в 3 класі на тему: « Прислів’я і приказки»

Мета: навчити дітей розуміти прислів’я показувати глибину народної мудрості, своєрідність мови; прищеплювати любов до України, її минулого.

Обладнання: книга « Прислів’я і приказки», тексти для роботи в парах, картки з прислів’ями для кожної групи, мультимедійний центр.

Підготовчий етап

Клас поділений на три групи. Кожна група отримує конверти з картками з прислів’ями і картки з текстами для читання.



Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

( Запис на екрані.)

  • Велика дорога починається з першого кроку.

  • Учися ремесла такого, щоб міг жити з нього.

  • Учорашнього дня шукав, а що робити, не знав.

  • Коли хочеш, щоб було добре зроблено, роби це сам.

  • Терпіння і труд все перетруть.

Що це таке? Яким словом можна назвати всі ці речення?

Поясніть, як ви їх розумієте? Тема сьогоднішнього уроку: « Прислівя жити допомагають». Будемо вчитися розуміти прислів’я, усвідомлювати глибину народної мудрості, відчувати своєрідність української мови.



ІІІ. Актуалізація опорних знань

Словникова робота.

  • Давайте діти згадаємо, що означає слово «прислів’я».

  • Прислів’я – це фольклорний жанр, це короткі влучні образи, вислови повчального змісту.

  • Які ще жанри фольклору ви знаєте? ( Приказки, притчі, вислови, загадки, скоромовки, колядки, щедрівки, повір’я).

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

  1. Робота з книгою «Прислів’я і приказки»

Сьогодні я пропоную вам помандрувати сторінками книжки в якій зібрано багато прислів’їв. У книжці прислів’я розподілено на групи за тематикою. Починаємо з першої сторінки на тему: «Читання – найкраще навчання».

  1. «Ланцюжкове» читання.

Якщо читання – найкраще навчання, то ми з вами і почнемо з читання.

( Кожна група дістає конверт з карткою для читання, діти читають текст «ланцюжком».)

І група – Лисичка і журавель» ( українська народна казка )

ІІ група – «Ходить гарбуз по городу» ( українська народна пісня)

ІІІ група «Хитрий півень» ( українська народна казка )



( Після того як всі прочитають текст, діти самі визначають, хто з них прочитав найкраще.)

  1. Добір прислів’їв про читання.

Знайдіть у конверті прислів’я, які можна віднести до прислів’їв про читання.

І група.


«Книги читати – усе знати»

«Пташка красна пір’ям, а людина знанням»

«Книжки читай, знань набувай»

«Читання – найкраще навчання»

ІІ група

«Хто багато читає, той багато знає»

«Не кожний, хто читає, з прочитаного зиск має»

«Читання – дорога до пізнання»

«Візьми книгу в руки – не буде скуки»

ІІІ група

« Три дні не прочитаєш, і вже смак слів забуваєш»

«Закрита книга читати не навчає»

« Коли не вміють читати, кажуть, що букви маленькі»

« Читай ті книги, які відкривають очі»



«Дерево міцне корінням, а людина – працею». Це друга сторінка нашої книги.

  • Як ви вважаєте, про що можна дізнатися , читаючи цю сторінку? Якій темі будуть присвячені наступні завдання?

  1. Добір прислів’їв про працю.

Розшукайте в конвертах прислів’я, які можна віднести до цієї теми.

І група.


«Була б охота, піде на лад усяка робота»

«Без труда нема плода»

ІІ група

« Не терши, не м’явши, не їстимеш калача»

«Кожна робота легка, коли охоче її робиш»

ІІІ група

«Терпіння і труд все перетруть»

«Коли працюєш час біжить, коли чекаєш не спішить»



  1. Загадування дітьми загадок про професії батьків.

Гарні зачіски він робить

І волоссю не зашкодить… (перукар)

Він відомо всім давно – людина головна в кіно.

І актори, й оператор слухають його команди. (режисер)

Змайстрував він табурет,

Шафу, стіл, іще й буфет. (столяр)

Має гарний апарат, фотографує всіх підряд. (фотограф)

Вміє гарно рахувати і товар пропонувати.

Зошит, книгу, олівець продає нам … (продавець)
Кущики підстригає…

Для рослинок – чарівник.

Любить землю –… (садівник)

Тисне вчасно гальма й газ.

Відвезе усюди нас.

Для доріг він хлопець свій!

За кермом сидить … (водій)

Її корівки добре знають.

Завжди ревінням зустрічають.

І за її нелегкий труд

Все молоко їй віддають. (доярка)


  • Чому ми зараз послухали ці вірші?

  • Зараз, поки ви школярі, головна ваша праця – вчитися, щоб здобути добрі знання. Але крім навчання, ви маєте ще допомагати дорослим, заодно опановуючи різні види роботи.

Ми відкриваємо нову сторінку книги, вона називається «Птиці крила, а люди – друзів» як ви розумієте цей вислів?мають



  1. Добір прислів’їв про дружбу.

Знайдіть в конверті прислів’я про дружбу, прочитайте та поясніть як ви їх розумієте.

І група.


«Без вірного друга велика туга».

«Людина без друзів – як дерево без коріння».

ІІ група

«Дерево міцне корінням, а людина – друзями»

«Дружба і братство дорожчі багатства»

ІІІ група

«Дружба як дзеркало: розіб’єш не складеш»

«З добрим дружись, а лихих стережись»



  1. Гра «Відгадай прислів’я»

  • Кожній групі я даю картку з парами слів із відомих прислів’їв. А ви спробуйте відгадати ці прислів’я і відтворити їх.

( Діти отримують картки зі словами і чистий папір. На якому вони запишуть відтворене прислів’я.)

І група


Коса, камінь. Наскочила коса на камінь.

ІІ група


Праця, лінь. Праця людину годує, а лінь марнує

ІІІ група

Брати, віддати. Любиш брати, люби й віддавати.


  • Наступна сторінка нашої книги «Наша Батьківщина»




  1. Добір прислів’їв про Батьківщину

Знайдіть у своїх конвертах прислів’я про Батьківщину.

І група.


«Без верби і калини немає України»

«Жити – Вітчизні служити»

ІІ група

«За Батьківщину стій до загину»

«Людина без Вітчизни – як соловей без пісні»

ІІІ група

«Де рідний край, там і під ялинкою рай»

«Без вільної волі нема щастя й долі»



  1. Читання віршів на тему «Батьківщина»

Красивий, щедрий рідний край,

І мова наша - солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна.

Прапор наш, як літо,

В сонці майорить –

По долині – жито,

По горі – блакить

Перше наше слово

З нами повсякчас.

Мати – Україно, ти одна у нас!


  1. Творче застосування набутих знань.

  1. Вікторина.

  • А зараз ми проведемо вікторину і подивимося, чи добре ви знаєте прислів’я. Кожній групі потрібно буде закінчити прислів’я.

( Учитель дає картку з написаним початком прислів’я)

І група


«Хто хоче багато знати, … (не мусить довго спати)

ІІ група


«Що посієш, … (те й пожнеш)

ІІІ група

«Одна голова добре, … (а дві краще)


  1. Творча робота.

  • У вас в конвертах ще є прислів’я. прочитайте їх і скажіть, до якої теми їх можна віднести.

І група

«Хлібороб радіє, як нива зеленіє».

«Посієш у пору – будеш мати зерна гору».

«Про землю піклуйся – золотим зерном милуйся».

«Хто про землю дбає, вона тому повертає».

«Хто полю годить, тому жито родить»

«Доглядай землю плідну, як матір рідну»

(Про селянську працю)

ІІ група

«Весна красна квітами, осінь пирогами».

«Весна ледачого не любить».

«Проспиш весною, заплачеш зимою»

«Готуй сани влітку, а воза взимку».

«Осінь іде, за собою дощ веде».

«Від березневих дощів земля квітне»

(Про пори року)

ІІІ група

«Лінощі не стомлюють, а тільки мучать».

«Хочеш бути щасливим, не будь лінивим».

«Де роблять там густо, а в домі лінивого пусто».

«З праці радість, з неробства смуток».

«На язик гарячий , до роботи ледачий».

«Краще маленьке діло, ніж великі лінощі».

(Про лінощі)



  • Як ви розумієте прислів’я: «Зробив діло – гуляй сміло»

  1. Інсценізація

А зараз пропоную вам подивитись маленьку виставу, яка так і називається «Зробив діло - гуляй сміло»

(Учень сидить за столом, робить уроки, а у віконце по черзі заглядають Сонце, Пташка, Кішка)



Сонце. Чи не досить писати?

Час вже, мабуть, погуляти?



Учень. Ні, сонечку, ні! Спершу мушу вправу написати.

А вже потім вийду погуляти.



Пташка. Чи не досить рахувати?

Час вже мабуть погуляти?



Учень. Ні, пташечко, ні. Перш задачу треба розв’язати,

А вже потім вийду погуляти.



Кішка. Чи не досить вже читати?

Час на дворі погуляти.



Учень. Ні, кицю, ні. Спершу віршика я вивчу.

А гулять піду пізніше.



(Нарешті учень закінчив свої уроки, складає книжки і зошити до портфеля)

Учень. Ну хто мене кликав?

Усі. (разом) Закінчив справи?

Учень. Так!

Усі. Скінчив справи, тепер розважайся.

  • Діти, чи правильно вчинив учень?

  • Ми теж зробили наші справи. І зараз будемо вільні і підемо відпочивати. А прислів’я треба добре пам’ятати.

VІ. Підсумок уроку.

  • Яка тема нашого уроку?

  • Що вам сподобалось?

  • Що запам’яталося?


«Прислів’я і приказки»

(УРОК ЧИТАННЯ В 3 КЛАСІ)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка