Розвиток молодіжного руху в УкраїніСкачати 57.85 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір57.85 Kb.

Інститут Політичної Освіти

Офіс Координатора проектів ОБСЄ в Україні

Роль громадських молодіжних

організацій в суспільному житті

м. Харків, 13-15 жовтня


Розвиток молодіжного руху в Україні

Юрій ПОТИКУН

Християнсько-Демократичний

Союз Молоді

2005


Побудова громадянського суспільства неможлива без існування і діяльності розгалуженої мережі громадських організацій, в тому числі молодіжних та дитячих. Молодіжний рух є як об'єктом державної молодіжної політики так і механізмом, суб'єктом її реалізації. Держава зацікавлена у розвитку молодіжного руху. Це об'єктивна умова, оскільки розв'язання соціальних проблем молоді можливе такими шляхами :

зусиллями самої держави, тобто за патерналістською моделлю; зусиллями самої молоді, за підтримки ініціативи молодіжних та дитячих громадських організацій, стимулюючи молодь до самостійного розв'язання своїх проблем;

співпраці органів державної влади та громадських організацій.

Співпраця органів державної влади і молодіжних організацій - це спосіб залучення молоді до розбудови держави, використання потенціалу молоді як в інтересах суспільства, конкретного регіону, так і на благо окремих молодих людей.

Сучасна державна молодіжна політика сприяє створенню й діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій, як своєрідного посередника між молоддю і державними органами.

По-перше, в Україні продовжує активно формуватися законодавча база діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій. Прийняті Декларація "Про Загальні засади державної молодіжної політики" (1992), Закони України "Про сприяння становленню та розвитку молоді в Україні" (1993), "Про молодіжні та дитячі громадські організації"' (1998), "Про Загальнодержавну програму підтримки молоді на 2004-2008 роки" (2003). Окрім цих базових законів, прийнято низку законодавчих актів, що регламентують порядок здійснення державної молодіжної політики в цілому, визначають напрями діяльності громадських молодіжних і дитячих організацій.

По-друге, діє механізм надання фінансової підтримки молодіжним громадським організаціям в реалізації їхніх соціальних програм (для організацій всеукраїнського рівня ці кошти щорічно передбачаються у Державному бюджеті України, для регіональних організацій - у місцевих бюджетах), передбачена пільгова система їх оподаткування як неприбуткових організацій, здійснюється державна інформаційно-методична підтримка; все це сприяє розвитку молодіжного руху, його кількісному і якісному зростанню.

Продовжується тенденція щодо кількісного зростання всеукраїнських молодіжних і дитячих громадських організацій. Так, якщо станом на 1 січня 1995 р. їх нараховувалося 28, то 1998 р. - 52, 2001 р. - 80, то станом на 1 березня 2005 р. за даними Міністерства юстиції України їх нараховується 124. На регіональному рівні налічується близько 4,5 тис. молодіжних і дитячих громадських організацій.

Однак чисельність дітей та молоді, які є членами молодіжних і дитячих громадських організацій, залишається досить низькою - 3—4 % від загальної кількості молоді. Це, зокрема, підтверджують результати соціологічних досліджень. За даними моніторингового дослідження громадської думкинаселення України, що проводиться Державним інститутом проблем сім'ї та молоді з 1992 р., у травні 1993 р. З % молодих людей зазначили, що вони є членами громадських молодіжних організацій, у червні 1994 р. - 1 %, у жовтні 1995 р. - 5 %, у вересні 1999 р. - 3 %, у травні 2000 р. - 2%, у вересні 2001 - 3 %. Така ж тенденція збереглася і у 2004 р. За результатами опитування молоді за проектом "Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" (червень 2004 р.) тільки 1 % сільської молоді і 3 % міської молоді заявили, що вони є членами громадських молодіжних організацій.

Негативно впливає на залучення молоді до молодіжних громадських організацій той факт, що молоді люди і населення в цілому недостатньо обізнано з їхньою діяльністю. Проте певні позитивні зміни спостерігаються. Так, у 2000 р. тільки 2% молоді іноді відвідували заходи молодіжних громадських організацій, 7 % - дізнавалися про їхню діяльність із засобів масової інформації, а 19 % -знали, що такі організації існують. А відповідно до опитування молоді за проектом: "Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" (червень 2004 р.) вже 5 % сільської і 7 % міської молоді інколи відвідують заходи, дізнаються про їхню діяльність із засобів масової інформації відповідно 19 % і 24 % молодих людей, знають про їх існування 39 % молоді, яка мешкає в сільській місцевості, і 40 % молодих мешканців міст.

Результати цього ж опитування дозволяють зробити висновок, що молоді люди досить високо оцінюють внесок молодіжних громадських організацій у розв'язання соціальних проблем дітей і молоді.

Діяльність молодіжних і дитячих громадських організацій за напрямами досить різнопланова: вирішення різноманітних соціальних, професійних, освітніх питань молоді, забезпечення соціального захисту. Розширення міжнародних контактів України з іншими країнами сприяє збільшенню кількості організацій, що спрямовують свою діяльність на розвиток міжнародного молодіжного співробітництва.

Останніми роками значно активізувалася співпраця державних органів законодавчої і виконавчої влади з молодіжними громадськими організаціями шляхом залучення їх до розробки національних молодіжних програм, до участі в реалізації спільних заходів, до роботи в дорадчих органах, конкурсних комісіях тощо.

Молодіжні громадські організації взяли активну участь у розробці Загальнодержавної програми підтримки молоді на 2004-2008 роки, представники молодіжних і дитячих громадських організацій входять до складу Національної ради з питань молодіжної політики при Президентові України, до конкурсної комісії з розгляду проектів програм, розроблених громадськими організаціями, стосовно дітей, молоді, жінок та сім'ї. З 2002 р. практично всі керівники центральних органів виконавчої влади мають радників з питань молодіжної політики з числа представників молодіжних громадських організацій.

Громадські молодіжні і дитячі об'єднання співпрацюють з постійним Комітетом Верховної Ради України з питань молодіжної політики, фізичноїкультури, спорту і туризму. До складу постійного Комітету Верховної Ради України входять також лідери громадських молодіжних організацій.

Однією з форм державної підтримки молодіжних та дитячих громадських організацій є фінансування проектів, які ними реалізуються і спрямовані на розв'язання соціальних проблем дітей, молоді, жінок та сім'ї. У Державному бюджеті України на 2005 рік передбачено 11,5 млн. гривень для підтримки молодіжних громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок та сім'ї та 500 тис. грн. для підтримки дитячих громадських організацій.

З метою ефективного розподілу зазначених коштів та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.02 № 1062 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу проектів програм, розроблених громадськими організаціями, стосовно дітей, молоді, жінок та сім'ї*" при Міністерстві України у справах молоді та спорту створена конкурсна комісія з розгляду проектів програм молодіжних та дитячих громадських організацій. До складу конкурсної комісії з 15 її членів входять керівники 9 всеукраїнських молодіжних організацій.

У 2005 році 84 всеукраїнські громадські організації взяли участь у конкурсі проектів програм, розроблених громадськими організаціями стосовно дітей, молоді, жінок та сім'ї, надавши на розгляд конкурсної комісії відповідно 329 проектів програм, тим самим задекларувавши свою спроможність внести свій вклад у розв'язання соціальних проблем дітей та молоді.

Проекти програм подавалися на конкурс громадськими організаціями за пріоритетами, які були затверджені рішенням колегії Міністерства.

1. Формування лідерських якостей дітей та молоді;

2. Сприяння зайнятості молоді;

3. Підтримка творчих ініціатив дітей та молоді, формування їх світогляду на засадах духовності та загальнолюдських моральних цінностей;

4. Формування соціально-правової культури та здорового способу життя дітей та молоді, оздоровлення дітей та молоді;

5. Зміцнення інституту сім'ї, сприяння поліпшенню демографічної ситуації в Україні;

6. Поглиблення процесу інтеграції української молоді до європейського співтовариства.Рішення щодо підтримки програм громадських організацій буде прийнято конкурсною комісією протягом травня 2005 року.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка