Рада козацьких отаманів України го «Молодіжний Клуб Джура» Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл»Сторінка1/13
Дата конвертації08.03.2016
Розмір2.76 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13Рада козацьких отаманів України

ГО «Молодіжний Клуб Джура»


прапор джури


Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»)
Організація роботи в школі,
в районі (місті)
Методичний посібник

Київ 2014
Історія розвитку гри «Сокіл» («Джура»)
Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») впроваджується в навчальні заклади України з 2003 року. Ця робота проводиться Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України спільно з Радою козацьких отаманів України та МБУ «Центр Національного Відродження» при сприянні Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних ситуацій, а також Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. За підсумками роботи на цей час гра «Сокіл» («Джура») зарекомендувала себе як найбільш вдала форма позашкільної роботи з виховання молоді.
Довідково: в Україні джурами завжди називали, як про це записано в Малій енциклопедії Українського козацтва, «молодих вихованців, зброєносців і помічників досвідченого козака. Інститут джур був дуже поширений і авторитетний, бо існував протягом усієї історії козацтва. Стати джурою міг не кожен, а лише той, хто годився до козацької служби, пройшовши певні випробовування – як фізичні, так і моральні. Причому духовна загартованість передувала фізичній, якої набували упродовж кількох років. Виховувалися перш за все розважливість та поміркованість, впевненість у собі і власних силах. За існуючою у Війську Запорозькому традицією кожен козак на схилі життя мав підготувати для служби у Війську замість себе молодого юнака. У джури брали своїх молодших родичів (якщо вони були), а частіше – сторонніх підлітків, яких спочатку привчали до ведення козацького господарства, а пізніше, вже на Січі, навчали військовій справі. Часто вони успадковували від своїх вихователів не тільки військовий досвід, а й усе майно і господарство. Система виховання була досить жорсткою, і далеко не всі вихованці годилися для військової служби. У перших воєнних походах патрон-вихователь пильно опікувався своїм джурою, доки той не набуде певного досвіду і не стане повноцінним козаком. У свою чергу джура мав усіляко дбати про свого наставника і беззаперечно виконувати всі його накази, демонструючи при цьому швидкість, дотепність та кмітливість».

І саме таких козацьких виховних традицій дотримуються організатори при запровадженні у навчальні заклади гри «Сокіл» («Джура»).


У жодній країні світу немає виховання „взагалі”. Виховання завжди має конкретно-історичну національно-державну форму вираження і спрямоване
на формування громадянина конкретної держави. Виховання не може бути безнаціональним – воно є саме національним. Базовою навчально-виховною системою, що має вже десятилітній практичний досвід роботи в різних школах по всій Україні, є Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»). За цей час ця гра набула ознак загальноукраїнської системи національно-патріотичного виховання дітей і молоді.

Організатором Всеукраїнської гри «Сокіл» («Джура») є Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти


і науки України, який проводить цю роботу спільно з Радою козацьких отаманів України та МБО «Центр національного відродження».

На кожному адміністративному рівні керівництво грою здійснюють відповідні органи управління освітою і наукою з активною і узгодженою участю відповідних органів управління фізкультурою, спортом та туризмом, військовими резервами та їх медичним забезпеченням, козацькими та іншими громадськими організаціями.

Організацію та забезпечення проведення заходів гри здійснюють штаби гри:


 • на всеукраїнському рівні – Головний штаб;

 • на республіканському рівні в АР Крим – Республіканський штаб;

 • на обласному рівні – Обласні штаби;

 • в містах Києві та Севастополі – Міські штаби;

 • в областях і в містах – Районні штаби.

До складу штабу гри, як правило, входять представники: управління освіти
і науки, управління у справах сім'ї, молоді та спорту, сектору мобілізаційної роботи, сектору взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи, військового комісаріату, козацької ради, молодіжних патріотичних організацій та інших громадських організацій військово-патріотичного спрямування. Склад штабу затверджується розпорядженнями відповідних голів адміністрацій.

Методичну та організаційну допомогу штабам гри надає Міністерство оборони України згідно з наказом Міністра оборони України від 11.01.2012 р.


№ 14 «Про затвердження Програми військово-патріотичного виховання у Збройних Силах України на 2012-2017 роки та Перспективного плану реалізації Програми військово-патріотичного виховання у Збройних Силах України на 2012-2017 роки».

Всеукраїнська гра «Сокіл» («Джура») проводиться в навчальних закладах протягом усього навчального року під керівництвом педагога, який призначається наказом керівника цього навчального закладу. При навчальному закладі створюється консультативна Козацька рада з проведення гри у складі учнів, педагогів, батьків, представників органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Основою організації гри в навчальних закладах є козацьке самоврядування: добровільне об'єднання учасників для виконання завдань гри у рій (клас, гурток тощо), сотню (паралель класів), курінь (навчальний заклад). За потреби можуть створюватися ширші об'єднання: районне (полк), обласне (паланка), всеукраїнське (кіш). Прийом до складу учасників гри здійснюється за козацьким звичаєм на загальному зібранні та за згодою батьків після проходження виховного просвітницького курсу підготовки, де відбуваються знайомство з заповідями, правами та обов'язками учасника гри, набуття необхідних знань з історії України, літературно-пісенної творчості про народних героїв тощо. Учасники гри поділяються на козачат (молодші школярі віком 7-10 років), джур козацьких (школярі середніх класів віком 11-15 років), молодих козаків (школярі старших класів віком 16-18 років). У грі також можуть брати участь особи старші 18 років
у статусі «козак-наставник», які залучаються до виховної роботи з молоддю.

Педагог-вихователь рою та козак-наставник, що призначаються керівником навчального закладу, відповідно до Плану навчально-виховних заходів проводять заняття і тренування з козачатами, джурами козацькими і молодими козаками.


В основі змісту занять лежать духовний розвиток та фізичне загартування,
що реалізуються у формі конкурсів, оглядів, естафет, змагань, вікторин тощо.
У рамках етапів гри проводяться конференції, «круглі столи», диспути, зустрічі
з ветеранами Збройних Сил України, представниками козацьких громадських організацій, краєзнавцями тощо.

Всеукраїнська гра «Сокіл» («Джура») – це шлях свідомого опанування геройськими, лицарськими, гуманними і демократичними традиціями українського народу, сформованими на засадах козацького світогляду, національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянська позиції, національних і загальнолюдських духовних і моральних цінностей та здорового способу життя; виховання духовно та фізично розвиненого юного покоління суверенної держави в дусі відданості Україні та її народу; підготовки молоді до творчої праці, військової служби та захисту України. Джурами у козацькі часи називали юнаків, які готували себе до захисту рідної землі та українського народу. Стати джурою міг не кожен, а лише той, хто годився до козацької служби і пройшов фізичні та моральні випробування. Сучасний козак – це свідомий українець, патріот, воїн, захисник, політик, адміністратор. Козак – це витязь нескореного духу, честі і звитяги. На козацьких традиціях виховуються всі покоління українців.

Всеукраїнська гра «Сокіл» («Джура») має низку особливостей, що якісно виділяють її на фоні інших подібних ігор, які також існують в системі державної освіти, таких як «Козацький гарт», «Патріот», «Зірниця», «Котигорошко»….

Це, насамперед: 1. Постійність і плановість роботи. Гра відбувається постійно протягом всього навчального року згідно з Річним планом роботи навчального закладу. Організаційна робота у навчальному закладі починається з вересня, урочистості
  з нагоди початку гри проводяться 14 жовтня, до Дня Українського козацтва
  (Указ Президента України від 07.08.1999 № 966/99 «Про День Українського козацтва»). Завершується гра із закінченням навчального року під час літніх оздоровчих заходів у червні-липні. Фінальними підсумковими етапами гри є: шкільні, І (районні, міські), ІІ (Кримський республіканський, обласні, Київський та Севастопольський міські) та ІІІ (Всеукраїнський).

 2. Системність. У грі поєднуються напрями: туристичний, військовий, спортивний, історичний, мистецький, краєзнавчий. Програма фінальних етапів вміщує п’ять блоків заходів, таких як:

Державницький блок: виконання ритуалів підняття Державного прапора України і виконання Державного гімну (два рази на день), урочистості з нагоди відкриття (закриття) фінального етапу гри на центральних площах сіл, міст, обласних (районних) центрів за участю місцевої влади: парад вулицями сіл (міст), урочиста частина (нагородження переможців), концерт місцевих колективів, показ бойового мистецтва силами спеціального призначення силових структур України.

Військово-патріотичний блок: відвідування території військової частини для ознайомлення з умовами розміщення та бойової підготовки військовослужбовців,
з історією військової частини, зі зразками озброєння та військової техніки, виконання навчальних стрільб з бойової зброї; проведення конкурсів і змагань: стройова підготовка (впоряд), боротьба, рятівник (надання першої медичної допомоги), стрільба (з пневматичної зброї).

Туристично-краєзнавчий блок: проведення конкурсів і змагань; таборування, смуга перешкод, походи, вивчення природи та історії краю.

Історично-мистецький блок: проведення конкурсів і змагань; Ватра (мистецьке представлення рою), Відун (військово-історична вікторина).

Козацький вишкіл: обладнання наметових таборів (елементи охорони
та оборони), несення внутрішньої та вартової служби, нічні тренування, протидія умовним диверсійним групам, самостійне приготування їжі, харчування у поході
з використанням «сухого пайка».

 1. Партнерська співпраця органів державної влади та громадських організацій через діяльність штабів гри.

 2. Постійна діяльність Головного штабу гри. Головний штаб гри на всеукраїнському рівні протягом всього навчального року надає організаційну та методичну допомогу місцевим штабам, здійснює підготовку кадрів (презентації гри в школах, семінари для вчителів, вишкіл ройових), інформування навчальних закладів і залучення їх до гри (презентації, семінари, вишколи), залучення громадських організацій до шефства над навчальними закладами, організації та проведення фінальних етапів.

Робота по запровадженню Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в навчальні заклади України протягом шести років підтвердила дієвість і ефективність такої форми виховання молоді та, фактично, сформувала загальноукраїнську систему національно-патріотичного виховання української молоді. Ця виховна система включає постійну навчально-виховну роботу протягом цілого навчального року, дає можливість залучити до спільної роботи учнів, педагогів, батьків, представників органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Це робота починається в дитячих садках і продовжується в школах, де вона охоплює всі групи учнів: 1-4 класи (козачата), 5-8 (джури козацькі), 9-12 (молоді козаки). Як підсумок цілорічної роботи навесні та влітку щорічно проводяться фінальні етапи гри (шкільні, районні, обласні, всеукраїнський).

Протягом 2009 – 2014 років зусиллями громадського Головного штабу гри «Джура», що був сформований із активістів козацьких та інших громадських патріотичних організацій, вдалося напрацювати необхідну нормативно-правову базу гри, провести низку конференцій та круглих столів з освітньо-виховних питань, активізувати проведення заходів гри безпосередньо в навчальних закладах, організувати та провести низку вишкільних семінарів і таборів для організаторів гри та керівників гуртків козацько-лицарського виховання, активізувати роботу з організації та проведення фінальних (міських, районних, обласний) етапів гри на місцях, залучити до цієї роботи значну частину козацьких і громадських патріотичних організацій, налагодивши їхню співпрацю з силовими Міністерствами та місцевими органами державної влади.


У 2003-2008 роках робота з патріотичного виховання молоді на козацьких традиціях провадилася в основному силами активістів-аматорів і мала місцевий розрізнений характер.

Через відсутність єдиної системи керівництва грою, методології виховного процесу, методичних рекомендацій та підготовлених виховників, активісти з позашкільної патріотично-виховної роботи як в закладах системи освіти, так і в громадському секторі залишалися сам-на-сам з проблемами покращення ефективності своєї роботи.


У 2008 році ініціативу щодо покращення стану патріотичного виховання молоді взяли на себе Рада Українського козацтва при Президентові України та МБУ “Центр Національного Відродження”.

Було сформовано Головний штаб гри “Сокіл” (,,Джура”), до складу якого увійшли представники Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, Ради Українського козацтва при Президентові України (було залучено представників козацьких організацій) та МБУ “Центр Національного Відродження” (представники громадських організацій: «Спілка Української Молоді в Україні» та НСОУ «Пласт»). Гра “Сокіл” (,,Джура”) була визначена базовою і основною позакласною формою оборонно-масової і спортивно-оздоровчої роботи, початкової військової та фізичної підготовки, ідейно-політичного, морально-психологічного та національно-духовного виховання учнівської молоді в позаурочний час, а також допризовної та призовної молоді.


У 2009-2012 роках ситуація з патріотичного виховання молоді почала набирати системного характеру.

За цією програмою у 2009 р. у різних регіонах України були проведені змагання в школах, фінальні змагання на рівні районів і областей, а Всеукраїнські фінальні змагання Джура-2009 відбулися з 22 по 24 травня в м. Києві.


У Всеукраїнському фінальному етапі взяли участь 34 рої, із них 24 рої від усіх
24-х областей України та 10 роїв – від усіх 10-ти районів міста Києва. Всього – 300 учасників.

Урочисте відкриття Всеукраїнських фінальних змагань Джура-2009 відбулося у таборі учасників, який розміщувався у заміській лісовій зоні Биківня, там же проходили і всі основні види змагань. 24 травня відбулися: Служба Божа на Михайлівській площі за участю всіх учасників гри, а також роти Почесної варти Міністерства оборони, курсантів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Державної прикордонної служби, ліцеїстів військового ліцею ім. І.Богуна, представників козацьких і громадських організацій і гостей; урочистий парад учасників заходів за маршрутом: Михайлівська площа – Софіївська площа


та Святкове віче на Софіївському майдані. Урочисте закриття Всеукраїнського етапу Джура-2009 відбулося на Майдані Незалежності. У концертній програмі «Українській козацькій державі – 360 років» на Майдані Незалежності взяли участь оркестр і ансамбль пісні і танцю МВС та відомі творчі колективи.

Восени 2009 р. вийшов наказ Міністерства освіти і науки України


від 05.11.2009 № 1011 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 25.12.2003 № 855», яким було визначено освітньо-виховні структури для керівництва проведенням гри «Сокіл» («Джура»)».

17 грудня 2009 р. відбулася Всеукраїнська нарада-семінар з організації та проведення гри «Сокіл» («Джура»), на якій були присутні 59 представників


з усіх регіонів України.

У 2010 році загальна чисельність учасників гри збільшилася до 30 тис. молодих українців.

У лютому 2010 р. на базі Центрального табору туристського активу учнів


у с. Осій Іршавського району Закарпатської області була проведена Школа джур козацьких, на яку були запрошені 17 команд (102 учасники) із різних областей України. Під час загальних заходів для виховників груп був проведений семінар на тему «Організаційні засади впровадження гри «Сокіл» («Джура»)
в навчальному закладі». Представники громадських молодіжних організацій, зокрема з Національної скаутської організації України – ПЛАСТ, провели майстер-класи з організації цікавого змістовного дозвілля.

Обласні етапи гри відбулися у травні-червні 2010 р., а Всеукраїнський етап Джура-2010 – на базі Центрального табору туристського активу учнів Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Закарпатська область, Іршавський район, с. Осій) – з 16 по 25 липня 2010 р.


У Всеукраїнському фінальному етапі Джура-2010 взяли участь 23 рої –
230 учасників.

Урочисте відкриття та закриття Всеукраїнського етапу Джура-2010 відбулося у м. Іршава, вулицями міста пройшов урочистий святковий парад, на центральній площі були проведені мітинг та концерт.

Заходи Джура-2010 стали вагомою складовою організаційного процесу поширення гри в навчальних закладах України. Інформація про зліт у ЗМІ, на телебаченні (інформаційні повідомлення у новинах та документальний фільм Лариси Сойко «Джура» на каналі «Тиса-І»), матеріали на Інтернет-порталах дали можливість ознайомитися з формами роботи у рамках гри закордонним ровесникам, особливу цікавість виявили представники української діаспори.

14 жовтня 2010 р. було засновано Клуб учасників та активістів гри «Сокіл» («Джура»), який до 2013 року діяв у форматі інтернет-сторінки. Метою діяльності Клубу є створення середовища спілкування, обміну досвідом, взаємоінтеграції, співпраці всіх учасників виховного процесу з питань патріотичного виховання молоді.

У 2009-2010 роках гра «Сокіл» («Джура») набула масового характеру, дала дуже позитивний резонанс як у молодіжному середовищі, так і серед козацьких організацій, а також на рівні центральних і місцевих органів державної влади. До реалізації програми в різних областях України долучилися козацькі та патріотичні організації.
У 2011 році гра активно поширилася в усіх регіонах України. У грудні 2010 – січні 2011 років в областях була проведена паспортизація роїв-учасників гри «Сокіл» («Джура»). Наприклад, у Луганській області було паспортизовано
68 роїв, у яких задіяно близько тисячі учнів, у Полтавській – 185 роїв,
у Херсонській – 200 роїв, до складу яких входять 2215 джур.

У Вінницькій області 19 травня 2011 р. в урочищі «Городище» Вінницького району (Сабарівській ліс) обласним центром дитячого і юнацького туризму та екскурсій спільно з Вінницьким козацьким полком ім. Івана Богуна та Вінницьким крайовим козацьким молодіжним об’єднанням «Молода Подільська Січ» було проведено обласний етап гри «Сокіл» («Джура»), в якому взяли участь 20 роїв (17 районних роїв, 2 – з м. Вінниця та 1 – з м. Козятина). Як відзначив директор центру туризму Л.Юхнович: «Гра з новою силою показала прагнення підростаючого покоління дбайливо ставитися до духовності та культури власного народу, стати поколінням справжніх патріотів – молодих захисників Вітчизни».

У Волинській області активно працювали районні та обласний штаби гри «Сокіл» («Джура»). Згідно з наказом управління освіти і науки обладміністрації «Про проведення VІ обласного фізкультурно-патріотичного Фестивалю школярів Волині «Нащадки козацької слави» 23 – 25 травня 2011 р. в урочищі Озюрко Камінь-Каширського району був проведений обласний фінал гри «Сокіл» («Джура»).

У Київській області активно проводилися районні етапи гри «Сокіл» («Джура»), а саме в Ставищенському, Богуславському, Згурівському, Макарівському, Тетіївському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському, Бориспільському районах та у м. Бориспіль.

У Львівській області у ІІ (обласному) етапі гри у 2011 р. взяло участь 9 роїв.

У Миколаївській області у фінальних заходах гри «Сокіл» («Джура»), що пройшли 8 – 10 квітня 2011 р., взяли участь 12 роїв позашкільних навчально-виховних закладів, загальноосвітніх навчальних закладів та громадських організацій.

У Донецькій області обласний етап гри відбувся 19-20 квітня 2011 р.
в с. Торське Краснолиманського району. У ньому взяли участь 12 роїв
(100 учасників молодшої та старшої вікових груп).

26 травня 2011 р. у м. Києві відбулася публічна презентація Всеукраїнської гри «Сокіл» («Джура») за підсумками роботи у 2009 – 2011 роках за участю організаторів гри, громадськості, ЗМІ, зацікавлених у співпраці установ та організацій. Був виготовлений і розповсюджений серед учасників та надісланий на електронні адреси організаторам гри в регіонах презентаційний ролик.

У Закарпатській області 14 квітня 2011 р. було проведено семінар-практикум з проведення гри «Сокіл» («Джура»), а 28-30 травня 2011 р. в смт. Великий Бичків Рахівського району був проведений обласний етап гри. Участь у цьому етапі взяли 25 роїв (близько 200 учасників).

Протягом квітня-травня 2011 р. у Херсонській області пройшли 3 міських та 14 районних етапи гри «Сокіл» («Джура»). Відбувся обласний установчий семінар з проведення ІІ (обласного) етапу гри «Сокіл» («Джура»), на якому були присутні представники 15 районів області, а сам ІІ (обласний) етап пройшов 7 – 9 вересня 2011 р.

Активну участь в організації гри «Сокіл» («Джура») в Черкаській області бере Навчальний центр державної прикордонної служби України в смт. Оршанець Черкаського району, на базі якого 29-30 травня 2011 р. був проведений
ІІ (обласний) етап гри.

У Хмельницькій області обласний етап гри відбувся з 30 травня до 1 червня 2011 р.

У Тернопільській області обласний етап гри відбувся 10 – 12 червня 2011 р.
в урочищі «Бліх» Зборівського району.

Обласний етап гри у Полтавській області відбувся у жовтні 2011 р. за участю 27 роїв.


Всеукраїнський зліт учасників та активістів гри «Джура 2011, Холодний Яр» був проведений на Черкащині. Він відбувся 20 – 26 червня 2011 р. поблизу села Мельники на території Холодноярської Республіки. У заходах «Джура 2011, Холодний Яр» взяли участь 12 роїв – 120 учасників.

Урочисте відкриття Всеукраїнського злету «Джура-2011, Холодний Яр» відбулося 21 червня 2011 р. у м. Черкаси на площі ім. Богдана Хмельницького,


а урочисте закриття – 26 червня 2011 р. у гетьманській столиці Богдана Хмельницького м. Чигирин.

Згідно з Програмою злету на першому етапі заходи відбувалися на території Навчального центру Державної прикордонної служби України в с. Оршанець,


де всі учасники ознайомилися з умовами розміщення військовослужбовців,
з матеріально-навчальною базою і зразками військової техніки, виконали вправи навчальних стрільб з пневматичної зброї, позмагалися в етапах злету «Впоряд» (стройова підготовка), «Народна боротьба «Навхрест» та конкурсі «Ватра». Конкурс «Ватра» перетворився на своєрідний «концерт художньої самодіяльності» за участю не тільки учасників злету, але й курсантів Навчального центру, які продемонстрували свої бойові якості та вміння затримувати порушників державного кордону. Багатьом юнакам і дівчатам сподобалося, як живуть і навчаються курсанти-прикордонники, деякі вже заявили про готовність пов’язати свою долю по закінченню школи зі службою у прикордонних військах.

Другий етап змагань відбувся в околицях села Мельники Чигиринського району. Тут рої-учасники помірялися силами у змаганнях: смуга перешкод, таборування, теренова гра, конкурсах: «Ватра» і «Козацький куліш». Важливим етапом для учасників був рейд, який відбувався в околицях села Мельники протягом 3-х днів. Метою рейду було ознайомити молодь з прекрасною природою Холодного Яру та з його героїчною історією. Протягом багатьох століть у цих краях проживають вільні люди – козаки, які завжди першими зустрічали навали ворогів, які йшли на українські землі з різних боків, приносячи українцям грабунок і поневолення. Пам’ятають ці глибокі яри і гайдамаків, які освячували тут свої ножі на кару гнобителям нашого народу. Пам’ятають вони і отаманів визвольної війни початку 20 ст., і загони УПА, які боролися тут проти німецької армії у часи Другої світової війни. За умовами рейду кожен рій мав з використанням карти знайти певну історичну пам’ятку, ознайомитися з її історією, зробити фото на згадку й отримати за кожну таку знайдену пам’ятку певну кількість балів, які враховувалися при оцінюванні цього етапу змагань.

У перелік історичних пам’яток входило більше двадцяти місць і об’єктів:
це і «Дуб Максима Залізняка», і «Сад пам’яті» на хуторі Буда, закладений учнями місцевих шкіл на місці розстрілу німецькою армією 89 українців,
і «Мотронинський монастир», заснований в лісовому урочищі на місці древнього Мотронинського городища, і «Гайдамацький ставок» де гайдамаки святили ножі,
і «печери», що поблизу гайдамацького ставка, які, за свідченням старожилів, сягають у довжину близько 28 кілометрів, і «склик» – традиційне місце збору гайдамаків, розміщене за ворітьми Мотронинського городища, що виходили
на Чорний шлях, і «Гайдамацька Січ» від якої починається «Січовий Яр»,
і «Поташний Яр» у якому гайдамаки виготовляли порох, холодну та вогнепальну зброю, і пам’ятник Тарасу Шевченку, і місце останнього бою отамана В.Чучупаки та багато інших.

Молодь була в захопленні від місцевої природи: «Дуже, дуже, дуже гарно, добре, свіже повітря, багато нових вражень», «Дуже гарна природа, чисте повітря, смачна вода», «Природа Холодного Яру неймовірно прекрасна, такої я ще не бачив ніколи», «Мальовнича природа та краєвиди, козацький дух під час змагань» – це слова з анкет учасників.

Співорганізаторами змагань у 2011 р. традиційно були козацькі організації, ПЛАСТ, Спілка Української Молоді в Україні та Молодіжний Націоналістичний Конгрес, які забезпечували діяльність мандрівного наметового табору та проведення змагань, осавульську службу, несення козацької служби з метою додаткового вишколу учасників злету, проведення виховних заходів з молоддю.

Активну організаційну та фінансову підтримку проведенню Всеукраїнського злету «Джура 2011, Холодний Яр» надали козацькі організації: МГО “Реєстрове Українське Народне Козацтво” (Верховний отаман Володимир Сумовський), ВГО “Всеукраїнське Гетьманське Козацтво імені Івана Богуна” (Верховний отаман Сергій Брижицький), Крайове Товариство «Вінницький козацький полк імені Івана Богуна» (отаман Володимир Воловодюк), МБУ «Центр національного відродження» (директор центру Тарас Рондзістий), а також молодіжні громадські організації «Спілка Української Молоді в Україні», НСОУ «Пласт» та Молодіжний Націоналістичний Конгрес.

Заходи Всеукраїнського злету «ДЖУРА-2011, Холодний Яр» пройшли
у складних природних і кліматичних умовах, але всі його учасники витримали цей дуже важливий у їхньому житті іспит на мужність. Під час проведення підсумкового опитування юнаки та дівчата дали хорошу оцінку проведеним заходам і висловили свої побажання. Ось деякі з них:

- «Саме мені було трохи тяжко, але дуже сподобалось. Для України це дуже важливо, тому що молодь здебільшого вже забула, що таке війна, і як тяжко їх прадідам було здобувати свободу. Джура допомагає нам зрозуміти і відчути, хоч трішечки, себе козаком (чи козачкою). Це важливо і потрібно нам»;

- «Гра Джура – це найкраща військово-спортивна гра, яка є в Україні, вона вчить нас жити, бути сильними, наполегливими та розумнішими. Мені дуже подобається ця гра і я обов’язково ще раз візьму участь у них змаганнях»;

- «На мою думку, «Джура» – це дуже хороша гра, оскільки такі ігри, як «Джура», виховують у юнаків повагу, до українських звичаїв, козацтва. Учасники гри міцнішають як духовно, так і фізично;

- «Гра «Сокіл» («Джура») є дуже корисною для України, бо дуже багато людей втратили козацький дух, в Україні є багато проблем, які ми не в змозі вирішити, але такі організації дають нам якусь надію. Мені дуже подобається ця гра, я не один раз беру в ній участь і хочу ще не один раз взяти у ній участь. Шановні організатори, проводьте такі злети частіше, вони є дуже корисними для виховання молоді! Дякуємо за хороші враження!!!».
29.11 – 01.12.2011 р. у м. Києві був проведений семінар відповідальних за напрям роботи з військово-патріотичного виховання в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на якому на прикладі Бучанської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст. з поглибленим вивченням іноземних мов та гімназії № 283 м. Києва було проведено практичне заняття з впровадження козацько-лицарського виховання в рамках гри «Сокіл» («Джура»).

З метою налагодження роботи з питань впровадження у навчальні заклади Дніпропетровської області гри "Сокіл" ("Джура") представники Головного штабу гри у період з 20 по 23 жовтня 2011 р. провели виїзні засідання штабу у містах: Кривий Ріг, Нікополь, Павлоград, Новомосковськ, Дніпропетровськ. Ця робота була проведена у формі зустрічей за круглим столом на тему: «Військово-патріотичне виховання в сучасних умовах. Місце та роль військово-патріотичного виховання у справі національного відродження і процесах розбудови української держави. Гра «Сокіл» («Джура») Українського козацтва як найбільш вдала форма позашкільної роботи з військово-патріотичного виховання української молоді». Учасниками зустрічей були представники шкіл, відділів освіти, активісти «Просвіти», козацьких, молодіжних патріотичних організацій, представники незалежних профспілок.

18 грудня 2011 р. пройшла Всеукраїнська нарада-тренінг для організаторів гри «Сокіл» («Джура») з питань проведення організаційно-методичних заходів реалізації Програми гри у навчальних закладах України у 2011/2012 навчальному році.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка