Роль вірусів у природі та житті людини



Скачати 173.42 Kb.
Дата конвертації27.03.2016
Розмір173.42 Kb.

ТЕМА: Роль вірусів у природі та житті людини

Мета: розширити знання учнів про особливості будови вірусів; ознайомити учнів із різноманітними вірусними захворюваннями рослин, тварин і людини; розвивати вміння працювати з додатковою літературою, аналізувати результати наукових дослідів; сприяти формуванню основних гігієнічних норм і правил життєдіяльності; здійснити валеологічне виховання.

Обладнання и матеріали: таблиці («Будова клітин прокаріотів», «Будова віріона», «Різноманітність вірусів», «Пріони», «Вірусні захворювання рослин і тварин»), презентація «Роль вірусів у природі і житті людини».

Базові поняття і терміни: інфекційні захворювання, імунітет, інфекція, латентна інфекція, віріон, капсид, конфррмація, імуноглобуліни, інтерферони, карантин, вакцинація.

Форма уроку .урок - прес-конференція.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Клас ділиться на групи, кожна з яких виконувала окреме випереджувальне завдання: «Журналісти», «Науковці», «Лікарі» та група учнів які підбирали запитання для обговорення.

П. Мотивація навчальної діяльності



Учитель. На початку XX ст. лютував грип. 1,5 млрд людей перехворіли на цю недугу. Грип призвів до загибелі 20 млн людей за всі роки.

Віспа. Люди не знайшли для неї влучнішого порівняння, ніж «червона смерть». Тільки у XVIII ст. від віспи у Європі померло близько 60 млн. людей.

Нашу прес - конференцію розпочинають учні які підготували запитання для обговорення.

Учні:



  • Чому не всі люди хворіють під час епідемії?

  • Чому після перенесення деяких хвороб люди більше на них не хворіють?

  • Чим пояснити успіх щеплень Е. Дженнера?

  • Які заходи можна використовувати для запобігання вірусних інфекцій?

Які ж існують типи вірусних інфекцій?

Як віруси впливають на організм хазяїна?

Учитель пошуках відповідей на поставлені питання нам допоможуть науковці, журналісти та лікарі — представники творчих груп, які заздалегідь приготували випереджальні індивідуальні завдання.

Ш. Вивчення нового матеріалу



1) Науковці: Майже всі віруси — збудники тих чи інших захворювань. Історія боротьби з вірусними інфекціями дуже давня. Проте надійного засобу лікування більшості хвороб поки що немає. Навіть антибіотики на віруси не діють, але лікарі в деяких випадках призначають антибіотики для запобігання розвитку ускладнень після хвороби, коли на ослаблену імунну систему негативно діють бактерії. Вірусні хвороби посідають основне місце (75 %) в інфекційній патології людини і тварин.

Учень: Які ж існують типи вірусних інфекцій?



Лікарі: Гострі інфекції характеризуються швидким перебігом захворювання (віруси грипу, віспи, кору), зумовленим високим рівнем продуктивності вірусу.

Латентні інфекції (герпес) характеризуються наявністю латентного періоду, коли вірус перебуває у стані провірусу, "тобто є частиною клітинного геному.

У разі хронічних інфекцій вірус постійно присутній у клітинах організму в малій кількості (вірусний кон'юнктивіт).

Повілні інфекції, за яких латентний період становить великий проміжок часу (до 25 років, як у випадку хвороби куру («смерть, що сміється»)).

Учень: Як віруси впливають на організм хазяїна?



Науковець 1. Проникнувши в. клітину, вірус спричиняє в ній інфекційні процеси. Інфекція (заражати, отруювати) —комплекс процесів, що відбуваються під час взаємодії збудника (віруси, бактерії, гриби) й організму хазяїна. Подібні явища, до яких призводять паразитичні тварини (найпростіші, плоскі та круглі черви тощо), назривають інвазією (від лат., «інвазіо» —вторгнення, напад).

Розрізняють гострі та хронічні вірусні інфекції. Внаслідок гострої інфекції після розмноження, вірусних частинок клітина зазвичай гине. За хронічної інфекції послідовні покоління вірусних частинок утворюються в клітині впродовж тривалого часу. Іноді інфікована клітина не втрачає здатності до поділу і може передавати вірусні частинки дочірнім клітинам.

За прихованої, інфкції вірусні частинки з інфікованих клітин у довкілля не виходять, їх часто неможливо виявити і в самій,клітині (віруси, що спричинюють СНІД, герпес тощо). (Презентація слайдів)

Учень:Як віруси проникають в організм хазяїна?



Науковець 2. Шляхи проникнення вірусів в організм, хазяїна бувають різними.

За повітряно-краплинного, здоровий організм заражається від хворого, вдихаючи повітря з краплинами слини та інших виділень (грип, кір, віспа тощо). З їжею в організм, потрапляють віруси яшура та деякі інші. Через пошкоджену, а іноді й непошкоджену шкіру можуть проникати віруси сказу, віспи, герпесу тощо. Під час переливання крові, стоматологічних операцій, користування забрудненими шприцами можуть передаватися віруси СНІДу і гепатиту В, статевим шляхом — віруси СНІДу і герпесу. Багато збудників вірусних захворювань людини і тварин переносять кровосисні комарі (жовта пропасниця) та інші комахи, а також кліщі (тайговий, енцефаліт).

Деякі комахи (попелиці, цикади) і круглі черви переносять збудників вірусних захворювань рослин. В організмах людини і тварин вірусні частинки поширюються з потоком крові, лімфи чи порожнинної рідини, в рослинах — провідними тканинами.

Учень:Які існують способи передачі вірусних захворювань?



Науковець 5:Переносник — будь-який живий організм, здатний розносити інфекцію. Він отримує інфекційний початок від організму, що називають резервуаром, або носієм. Вірус сказу зберігається і передається однією і тією ж твариною, наприклад, собакою, лисицею, кажаном. У такому разі переносник є наче другим хазяїном, у тілі якого може розмножуватися патогенний мікроорганізм. Комахи можуть переносити збудників хвороб на зовнішніх покривах тіла.

Краплинна інфекція — найпоширеніший спосіб поширення респіраторних захворювань. При кашлі або чханні у повітря викидаються мільйони дрібних крапельок рідини (слизу або слини). Ці краплі разом із вірусами, що в них містяться, можуть вдихнути здорові люди, особливо в місцях масового скупчення людей або в погано провітрених приміщеннях. Деякі мікроорганізми (наприклад, вірус віспи) дуже стійкі до висихання і зберігаються в пилинках, у яких уже висохли краплі слизу. Навіть під час розмови можна отримати зараження, тому що з рота вилітають ультрамікроскопічні краплинки слини. 4

Контактна передача (при безпосередньому фізичному контакті). Унаслідок такого контакту з хворими людьми чи тваринами передаються лише деякі хвороби. До них належать венеричні хвороби та СНІД, а також звичайні бородавки (папіломи) та простий герпес — «лихоманка» на губах.

Під час переливання крові, хірургічних або стоматологічних операцій.

(Презентація слайдів)

Учень: Чи існують захисні реакції організму проти вірусних інфекцій?



Науковець 4. Захисні механізми, здатні протистояти вірусним інфекціям:

у відповідь на проникнення вірусу в організмі людини і тварин виробляються антитіла білкової природи — імуноглобуліни. Вони блокують прикріпні білки вірусу й ті не здатні зв'язуватися з клітинною мембраною;

~ у відповідь на проникнення вірусу можуть вироблятися захисні білки — інтерферони, що пригнічують його розмноження;

~ клітинний імунітет — здатність певних видів лейкоцитів розпізнавати інфіковані вірусами клітини і знищувати їх;

~ організм, що переніс певну вірусну інфекцію, зберігає несприйнятливість до її збудника.

Розповідь учителя

Улітку 1981 р, у США були зареєстровані випадки таємничої хвороби, що поширюється серед гомосексуалістів і призводить до загибелі. Повідомлялося, що в кількох молодих людей з ослабленим імунітетом виявлено саркому Капоші та пневмоцистну пневмонію.

Через п'ять років увесь світ дізнався про СНІД. Проблема СНІДу стосується всіх, стосується вона і вас.

«Не дай собі померти від незнання!» — одне з гасел борців зі СНІД ом. А чи досить ви поінформовані щодо цього питання?

Пропоную провести анонімний експрес-тест, на запитання якого ви відповідаєте або «так», або «ні».

Експрес-тест



І.Чи вважаєте ви себе досить дорослим, щоб обговорювати проблему СНІДу?

    1. Чи може ВІЛ-позитивна людина виглядати абсолютно здоровою?

    2. Чи всі ВІЛ-інфіковані помирають від СНІДу?

    3. Чи можна вилікувати СНІД?

    4. Чи може немовля заразитися від ВІЛ - інфікованої матері після народження?

    5. Якби близька тобі людина заразилася СНІДом, ти б продовжував із нею спілкуватися?

Якщо ви відповіли ствердно на запитання №1,2, 5, 6, отже, рівень знань у вас досить високий.

Якщо ж ви допустили помилки, не засмучуйтеся. Сьогодні ви зможете поглибити свої знання з проблеми.

Проблема СНІДу — не лише медична чи біологічна. Ознайомимося із соціальним аспектом цього питання. Слово журналістам.

Журналіст. У звітах «Об'єднаної програми ООН про ВІЛ/СНІД» у грудні 2009 р. повідомлялося, що з моменту початку епідемії ВІЛ заразилося майже 60 млн людей, із них 25 млн померли.

Наприкінці XIX і на початку XX ст. Методом молекулярної філогенії було досліджено, що ВІЛ походить із Західно-Центральної Африки. СНІД уперше описали дослідники Центру профілактики захворювань США у 1981 p., а його збудника — ВІЛ — було вивчено на початку 80-хроків.

У нашій області проживає майже 20 тис. ВІЛ-інфікованих людей.

1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.



Лікар, На жаль, обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом, починаючи із 1996 p., щорічно фіксує зростання темпів поширення ВІЛ-інфекції і на Київщині, і по всій Україні. Нині в Україні налічується майже 70 тис. ВІЛ-інфікованих, переважно юнаків та дівчат.

Незважаючи на те, що молодь знає про можливі шляхи зараження ВІЛ- інфекцією і про засоби захисту, статистика свідчить про ігнорування цих знань. А СНІД забирає нові молоді життя. На мою думку, причиною поширення епідемії є вживання наркотиків ін'єкційним шляхом.

Учитель. Така інформація може вас налякати, але також вона змусить замислитися.

СНІД — синдром набутого імунодефіциту. Його особливість - переважне враження системи імунітету, що проявляється в повній беззахисності організму перед мікроорганізмами, а також злоякісними клітинами.

Основна клітина імунної системи — лімфоцит, що є в крові та лімфі. Центральний орган імунної системи — тимус, в якому формуються Т-лімфоцити. Серед Т-лімфоцитів розрізняють Т-кіллери (руйнують чужорідні клітини) і Т- хелпери (помічники), які першими розпізнають чужорідні речовини та допомагають іншим лімфоцитам виконувати їхні захисні функції.

Учень. Відомо, що в організмі живуть мільярди мікроорганізмів: на шкірі, на слизових оболонках. Вони беруть участь у життєвих процесах людини, захищають її від проникнення патогенних бактерій і вірусів, але багато з них готові перетворитися на паразитів, використовуючи тканини людини як середовище живлення. Обов'язковою умовою для цього є ослаблення, беззахисність організму, тобто розвиток імунної недостатності.

Учень. ВІЛ присутній у крові, спермі, вагінальних виділеннях, грудному молоці інфікованих жінок. Які існують шляхи передачі ВІЛ? Як виявити СНІД?



Лікар. Основними шляхами передачі ВІЛ є:

  • статеві стосунки з ВІЛ-інфікованою людиною без презерватива, коли через слизову оболонку статевих органів, прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм;

  • контакт кров-кров, через спільні шприци та голки в разі внутрішньовенного введення наркотичних речовин, а також через нестерильний медичний інструмент;

  • перинатальна передача ВІЛ від матері до дитини під час вагітності, пологів, годування грудним молоком.

Період між зараженням ВІЛ-інфекцією і розвитком антитіл може

бути приблизно до 45 днів після початку інфекції, а може і до 6 місяців.

Учень. Які існують симптоми ВІЛ і СНІД?



Лікар. Перші симптоми хвороби виявляються через 2—3 місяці після інфікування, Це гостра стадія ВІЛ. Для неї характерні лихоманка, збільшення лімфатичних вузлів, схуднення, підвищена пітливість уночі, головний біль, кашель. Упродовж трьох тижнів людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі. Існує чотири стадії ВІЛ-інфекції:

  1. Період безсимптомної стадії триває від кількох місяців до багатьох років.

  2. Зниження опірності організму.

  3. Розвивається СНІД, що проявляється різноманітними інфекційними хворобами: пневмонією, туберкульозом, вірусними захворюваннями. У деяких хворих вражається нервова система, розвиваються пухлини,

  4. Загальне виснаження і смерть.

Учень. Так, картина невтішна. Які ж методи захисту від інфекцій ви можете запропонувати?

Лікар.



  • Уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Рекомендовано використовувати латексні презервативи.

  • Пам'ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати.

  • Не застосовувати вже використані брудні шприци та голки.

  • Протистояти таким факторам ризику, як потреба самостверджуватися під тиском однолітків.

  • Консультації і тестування на ВІЛ.

  • Чіткий імунологічний контроль донорської крові.

  • Боротьба з наркоманією.

  • Дотримання принципів моральності в статевих стосунках.

Учень . СНІД —. це комплекс захворювань, переважно інфекційних, що виникають на тлі ослабленого імунітету.

Постає питання: чи існує вакцина або ліки від цієї хвороби?



Лікар. Нині вчені розробили ліки (антиретровірусні препарати), що дають змогу запобігати процесу ослаблення імунітету вірусом. Уживаючи ці препарати, ВІЛ- позитивні люди можуть підтримувати нормальний стан здоров'я, продовжуючи собі життя на багато років. Ці засоби лікування доступні в Україні і надаються безкоштовно.

Журналіст. Розглянемо ставлення держави до ВІЛ-інфікованих.

У грудні 1994 р. в Україні було прийнято Закон про СНІД, що регламентує права й обов'язки ВІЛ-інфікованих, гарантує їм захист.

(Учні, об'єднані в групи, одержують витяги із «Закону про СНІД» й обговорюють їх.)

ВІЛ-інфіковані громадяни зобов'язані:

  • уживати заходів для попередження поширення інфекції;

  • регулярно проходити медогляд.

ВІЛ-інфіковані громадяни мають право на:

  • гуманне ставлення суспільства, що виключає приниження їхньої честі та гідності;

  • збереження в таємниці відомостей про стан свого здоров'я, якщо умови їхнього життя і праці не становлять загрози для зараження інших осіб тощо.

Передбачається кримінальна відповідальність медперсоналу у вигляді позбавлення волі на термін від 3-х до 8-ми років (ст. 108(3) і 108(4) КК України) за зараження вірусом імунодефіциту.

Учень . А як BIJI не передається? '

Лікар. Зараження неможливе при рукостисканнях, обіймах, під час розмови, чхання, при попаданні сліз чи поту інфікованого на шкіру або під час користування душем, партами, телефонами, комп'ютерами тощо.

IV. Узагальнення й систематизація знань



Пізнавальна вікторина

    1. Які існують інфекційні захворювання людини?

(Відповідь. Натуральна віспа, простий герпес, гепатити А і В, грип, кір, поліомієліт, сказ, СНІД тощо.)

    1. Які вірусні захворювання, нині вдалося ліквідувати?

(Очікувана відповідь. Завдяки профілактичному щепленню вдалося перемогти смертельно небезпечні захворювання — віспу та поліомієліт.)

    1. Як інфікована кров може потрапити до організму людини?

(Відповідь. Під час переливання крові; пересадки донорських органів;

використання нестерильних інструментів стоматологом, щеплень, ін'єкцій; у разі використання нестерильних інструментів у косметичних салонах; при спільному користуванні шприцами.)

    1. Які косметичні маніпуляції можуть бути небезпечними?

(Відповідь. Пірсинг, татуювання, манікюр, педикюр.)

3. Які рідини в жіночому організмі можуть містити небезпечні концентрації ВІЛ?

(Відповідь. Кров, виділення-піхви, грудне молоко.)

    1. Які рідини в чоловічому організмі можуть містити небезпечні концентрації ВІЛ?

(Відповідь. Кров і сперма.)

    1. Як інфікуються ВІЛ діти?

(Відповідь. Через материнську кров під час вагітності й пологів, із грудним молоком.)

    1. Які вірусні захворювання, вині вдалося ліквідувати?

(Очікувана відповідь. Завдяки профілактичному щепленню вдалося перемогти смертельно небезпечні захворювання — віспу та поліомієліт.)

      1. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Кожної третьої неділі травня світова громадськість відзначає Всесвітній день пам'яті людей, які померли від СШДу. Протягом останніх років ця хвороба забрала понад 25 млн життів.

Вшануймо пам'ять померлих від СНІДу хвилиною мовчання.

Пам'ятайте, що жодна людина не застрахована від СНІДу, що сміливо,крокує по планеті. Розпочніть боротьбу зі СНІДом у своїй душі. Сподіваюся, ви отримали відповіді на більшість питань.

Будьте здорові! Будьте щасливі!

      1. Домашнє завдання

        1. Опрацювати § 34, 35.

        2. Створити проекти на тему «Багатоклітинні організми».


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка