Програма для загальноосвітніх навчальних закладів



Скачати 133.18 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір133.18 Kb.
Петреченко Світлана Василівна,

учитель української мови та літератури,

учитель-методист,

спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії,

заступник директора з НВР

Донецької спеціалізованої

загальноосвітньої школи I-III ступенів №135

з поглибленим вивченням предметів

природничо-математичного циклу
Технологічна карта уроку української мови у 5-ому класі

«Використання ВЕБ 2.0 під час вивчення теми

"Фразеологізми та їх лексичне значення " у 5-ому класі

(2 семестр)

Урок розроблено відповідно до програми з української мови для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, вимог сучасного уроку, з використанням інтерактивних сервісів. Сподіваюся, що матеріал стане в пригоді не лише для вчителів, що працюють у 5-х класах, а й для тих, хто хоче перетворити урок на співробітництво з учнями як активними учасниками навчального процесу




Учитель

Петреченко Світлана Василівна

1.Предмет:

українська мова

2.Клас:

5

3. Програма

Українська мова

5–9 класи

Програма

для загальноосвітніх навчальних закладів



із навчанням російською мовою (за новим державним стандартом)

4. Тема уроку

«Фразеологізми та їх лексичне значення «.

5. Тип уроку:

урок систематизації та узагальнення знань і вмінь

6. Мета уроку:

узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів із теми «Фразеологізми та їх лексичне значення «

7. Завдання уроку:

Предметні (освітні):

навчити учнів відрізняти фразеологізми від сполучень слів, пояснювати їх значення.

Метапредметні (розвиваючі):

розвивати вміння пояснювати поняття «фразеологізм», узагальнювати знання про стійке сполучення слів, зіставляти із вільними сполученнями, робити висновки на основі виконаних інтерактивних вправ, дати можливість учням проаналізувати свої навички співробітництва та удосконалити їх.

Виховні (розвиток особистісних якостей):

розвивати й удосконалювати навички роботи в команді, відповідальність за виконання завдань, вміння слухати один одного, формувати командний дух.







7. Плановані результати дій учня за таксономією Блума:

Діти повинні показати свої знання, вміння та навички на різних етапах мислительної діяльності

Ознайомлення

Викладати свою точку зору щодо виучуваної теми у формі зв’язного тексту




Наводити приклади на підтвердження своїх думок

Розуміння

Узагальнювати знання про поняття «фразеологізм», переформулювати думки про те, що не кожне сполучення є фразеологізмом

Застосування

Розподілити за категоріями сполучення слів та обґрунтувати свій вибір

Аналіз

Відтворити фразеологізми за значенням

Синтез

Створити інтерактивну гру з теми «Фразеологізми та їх лексичне значення»

Оцінка







Оцінити роботу в групі, значимість кожного, а також власний рівень якості знань із теми

8. Дії вчителя:

підготувати:  роздатковий матеріал




спланувати: групову роботу на уроці,




використовувати роздатковий матеріал з різними групами фразеологізмів




під час виконання інтерактивних вправ запропонувати  учням:




згрупувати фразеологізми за значенням,




розкрити підготувати гру для однокласників




забезпечити  умови для розвитку творчих здібностей учнів




створити можливість кожному бути почутим

9. Міжпредметні зв’язки:

інформатика

10. Ресурси:

мультимедійний проектор, комп’ютер, онлайн-дошка

11. Критерії оцінювання:




12. Завдання для 1 групи

Завдання для групи №1
Завдання №1. На основі нижченаведених питань викласти свою точку зору у формі зв'язного тексту про те, що виділені слова є поєднанням слів або фразеологізмом? Лікарі поставили на ноги Вадима. 

Чим є виділене поєднання слів постійне за своїм складом?

Ø До чого ближче поєднання слів до одного слова або словосполучення?

Ø Чи виступає поєднання слів єдиним членом речення?

Ø Чи зберігає значення кожне слово в сполученні слів?

Ø Чи можна переставити слова або замінити на інші?

Завдання №2. Нагадайте та запишіть по 2 приклади фразеологізмів та вільних сполучень слів

Завдання №3. Переформулюйте думку про те, що не кожне сполучення слів є фразеологізмом

Завдання №4. Розподіліть фразеологізми та вільні сполучення слів у два стовпчики, обґрунтуйте правильність вибору http://goo.gl/Gv4Kjf

Герой нашого часу

Шукай вітру в полі

Шукай травинку в полі

Тримати цукерку за зубами

Тримати язик за зубами

Піймати облизня

Піймати пір’їнку

Як би чого не сталося

Як би чого не зупинилося

Сіль землі

Сіль на столі


Завдання №5. Допоможіть темам «Суботник у школі», «Випадок на уроці» розібрати свої фразеологізми, поясніть їх значення.

Корова язиком злизала, за ніс водити, ні пари з уст, накивати п’ятами, тумани пускати, як у рот води набрав, дивитися на все крізь пальці, бити байдики.
Завдання №6. Розподіліть за ключовими словами (Смарт дошка) http://goo.gl/otm1Yr

Хапатися за…голову

Хоч…вуха затикай

Гаряча…голова

Аж у …вухах лящить

Хоч кіл на…голові теши

Держати …язик за зубами

Берегти, як зіницю…ока

Блимати..очима

Рука об…руку

Рукою..зняло

Носом…вудити рибу

Чешуться…руки
Завдання №7. Створити інтерактивну гру, яка допоможе розрізнити фразеологізми від сполучень слів

Яке значення мають подані фразеологізми? Інтерактивна гра “Класифікація”

http://goo.gl/IvQgMW

Ніколи не лінуйся, зустрічати гостинно, сумнівна послуга, яка приносить неприємності, як дві сестрички, стисло, дуже далеко, між двома небезпеками, збити з правильного шляху
Зустрічати хлібом-сіллю, хочеш їсти калачі, не сиди на печі; ведмежа послуга; як дві краплі води; у двох словах; за тридев’ять земель; між двох вогнів; збити з пантелику.



13. Завдання для 2 групи

Завдання для групи №2

Завдання №1. На основі нижченаведених питань викласти свою точку зору у формі зв'язного тексту про те, що виділені слова є поєднанням слів або фразеологізмом? В автобусі мені поставили на ноги сумку.

Чим є виділене поєднання слів постійне за своїм складом?

Ø До чого ближче поєднання слів до одного слова або словосполучення?

Ø Чи виступає поєднання слів єдиним членом речення?

Ø Чи зберігає значення кожне слово в сполученні слів?

Ø Чи можна переставити слова або замінити на інші?

Завдання №2. Нагадайте та запишіть по 2 приклади фразеологізмів та вільних сполучень слів

Завдання №3. Переформулюйте думку про те, що фразеологізмом є лише таке сполучення слів, яке

Завдання №4. Розподіліть фразеологізми та вільні сполучення слів у два стовпчики, обгрунтуйте правильність вибору

  1. Берегти, як зіницю ока

  2. Берегти, як Батьківщину

  3. Машина часу

  4. Машина батька

  5. Кирпу гнути

  6. Залізо гнути

  7. Шите чорними нитками

  8. Шите білими нитками

  9. Сади Семіраміди

  10. Сади яблунь

  11. Жити не жити

  12. Бути чи не бути

Завдання №5. Допоможіть темам «Суботник у школі», «Випадок на уроці» розібрати свої фразеологізми, поясніть їх значення.

Корова язиком злизала, за ніс водити, ні пари з уст, накивати п’ятами, тумани пускати, як у рот води набрав, дивитися на все крізь пальці, бити байдики.

Завдання №6. Співвіднести ключові слова http://goo.gl/mbmiwY

Хапатися …..за серце

Хоч…руками затикай

Гаряча…страва

Аж у …грудях лящить

Хоч кіл на…дереві теши

Держати …цукерку за зубами

Берегти, як зіницю…сім’ю

Блимати..світлом

Рука об…стіл

..Згори.зняло

Вудкою…вудити рибу

Завдання №7. За словом відтвори фразеологізм

Інтерактивна гра “Вікторина”

http://goo.gl/nrSSEY

Зненацька, даремно, знатися на чомусь, дурнуватий, багато говорити, обдурювати, червоніти, близько, давно, далеко, незабаром, мало

Ні за цапову душу, собаку з’їсти, з діда-прадіда, не за горами, за тридев’ять земель, пекти раків, рукою подати, водити за ніс, як сніг на голову, як кіт наплакав, розпустити язика, без царя в голові


Організаційний момент

Схема роботи над темою https://www.lucidchart.com/documents/edit/fd76782e-19c8-4e82-b3b5-6dc921653e8a/0

Відтворення та корекція опорних знань учнів. Актуалізація знань

План роботи в онлайн-газеті https://clck.ru/9RAz9




Критерії оцінювання інтерактивних вправhttp://goo.gl/IHfKfX




Таблиця спостережень над розвитком особистісних якостей учнівhttp://goo.gl/pHx3xT




Самооцінка «Я і моя група» http://goo.gl/q3JrVK

Визначення мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Мета: навчитися розрізняти фразеологізми від вільних сполучень слів

Завдання: поєднують у собі особистісні, предметні та метапредметні



Виконання інтерактивних вправ у звичайних обставинах (репродуктивний)

Смарт завдання http://goo.gl/otm1Yr

Виконання інтерактивних вправ у змінених обставинах (конструктивний рівень)

Інтерактивна вправа «Відтвори лексичне значення фразеологізмів»http://goo.gl/IvQgMW




Інтерактивна вправа «Лексичне значення фразеологізмів »http://goo.gl/nrSSEY

Творче застосування і здобуття знань у новій ситуації (створення інтерактивних вправ учнями)

Інтерактивна вправа (узагальнення) «Розподіли фразеологізми та сполучення слів» http://goo.gl/Gv4Kjf




Інтерактивна вправа (узагальнення) «Чи розрізняю я фразеологізми від сполучень слів?» http://goo.gl/mbmiwY

Творче застосування знань у новій ситуації (складання звітів)

онлайн-презентація http://photopeach.com/album/ni88jv.

Звіт про роботу (публікація) http://goo.gl/uPASqq


Рефлексія

Рефлексія «Моя робота в групі»http://goo.gl/LMVUBW




Самооцінка «Як я засвоїв(ла) тему «Фразеологізми та їх значення»http://goo.gl/3lgkuS

Оцінка роботи учнів

Критерії оцінювання роботи учнів http://goo.gl/VmlF2K







  1. Рефлексія учнів:

  • Що ми вивчали?

На уроці української мови ми вивчали тему «Фразеологізми, їх лексичне значення». Урок був організований у формі групової роботи. До такої форми ми вже звикли, тому без труднощів поділилися на групи. Обрали керівника групи, який визначив, які завдання і хто саме з команди буде виконувати. Чим ми займалися протягом уроку? Учитель ознайомив нас із алгоритмом роботиhttps://clck.ru/9QyTS. Склали пан роботи й вивісили на онлайн-дошці https://clck.ru/9RAz9. По-перше, ми заповнили анкету-самооцінку“Я і моя група” http://goo.gl/Mg1I8f . На основі відповідей-підказок ми зрозуміли, чим відрізняється колективна робота від індивідуальної. Це допомогло нам згуртуватися, об`єднатися для сумісної роботи.

  • Як нас оцінювали?

Кожна група одержала критерії оцінювання виконання інтерактивних вправhttp://goo.gl/IHfKfX, ми колегіально їх розглянули і почали виконувати завдання. Наш керівник уміло організувала роботу. Учитель ознайомив нас із таблицею спостережень, щоб ми усвідомили, за чим буде спостерігати вчитель, поки ми будемо працювати в групіhttp://goo.gl/6wkVV9

  • Які були завдання?

Вони були різноманітні: висловити свою точку зору, навести по 2 приклади фразеологізмів та сполучень слів, переформулювати думку, класифікувати за категоріями допомогти темам у підборі фразеологізмів, розрізнити за значенням. Нам завдання сподобалися, вони були і не важкі, і не легкі. Ми намагалися допомагати один одному.

  • Чи вдалим було домашнє завдання?

Домашнім завданням для учнів, що мають високий рівень знань, було скласти для другої команди інтерактивну вправу на розпізнавання фразеологізмів. Із завданням вони впоралися за допомогою вчителя, який навчив їх розробляти такі вправи. Ці вправи теж нами були виконані, вони показують нам наші помилки та привчають нас до їх виправлення. http://goo.gl/IvQgMW, http://goo.gl/nrSSEY Ми виконували завдання зі Смарт дошкою http://goo.gl/otm1Yr

  • Як нас оцінив учитель?

Під час виконання завдань учитель спостерігав за нами, дані заносилися в таблицю спостереження. У кінці уроку ми заповнили анкету «Рефлексія»Самооцінка “Як я засвоїв(ла)” тему “Фразеологізми та їх значення”” http://goo.gl/nnMvt4.

  • Що ми зрозуміли?

Ми зрозуміли, що працювати командою потрібно вчитися, бо саме від кожного в команді залежить результат. А головне, і колективно можна вчитисяhttps://clck.ru/9QyVi.

  • Що нового ми відкрили для себе?

Наостанок слід було зробити звіт відповідно доКритеріїв оцінювання роботи учнів http://goo.gl/4ex4xF Ось що вийшлоонлайн-презентація http://photopeach.com/album/ni88jv.

Звіт про роботу (публікація) http://goo.gl/uPASqq

Отчёт о работе (буклет) http://goo.gl/cYLBCf

  • Який висновок ми зробили для себе?

Таким чином, ми зрозуміли, що фразеологізми відрізняються від сполучень слів тим, що вони сприймаються як єдине ціле, виступають одним членом речення, кожне слово у фразеологізмі втрачає своє лексичне значення й наближене до одного слова, а головне, у фразеологізмі не можна одне слово змінити на інше. Знаємо, що не всі сполучення є фразеологізмами, бо вони є непостійні за своїм складом, кожне слово має лесичне значення, ці слова можна переставити, замінити іншими. Більшість не розуміла відмінність між фразеологізмами та сполученнями слів, плутали їх, оскільки не розуміли, що значить стійке, невільне сполучення слів, проте сьогодні ми цього навчилися робити, з'ясували, що фразеологізми Завдяки інтерактивним вправам навчилися розрізняти фразеологізми від сполучень слів, придбали навички роботі в команді. Цьому підтвердження виконання інтерактивної вправи «Розподіли фразеологізми та сполучення слів» http://goo.gl/Gv4Kjf

  • Чи вдалося мені досягти успіхів у роботі в групі?

Мої успіхи в групі http://goo.gl/ZQEFI6


  1. Рефлексія для вчителя

http://goo.gl/ezHBF5



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка