Розділ: Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини



Скачати 160.84 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір160.84 Kb.
Навчальний предмет: Літературне читання. 2 клас

Розділ: Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини

Тема: Калинка – згадка про добре серце. В. Скуратівський «Калина»,

Г. Демченко «Калинка» (казка). С. Жупанин «Буду я природі другом»

Мета:

навчальна: продовжити роботу над темою: «Що таке Батьківщина»; ознайомити зі змістом оповідання В. Скуратівського «Калина», казки Г. Демченко «Калинка». Формувати уміння повноцінно сприймати художній і науково-пізнавальний тексти, вчити дітей розуміти характер дійових осіб, сприймати авторську думку, висловлювати оцінні судження про зміст та образні засоби твору, вчити ділити текст на частини, добирати до них заголовки;

розвивальна: розширити знання про калину як символ України. Формувати пізнавальну та самоосвітню компетентності. Розвивати мовленнєві вміння, читацькі навички, образне мислення, вміння аналізувати прочитане, робити висновки. Збагачувати словниковий запас учнів;

виховна: виховувати любов до рідного краю, традицій, звичаїв і символів українського народу; бережне ставлення до природи. Знайомити з народним світоглядом та ідеологією українців через традиції вшановування калини.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:

  • Підручник: Савченко О. Я. Літературне читання: підруч. для 2 кл. / О. Я. Савченко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 160 с.: іл.

  • Демонстраційний матеріал: презентація до уроку, анаграми, словник літературних термінів, виставка книг про калину.

  • Роздатковий матеріал: «смайлики» з різними настроями, картки з завданнями від «діда Буквоїда», картки з виписаним з етимологічного словника словом «калина», конверти із завданням «Збери прислів’я».

  • Аудіозаписи: українські народні пісні «Ой, є в лісі калина», «Гей, у лузі червона калина».

  • Коровай з калиною на рушнику


Хід заняття

І. Організаційна частина

Вчитель: Вже сигнал нам дав дзвінок – починається урок.

  • А з яким настроєм прийшли ви на цей урок? Виберіть і покажіть «смайлик», який відповідає вашому емоційному стану. (Діти демонструють свій настрій).

  • Я бачу, що ви прекрасно почуваєтеся, отже, можна приступати до роботи.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Слайд 1

  1. Бесіда

  • Скажіть, будь ласка, який розділ ми зараз вивчаємо? (Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини).

  • Цей розділ складається з двох тем, і на попередньому уроці ми розпочали знайомство з темою «Добридень тобі, Україно моя!».

  • Зараз перевіримо, як ви опрацювали вдома текст Наталі Забіли «Древній Київ».

  1. Вибіркове читання за завданнями

  • Знайдіть і прочитайте в тексті речення про давній народ, що оселився на берегах Дніпра.

  • Прочитайте частину тексту, в якій розповідається про Київських князів.

  • Знайдіть уривок, у якому розповідається про місто, яке збудували брати.

  • А що сьогодні представляє собою Київ? (Столиця України).

  • Про що ми дізналися з тексту «Древній Київ»? (Про історію виникнення Києва).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку

  1. Розповідь учителя

Слайд 2

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати українську історію, традиції і звичаї, адже :

"Хто не знає свого минулого, той не вартий щасливого майбутнього", –

писав відомий український поет Максим Рильський. І це справді так. Кожен народ має свої символи, свої святині – улюблені образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин.

Слайд 3

Наприклад, символами Канади є клен і бобер.

Символи Австралії – кенгуру і страус Ему.

У росіян – береза.

У Японії – сакура.

  1. Читання анаграм

  • А які українські народні символи знаєте ви?

Відповідь на це завдання допоможе дати читання анаграм. Прочитайте їх: кам ‒ мак,

берва ‒ верба,

калеле ‒ лелека,

тоиж ‒ жито,

віпень ‒ півень,

вібарнок ‒ барвінок.

  1. Гра «Зі слова по букві»

Слайд 4

  • А про який символ піде мова на нашому уроці, ви здогадаєтеся, коли виконаєте завдання «Зі слова по букві» (З кожного слова вибрати ту букву, на яку вказує числовий показник).

Мак 3

Верба 5

Лелека 1

Жито 2

Півень 5

Барвінок 2 (Калина)

Слайд 5

  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з творами українських письменників, у яких розповідається про калину і збагатимо свої знання про цю рослину.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Калина – рослина

  • Спершу з’ясуємо, що являє собою калина, як рослина.

Завдання від Діда Буквоїда (на картках)

  • Які букви з’їв Дід-буквоїд? Відшукайте їх та прочитайте речення.

К.л.на - це к.щ. Р.сте на волог.му ґр.нті. Кр.с.ва в усі п.ри р.ку.

Слайд 6

2. Повідомлення учнів

Учень 1: У світі існує 200 видів калини, і тільки 8 з них ростуть в Україні. Красива в усі пори року: навесні, коли вбирається в білі віночки квітів. Зовні суцвіття квіти великі, зібрані у віночок, а всередині дрібненькі, непоказні.

Учень 2: Ягоди дозрівають тільки з маленьких квіток, а великі потрібні для того, щоб приваблювати комах. Влітку починають дозрівати яскраво-червоні блискучі плоди, наче жменями розкидані серед розкішного зеленого листя. До пізньої осені і навіть узимку, коли випаде сніг, висять вони на гілках.

3. Робота з етимологічним словником. Походження назви «калина»

  • Давайте з’ясуємо, звідки походить назва «калина». Для цього звернемося до етимологічного словника.(Діти знайомляться з походженням назви «калина»)

( Калина – походить від слова «калити», тобто розплавляти під дією вогню до червоного кольору).

Слайд 7

  • Цей процес поєднує в собі три стихії: вогонь, воду і метал. Тому то калина така стійка і не псується ні в сирі тумани, ні в суховії, ні в люті морози.

4. Легенда про калину

  • Про походження назви «калина» наш народ склав дуже багато легенд.

  • Що таке легенда? (Розповідь про якусь історичну подію, яка сприймається як достовірна, але не має фактичних доказів).

Слайд 8

Було це в ті часи, коли турки і татари нападали на наші землі і забирали молодих хлопців і дівчат у полон. Одного разу побачили вони дуже гарну дівчину Калину і кинулися до неї. Але дівчина не здалася, а відчайдушно боролася. Та сили були нерівні, і Калина загинула. Червоне намисто на її шиї розірвалося і посипалося на землю. А згодом на тому місці виріс пишний кущ з червоними ягідками, схожими на намистинки. Його назвали калиною.

  • Який літературний жанр ви щойно прослухали? (Легенда).

  • У нашому словничку літературних жанрів з’являється перше слово «Легенда».

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу.

Розвиток мовленнєвих умінь і навичок

1. Опрацювання казки Г. Демченко «Калинка»

  • А письменниця Галина Демченко у казці «Калинка», яку ми сьогодні опрацюємо, по-своєму пояснює походження назви «калина».

1.1. Словникова робота

  • Деякі слова в цьому тексті можуть бути незрозумілими. Дізнайтеся значення слів у підручнику на с. 72 (у рубриці «Дізнайся значення слів»)

Курний – у пилюці, з курявою.

Обабіч – з обох боків.

Крислатий – розложистий, гіллястий.

1. 2. Робота над правильністю читання

  • Слова бувають не тільки незрозумілими, а й важкими для читання. Читаємо за вказівкою по складах.

(Діти читають по складах за вказівкою вчителя слова: попідвіконню, тонюсіньке, привілля, стрепенувся).

  • Поясніть, як ви розумієте значення цих слів.

Попідвіконню – під вікнами.

Тонюсіньке – дуже тонке.

Привілля – відкритий простір.

Стрепенувся – здригнувся.

1. 3. Читання казки вчителем

  • Послухайте казку і скажіть, як з’явилось слово «калина»?

Відповідь на запитання. (Назва куща калини походить від імені дівчинки, яка його посадила).

1. 4. Читання частин тексту учнями

Слайд 9

  • Зі скількох частин складається наша казка? (Із чотирьох).

  • Опрацюємо ці частини і подумаємо, який заголовок (вибрати на слайді) можна підібрати до кожної з них.

а) Читання напівголосно

  • Першу частину читаємо «бджілками» (напівголосно).

Питання до прочитаного:

  • Що любила Калинка? (Дуже вона любила квіти).

  • За що любили її всі люди в селі? (Всі люди в селі любили Калинку за її добре і щире серце).

  • Який із заголовків підійде до цієї частини? (Привітна і ласкава дівчинка).

б) Читання «Буксиром»

  • Другу частину читаємо «Буксиром» (за вчителем), щоб навчитися читати правильно і швидко.

Питання до прочитаного:

  • Що вирішила дівчинка? (…посаджу тут щось, нехай росте).

  • Що робила Калинка, щоб прийнялось стебельце? (…аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала).

  • В що перетворилось тоненьке стебельце? (…у великий крислатий кущ).

  • Який заголовок можна вибрати для цієї частини? (Тонюсіньке стебельце).

в) Читання «Ланцюжком»

  • Третю частину читаємо «ланцюжком».

Питання до прочитаного:

  • За що подякував перехожий?

  • До чого були звернені його слова?

  • Доберіть заголовок до третьої частини. (Вдячність перехожого).

г) Читання мовчки

  • Четверту частину прочитайте мовчки.

Завдання перед читанням:

  • Дівчаткам знайти і прочитати, на що були схожі зернятка? А хлопчикам, на що були схожі ягідки.(Ягоди - на намистинки, зернятка - на маленьке серце).

Бесіда після читання:

  • Що здивувало дівчинку? (Звідки взялися зернятка, схожі на серце).

  • Який заголовок підійде до останньої частини? (Пам'ять про добре серце).

1. 5. Робота над планом (план на слайді)

Слайд 10

  • Прочитайте всі заголовки до частин казки по порядку. Ми з вами склали план казки – тобто, почергове відтворення змісту.

План

1.Привітна і ласкава дівчинка.

2.Тонюсіньке стебельце.

3.Вдячність перехожого.

4. Пам'ять про добре серце.

1. 6. Словесне малювання

  • Які малюнки ви намалювали б до казки?

(Дівчинка садить кущ.

Дівчинка поливає кущ.

Сидить подорожній під кущем.

Крислатий кущ при дорозі).

  • А до яких рядків вміщено малюнок у підручнику на с.70? (Прийшла Калинка до свого улюбленця – і здивувалась. Звідки такі зернятка?)

1. 7. Характеристика героїні твору

  • Якою зображена дівчинка. Знайдіть у першому абзаці слова, які її характеризують?

  • Як ставилася дівчинка до природи?

  • Як рослини реагували на любов дівчинки?

  • Як до Калинки ставилися люди?

  • Як ви оцінюєте поведінку дівчинки?

1. 8. Аналіз мовних засобів

  • Прочитайте виділені вислови, поясніть, як ви їх зрозуміли.

1. 9. Визначення теми і головної думки твору

  • Визначаємо тему тексту. Про що розповідається? (Походження назви «калина»).

  • Яка головна думка? Який висновок ми зробили під час читання казки? (Добрих людей шанують і пам’ятають).

1. 10. Визначення жанрової особливості твору

  • Які ознаки казки має цей твір? (Квіти голівками кивають, звеселилось стебельце, кущ стрепенувся, кущ шепоче).

  • Отже, у нашому словничку літературних жанрів з’являється ще одне слово – казка.

Фізкультхвилинка

Слайд 11

  • Про калину складено багато пісень. Давайте прослухаємо «Ой, є в лісі калина», відпочинемо і потанцюємо.

  • А у нашому словничку літературних термінів з’являється слово «пісня».


2. Робота над текстом Василя Скуратівського «Калина»
2.1. Підготовча робота до сприймання тексту. Розповідь учителя з демонстрацією слайдів

Слайд 12

  • Наступна сторінка нашого уроку «Калина - символ»

  • Калина – це символ батьківської хати . (Обов’язково садили біля кожної оселі як оберіг).

  • Символ любові, молодості і дівочої краси. (Калиною прикрашають весільний коровай, вплітають у вінок).

  • Символ України. (Часто у піснях калина порівнюється з Україною).

  • Калина символізує материнство: кущ - сама мати; цвіт, ягідки - діти.

  • Символ здоров’я. (У народі говорять, що калина лікує від 100 хвороб) .

  • А що ще символізує калина, ми дізнаємося з оповідання Василя Скуратівського «Калина».

2.2. Розповідь про автора
Слайд 13

  • Василь Скуратівський є автором 20 книг, у яких знайомить нас із традиціями, звичаями, обрядами, історією і культурою українського народу. Він був ініціатором започаткування уроків народознавства у школах, одним із організаторів фестивалів: «Котилася торба» (дитячі ігри), «Коляда» (новорічні та різдвяні традиції), «Берегиня» (міжнародний фестиваль фольклору). Організував та проводив багаторічну народознавчу експедицію «Чумацькими шляхами».

2.3. Словникова робота

  • Перед тим, як ми почнемо читати оповідання В. Скуратівського , ознайомтеся зі словами, які можуть бути для вас незрозумілими (запис на дошці).

    Розвеселити – зробити кого-небудь веселим, радісним.
    Наруга – знущання, зневажливе ставлення.
    Ганьба – недобра слава, осуд кого-небудь.
    Насамкінець – під кінець.
    Дбайливо - старанно, пильно.


2.4. Первинне сприймання тексту. Читання тексту вчителем

  • Послухайте текст і скажіть, що символізує калина у козацькій пісні «Червона калина»? (Дух боротьби за волю і щастя України).

Відповідь на запитання

  • Плоди калини стали символом мужності людей, що віддали своє життя боротьбі за Україну. Тому калина символізує мужність і незламність духу в боротьбі за незалежність рідного краю.

  • Яка пісня згадується в цьому тексті? (Гей, у лузі червона калина).

2.5. Прослуховування пісні «Гей, у лузі червона калина»

Слайд 14

  • А хто з вас чув цю пісню? Пропоную прослухати цю пісню і спробувати відчути її настрій.

  • Які почуття викликала у вас пісня? (Патріотизму, героїзму, печалі).

  • Як ви думаєте, чому у козацькій пісні співається про калину? (Бо калина символізує Україну).

2.6. Розширення активного словника

  • Який відомий українець згадується у тексті?(Богдан Хмельницький).

  • Що ви про нього знаєте? (Гетьман України, полководець, громадський діяч).

2.7. Повторне читання. Гра «Розвідники»

  • «Пробіжіться» очима і скажіть, скільки разів у тексті вжито слово «калина»? (10).

2.7. Лексико-стилістичний аналіз тексту (аналіз мовних засобів)

  • Народні повір’я

  • Знайдіть в тексті заборони, що стосуються калини? (Не ламай калину, бо накличеш мороз).

  • З чим це повір’я пов’язане? (Калина цвіте насамкінець весни, коли заморозки є вкрай небезпечними для рослин).

  • Прислів’я

  • Знайдіть речення, у якому є прислів’я. Які ще прислів’я про калину знаєте?

2.8. Робота в парах. Вправа «Склади прислів’я»

  • У вас на партах конверти з розсипаними прислів’ями. Попрацюйте в парах і складіть прислів’я з частин.

  • Як ставилися до калини у народі? Чому така велика шана? (Широко застосовується в побуті, в харчуванні, лікарський засіб).

2.9. Розповідь вчителя з демонстрацією слайдів

Слайд 15

  • Так, і справді калина широко застосовується в побуті:

Гілками калини прикрашали святкові столи.

Кімнатні рушники також рясніють пишними гронами калини.

На хрестини калину затикали у калачі.

Калину клали в першу купіль дитини.

Слайд 16

  • Жодне весілля не обходиться без короваю, прикрашеного калиною, рушників, вишитих калиновими гронами. (Демонстрація предметів: весільний коровай, рушники).

Слайд 17

  • Географічні назви також рясніють словами, пов’язаними з калиною (село Калинівка, яких в Україні десятки).

2.10. Гра «Абеткова кухня»

Слайд 18

  • Калина широко застосовується українцями в харчуванні. Спробуємо скласти калинове меню. Для цього пограємо у гру «Абеткова кухня». (Діти дістають з бочечки букву і називають страву з калини, що починається з обраної літери).

(Кисіль, чай, варення, пироги, желе, м'ясо).

  • Калина шанована не тільки у побуті, вона оспівана композиторами, художниками, поетами. Великий український поет Т. Шевченко, у своїй книзі «Кобзар» вжив слово «калина» 385 разів .

Сонце гріє, вітер віє Тече вода з-під явора

З поля на долину. Яром на долину.

Над водою гне з вербою Пишається над водою

Червону калину. Червона калина.



3.Ознайомлення з віршем С.Жупанина «Йтиму садом, полем…»

  • Я сподіваюся, що цей урок не минув для вас даремно. І спонукатиме вас вивчати історію, традиції, звичаї і символи нашої Батьківщини. А, можливо, хтось візьме приклад з дівчинки Калинки і стане вірним другом природи. Про якого говориться у вірші Степана Жупанина.

3.1.Виразне читання поезії вчителем напам’ять

Завдання перед читанням:

  • Які добрі справи закликає нас робити автор?

3.2. Робота над виразністю читання вірша

Складання партитури. Розставляння логічних наголосів

3.3. Виразне читання вірша учнями

  • А які зерна доброти ви можете посіяти у своєму довкіллі?


V. Підсумок уроку

1. Порівняльний аналіз прочитаних творів

– Що спільного і відмінного в творах Г. Демченко «Калинка» і В. Скуратівського «Калина»? (Спільна тема калини, відмінне – жанр, автор, літературний стиль).

2. Виставка книг з теми

  • Що хотіли б ще прочитати про калину?

  • Про калину ще можна багато говорити, але одного уроку для цього дуже мало, я сподіваюся, що ви продовжите самостійно вивчати цю дивовижну рослину, а допомогти у цьому вам можуть книги, представлені на виставці. Ви зможете їх знайти у бібліотеці.

3. Інтерактивна гра «Мікрофон»

Слайд 19

  • А нам час підвести підсумок нашого уроку. Уявіть собі, що я кореспондент і хочу взяти у вас інтерв’ю. Продовжте речення, які ви бачите на слайді і дайте відповідь на питання:

  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Які літературні жанри вам у цьому допомогли?

  • Що вам сподобалося на уроці?

  • Якими ви хочете бути після цього уроку?

VI. Повідомлення домашнього завдання (диференційовано)

  • Пропоную вам самостійно обрати собі домашнє завдання:

    • Переказати казку «Калинка за планом» с. 70 – 72.

    • Вивчити напам’ять вірш С. Жупанина с. 70.

    • Знайти у додатковій літературі цікаву інформацію про калину.

    • Здійснити добрий вчинок по відношенню до живої природи.

  • Наш урок підійшов до кінця і мені цікаво знати, з яким настроєм ви сьогодні працювали. Мені теж було надзвичайно приємно проводити цей урок, адже ви були дуже активні, уважні, гарно відповідали.

Слайд 20

  • За активну роботу на уроці ви заслуговуєте на винагороду – ось цей запашний коровай з калиною. (Діти пригощаються святковим короваєм). Пригощайтеся, смакуйте і долучайтеся до нашої культури, звичаїв, традицій.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка