Роль Полліанни в житті мешканців міста Мета уроку



Скачати 117.75 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір117.75 Kb.
Роль Полліанни в житті мешканців міста
Мета уроку: познайомити із життям і творчістю американської письменниці Елеонор Портер, доторкнутися серцем до радості найвідомішого її творіння – повісті «Поліанна», збагачувати власний світ духовності; розвивати  мовлення учнів, позитивне мислення, читацьку пам'ять, уміння працювати а групах,  висловлювати та аргументувати власну точку зору; виховувати доброзичливість, взаєморозуміння та взаємоповагу.   
Обладнання: на дошці запис теми, епіграфа, ключових запитань, книги Е. Портер «Поліанна», виставка ілюстрацій до сюжетів з книги, колаж фрагментів із одноіменного кінофільму. Столи розставлені для групової роботи.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Давньоримський письменник сказав: « Якщо ви хочете, щоб життя вам посміхалося ,подаруйте йому спочатку гарний настрій»Тож давайте подаруємо посмішку один одному.

Вправа «Подаруй посмішку». Учні по черзі передають один одному посмішку.

ІІ Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

Запишіть лише відповіді на запитання

1.Ким доводилася Полліанна міс Гаррінгтон?

2.Ким був батько Полліанни ?

3. Як звали служницю міс Гаррінгтон?

4.Де поселили Полліанну після її приїзду?

5.Яку «картину» побачила Полліанна в своїй кімнаті ?

6.Яку назву носила організація , яка опікувалася Полліанною після смерті батька?

7. Що отримала Полліанна з місіонерської допомоги замість ляльки ?

8. Як назвала Полліанна свою гру ?

9. Як звали старого садівника міс Гаррінгтон ?


10.Хто перший погодився грати з Полліанною в домі її родички?
Оголошення теми, епіграфа уроку

Роль Поліанни в житті мешканців міста

ІІ. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.

Вступне слово учителя


 «Сучасний світ – жорстокий,» – часто чується навколо.

Чому ж він такий? Чи можемо змінити його ми? Гадаю, що наша сьогоднішня зустріч стане поштовхом до міркування і внесення змін у повсякденне життя.

Давайте згадаємо ,як вперше ми познайомилися з Полліанною.

1.Знайти у тексті опис зовнішності Поліанни

- Що в зовнішності Поліанни одразу привертає увагу ?( Яскрава сукня ,веснянкувате личко , світло-жовті коси )

-Як у побуті ми пояснюємо появу веснянок на обличчі ?( дія сонця .Люди кажуть:Це сонечко поцілувало".)

Учитель. Отже, уже портрет Поліанни допомагає нам відчути доброзичливий , радісний характер дівчинки.

Радість! А що таке радість для вас?
2 Побудова асоціативного грона до слова «Поліанна».


  • Діти, які асоціації виникають у вас зі словом " Поліанна" ?

  • ( На дошці діти утворюють асоціативний кущ)


сонце



посмішка

любов



Поліанна



радість



добро



оптимізм



винахідливість

Справжній друг

3. Дослідження ролі Поліанни в житті мешканців міста Белдінгсвіля.



  • Хто нагадає , яке завдання стояло перед кожним ? ( Діти згадують, що їм потрібно було дослідити і записати, яким їх досліджуваний герой був до зістрічі з Поліанною, і яким став після спілкування з нею. Зробити висновок, які зміни відбулися в житті певного героя твору завдяки цій неймовірній дівчинці.)

Роль Поліанни в житті жителів міста Белдінгсвіля

  • Які зміни в житті героїв твору відбулися з появою Поліанни?

ІІІ. Результати досліджень: випереджальне завдання

(виписати цитати )

Тітка Поллі- строга, холодна, стримана, з почуттям обов'язку, пунктуальна,нещасна, сумна, одинока. Завдяки спілкуванню з Поліанною стала турботливою, доброю, чуйною тіткою, яка дозволяла собі розпускати довге волосся, чепуритися, плакати, грати в гру " Радість"і бути щасливою заміжньою жінкою.

Лікар Чилтон- завжди привітний, добрий, чуйний,але одинокий і нещасний , бо любив тітоньку Поллі,з якою їх розділяло давнє непорозуміння. Завдяки Поліанні лікар зумів порозумітися з коханою жінкою і одружитися, стати щасливим чоловіком.

Джон Пендлтон- замкнутий, похмурий, мовчазний, одинокий. Став люблячим, турботливим батьком усиновленого хлопчика Джиммі. Його життя стало яскравим, веселим,повноцінним.

Джиммі- був сумним, зневіреним, бездомним, хотів мати батьків, сім'ю і будинок. Завдяки Поліанні у нього з'явились і сім'я, і названий батько , і будинок. Хлопець став щасливим.

Місіс Сноу- дратівлива, вразлива, сердита,хвора жінка, яка лежала в темній кімнаті і не дозволяла відчиняти вікна. Стала терпимою, уважнішою до оточуючих, дозволяла відчиняти вікна і пускати сонячне проміння в оселю, розчісувати своє кучеряве волосся, робити всілякі зачіски,прикрашені свіжими трояндами. Хвора почала навіть працювати. Вона в'язала одяг для дітей з притулку і раділа тому, що у неї здорові умілі руки.

Ненсі- завжди привітна, турботлива, чуйна, люб'язна, але не любила свого імені. Завдяки Поліанні вона полюбила своє ім'я.

Священик Пол Форд- був засмученим, в розпачі, писав проповіді, розпочинаючи словами " Горе вам...". Усвідомив свою місію, роль в житті мешканців міста і починав проповіді так: " Радійте, люди, ..."

Як Полліанна вплинула на жителів міста?

Ким Полліанна стала для них ?

Своїм оптимізмом Полліанна допомогла змінити обличчя міста.Тому, що похмурі люди навчилися посміхатися , навіть стали прикрашати свій одяг ,себе.



В результаті досліджень діти приходять до висновку, що Поліанна стала для жителів міста путівником, рятівником, ангелом, який розбудив у них позитивне, навчив бачити хороше абсолютно в усьому, навіть і в поганому. Вона навчила їх радіти життю!

Виховання Дітей – це обов’язок дорослих. Але іноді діти здатні виховати дорослих . Звичайно, засоби в них зовсім інші .Сьогодні ми простежимо,як вдалося Полліанні змінити свою рідну тітоньку.

Відео


Холодна зустріч, кімната на горищі, покарання за витівки, непрохані гості в будинку,нещасний випадок.

Переродження міс Полі Відео

Турботлива,часто посміхається ,приєднується до гри в «Радість»,стає щасливою,одруженою жінкою.

4.Обери риси Характеру, притаманні Поліанні. Пропоную дослідити, завдяки яким рисам характеру Поліанні вдалося змінити життя людей.

Жадібність, цікавість, сила волі,стриманість, обережність,розсудливість, працелюбність, заздрісність, оптимізм, люб'язність, скромність, щедрість, доброта, егоїзм, чемність, щирість, хитрість, балакучість, терпимість, винахідливість, турботливість, рішучість, відкритість, старанність, байдужість, запальність, енергійність, душевність, простота, правдивість, сміливість, відданість.

А які риси ви хотіли б успадкувати від Полліанни ?

Уміти радіти з кожного приводу ,Заражати всіх своєю енергією,доброзичливістю,любити спілкуватися з людьми.

5. бесіда

- Поліанні завжди було цікаво з дорослими, але ровесників їй деякий час не вистачало.З ким із своїх однолітків познайомилася Поліанна?(З хлопчиком -сиротою Джиммі Біном.)

-Чи одразу Джиммі довірився Поліанні? Як він її називає при зустрічі? ("Дурепою", "причепою на його голову.")

- Чому він розкрився перед нею? (відчув її щире бажання допомогти).

- Чим Поліанна розмішила Джиммі? (своєю надзвичайною балакучістю)

6. "Кола Вена" У цих дітей є багато спільного.




Спільне

Втратили батьків. Прагнуть турботи і душевного тепла



Джиммі

Потрапив до дитячого притулку. Утік, шукає родину. Самотній, розчарований



Поліанна

Потрапила до рідної тітки. Уже знайшла друзів. Весела, сповнена надій і планів


Бесіда


  • Яке рішення обрала Поліанна? (умовити тітку взяти Джиммі на виховання)

  • Чому вона вирішила, що міс Гаррінгтон погодиться на це? (тітонька уже погодилася взяти песика та кошеня, отже вона добра.)

  • Щоб зрозуміти, чому план Поліанни зазнав поразки, простежимо за міркуваннями тітки Полі та Поліанни.

Кому належить репліка?


Поліанна

Песика та

кошеня ще можна

якось узяти . А якогось обшарпанця взяти неможливо, це великий клопіт.

Тітка Полі



Хлопчик

набагато кращий за кошення. Дуже важливо надати допомогу тому, Хто її потребує.

Які якості виказав Джиммі, опинившись у незручному становищі, ображений міс Гаррінгтон? (гордість, почуття власної гідності.)



  • Чи сердиться він на Поліанну за її невдалу спробу? (ні, він бачить її розгублену і засмучену.)

  • До кого ще звертається Поліанна? (до «Жіночої допомоги».)


Поліанна
Пригадайте думку членів «Жіночої допомоги» та Поліанни щодо майбутнього Джиммі.


«Жіноча допомога»



Було б набагато краще, якби вони більше дбали про Джимі Біна, а не про свій звіт.

Краще надіслати всі гроші на виховання хлопчиків в Індії, ніж заощадити достатню суму на виховання одного хлопчика в їхньому містечку, тому що їх за те не відзначать у звіті.

Бесіда.


  • Хто, на вашу, думку, правий?

  • Чи зупинилися Поліанна після чергової невдачі? (вона продовжувала шукати родину для Джиммі.)

  • Поліанна – донька священика. Вона, як і її тітка, як і жінки з «Жіночої допомоги», знає одно з Христових заповідей: «Полюби ближнього, як самого себе». Хто дійсно виконує цей заповіт? (Поліанна).

  • Діти , а як ви думаєте , для кого написана ця книга?

 Ця книга- гімн оптимістів. Е. Портер написала її для песимістів, щоб ті подивились на світ іншими очима, наповненими радості, почали радіти і творити прекрасне з радістю.( Думка дитини)

Що ж маю надію що ви успадкуєте оптимізм та доброту героїні.

Літературна вікторина.

Учитель. А тепер прийшов час гри – літературної вікторини. Ви сформували три команди. За правильні відповіді ви отримаєте жетони. Підрахувавши їх, ми визначимо команду - переможця.

ТУР І. «Кому належать ці слова?»


  • «Це дивно, але собаки й коти бачать справжню суть людини краще, ніж самі люди…». (Поліанна)

  • «Я порядна жінка, сподіваюсь, і робитиму все, що належить». (Міс Гаррінгтон)

  • «Я відчуваю, що дівчинці у цьому домі потрібна буде надійна опора. І я стану їй такою опорою, бачить Бог, стану». (Ненсі)

  • «Ви дуже схожі на свою маму, маленька міс. Я знав її з ттих пір, коли вона була менша від вас. Я вже тоді працював тут…». (садівник Том)

  • «Свічадо? Мені не так часто випадає чипуритися біля свічада… і тобі таке було б, якиби ти правцем лежала на ліжку». (місіс Сноу)

  • «Як є домівка, то є й родичі, а в мене нікого не має, відколи татко помер. Ото й ходжу світами». (Джиммі Бін)

  • «Ви знаєте, якби на це була моя воля, я виписував би її (полінна) – і продавав би в аптеці». (лікар Чилтон)

  • «Будинок потребує жіночої руки і серця – або дитячої присутності, щоби стати домівкою». (містер Пендлтон)

  • «Розумієте, граючись, призвичаюєшся знаходити щось, з чого можна порадіти. І справді, здебільшого є чого радіти, якщо наполегливо шукає причіпку». (Полліанна)

ТУР ІІ «Упізнай героя за портретом».

  • «Худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику із двома грубенькими світло-жовтими косами… веснянкувате личко поверталося то праворуч, то ліворуч». (Поліанна)

  • «Чоловік завжди був вбраний у довгий чорний сурдут та шовковий циліндр. Його бліде обличчя завжди чисто поголене, а волосся було позначене сивиною». (містер Пендлтон)

  • «У вас такі великі темні очі, і темне кучеряве волосся… А ще дві рожеві плями на щоках». (місіс Сноу)

  • «Хлопчик хихонув. То був дурнуватий сміх, нещирий. Але, коли він почив розповідати про себе обличчя його погарнішало». (Джиммі Бін)

  • «Вона побачила обличчя – не юне, це правда, - але воно світилося збентеженням і здивуванням. Очі блискали. Темне і все ще вологе волосся спадало м’якими хвилями на чоло і плавними лініями вигиналося над вухами, а де-не-де виднілися нижні кучерики». (міс Полі зачесана по-новому Поліанною)

ТУР ІІІ. «Кому належить річ?»

  • Кухонна дошка та ополоник. (кухарці Ненсі)

  • Садова поливальниця. (садівникові Тому)

  • Клубки яскравої вовни та спиці. (місіс Сноу)

  • Гарна скринька з цікавими речами: шаховими фігурками, маленькими зображеннями східних божків, монетами. (містеру Педлтону)

  • Фонендоскоп. (лікареві Чилтону)

  • Троянда та мереживна шаля. (місіс Гаррінгтон)

ТУР IV. «Вірю – не вірю».

Я буду зачитувати факти з твору «Полліанна». Якщо вони викладенні правильно, ви будете піднімати зелені сигнальні картки з написом «ВІРЮ»; якщо факти викладені помилково, ви піднімаєте червоні картки з написом «НЕ ВІРЮ». Той, хто підняв її раніше, отримує змогу викласти факти правильно.



  • Поліанна була донькою вчителя. («не вірю» - пастиря.)

  • Поліанна мала бліде личко та темне волосся. («не вірю» - веснянкувате личко та світлі коси)

  • Дівчинку оселили в кімнаті на горищі. («вірю»)

  • Місіс Гаррінгтон доводилася Поліанні тіткою. («вірю»)

  • Вона була сестрою покійного батька дівчинки. («не вірю» - сестрою покійної матері.)

  • Першою в гру Поліанни почала грати міс Полі. («не вірю» - Ненсі)

  • Прикуту хворобою до ліжка жінку звали місіс Сноу. («вірю»)

  • Містер Пендлтон у юності був закоханий у місіс Гаррінгтон. («не вірю» - її сестру, матір Поліанни.)

  • Лікар Чилтон і міс Гаррінгтон любили в юності один одного і зберегли це почуття, хоча й не визнають цього; («вірю»)

  • Поліанна лише кількох людей навчила «грати в радість». («не вірю» - практично більшу частину містечка.)

  • Після нещасного випадку Поліанна назавжди залишилася скаліченою. («не вірю» - вона почала одужувати).



Діти, дякую вам за роботу на уроці і за підготовку до уроку. Нехай в кожному з вас живе Полліанна. І як говорила наша героїня : "Треба любити все, що є справжнім життям. Життю не можна навчитися, треба просто жити і РАДІТИ!".

Підсумок Уроку .Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.



  • Підготуватися до контрольної роботи

  • Подумати над запитаннями :Чому ти навчився у Поліанни? Та як змінилося б наше село або країна чи , навіть, планета, якби в ньому жила Поліанна або багато "Поліанн" ?Свої роздуми запишіть.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка