«Рідна матінка, ясне сонечко»



Дата конвертації19.02.2016
Розмір65.5 Kb.
Виховний захід

«Рідна матінка, ясне сонечко»

МЕТА: розширювати уявлення про традиції та звичаї українського народу,про День Матерi; збагачувати та активiзовувати словниковий запас; формувати вміння узагальнювати; виховувати в учнів почуття любові і поваги до матері, вчити вдячності , сприяти моральному розвитку.

ХІД УРОКУ

Учитель: Прочитайте тему виховного заходу.


  • Чому маму порівнюють із сонечком?

( діти висловлюють свою думку).

Без сонця неможливе життя на Землі, адже воно дає енергію, тепло і світло. Мати дає життя, вона зігріває дитину своїм теплом, опікується нею.

Похмурого дня коли на небі немає сонечка на душі смуток, коли мами немає вдома теж сумно, коли ж вона приходить то відразу піднімається настрій.
На сьогодні ви готували свої проекти, тому ви вже знаєте, що саме про маму ми будемо вести розмову, а розпочне наш захід група « Акторів».

Група « Актори» ( Інсценізація легенди «Як мати зозулею стала»)



Автор:

Були собі чоловік і жінка і мали четверо дітей. Жили вони з риболовлі. Якось чоловік застудився і помер. Жінка сама ловила рибу і годувала дітей. Та незабаром і вона застудилася і злягла хвора. Лежить у постелі, а дітей і немає чим годувати. Вже й у неї пересохло в горлі, мовила тихо до дітей:


Мати:

- Діточки, діточки, подайте мені води. Бо не дам собі ради, щоб підвестися самій, а пити так хочеться.

Діти

- Нема в хаті води.



Мати:

- Візьміть глечик, підіть до річки та й наберіть води.

старший хлопець:

- Я не маю чобіт, нехай іде сестра.



Мати:

( до дочки)

- Піди, доню, принеси мені води.



Дочка:

- Я не маю хустки завинутися. Нехай іде менший.



Мати:

(до меншого сина)

- Піди, Івасику, принеси мені водички.



Івасик:

  • Я не маю в що вдягнутися.

Автор:

Так ніхто і не приніс хворій матері води.

Пішли діти надвір, граються, а мати в хаті ледве-ледве підводиться з ліжка, обростає пір'ям. А найменший хлопчина саме вбіг у хату, бачить - мати вже стає зозулею, став гукать до брата і сестрички.

Івасик:

- Наша мати стає зозулькою, хоче одлетіти од нас. Скоренько біжімо по воду для неї.



Автор:

Схватили діти хто що: глечик, кружечку, відро. Всі побігли до річки, набрали води і кричать навперебій:



Діти:

- Мамочко, мамочко, пий воду.



Мати:

А мати вже вся обросла пір'ям.

- Ку-ку, ку-ку... Пі-зно, ді-ти, пі-зно... Ку-ку, ку-ку...

Автор:

- І стала одлітати. А діти за нею бігли, бігли, збиваючи по грудах ноги до крові. І до цих пір у лісах, на полянах стелиться мох з червоними краплинами: то, кажуть, ті краплини крові, що стікали отоді з ніг дитячих.

А мати назавжди одцуралася рідних дітей і донині літає зозулею.
(обговорення змісту легенди).


  • Чому діти не хотіли виконали прохання матері?

  • ( Відповіді дітей.)

  • Зазвичай мати опікується своїми дітьми, виконуючи навіть ту роботу, яку могли б зробити діти. Діти ж настільки до цього звикають, що не помічають цього.

  • Подумайте яку роботу ви могли б зробити самі, а мама тим часом могла б відпочити?

  • Чи часто ви беретеся до роботи без нагадувань?

  • Чи любили діти свою матір?

  • Чи залишилася б матір зі своїми дітьми якби вони подали їй води?

  • Чого навчає вас ця легенда?

Учитель:

Як бачите повагу до матері виховували з давніх - давен, в народній творчості чимало казок, легенд, пісень про важку сирітську долю. Давайте пригадаємо ці казки.

(Кобиляча голова, Дідова дочка, бабина дочка, Попелюшка…)

- Як жилося героям без матері?

- Пригадайте прислів’я, що пов’язані з даною темою.

Ви вже спокійно спите, а мама до пізньої ночі , низенько схилившись, щось вам зашиває, пере,Мамині турботи варті того, щоб зробити щось приємне для неї, Почніть з малого,Йдучи по вулиці, допоможіть нести сумку, Коли мама приходить додому допоможіть зняти пальто. Якщо вона щось впустить,підніміть і подайте.

Завжди пам’ятайте що жити бе матері надзвичайно важко.

Оцінюємо роботу групи, відповідність легенди темі уроку, артистичність виконавців, уміння голосом передати почуття та настрій героїв.
Найдорожчою людиною у нашому житті завжди була, є і буде мама. Із нею ми відкрили для себе світ. Перші кроки зроблено, тримаючись за мамині надійні руки. Перша пісня – мамина. Першу іграшку подала мама і перша порада теж мамина. Наша мама найдорожча, найкраща і єдина. Мама ласкава, ніжна і добра. Вона завжди поруч. У другу неділю травня відзначають День матері. Звідки походить ця традиція дізнаємось від групи «Історики».

Послухайте і поставте до класу запитання за змістом почутого.


Група «Історики»

У цього свята давня і цікава історія. Пов'язана вона з долею американки Анни Джервіс. Дівчинка рано втратила найдорожчу у світі людину - МАМУ. На її клопотання 1914 року Конгрес США встановив нове державне свято - День Матері

. Після Першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. Серед української громади День матері уперше провів Союз українок Канади у 1928р. Наступного року це свято відзначалось уже у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кісилевська. Відтоді в другу неділю травня День матері відзначали дуже широко по всій Галичині. Із приходом радянської влади народні традиції стали ігноруватися.

У них черпаємо скарби народної мудрості, наснагу, сподівання на кращу долю рідного народу. З 1990 р. завдяки зусиллям громадянських організацій, зокрема Союзу українок, осередків Товариства української мови «Просвіта», Свято матері повернулося на землю України.


(Учні ставлять запитання та дають відповіді 1-1,5 хв.)

Оцінюємо роботу групи.

Фізкульт. хвилинка

Річка тече,

Човник пливе.

Правим веслом загрібаєм,

Лівим веслом загрібаєм,

А тепер двома веслами.

Ми прямуємо до мами.

Видно маму? Видно маму!
Учитель:

Ви коли-небудь замислювались, як це бути гарною господинею? Ну такою як мама? Як це – все встигати і нічого не забувати. Це мені здається справжній дар! Група « Юнати» дізналася більше про матусь із тваринного світу. Це так цікаво, адже у звірів також є мами, і у пташок вони є, і взагалі у всіх. Хоч вони відрізняються від наших матусь, але діточок своїх люблять не менше.



Група « Юннати» Готують ілюстровану книжку – розгортку про тварин

У всіх є мами: у людей і у звірів. Кожна мама захищає, вигодовує та оберігає своє дитинча. А деякі вчинки, наприклад, серед матусь тварин, просто вражають.

Мама – слониха

Слониха народжує одне дитинча, яке повністю залежить від неї. Слоненя харчується маминим молоком, тільки уявіть собі , від чотирьох до шести років!Хоча мами й оберігають своїх слоненят, та лише невелика кількість дитинчат здатні вижити та стати дорослими слонами.

Мама- коала

Мама-коала харчується виключно евкаліптовим листям, саме тому вона ніколи не покидає свій будиночок на вершині дерева. Дитинча коали народжуються крихітними (новонароджені коали за розміром не більші за бджолу), без хутра сліпі та глухі. Протягом шести місяців малюк залишається в унікальній маминій сумці, де росте ласуючи маминим молоком. Через пів року малюк вилізає з сумочки та вмощується на маминій спині, де він проводить наступні шість місяців.

Мама тюлень.

Цій мамі доводиться виховувати свого малюка на рухомій крижині, захищаючи його від мисливців за хутром, а також від білих ведмедів. Мама – тюлень протягом 12 днів вигодовує свого малюка молочком,але сама при цьому не їсть. Малюк набирає близько 2 кг в день, тоді як його мала щодня втрачає у вазі понад 3 кг .



Учитель:

От бачиш, які відважні мами існують у тваринному царстві та як не просто виховувати дитинча. А от наші матусі творять дива кожен день. Придивись уважно – і ти побачиш. Тож другої неділі травня не забудь привітати свою неньку з Днем матері та сказати, як сильно ти її любиш.



Оцінюємо роботу групи « Юннати».

Мовні ігри

Учитель:

У кожної матусі є своє дитинча, а у кожного дитинчати є своя правильна назва. Викресли всі неправильні назви залишивши лише правильні.


Лоша, гусеня, собачатко, теля, цуценятко, кошеня, ягня, кониченька, курча, гусятко, коровятко, котятко.
Я роздам вам вірші вдома ви вивчете їх напам’ять і привітаєте своїх мам із святом. А зараз ви повчитеся їх виразно читати.

Прочитайте самостійно мовчки.

Зверніть увагу які почуття виражає вірш, доберіть правильну інтонацію.

Прочитайте вголос.

Зверніть увагу на те хто автор вірша.

«Читання диктор»


Підсумок.

- Що нового ви дізналися?

- Які емоції у вас залишилися після уроку?

- На вашу думку хто сьогодні попрацював найкраще?

- Висловіть свої враження стосовно уроку.

- Яку літературу вам довелося використати готуючись до уроку? Хто допомагав у її виборі?

- Чи працювали ви у бібліотеці?

Скільки безсонних ночей провела мама над вашими ліжками , коли ви були маленькими! Подумайте як багато для вас зробила ваша мама, вона поряд зі мною намагалася вас навчити писати і читати. Мамі доводиться багато працювати заради вас.



Запам’ятайте , діти, що шана до матері проявляється, насамперед, у ставленні до її розпоряджень, доручень, прохань, у ввічливому звертанні,у стриманому вислуховуванні порад, зауважень.

Ви вже спокійно спите, а мама до пізньої ночі , низенько схилившись, щось вам зашиває, пере. Мамині турботи варті того, щоб зробити щось приємне для неї. Почніть з малого, йдучи по вулиці, допоможіть нести сумку. Коли мама приходить додому допоможіть зняти пальто. Якщо вона щось впустить,підніміть і подайте


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка