Програма для створення коротких відеороликів з фотографій або відео. Windows Live Movie Maker позиціонується як простий додаток для створення відео або слайд-шоу користувачами, які не мають цього досвідуСкачати 150.65 Kb.
Дата конвертації06.03.2016
Розмір150.65 Kb.
Рекомендації

щодо проведення регіональної кампанії

«Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами»
Форми роботи бібліотек можуть бути найрізноманітнішими, головне, щоб вони були цікавими і дієвими, сприяли вихованню гордості за історію свого міста, села, області, країни та її знаменитих людей.

При розробці заходів, присвячених популяризації творчості українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, лексикографа, письменника-прозаїка Дмитра Івановича Яворницького, слід враховувати і активно використовувати багатий та різноманітний досвід роботи. При підготовці та проведенні заходів необхідно використовувати спеціальну літературу, фото-архіви, картографічні матеріали та ілюстрації. Для мультимедійного супроводу культурно-масових заходів можна створювати власні ролики, презентації або буктрейлери на основі цих матеріалів. Зробити з документальних або художніх фільмів ролики для свого сценарію можна за допомогою доступного і безкоштовного програмного забезпечення, що не вимагає потужних комп’ютерів та спеціальних навичок для роботи.

В першу чергу це Windows Movie Maker – проста програма для створення коротких відеороликів з фотографій або відео. Windows Live Movie Maker позиціонується як простий додаток для створення відео або слайд-шоу користувачами, які не мають цього досвіду.

Ролик складається з фотографій, спецефектів і музичних файлів майже без участі користувача. Створений ролик можна буде зберегти на жорсткому диску або записати на CD або DVD.

Основні можливості Windows Movie Maker:


 • Створення слайд-шоу із зображень.

 • Обрізання і склеювання відео.

 • Накладення звукової доріжки.

 • Створення титрів.

 • Створення переходів між різними відео.

OpenOffice.org (OOo) – це вільний пакет офісних програм, розроблений з метою замінити відомий набір програм Microsoft Office як на рівні форматів, так і на рівні інтерфейсу користувача. За допомогою OpenOffice.org можна без проблем завантажувати документи MS-Office (Word, Excel, Powerpoint), редагувати їх і зберігати як в оригінальному форматі, так і у форматі OpenOffice.org. До складу OpenOffice.org входить програма OpenOffice.org Impress (програма підготовки невеликих презентацій, аналог Microsoft PowerPoint).

OpenOffice.org Impress – проста в освоєнні програма, яка має дружній інтерфейс, стандартні панелі інструментів і меню, та дозволяє створювати ефектні презентації.


Форми заходів для використання
PRO-рух книги – рекламна кампанія з просування книги до читача.

PR-кампанія – рекламна кампанія, що включає розробку і комплексне використання рекламних засобів, згідно єдиної ідеї впливу на думку і ставлення громадськості до рекламованого продукту.

Вечір запитань і відповідей – захід проводиться з метою включення читачів в пізнавальну діяльність. Ця форма сприяє активізації інформаційних потреб учасників, сприяє зростанню видачі галузевої та художньої літератури.

Вечір книги – присвячується фактам і подіям, викладеним у творах друку, а також життю і діяльності авторів. Можна познайомити читачів з громадським діячем, письменником, ученим, художником або розкрити один або декілька творів. Проводяться вечори, що знайомлять з діяльністю (творчістю) кількох осіб або цілої художньої школи. Вечір книги найкраще супроводжувати музикою або номерами художньої самодіяльності, підібраними з урахуванням теми і залучаючи професіоналів (по можливості). На вечорі можуть виступити автор книги і прототипи героїв, люди, що брали участь у подіях, описаних у книзі.

Вечір-портрет – комплексний захід, метою якого є знайомство читачів з творчістю письменника або музиканта.

Відео-круїз – захід-подорож (круїз) з використанням відеоматеріалів.

Вікторина-пошук – захід з елементами пошуку відповідей на цікаві питання за змістом художнього твору, фактами біографії письменника, подіями літературного життя, історії книги та літератури.

Година інформації – форма освітньої роботи серед читачів, спрямована на виховання громадянської культури молоді, формування її кругозору, соціальної зрілості.

Година цікавої книги – відмінність тут буде у виборі самої книги. Книга повинна бути не новою, а незаслужено забутою, але є цікавою та вийшла в світ у попередні роки.

Гра літературна – масовий захід, насичений ігровими елементами і присвячений літературі. До літературних ігор відносяться: вікторини, літературні подорожі, конкурси кмітливих і начитаних, літературні аукціони, літературні загадки і шаради і т.д. Літературні ігри ділять на «рольові» (перевтілення в літературного героя) і «інтелектуальні» (в їх основі лежить процес «розгадування» книги, її автора, героїв).

День читання (сімейного) – комплексний захід, присвячений сімейному читанню, проводиться протягом дня і включає в себе ряд заходів для всіх членів сім’ї.

Дискусія – спеціально організований обмін думками (суперечка однодумців) за якимось питанням (проблемою) для отримання інформаційного продукту у вигляді рішень. Структура: визначення теми, представлення учасників, пояснення умов дискусії, виступ основних учасників не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших людей, підведення підсумків та короткий аналіз висловлювань. Необхідно дотримуватись регламенту та порядку денного під час дебатів. Доцільно включати елементи дискусії в групові бесіди, бібліографічні огляди, лекції, особливо адресовані молоді.

Екскурсія – вихід, поїздка, колективне відвідування визначних місць, як правило, культурно-просвітницького або навчально-демонстраційного характеру. Тематика різноманітна. Потрібна попередня підготовка з боку організатора та учасників, а також інструктаж з техніки безпеки і етикету.

Екскурсія віртуальна – віртуальна екскурсія знайомить віддалених користувачів з тим чи іншим місцем.

Експозиція – виставка якихось предметів (експонатів), розміщених для огляду у відповідності з певним порядком.

Експрес-огляд – огляд (обговорення), підготовлений або проведений за короткий проміжок часу.

Ерудит-шоу – гра, організована у формі вікторини (конкурсу знавців) з різних предметів.

Ескізи – кілька невеликих за розміром постановок, об’єднаних в один захід спільною ідеєю або темою.

Естафета – спільна діяльність групи учасників, обумовлена сюжетом, сценарієм, правилами.

Інсценування (Постановка театралізована) – постановка інсценованого подання літературного твору.

Інформ-дайджест – масовий захід, що містить короткий адаптований виклад популярних творів художньої літератури.

Інформ-досьє – захід, що проводиться у формі збірника матеріалів про кого-небудь, про що-небудь.

Інформина – це спеціально організований захід, що забезпечує інформування користувачів про зміст одного або групи видань, частіше як захоплююча інтелектуальна гра, яка розкриває і закріплює отримані знання учасників, часто проводиться для закріплення бібліотечно-бібліографічних занять. Особливістю даної форми є той факт, що інформаторами виступають самі читачі. Короткі інформаційні повідомлення присвячені окремим публікаціям журналу, альманахам, збіркам.

Інформхвилинка – коротке інформаційне повідомлення на яку-небудь тему.

Караван історій – захід, що складається з найцікавіших історій, пов’язаних з найвідомішими людьми, історичними місцями, традиціями і подіями.

Караван книг – захід, присвячений презентації кількох книг як однієї, так і різної тематики.

Квест – це пригода, як правило, ігрова, під час якої учаснику або учасникам потрібно пройти низку перешкод для досягнення якої-небудь мети.

Книжкові піжмурки – бібліотекар пропонує читачу взяти книги для читання додому зі спеціальної добірки: книги обгорнуті щільним папером, і читач не бачить, яку книгу вибирає. За сміливість отримує приз. При поверненні книги рекомендується поговорити з читачем про прочитане. Ця форма роботи дозволяє оживити інтерес читачів до хороших, але незаслужено забутих книг.

Компас літературний – бібліографічна гра на будь-яку тему, присвячена пошуку будь-якої інформації, як правило, з практичними завданнями.

Композиція – захід, структура якого складається з поєднання елементів, об’єднаних загальним задумом, ідеєю і утворюють гармонійну єдність. Твір, що включає різні види мистецтв (наприклад літературно-музична композиція), або складений з різних творів та уривків.

Конкурс – особисте або командне змагання з метою виявлення найкращих учасників, виконавців, кращої роботи і т.д. Конкурс може бути самостійною формою роботи (музичний, фольклорний, танцювальний, поетичний) або складовою частиною будь-якого заходу, свята, гри. Тематичні конкурси: краєзнавчий, професійний, конкурс-пошук, ерудитів. Форми конкурсів: читаючих родин, читців, концерт, фотоконкурс, малюнків.

Консультація – порада бібліотекаря читачу за якимось питанням, пов’язаним із вибором літератури. Консультації проводяться біля книжкових полиць та виставок, каталогів та картотек переважно індивідуально, але можуть бути і груповими. Цілі бібліотекаря: допомогти усвідомити запити, підказати раціональний шлях самостійного пошуку потрібної літератури. Консультацію супроводжують практичними вправами, в ході яких читачі самостійно розшукують потрібну їм інформацію.

Конференція – проходить у вигляді зборів (наукових, читацьких, підсумкових). Будь-який вид конференції вимагає ретельної підготовки: визначення теми і термінів проведення, оповіщення учасників, розробка програми, списки літератури для підготовки, формулювання дискусійно-проблемних питань і т.д.

Конференція науково-практична – спеціально організоване колективне обговорення професійних проблем. Повідомлення учасників характеризують науковий аналіз і конкретний досвід практичної діяльності.

Конференція читацька – активний метод масової роботи, який передбачає участь читачів, обговорення прочитаного, проводиться, як правило, за групою видань, об’єднаних серією, жанром чи темою, рідше за однією книгою або за творчістю окремих авторів.

Круглий стіл – форма колективної дискусії, що дозволяє всебічно розглядати різні питання і виробляти спільні рішення. До участі в дискусії можуть запрошуватися авторитетні фахівці, теоретики і практики, наукові співробітники, представники влади, громадських організацій та інші зацікавлені особи.

Лабіринт – гра-пошук зі складними заплутаними ходами, завданнями.

Лабораторія читацької творчості – захід, в рамках якого учасники виконують будь-які творчі роботи, пов’язані з читанням.

Лекторій – цикл лекцій, об’єднаних однією темою, що проводиться регулярно протягом будь-якого часу.

Літературні загадки – це вгадування твору й автора за уривком з книги, із книжкової ілюстрації, за портретом письменника і т.п. Необхідно чітко організувати систему відповідей, щоб уникнути образ і необ’єктивності оцінки.

Лото літературне – спеціально організоване змагання в знанні літератури з правилами традиційного лото. У лото грають дві команди з рівною кількістю гравців. Представник команди вибирає із заздалегідь підготовленого набору картку із завданням і зачитує вголос. Завдання на картках – тексти з літературних творів різних авторів. За стилем оповіді та змістом гравці повинні визначити звідки взято ці рядки і хто їх автор. Якщо відповідь на думку журі вірна, то гравець заштриховує одну клітку свого ігрового поля. Виграє та команда, яка заштрихує раніше (більше) клітини свого поля.

Мініатюри – ряд художніх постановок малих розмірів, що відрізняються точністю і лаконічністю.

Міні-студія – невелике практичне заняття.

Місячник – цикл заходів, що проводяться в проміжку часу, рівному місяцю (наприклад, патріотичного виховання тощо).

Обговорення – масовий захід, який носить дискусійний характер.

Обговорення книг – масовий захід, який носить дискусійний характер і присвячений книгам.

Огляд науково-популярної літератури – повинен привертати увагу до літератури пізнавального змісту. Можливо, виникне необхідність роз’яснити складні моменти, показати, як використовувати дану книгу і відомості, наведені в ній, особливо важливо підкреслити зв’язок наукових відомостей з життям. Кількість книг, які можна використовувати в огляді, може бути різною – від однієї до десяти. Це залежить від мети, теми огляду, виділеного часу і можливостей бібліотеки.

Огляд театралізований – огляд з театралізованими елементами, або включає в себе невеликі сценки.

Огляд-лекція – інформація про книги перемежовується з цікавим фактичним матеріалом.

Олімпіада – конкурси, огляди художньої самодіяльності, народної творчості або змагання на краще виконання певних завдань в якій-небудь галузі знань.

Подорож літературна – гра, яка проводиться з краєзнавчої, географічної, історичної, науково-популярної та художньої літератури. Обов’язковий елемент літературної подорожі – карта або схема маршруту. Подорожі можуть бути очними і заочними.

Прем’єра книги (журналу) – проводиться після попередньої роботи: прочитання книги і критичної літератури, індивідуальних та групових бесід з читачами. Попередньо оформляється книжкова виставка та готуються рекомендаційні списки літератури. Структура заходу: короткий виступ бібліотекаря; огляд чи розмова за книгою (журналом); читання найбільш цікавого уривка; короткі читацькі відгуки про книгу; зустріч з автором, видавцями, учасниками подій.

Прес-конференція – захід, стилізований під збори представників засобів масової інформації, що проводиться офіційними особами з метою інформування з актуальних питань; для бесіди і відповідей на їхні запитання.

Програма навчально-ігрова – захід, що об’єднує в собі навчальні та розважальні цілі, складається з навчального матеріалу, який закріплюється ігровими формами.

Програма читання – цикл заходів, спрямованих на просування книги та читання, приурочений до певного часу або з певної теми.

Промо-акція – акція, спрямована на певну цільову аудиторію з метою стимулювання, заохочення, демонстрації певного інформаційного продукту.

Ринг літературний – гра-змагання 2 команд на краще знання літературного твору, творчості письменника і т.д.

Родовід книги – захід, присвячений історії написання книги.

Роздум/міркування – захід, побудований як ряд тем на будь-яку тематику, викладений у логічно послідовній формі, і який проходить спокійно і неквапливо.

Соціологічні опитування – анкетування, інтерв’ювання громади з метою виявлення рівня обізнаності з того чи іншого питання, а також для висновків на подальше планування роботи бібліотеки.

Спринт-конкурс – конкурс, проведений швидко, за короткий час, може бути частиною великого заходу.

Суд літературний – рекомендується проводити серед молодіжної аудиторії у формі рольової гри, що імітує засідання суду за мотивами літературного твору. Захід має бути побудований на стимулюванні пізнавальної читацької діяльності учасників.

Театр книги – інсценування книг з атрибутикою театрального простору: декорації, ширма, куліси і т.д.

Ток-шоу – на обговорення виноситься яке-небудь філософське питання (наприклад: що таке патріотизм?). Учасникам пропонується обговорити кілька життєвих ситуацій, розіграних акторами. Бібліотекар керує обговоренням. Мета – моральне виховання читачів, дискусія, обговорення якого-небудь питання, в якому приймають участь запрошені в студію глядачі.

Турнір-змагання – змагання на різні теми 2 або більше учасників (команд), яке проводиться у вигляді серії боїв.

Урок – форма організації навчання. Наприклад, урок літератури, урок пам’яті. Може включати цікаві та ігрові елементи. Наприклад, урок веселий, урок цікавий, урок-гра, урок-подорож, урок-казка, урок-фантазія.

Урок творчий – навчання творчому читанню. У процесі уроку створюються творчі роботи (буктрейлери, презентації, малюнки).

Уроки видатних особистостей – виховний захід за матеріалами художньої, наукової, історичної спадщини. Увага читачів звертається на біографії великих людей – письменників, художників, філософів, героїв війни та праці.

Усний журнал – активна форма популяризації. За змістом і структурою схожий на друкований журнал. Він складається з ряду розділів – «сторінок». Кожна сторінка містить інформацію про літературу і завершується рекомендацією друкованих джерел. Важливе оформлення журналу: обкладинка, титульний лист, заголовки рубрик, символи й атрибути. Для оформлення усного журналу можна використовувати комп’ютерні презентації.

Хроніки літературного життя – розповідь про будь-які літературні події в хронологічній послідовності.

Хронограф – захід-розповідь по роках про якісь історичні події, побудований за типом літопису.

Цикл зустрічей – кілька зустрічей, об’єднаних однією темою або автором.

Дмитро Іванович Яворницький (1855 - 1940) - вчений надзвичайно широкого творчого діапазону: історик, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник. Неперевершений дослідник історії запорізького козацтва, Д. І. Яворницький опублікував близько 50 наукових робіт. Серед них такі ґрунтовні праці, як тритомна «Історія запорізьких козаків» (перший том вийшов в 1892 р., другий в 1894 р. і третій у 1897 р.), двотомник «Запорожжя у залишках старовини і переказах народу» (1888г.), «Нариси з історії запорозьких козаків і Новоросійського краю» (1889), «Вольності запорізьких козаків», «Історико-топографічний нарис» (1890 ), «Іван Дмитрович Сірко, славний кошовий отаман війська запорозького низових козаків» (1894), «слідами запорожців» (1898), двотомник «Джерела для історії запорозьких козаків» (1903), «Запорожці в поезії Т. Г. Шевченка» (1912), «До Історії степової України» (1929). Д. І. Яворницький читав лекції з російської історії в Варшавському (1895 – 1896 роках) і Московському (в 1896 – 1905) університетах.

У 1901 році за працю «Історія Запорізьких козаків» том 1 Дмитру Івановичу Казанським університетом було присуджено вчений ступінь магістра російської історії. У 1902 році на базі колекцій Фабра і Поля в Катеринославі був заснований Обласний музей, першим директором якого став Д. І. Яворницький. У грудні 1910 року в передмісті Катеринослава – в Мануйлівці відкрився будинок «Просвіти». Д. І. Яворницький був центральної постаттю у діяльності «Просвіти». Значна заслуга Д. І. Яворницького як археолога, який першим провів систематичні розкопки і вивчення археологічних пам'яток Наддніпрянщини, зокрема, на дніпровських порогах.16 квітня 1929 року Д. І. Яворницький був обраний дійсним членом АН УРСР. Нині його ім'ям названо Дніпропетровський Історичний музей.
Приблизна тематика заходів, присвячених популяризації творчості українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, лексикографа, письменника-прозаїка Д. І. Яворницького: Вечори-зустрічі, музично-поетичні вечори, інформаційні години, вечори-диспути, вечори-портрети, вечори запитань, театралізовані концерти, конкурси малюнків, літературні композиції, уроки етнографії, тематичні бесіди, усні журнали, краєзнавчі дослідження, пошукові експедиції, виставки.

 1. «Дмитро Яворницький – лексикограф і фольклорист»

 2. «Дмитро Яворницький – письменник і поет»

 3. «Яворницький – шевченкознавець»

 4. «Гостини у козацького батька Дмитра Яворницького»

 5. «Т. Г. Шевченко і Д. І. Яворницький»

 6. «Життя та діяльність Д. І. Яворницького»

 7. «Петриківський декоративний розпис: від Д. І. Яворницького до сьогодення»

 8. «За спадщиною Дмитра Яворницького»

 9. «Погляньте в глибину століть»

Краєзнавчі дослідження та пригодницькі квести:

 1. «Скарби Дмитра Яворницького»

 2. «Шляхами козацьких легенд»

Крім цього можна організовувати тематичні, оглядові екскурсії у краєзнавчі та історичні музеї (будинок-музей ДІМ ім. Д. І. Яворницького у Дніпропетровську), з метою вивчення матеріалів експозиції, фондів; зустрічі з творчими колективами, етнографами, археологами, істориками, письменниками.

Рекомендації підготувала:

учений секретар КЗК «ДОУНБ» Ю. М. Зюлева

тел.: (0562) 42-31-19


п/пНазва заходу


Форма проведення

Презенто-вано документів (пр.)

Кількість учасників

Кількість партнерів

Видано/пере-глянуто документів

Соціологічні дослідження

Участь у першому етапі фотоконкурса

Історії успіху**

відві-дувань


записа-лось нових читачів

всього

в т.ч. нових

всього

в т. ч. за темою

всього

тем

кіль-кість опита-них

кіль-кість

учасників

Кількість представлених світлин

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15


Показники якості*

* Зразки методико-бібліографічних, мультімедійних, рекламних матеріалів, створених для забезпечення успішного проведення читацького марафону.


** Історія успіху має показати яким саме чином проведення Читацького марафону вплинуло на життя людей. Це більше ніж просто перелік подій або заходів, історія має описувати конкретні позитивні зміни у житті людей в результаті реалізації проекту.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка