Районний відділ Апостолівської райдержадміністрації загальноосвітньої



Скачати 63.83 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір63.83 Kb.
Районний відділ Апостолівської райдержадміністрації загальноосвітньої

школи №2 І-ІІІ ступеня м.Зеленодольська

Начальник відділу освіти Колєснік Л. П.

Директор школи Байбурдова Н.А.



План – конспект уроку

з української мови.

Старший учитель Бока Валентина Іванівна

2011 рік

Тема. Вправи на визначення роду іменників .Спостереження за родовими закінченнями

іменників .

Мета. Формувати в учнів уміння визначати рід іменників .Вчити розпізнавати рід іменни-

ків за родовими закінченнями. Розвивати навички визначення роду іменників за

родовими закінченнями , усне й писемне мовлення .Виховувати старанність, охай

ність , працелюбність .

Обладнання. Малюнки з краєвидами пшеничного поля, пшеничний колосок,таблиця із

записаними прислів ями, малюнки ребусів,лист від принца Іменника .

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

- Назвіть сьогоднішню дату .(8 лютого) А як можна назвати дату , не вживаючи міся –

ця?Зашифруйте її . (Восьмий день другого місяця року, восьмий день третього міся –

ця зими)


- Який сьогодні день тижня ? (Вівторок) Спробуйте зашифрувати і його.(Другий день

тижня,день, що йде після понеділка, передує середі)

- Який у нас урок ? Зашифруйте його назву .(Урок усного й писемного мовлення, сло –

витворення , каліграфії, грамотного письма , гарного настрою тощо)

-Тож урок української мови чекає нас і девізом уроку є:

Мову рідну я вивчаю ,

Її люблю , не забуваю ,

Рідну мову буду знати .

Берегти і поважати .

-Які іменники заважають вчитись ? (Пасивність ,неуважність , невпевненість , соро –

м язливість )

-А які іменники ви б хотіли запросити на урок ? (Уважність , старанність , пам ять ,ува -

га)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .(В. 51)



-Зачитайте окремо іменники чоловічого , жіночого і середнього роду.

Доведіть правильність свого вибору .

ІІІ. Актуалізація опорних знань .

* Робота в парах .

1)Перестав букви , щоб вийшло нове слово .Визнач рід іменників .

Осел –(село),курча – (ручка) , марка – (рамка), лісок –(сокіл) ,кіт – (тік ), кури –(руки) ,

тіло – (літо).

2)Склади ланцюжок із слів так , щоб кожне наступне слово починалося з останньої

букви попереднього .

Зразок: ім. я хлопчика – ім я дівчинки – назва міста – назва тварини – назва росли –

ни . (Артем – Мирослава – Алушта – акула – акація )

3)Що ?, Хто?

До слів ,що відповідають на питання що?, добери споріднені слова ,які відповідають

на питання хто?

Зразок: сад – садівник .

Слова : море , ліки , робота , космос, комбайн , бригада .

Як одним словом можна назвати слова , які ви підібрали ?(Назви професій)

*Індивідуальна робота на місцях (диференційовані картки )

*Робота з усіма дітьми .

1)Гра «Закодовані слова». (словникові)

Учні усно називають «закодоване» слово . Цифра коду – той склад , який учні вико-

ристовують , щоб утворити нове слово .

2)Заміни букву , щоб вийшло нове слово . Визнач рід іменників .

*З «П»- уперта тварина , з «Р»- на троні людина .(Цап – цар)

*З «Л» - навчаються в мені , з «Д»- не люблять мене всі , бо я втратою стаю ,жаль

пекучий завдаю . (Школа – шкода )

*З «К» - трава лякається , з «Р» - вона вмивається .(Коса – роса )

ІІІ. Робота над новим матеріалом

-Вправи для очей .

1) Каліграфічна хвилинка

Казкова каліграфічна хв. (Використовую для розвитку мовлення)

- Напишіть букви та з єднання букв .



К Ко ол ло ос со ок

Діти читають початок казки .



Жило-було двоє … - Круть та Верть і … Голосисте Горлечко .

Кілька діток продовжують казку і підбирають прислів я до її змісту .



Хочеш їсти калачі - не сиди на печі

2)Прочитайте ребус

3)Словникова робота

а) Загадка

Маю жовтий вусок ,

Запашний колосок .

Буде з мене мука

Й паляниця м яка .(Пшениця )

б) Запис відгадки

- Складіть речення зі словом пшениця .

-Визначте рід слова пшениця .

- Що вам у цьому допомогло ? (Слова – помічники і закінчення )

- Визначте рід іменників з вірша .

4) Робота з текстом .

Вик . впр .55 (на дошці )

- Яка головна думка ?

- Випишіть виділені імен.; визн. рід , позн . закінчення.

(море , поле , конверт , нива , хата )

5)Вибіркове списування ( Таблиця із прислів ями) Вик. самостійно .

- Випишіть 3-4 ім-ка середн. р. і визн. їх закінчення .

- Для . Одне прислів я запишіть .

*Землю прикрашає сонце , а людину – праця.

*Посадив дерево , викопав криницю , виростив сина – недаром життя прожив .

*Зруйнував гніздо пташинне – не буде в тебе ні дітей , ні родини .

*Літо дає коріння , а зима - насіння .

*Золото добувають із землі , а знання – із книг .

* Зерно дозріває в землі , а людина – в труді .

6) Усне виконання вправи 52 .

- Серед виділених ім-ів відшукати:

1 ряд: іменники чол.р. і визначити їх закінчення ;

2 ряд: іменники жін.р. і визначити їх закінчення ;

3 ряд: іменники середн.р. і визначити їх закінчення .

- Чи підтверджується висновок про родові закінчення іменників ?

7) Коментоване списування (за вправою 53)

- Визначте рід виділених іменників .

- Які із зображених інструментів згадуються у вірші С . Маршака ?

Фізкультхвилинка

-Можна досліджувати Галактику і полетіти в космос (руки вгору), але ми не будемо

цього робити .Можна пірнути на глибину і дослідити океан (нахиляються і опускають

руки вниз), але ми цього не робитимемо . Можна взяти лопати і досліджувати древні

цивілізації (діти повторюють рухи вчителя), але не сьогодні .Ми пограємо в … .Розшиф-руйте, що а г р

8) Групова робота

Гра «Цікаві м ячі»

І група Закинути м яч у кошик . На кошику вказується рід ім –ів , на м ячах - імен –



ники . Ск –ки балів набрано?





ІІ група

У яку кімнату ви поселите ім –ки ?

Слова : дерево , річка , аркуш , світло , одяг , човен , книга , дошка , вікно, квітка .







ІІІ група Збери слова

Із сторінок книжки випали іменники .Поверніть слова на відповідну сторінку . Пояс –

ніть , як визначити рід іменника .

Слова : килим,ковдра,коло,дзвоник, крейда,голка,дзеркало,казка,ніж,рушник,метро,пес.

р. с. р. ч. р.

Довідкове бюро

Іменник – велетенська ,могутня,незрівнянна за можливістю поповнення новими слова-

ми частина мови . У найбільшому 11-томному словнику укр-ої мови нараховується бли-зько 135 000 слів . Половина з них припадає на іменник .Ось яка велика за чисельністю ця частина мови.

9) Гра «Один – багато». Однина та множина іменників . (Вивчатимемо на слід. ур .)

Зошит - … зошити ;

ручка - …. ручки ;

олівець - …. олівці .

І Підсумок уроку

- Якого роду бувають іменники?

- Які слова допомагають визначити рід іменників?

Гра «Розумники». Здогадатись якого слова не вистачає у римованому рядку . Визначити рід імен. за допомогою карток сигнальних ( у кожного на парті)

Сійся жито і пшениця ,-

буде дітям -… (паляниця)

Для веселої малечі

Бублик вигляне із … (печі)

А рум яний … (колобок)

Скочить прямо на зубок .

Виросте всього доволі

На широкім житнім … (полі)

Запеклося сонце в хлібі,

Хто зростив його - … (спасибі).

В . Крищенко

- Нам прийшов у клас лист від принца Іменника .

«Я був впевнений ,що ви встигнете за урок дістатися до Сонечкової скарбниці .Сьогодні

Сонечко дарує вам промінці з написами ,що воно несе , дарує кожному з вас (красу,ра-

дість,здоров я,працю,любов,щастя,тепло,мир,усмішку,старанність, …)Кожен розгляне,що йому дісталося і подумає вдома,що б це означало .

-Що дізналися нового?

Кожен урок – це ще одна сходинка ,по якій ми піднімаємося все вище і вище до вер –шин Знань. Тож хай вам щастить.

. Домашнє завдання



Впр. 56 ,с. 23 пр.повторити, с.27 –зап. і завдання .

Назви інструменти,які ще знаєш. Що ними роблять ?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка