Розробка першого уроку до Дня знань Тема уроку: Україно! Ти для мене диво!



Скачати 280.82 Kb.
Дата конвертації08.03.2016
Розмір280.82 Kb.
Бурлака Олена Вікторівна,

вчитель історії

Городищенського економічного ліцею

Городищенської районної ради Черкаської області



Розробка першого уроку до Дня знань

Тема уроку: Україно! Ти для мене - диво!

Мета уроку: поглибити і закріпити знання учнів про Україну, її природу, історію боротьби за проголошення незалежності, познайомити із видатними історичними постатями, поглибити знання учнів про Конвенцію про права дитини, розширити знання української поезії, долучити до скарбниць української духовної культури;

розвивати пізнавальну активність учнів, вміння аргументовано висловлювати власне бачення на події та явища, удосконалювати ораторські здібності, сприяти розвитку творчих здібностей учнів;

виховувати патріотизм, почуття національної гідності, формувати естетичні смаки, повагу до людини, гуманізм.

Обладнання: мультимедійні матеріали (слайд-шоу «Моя країна – Україна!», фото галерея «Тобі, Україно моя і перший мій подих, і подих останній тобі», відеофільм «Миттєвості єднання» (автор В.О. Муха), записи мелодій пісень «Чорнобривці», «Мамина вишня», «Пісня про рушник», «Стоїть тополя», «Калина», козацький марш, заготовка пазлів з малюнків по Конвенції про права дитини, ватман із намальованим колом для проекту «Вінок для України» (у колі напис «Я люблю Україну!»), заготовки символічних квітів для виготовлення вінка

Література: випуски журналу «Позакласний час» № 19-20. – 2009; №13-14. – 2009; №11-12. – 2009; МочкінаЛ.І., ГуркоТ.С. Нестандартні уроки з історії України. Методичний посібник. – Тернопіль: Мандрівець, 2002. – 72 с.; Найтов В. Видатні особистості України. – Харків: Книжковий клуб, 2007. – 398 с.; www.gorlovka.dn.ua/node/933.

Форма уроку: літературно-мистецький фестиваль

Хід уроку


Ведучий

На білому світі є різні країни,

Де ріки, ліси і лани…

Та тільки одна на землі Україна,

А ми її доньки й сини.
Ведуча

Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,

І квіти усюди ростуть…

Та тільки одну Батьківщину ми маєм –

Її Україною звуть
Вчитель

Доброго дня, дорогі діти, гості! Запрошуємо вас взяти участь у патріотичному літературно-мистецькому фестивалі «Україно! Ти для мене диво!», присвяченому 20-й річниці незалежності України.


Ведучий

Україно! Ти для мене диво! На карті світу Україну відшукати нескладно. Ця древня земля лежить на південному заході Східноєвропейської рівнини — «проти сонця, головою до Чумацького Возу (сузір’я Великої Ведмедиці), ногами до синього моря», як співали в старовину кобзарі та лірники.


Ведуча

Бути українцем — значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи. Україна славиться безкрайніми степами, густими лісами, величними горами, повноводими ріками та неозорими полями пшениці, що колоситься. Неповторність її краєвидам додають голови соняшників, що повертаються слідом за сонцем, полум’яніючі грона осінньої калини, задумливо схилені над гладінню ставків верби, тінисті вишневі сади, гнізда білосніжних лелек над сільськими хатами. Любов до Батьківщини завжди починається з живого почуття любові до рідної природи, із прихильності до тієї землі, на якій ти виріс, до звичного оточення і знайомого з дитинства пейзажу. Україна — країна дивовижних краєвидів. Запрошуємо вас переглянути творчий доробок наших режисерів – слайд-шоу «Моя країна – Україна!» (Додаток 1)



(демонстрація слайд-шоу супроводжується декламацією поезій, у яких оспівано красу української землі)

Поет

Пожовклим листям грає прохолода,


В рожевім зблиску вечір в ніч пірна,
По пояс очерет забрів в болото,
Німіє все й до ранку не зрина.
Туман повільно луки застеляє
Та сріблом віддзеркалює ріка,
Де з краю в край легенька хвиля грає
При місяці, мов риб’яча луска.
Я п’ю красу, затамувавши подих,
Милуюся, схвильований до сліз.
В душі моїй струмує тихий подив
Перед красою рідної землі.
Поетеса

…Буває, часом сліпну від краси,

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто незрадливо,

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє – все зветься Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

Що хоч спинись і з Богом говори…

(Ліна Костенко «Маруся Чурай»)
Поет

Я знаю, вранці зійде сонце,


Я впевнений, життя трива,
Загляне світло у моє віконце,
І що росте після дощу трава.
Я знаю що весняний вітер віє,
І наді мною небо голубе,
Я знаю – і тому не смію
Забуть і не любить тебе.
Земна весна, буяє черемшина,
Веселка радо сяє в небесах,
Калина, символ України,
Розквітне попід лісом і в садах.
Я так люблю весняну пору року…
Ведучий:

Україно! Ти для мене диво! Українці – талановитий і стійкий народ з унікальною історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною самобутньою душею й особливим характером, у якому степова волелюбність і непокірливість поєдналися з європейською раціональною поміркованістю. Ми пишаємося древніми традиціями і мудрістю предків, багатою культурною спадщиною. Український характер закодований у народних символах України, що відомі нам змалечку.


Ведуча

Хто не чував

Пісень по селах вечорами

І жартівливих і сумних?

То долю рідними словами

Народ виспівує у їх.


Ведучий

Українці - найспівучіший народ у світі. Багатство тематики та жанрів українського мелосу вражає.

Запрошуємо вас до галереї літературно-мистецьких загадок «Символи мого народу». Вам потрібно за фрагментами мелодій українських пісень вгадати символи України та пояснити значення цих символів для українського народу.

(З учнів класу утворюються дві команди.

Вікторина «Символи мого народу»)

Звучать уривки мелодій до пісень:


  1. «Калина» (муз. О.Білаша, сл. Д.Павличка);

  2. «Стоїть тополя» (муз. О.Осадчого, сл. В. Крищенка);

  3. «Пісня про рушник» (муз. П.Майбороди, сл. А.Малишка);

  4. «Мамина вишня» (муз. А.Пашкевича, сл. Д.Луценка);

  5. «Чорнобривці»

  6. Козацький марш


Ведучий

У вирі історичного часу під гнітом численних завойовників наш народ довго був роз’єднаним державними кордонами різних імперій, до того ж значні географічні обшири та розмаїття природних умов сприяли тому, що в кожному окремому регіоні України були свої символи, які не охоплювали долі та характеру всього народу. Однак поступово в українців, не зважаючи на численні перепони, формувалося почуття національної єдності, прагнення жити в одній державі, мислити єдино – по державному, по-українськи. Яскравим виявом національно-патріотичного піднесення стало виникнення та утвердження національних символів України, які в незалежній Україні проголошені державними символами.


Ведуча

Кожен патріот, громадянин має не лише знати, але й свято шанувати державні символи України. Тому на другому етапі вікторини «Символи мого народу» вам потрібно після прослуховування поетичних рядків описати державний символ та коротко розповісти його історію.



(Звучать вірші, присвячені державним символам України)
Поет (вірш В.Крищенка «Прапор України»)

Вже скільки закривавлених століть

Тебе, Вкраїно, імені лишали…

Тож встаньмо, браття, в цю урочу мить:

Внесіть Прапор вільної Держави!

Степів таврійських і карпатських гір

З’єднався колір синій і жовтавий.

Гей, недругам усім наперекір –

Внесіть прапор вільної Держави!

Ганьбив наш прапор зловорожий гнів.

Його полотна в попелі лежали…

Але він знов, як день новий, розцвів.

Внесіть прапор вільної Держави!

Повірмо в те, що нас вже не збороти,

І долучаймось до добра і слави,

Хай будуть з нами Правда і Господь.



Поетеса (читає уривок вірша про тризуб)

Не якір, не в польоті птах,

А символ єдності і слави

В тисячолітньої держави

Він у натруджених руках.

Єдиний символ, клич і дзвін,

Провісник він й пересторога,

Трисвітло і триєдність Бога,

Всесильний захист з трьох сторін.

Надія він, а в битві – грім.

Бо злитий, наче з капель криці.

І не мечі, не хижі птиці,

А злото сонця сяє в нім.

Лиш він нас захистить від бід.

На прапорі колосся й неба.

Він наш, нам іншого не треба…


Поет (декламує вірш про гімн на фоні музики М.Вербицького)

Слова палкі, мелодія врочиста

Державний Гімн ми знаємо усі,

Для кожного села, містечка. Міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

Це клятва, заповідь священна.

Хай чують друзі й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї ясне світло навкруги.
Ведучий

Україно! Ти для мене диво! Країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її. Історія нашої землі – це нескінченна боротьба українського народу проти іноземних загарбників: кочовиків, магнатів, імператорів, чужоземних поміщиків та генералів.


Поет (Звучить вірш «Встала мати Україна»)

Сотні літ нас розпинали,


Та не побороли,

Бо не вмерла Україна,

І не вмре ніколи!

Слава тобі, Україно,

Невмируща слава,

Да святиться твоя воля

І твоя держава.

Слава тобі, Україно,

Від роду до роду,

Як накажеш - ми поляжем

За твою свободу.
Поетеса

Яка краса: відродження країни!

Ще рік, ще день назад тут чувся плач рабів.

Мовчали десь святі під попелом руїни,

І журно дзвін по мертвому гудів.

Коли звідкільсь взялася міць шалена,

Як буря все живе схопила, пройняла.

І ось дивись, - в руках знамена

І гімн побід співа невільна сторона.
Ведучий

Довгим і тернистим був шлях України до омріяної волі. І ось настала урочиста мить – 24 серпня 1991 р. – коли Верховною Радою України було проголошено незалежність України. І саме тепер у 20-ту річницю незалежності нашої держави ми вшановуємо пам'ять велетнів сили і духу, які не покладаючи рук, віддаючи всю жагу своєї душі боролися за волю і велич рідної землі. Запрошуємо вас до історичної фотогалереї «Тобі, Україно моя і перший мій подих, і подих останній тобі» (Додаток 2)


Фотограф

Ми вшановуємо пам'ять княгині Ольги та Володимира Великого, Ярослава Мудрого та Данила Галицького, Петра Сагайдачного і Богдана Хмельницького, Івана Мазепи і Пилипа Орлика, Великого Кобзаря, Івана Франка та Лесі Українки, Івана Котляревського і Михайла Грушевського… Однак є в переліку славетних українців і ті, чиї імена менш відомі широкому загалу. Це люди, які в складних умовах імперського панування були світочами незнищенної української ідеї, які ціною власного життя відстоювали волю і наближали час незалежності. Їх імена були замовчувані, призабуті і наш обов’язок як патріотів згадати їх сьогодні.



(Презентація може супроводжуватися текстовим матеріалом)

Представники преси (після завершення перегляду проводять прес-конференцію із учасниками фестивалю)

Запитання для прес-конференції:

1. Безумовно, герої фотовиставки були патріотами України, якими рисами характеру має володіти справжній патріот України?

2. Чи є в сучасних умовах їх життєвий приклад актуальним для теперішніх українців?

3. Що, на вашу думку, сприяло утвердженню їх переконань?

4. З якого часу потрібно починати виховувати патріотизм, любов до батьківщини?

5. У якій атмосфері має зростати людина, щоб вирости сміливою, наполегливою, здатною захистити себе і свою рідну землю?

6. Чи завжди у нашій Україні умови виховання дитини є сприятливими?
Вчитель (підсумовує результати прес-конференції)

Таким чином, ми бачимо, що патріот України – це людина, яка безмежно віддана своїй рідній землі, своєму народові. Приклад національних героїв є дуже актуальним для нас, адже наша держава молода. Так само і виховувати любов до рідної землі потрібно з самого малечку, створивши максимально сприятливі духовну атмосферу та матеріальні умови. Щоб потім все склалося так як написав поет.


Поет

Перейду я бродом


Річку на світанку,
Там, де сплять городи
Тихим літнім ранком.
Там, де роси білі
Полягли на трави,
Там, де зеленіє
Молодість отави.
Де прощебетали
Ластівки дитинства,
Там, де познавали
Ніжність материнську,
Там, де юність стала
На окріплі ноги,
Відкіля послало
Нас життя в дорогу.
Це куди ми знову
Маєм повернути,
Щоби рідну мову
Зовсім не забути.
Дорогу абетку,
Мову солов’їну,
Мову наших предків,
Мову України.
(Генріх Акулов «Перейду я бродом»)
Ведучий

Проголосивши незалежність Україна стала на шлях розбудови перед усім вільного від ідеологічного та фізичного гніту суспільства. Було зрозуміло, що шлях цей буде сповнений проблем, гострої боротьби із пережитками минулого. І, що найбільш незахищеними у цей складний час, тай у мінливому світі ринкової економіки є діти.


Ведуча

Розуміючи актуальність проблеми захисту та розвитку дитинства, Україна приєдналася до прогресивних країн, які підписали Конвенцію про права дитини. В цій Конвенції країни домови­лися охороняти права всіх дітей. Всі члени суспільства мають знати зміст цього документу. Діти, щоб почувати себе захищеними, а для дорослих Конвенція має бути дороговказом у відносинах із дітьми.


Ведучий

Наступна частина нашого фестивалю, як ви зрозуміли, буде присвячена змісту Конвенції про права дитини. Однак митець, який готував свій творчий доробок підійшов до справи креативно. Тож запрошуємо взяти участь у грі «Дитячий пазл». (Додаток 3)


Художник, автор «Дитячого пазла»

Завдання гри полягає у виконанні таких завдань:



  1. з’єднати розрізнені і змішані пазли-ілюстрації статей Конвенції,

  2. класифікувати їх за виділеними групами прав дитини - права «піклуйтеся-про-мене», права «не знущайтеся наді мною», права  «я маю власну думку», права «спеціальних потреб»,

  3. двома реченнями охарактеризувати стан дотримання цих прав дітей в Україні.


Представники преси (ставлять запитання художнику)

  1. Як ви вважаєте, що є запорукою вирішення проблем у сфері захисту дитинства, адже Конвенція – це лише документ?

  2. Чи можна вважати дотримання та виконання Конвенції про права дитини кроком до утвердження волі і демократії в Україні, до соціально-економічного зростання?



Поетеса

Я знаю, вранці зійде сонце,


Я впевнена, життя трива,
Загляне світло у моє віконце,
І що росте після дощу трава.
Я знаю що весняний вітер віє,
І наді мною небо голубе,
Я знаю – і тому не смію
Забуть і не любить тебе.
Земна весна, буяє черемшина,
Веселка радо сяє в небесах,
Калина, символ України,
Розквітне попід лісом і в садах.
(вірш «Україні»)
Поет

…Тільки б вирватись зміг


Із словес-бур’янів,
На добро
Обернути події,
Щир відчути
Людської душі і ланів
Не на шпальтах газет,
А на ділі.
Бути сином землі
У краю, де родивсь,
Де оспівана кожна билина,
Аби день мій з дороги
Ніколи не збивсь,
Не гірчив мені спогад полинно.
В пориваннях моїх до ясної мети
Не зреклася щоб блудного сина
Й не зазнала ні сліз,
Ні образ, ні біди
Незалежна моя Україна!
( Віктор Геращенко «Тільки б вирватись я зміг»)
Ведучий

Україно! Ти для мене диво! На шляху боротьби за незалежність не одне покоління патріотів замислювалось над запитанням: що робити? Куди далі йти? Яким буде наше майбуття? Актуальними для нас ці питання є і сьогодні.



Ведуча

Напевно, секрет відповіді на ці запитання криється у кодах ще одного національного символу України – українського вінка, що є уособленням чистоти і краси дівчини-українки.


Художник

Наступна частина нашого фестивалю створення колективного мистецького твору «Вінок для України». Кожен гість та учасник фестивалю має записати на отриманій квітці слово, яке символізує любов до України, і разом ми складемо символічний подарунок-вінок до Дня незалежності нашої держави.



(Протягом короткого часу учні виконують поставлене завдання і озвучуючи свій варіант прикріплюють квітку до заготовки вінка на дошці. Під час виконання роботи звучить вірш)

Поет

Прийшла, прийшла свята година,


Настав жаданий довго час.
Ура! Єдина Україна,
Приходить свято і до нас.
Хай кожен з нас запам’ятає
Цей час, цей день і цюю мить.
Хай слово радісно лунає,
І серце піснею бринить.
Хай рідний прапор освященний
Назавжди в серці майорить.
Запам’ятай же, люд хрещений,
І час, і день, і цюю мить.
Єднайтесь, люди, Батьківщина
Навік єдиная у нас.
Любіте неньку Україну
Так, як любив її Тарас.

Вчитель

Вінок – це щільне переплетіння красивих квітів, що символізує єдність і неперервність традицій українського народу. В єдності наша сила, в єдності – любов до України, щастя нашого народу.

На завершення нашої зустрічі подарунок від організаторів фестивалю – фільм «Миттєвості єднання» (демонстрація відеофільму)
Ведучий

Я Україну не забуду,

Вона для мене як зоря!

Покличте знову кобзаря!

Я так люблю його мотиви

Про те, що воля ще жива,


Що наша слава не загине!
Ведуча

Шляхи мої неміряні,
гори мої неважені,
звірі мої не наджені,
води мої не ношені,
риба у їх не ціджена,
птахи мої не злякані,
діти мої не лічені,
щастя моє не злежане...
Оце така я в тебе матінка,
в руці Господній
Україна синєнебая!


Вчитель

Підійшло до завершення наше літературно-мистецьке патріотичне свято. Дякуємо всім за активну участь. Бажаємо, щоб уроки, отримані сьогодні, стали для вас життєвим дороговказом патріота України. Любіть Україну!

Додаток 1

Ілюстрації до слайд-шоу «Моя країна - Україна»


















Додаток 2



Матеріали до фотогалереї «Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі»,
Маркіян Шашкевич – письменник, провідна постать національно-культурного відродження Західної України першої половини ХІХ ст.

«…Громадсько-просвітницька діяльність М.Шашкевича… була спрямована на те, щоб західна гілка нашого народу відчула себе органічною частиною української нації» (П.Хропко, філолог)


Микола Лисенко – український композитор, етнограф, диригент, піаніст, громадський діяч. Основоположник української класичної музики.

«Ви разом з музою великого Тараса будили в нас найліпші, найсвятіші почування… Ви закликали нас до братньої любові, до щирої праці, до завзятої боротьби – і все за неї, і все для неї, нашої коханої України!» (М.Коцюбинський)


Микола Хвильовий – український письменник, публіцист, натхненник українського літературного відродження 20-х рр. ХХ ст.

«Вважав, що на зміну провідній ролі Європи в культурному процесі має прийти «євразійський Ренесанс», в якому провідну роль відводив новій українській культурі…» (Довідник з історії України)




Дмитро Яворницький – історик українського козацтва, етнограф, фольклорист і письменник.
«…Якби ви знали, як я люблю своє Запорожжя і його сердечних сіромах!.. Люблю тому, що там є широкий простір для моєї привільної натури…» (Із листів до Г. Маркевича)

Олена Теліга - українська поетеса, суспільно-політичний діяч.

«…Перед молоддю стоїть блискуче завдання – стати батьками майбутнього своєї нації. Хай же ж вона не зрікається цієї честі…» (З промови в Українській студентській громаді).



Андрій Шептицький – митрополит Української греко-католицької церкви.

«Я так дуже хотів би обтерти сльози з очей тих, хто плаче, - потішити кожного, хто сумує, - покріпити кожного, хто слабкий та немічний, - оздоровити кожного, хто хворий, - просвітити кожного, хто темний… щоб усіх спасти…» (З послання до віруючих)



Олександр Довженко – український кінорежисер, письменник, художник.

«…Навіть у мистецькому середовищі Довженко сприймався як художник унікальний, він ніс в собі скарб мислителя. Фільми його заполонювали глядача силою народності, буянням художніх образів, глибиною думки й почуття» (О.Гончар )


Микола Руденко – український письменник, поет, громадський діяч, правозахисник, філософ.

«…Пам’ятайте, що ми живемо в такий час, який залишиться в пам’яті як час Воскресіння України. Хоч ми сьогодні собі й не заздримо – важко жити! – але майбутні століття нам заздритимуть. Обов’язково. Отож шануймося і шануймо нашу Україну» (Зі звернення до читачів журналу «Дивослово»)


Ліна Костенко – українська поетеса.

Є боротьба за долю

України

Все інше – то велике



мискоборство.

«Як справжній поет-громадянин, Ліна Костенко не байдужа до проблем нашого тривожного сьогодення. Торкаючись головного, письменниця створює поліфонічний характер нашого часу, наповнюючи свої твори високим гуманістичним пафосом, гострим відчуттям і філософським осмисленням доби» (А.Ткаченко, літературознавець)


Додаток 3

Матеріали до гри фестивалю «Дитячий пазл»

за Конвенцією про права дитини
Текст Конвенції про права дитини готувався, обговорювався та узгоджувався більше десяти років. Конвенція ООН про права дитини - це угода між країнами. В ній записа­но, як уряд кожної країни має дбати про дітей. Конвенція була прийнята та відкрита для підписання та приєднання резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року. Цей особливий документ було ратифіковано 191 країною світу.

Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства.

 Права дитини в Україні

Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини в перший же рік своєї незалежності. В нашій країні не існує спеціального законодавства для неповнолітніх, і їх права виділені окремими статтями Сімейного, Цивіль­ного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, а також регулюються окремими зако­нами, такими як закони «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї». Різні державні інституції та міністерства покликані відповідати за дотримання прав дитини в Україні. Багато зусиль також докладають громадські організації, які працюють на терені захисту прав дитини, щоб кожна дитина почувала себе захищеним законом повноцінним членом суспільства.



Захисти себе

Конвенція ООН про права дитини – це твої права. Вони знайшли своє відображення у чинному законодавстві України. Ти можеш не думати про них. Ти можеш не використовувати їх щодня. Втім, ти маєш знати, що вони існують і вони не­від’ємні від інших прав, гарантованих тобі державою.

Закони різних країни різні. Йдеться зокрема про цифру повноліття і про вік, з якого підліток несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин: в одних країнах це 7 років, в інших – 12, в Україні – 14-16 років. Але ти повинен знати, що є права, які не можна змінити. Наприклад, право на турботу і піклу­вання. Також незмінним є, твердження про те, що всі діти мають рівні права. Держава може бути більш чи менш демократичною, але змінити ці права вона не може. Вони – твої.

Читай – дізнаєшся

Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті. В них ти знайдеш 40 прав, які має дитина. Нижче наведені тільки ті статті Конвенції, які стосуються твоїх прав. Всі права можуть бути класифіковані за певними принципами.



Спробуймо класифікувати права:

Всі діти мають право на життя


Всі діти мають право на піклування і турботу
Всі діти рівні у своїх правах

Права «піклуйтеся-про-мене»

Ти маєш право на достатнє та здорове харчування


Ти маєш право на освіту
Ти маєш право на медичну допомогу
Ти маєш право на розваги

Права «не знущайтеся наді мною»

Ти маєш право на захист від економічної експлуатації та примусової праці


Ти маєш право на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для твого здоров’я
Ти маєш право не бути жертвою війни
Ти маєш право на захист від сексуальної експлуатації

 Права  «я маю власну думку»

Ти маєш право виражати свої погляди
Ти маєш право сповідувати свою власну релігію
Ти маєш право об'єднуватися з іншими
Ти маєш право на інформацію

Права «спеціальних потреб»: життя деяких дітей є важчим, ніж у їхніх однолітків. Тому такі діти потребують спеціальної уваги і піклування

Діти-інваліди


Діти, позбавлені батьківського піклування
Діти-біженці
Діти у конфлікті з законом

Преамбула (вступ до Конвенції)

Преамбула Конвенції ООН про права дитини містить таку важливу інформацію, як:



  • діти мають право на особливе піклування та допомогу;

  • сім'я несе відповідальність за повний та гармонійний розвиток дитини;

  • дитина потребує спеціальної охорони, піклування і захисту як до, так і після народження;

  • діти, які живуть у виключно тяжких умовах, потребують особливої уваги;

  • важливість традицій і культурних цінностей суспільства, в якому зростає дитина;

  • важливість міжнародного співробітництва для поліпшення умов життя дітей в кожній країні.

Стаття 1 Визначення поняття ДИТИНА

Дитина – це  людська істота до досягнення нею 18-річного віку. Дитина – це  людина, яка зростає. Діти – це  люди на шляху в доросле життя. Всі діти потребують повноцінних умов для розвитку і зростання.



Стаття 2 Усунення дискримінації

Всі права рівні для кожної дитини, незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження. Держава не може порушувати жодне з прав. Держава має активно пропагувати права дитини.



Стаття 3 Якнайкраще забезпечення інтересів дитини

Усі дії щодо дитини мають виконуватися в інтересах дитини. Якщо рідні, або ті особи, які несуть відповідальність за дитину,  недбало виконують свої обов’язки, держава має забезпечити дитині належний догляд і піклування.



Стаття 4 Здійснення прав дитини

Держава має вживати всіх необхідних заходів для реалізації прав дитини. Держава не може залишати поза увагою права дитини. Всі країни мають співпрацювати для того, щоб права дитини реалізовувались у повсякденному житті. Більш розвинені країни  мають допомагати бідним, економічно



Стаття 5 Роль батьків

Держава має поважати відповідальність, права та обов’язки батьків та родини. І, водно­час, держава повинна вимагати від батьків ростити та виховувати дітей належним чином.



Стаття 6 Право на життя та розвиток

Держава визнає той факт, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Держава визнає, що кожна дитина має право на здоровий розвиток.



Стаття 7  Ім'я та громадянство

Кожна дитина після народження має право на ім’я та громадянство. Кожна дитина після народження має право знати своїх батьків і має право на їхнє піклування.



Стаття 8 Право на індивідуальність

Держава поважає індивідуальність дитини, її громадянство, ім'я та сімейні зв’язки.



Стаття 9 Розлучення дітей з батьками

Дитина має право жити разом з батьками. Якщо батьки розлучені, дитина має право спілкуватися з обома батьками, за винятком тих випадків, коли це суперечить інтере­сам дитини.



Стаття 10 Воз'еднання сім’ї

Держава сприяє воз’єднанню сім’ї.

Держава дозволяє дітям та їхнім батькам в’їзд чи виїзд до іншої країни з метою воз’єднання сім’ї. Держава також дозволяє батькам, які проживають у різних країнах, спілкуватися з дитиною.

Стаття 11 Незаконний вивіз дитини

Держава вживає всіх необхідних заходів для боротьби з незаконним вивозом дітей за кордон.



Стаття 12 Власні погляди дитини

Держава забезпечує дитині (згідно з її віком і зрілістю) право формулювати та виражати власні погляди з усіх питань. Держава має приділяти належну увагу поглядам дитини. Дитина має право бути заслуханою в суді та адміністративних органах.



Стаття 13 Свобода вираження поглядів

Дитина має право вільно виражати свої думки. Це право також включає свободу шукати, отримувати та передавати інформацію.



 Стаття 14 Свобода думки, совісті і релігії

Дитина має право на свободу думки, совісті і релігії. При цьому беруться до уваги відповідальність, права і обов’язки батьків та норми закону.



Стаття 15 Свобода асоціацій/зборів

Дитина має право бути членом асоціації, гуртка чи клубу. Дитина також має право створювати асоціації, гуртки та – клуби  відповідно до закону.



Стаття 16 Право на особисте життя

Ніхто не може незаконно втручатись в особисте життя дитини. Дитина має право на захист закону від свавільного втручання в її особисте та сімейне життя, її оселю та кореспонденцію.



Стаття 17 Право на інформацію

Держава забезпечує доступ дитини до інформації і матеріалів з різ­них джерел, особливо з джерел, які сприяють належному розвитку дитини. Наприклад: телебачення, радіо, газети, дитяча література, інформація рідною мовою, а також інформація і матеріали з між­народних джерел. Держава забезпечує належний захист дитини від тих матеріалів та інформації, що завдають шкоду її благополуччю.



Стаття 18 Відповідальність батьків

Батьки несуть рівну відповідальність за виховання дитини. Держава надає батькам належну допомогу у виконанні ними обов’язків стосовно дітей. Держава має забезпечувати належний догляд за дітьми, батьки яких працюють.



Стаття 19 Захист від насильства

Діти мають право на захист від усіх форм фізичного, психологіч­ного, сексуального насильства та експлуатації як в сім’ї, так і поза нею. Держава має вживати всіх заходів для запобігання насильст­ву щодо дитини. Дитина має право на необхідну підтримку і допомогу.



Стаття 20 Дитина, позбавлена сімейного оточення

Дитина, яка не може жити в своїй сім’ї (тимчасово чи постійно) має право на особли­вий захист. Держава має забезпечити дитині належний догляд відповідно до своїх національних законів: усиновлення, передачу на виховання до прийомної родини, або до відповідних установ по догляду за дітьми.



Стаття 21 Усиновлення

Усиновлення дитини дозволяється лише тоді, коли воно відповідає інтересам дитини. Всиновлення дитини в іншій країні може розглядатися за умови, коли не існує інших, кращих можливостей для дитини в межах країни.



Стаття 22 Діти-біженці

Діти-біженці мають право на захист. Рівні права на захист мають як діти-біженці у супроводі своїх батьків, так і діти-біженці, які не супроводжуються батьками. Держава має надати захист дитині-біженцю, а також допомогу у пошуку її батьків чи інших членів сім'ї.



Стаття 23 Діти з фізичними та розумовими вадами

Діти з фізичними та розумовими вадами мають право на особливе піклування. Неповноцінні діти мають вести повноцінне і гідне життя в умовах, які забезпечать їх нормальну участь у житті суспільства.



Стаття 24 Охорона здоров'я

Кожна дитина має право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я. Держава повинна домагатися повного здійснення цього права. Особлива увага має приділятися:



  • зниженню рівня смертності немовлят і дітей;

  • наданню необхідної медичної допомоги, зокрема первинної медико-санітарної допомоги;

  • наданню достатньої кількості їжі та чистої питної води;

  • наданню належних послуг матерям у допологовий та післяпологовий періоди;

  • забезпеченню інформацією всіх верств населення щодо здоров’я, харчування дітей, щодо переваг грудного годування, гігієни і санітарії.

Держава має вживати заходів, спрямованих на скасування традиційної практики, що негативно впливає на здоров’я дітей. Важливу роль відіграє міжнародне співробітництво: розвинені країни мають допомагати країнам, що розвиваються.

Стаття 25 Перебування дитини поза сім’єю

Іноді дитина більше не може жити вдома. У таких випадках дитину віддають на піклування до прийомної родини, або до дитячої установи. Так, наприклад, трапляється, коли дитина потребує більшого догляду і піклування. Або, коли дитина потребує фізичного чи психічного лікування. Держава має перевіряти, наскільки така передача дитини на піклування потрібна.



Стаття 26 Соціальне забезпечення

Соціальне забезпечення - це фінансова підтримка і турбота, яку держава надає тим, хто її потребує. Кожна дитина має право користуватися благами соціального забезпечення.



Стаття 27 Життєвий рівень

Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку. Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Держава має вживати необхідних заходів щодо надання допомоги батькам у здійсненні цього права.



Стаття 28 Освіта

Дитина має право на освіту. Дитина повинна відвідувати школу. Кожна дитина має право на безкоштовну і обов’язкову освіту. Держава повинна забезпечити це право. Держава також має забезпечити доступність середньої та вищої освіти на підставі здібностей кожної дитини. Держава має забезпечувати доступність інформації та матеріалів у галузі освіти та професійної підготовки. Держава повинна вживати заходів щодо зниження кількості учнів, які залишили школу. Держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення такої шкільної дисципліни, яка ґрунтується на повазі людської гідності дитини. Положення Конвенції ООН про права дитини не мають порушуватися під час уроків. Дуже важливо розвивати міжнародне співробіт­ництво у галузі освіти. Освіта має бути доступною для всіх дітей.



Стаття 29 Спрямування освіти

Освіта має бути спрямованою на:



  • розвиток дитини;

  • повагу до прав людини;

  • повагу до батьків, культури та національних цінностей країни;

  • мир, дружбу, порозуміння;

  • повагу до навколишньої природи.

Стаття 30 Діти національних меншин

Деякі діти належать до етнічних, релігійних, мовних меншин. Така дитина має право спільно з іншими членами її групи користуватись своєю культурою, мовою та сповідувати свою релігію.



Стаття 31 Дозвілля

Діти мають право на відпочинок. Діти мають право на дозвілля і розваги. Діти мають право брати участь в іграх, розважальних заходах, а також у культурному житті та займатися мистецтвом.



Стаття 32 Економічна експлуатація

Держава повинна захищати дитину від тих осіб, які, заробляючи   гроші, використовують дитячу працю. Діти мають бути захищені державою від небезпечної та тяжкої праці. Законодавство держави встановлює мінімальний вік дитини для прийому на роботу і необхідні вимоги щодо тривалості робочого дня.



Стаття 33   Захист від наркотиків

Діти мають бути захищені від вживання наркотичних засобів і психотропних речовин. Держава має забезпечити законодавчий захист дітей від вживання, виробництва і торгівлі наркотичними засобами і психотропними речовинами. Держава має розгорнути широку інформаційну кампанію проти наркотиків у школах та в інших місцях, де найчастіше перебувають діти.



Стаття 34  Сексуальна експлуатація

Діти мають право на захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, особливо проституції і порнографії.



Стаття 35  Торгівля дітьми

Держава має вжити всіх необхідних заходів для відвернення викрадень дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди у будь-якій формі.



Стаття 36 Інші форми насильства

Діти мають право бути захищеними від усіх форм експлуатації, яка завдає шкоди їхньому добробуту.



Стаття 37 Діти за ґратами

Держава забороняє піддавати дитину катуванням чи іншим формам жорстоких покарань. Дітям за вчинені злочини не призначаються смертна кара чи довічне ув’язнення. Арешт, затримання чи позбавлення волі дитини здійснюється згідно з законом лише як крайній захід і протягом якомога коротшого періоду часу. Кожна позбавлена волі дитина має право на гуманне ставлення і повагу до її гідності. Діти не мають перебувати за ґратами разом з дорослими. Кожна ув’язнена дитина має право підтримувати зв’язок зі своєю сім’єю. Кожна ув'язнена дитина має право на негайну правову допомогу.



Стаття 38 Діти і війна

Під час воєнних дій діти мають особливе право на захист і турботу. Діти, молодші 15-ти років, не можуть брати безпосередню участь у воєнних діях.



Стаття 39 Дитина-жертва

Дитина, яка стала жертвою будь-яких видів експлуатації, зловживань, катувань та недбалого ставлення, має право на повноцінну допомогу, необхідну для фізичного, психологічного відновлення та соціальної реінтеграції дитини.



Стаття 40 Ювенальна юстиція

Дитина, яка порушила закон, має право на справедливе судочинство і правову допомогу. Це право також дійсне для дитини, яка підозрюється у порушенні закону. Держава має забезпечити таке поводження, яке не принижує у дитини почуття гідності, зміцнює повагу до прав людини і основних свобод. Держава має сприяти створенню таких законів, процедур, органів, установ, що мають безпосереднє відношення до дітей, які порушили кримінальне законодавство

Конвенція ООН про права дитини в малюнках

(за матеріалами Інтернет-сайту www.gorlovka.dn.ua/node/933)


















База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка