Розв'язування задач



Скачати 100.81 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір100.81 Kb.
Міністерство освіти і науки України

Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Херсонської міської ради

Відкритий урок з

математики у 3-Б класі

Тема: “ Розв'язування задач

на зведення до одиниці.

Вправи на засвоєння таблиці

множення числа 8. Розпізна-

вання многокутників. “


Вчителя початкових класів,

вчителя вищої категорії,

старшого вчителя

Пікуліної Тетяни Леонідівни

Херсон – 2010р.

Тема: Розвʼязування задач на зведення до одиниці. Вправи на засвоєння таблиці множення числа 8. Розпізнавання многокутників.

(№340 – 349)

Мета: вчити порівнювати задачі на зведення до одиниці, закріпити знання таблиці множення і ділення, вчитися розпізнавати много-

кутники, користуватися додатковою літературою;

розвивати логічне мислення, увагу, вміння аналізувати і узагальню-

вати;


виховувати культуру мовлення, бажання пізнавати нове в матема-

тиці.


Обладнання: мультимедійна система, довідкова – пошукова інфор-

мація дітей.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Психологічний настрій уроку.

Учитель:


Діти, сьогодні у нас багато гостей. Давайте з ними привітаємось і подаруємо усім усмішку.

- Сідайте, будь ласка. На уроці ми продовжимо подорож до країни математики – цариці всіх наук, як говорив Ян Снядецький.

Слайд.

Портрет Яна Снядецького і вислів: «Математика – цариця всіх наук».



Учитель:

Вирушаємо у путь. Нас цікаві речі ждуть. Ви візьмете для себе щось нове у світі математики. І якщо гарно будете працювати, то в кінці уроку відкриєте цікаву таємницю одного з вчених.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Слайд


Тема: “ Розв'язування задач на зведення до одиниці. Вправи на засвоєння таблиці множення числа 8. Розпізнавання многокут-

ників. “


ІІІ. Мета і очікувані результати.

Слайд


Навчитися:

1) Розв'язувати задачі на зведення до одиниці і порівнювати їх.

2) Закріпити знання таблиці множення і

ділення.


3) Розпізнавати многокутники.

Розвивати логічне мислення, увагу, вміння аналізу-

вати задачі.

Виховувати культуру мовлення, бажання вивчати математику.




Учитель:

То що ж, розкриємо ще одну таємницю з математики?

Діти:

Так!


Вчитель:

Запрошується перша група дітей з довідковою інформацією, яку вони дослідили про числа і цифри.

Слайд

Цифри і числа



“ Наука розпочинається тоді,

коли починається вимірюван-

ня. “

Д. Менделєєв


1 учень:

Відомий російський вчений Д. Менделєєв сказав, що наука розпо-

чинається тоді, коли починається вимірювання. Саме потреба вимі-

рювати та порівнювати кількості змусила наших далеких предків придумати числа. Отже число – одне з найголовніших понять мате-

матики, яке в багатьох випадках може виступати як міра кількості чогось.
2 учень:
Проте спочатку записували числа за допомогою камінців або зару-

бок на паличках. Але пізніше найзручнішими виявилися арабські цифри.

3 учень:

Виникли вони в Індії. Просто арабські математики запозичили їх у Давній Індії. Спочатку вони мали такий вигляд (показ на слайді). Свого сучасного вигляду арабські цифри набули у 17 столітті.

Із енциклопедії

Вчитель:


То що ж, діти, давайте почнемо з каліграфічної хвилинки. Ми вже вміємо красиво писати арабські числа. Вчитель на дошці коментує правопис трьох чисел.

8 16 24


- Встановіть закономірність і продовжіть ряд.

Слайд


Перевірка 32 40 48 56 64 72 80

- Підніміть руку в кого немає помилки і поставте собі + на полях.

Розвиваючі вправи

- Назвіть зайве число в цьому ряду (8, бо воно одноцифрове, а решта двоцифрові числа).

- У скільки разів найменше число цього ряду менше за найбільше?

(80 : 8 = 10 разів)

- Назвіть круглі числа (40, 80).

- Поділіть кожне з круглих чисел на 10 (4, 8).

Учитель:

Молодці. Ось ми і відкриємо 1 віконечко таємниці. (У величезному)

Діти, а ось нам надійшло SMS повідомлення від Кота – професора математичних наук, який допомагає нам вивчати математику. Він пропонує вам вставити пропущені числа і пояснити, як ви їх знайш-

ли. І якщо ви правильно знайдете всі числа, то відкриється закодо-

ване слово.

Проблемне запитання:

А що треба знати, щоб виконати це завдання? (треба знати табли-

цю множення і ділення, і що оберненою до множення є дія ділення

і навпаки).

Слайд


6 · 5 = 30 С

8 · 7 = 56 Л

20 : 5 = 4 И

16 : 8 = 2 В

32 : 4 = 8 А

- Яке слово розкодували? (Слива.)

Слайд

Логічні вправи



Слива, груша, яблуко - ?


Знайди зайве

Слива, груша, яблуня, персик.

- Слива, груша, яблуко. Що це? (Фрукти.)

- Слива, груша, яблуня, персик. Яке слово зайве? (Яблуня, бо це назва дерева,а решта і плід і назва дерева однакові.)

(Відкриваємо ще одне віконечко таємниці: саду геометрії.)

А ось нам надійшло ще одне SMS повідомлення від доктора Айбо-

літа.


Слайд

Вітаміни у сливах

Довідкова інформація

Сливи дуже корисні. В них багато вітамінів А(каротину), В2. Вітамін А – “ вітамін зору ” - підвищує опірність організму інфекційним захворюванням. Вітамін В2 сприяє травленню і засвоєнню їжі.

У м'якушу слив багато заліза, необхідного для складу крові.

Вживайте сливи і будьте здорові!

Учитель:

Вітаміни сприяють кращому розвитку розумових здібностей. І ось ми підійшли до найважливішого етапу: розвʼязання задач. До речі, задачі, які нам надіслав вчений кіт будуть про сливи. А щоб гарно їх розвʼязати проведемо бліц – турнір підготовку.

Бліц – турнір

Задача 1


У 8 рядах росло 16 сливових дерев. Скільки дерев росло в одному ряду? (16 : 8 = 2 (дер.)

Задача 2


16 кг слив розклали порівну у 2 ящики. Скільки слив в 1 ящику?

(16 : 2 = 8 (кг))

Задача 3

В 1 ящику 8 кг слив. Скільки слив у 4 таких ящиках? (8 · 4 = 32 (кг))

Сценка «Незнайка і дівчинка»

Незнайка:

Хоч ти смійся, а хоч плач –

Не люблю отих задач.

А чому терплю невдачі?
Чому скаржусь на задачі?

Чи задачник непутящий,

Чи таланту десь узять?

Та найшов я спосіб кращий –

Тільки відповідь читать.

Ви учіться, хто бажає!

Я б здоровʼя не втрачав.

На умову не зважаю.

Раз – помножив, два – додав.

Дівчинка:

Якщо хочеш досягнути

У житті своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Учитель:

Переходимо до розвʼязання задач 343, 344. А вам таке завдання бути уважними і порівняти ці задачі: знайти, що в них спільного і чим вони відрізняються.


Задача 343, сторінка 53.

1) – Давайте прочитаємо задачу (1 учень читає вголос).

- Що нам відомо в задачі? (Що в 7 ящиків розклали порівну

42 кг слив і 3 ящики.)

- Про що запитується в задачі? (Скільки кілограмів слив у 3 ящиках?)

- А чи можемо ми зразу відповісти на запитання задачі? (Ні, бо не знаємо скільки кілограмів в 1 ящику.)

- Так який же це вид задачі? (На зведення до одиниці.)

2) Учень біля дошки.

- Складемо короткий запис.

Слайд

7 ящ. – 42 кг; 1 ящ. - ? кг



3 ящ. - ? кг.






42 кг


? кг


3) Аналіз задачі.

Ми не можемо відповісти на запитання задачі, скільки кілограмів слив у 3 ящиках, бо не знаємо скільки кілограмів слив в 1 ящику.

Тоді


  1. 42 : 7 = 6 (кг) – в 1 ящику;

  2. 6 · 3 = 18 (кг)

Відповідь: у 3 ящиках 18 кг слив.

Молодець! Оцінювання учня.

Фізхвилинка: ви гарно попрацювали тепер давайте відпочинемо.

Слайд з мультфільмом.

Слова.

Сливи я в саду збирав.



Дуже плідно працював.

Там он зайчик пробігав.

Та його я не здогнав.

А мене здогнав ведмідь.

Ледве я від нього втік.

Треба в клас вже повертатись.

За роботу час прийматись.

Учитель:


Тепер попрацюємо над задачею 344 і порівняємо з попередньою.

1. – Прочитайте задачу.

- Що ви помітили? (Що числа залишилися однаковими, а те що було відомим стало невідомим і навпаки.) Так які це задачі? (Обер-

нені.)


Слайд. Обернена задача



У другій задачі я пропоную записати тільки розвʼязання. В цей час один учень працює за дошкою, а всі самостійно.

Перевірка і порівняння розвʼязання задачі з дошки.

- Що в цих задачах однакове? (Перша дія. Скільки слив в одному ящику, бо обидві задачі на зведення до одиниці.)

- А чим відрізняються?

Висновок: Ці задачі обернені.

Молодці! Ось і відкриємо ще одне віконечко таємниці: кожен може.

Учитель:


Так як сливи стимулюють нервову систему, так задачі допомагають розвивати розумові здібності, які нам знадобляться зараз при розвʼязуванні рівнянь.

- І знову працює на уроці бюро довідкової інформації. А ви, діти, послухайте і скажіть, як раніше називалось невідоме число.

Учениця:

Перші рівняння вміли розвʼязувати дуже давно. Єгипетські вчені

майже 4 тис. років тому невідоме число в рівнянні називали «хау»

(у перекладі – «купа») і позначали спеціальним знаком х.

Дякую! Давайте розвʼяжемо рівняння №346.

- А що треба знати, щоб правильно розвʼязати рівняння? (Що невідо-

ме і правило, як знайти це невідоме).

- Як же знайти невідомий множник?

- Як знайти невідомий доданок?

Робота в групах. Всі розвʼязують рівняння по групах.

Перевірка за слайдом.

І гр. ІІ гр. ІІІ гр.

х · 6 = 36 7 · х = 21 14 + х = 20

х = 36 : 6 х = 21 : 7 х = 20 - 14

х = 6 х = 3 х = 6

6 · 6 = 36 7 · 3 = 21 14 + 6 = 20

36 = 36 21 = 21 20 = 20

- Підніміть руку, хто вірно розвʼязав рівняння. Поставте собі +.

Відкриваємо ще одне віконечко таємниці: підібрати собі.

Геометричний матеріал

А тепер відкриємо скарбничку ваших знань про геометричні фігури.

№ 347, сторінка 53.

- Порахуйте, скільки на малюнку многокутників?

- Назвіть всі фігури, що не є многокутниками.

- Поясніть поняття точка і крапка.

А тепер прослухайте довідкову інформацію про трикутники і скажіть, що нового ви дізнались. (По два учні від групи.)

Слайд

Довідкова інформація про трикутник



Трикутник – Трикутник - Трикутник -

геометрична фігура лінійка музичний інструмент



Сузірʼя «Трикутник» Трикутник- Аномальна територія



спіральна галактика в Атлантичному океані

Перевіримо результати вашого досвіду про геометричні фігури. Проведемо практичний тест. Знайдіть за описом фігуру і зʼєднайте стрілкою. Подумайте, як називається ця фігура. (Всі працюють на індивідуальних картках. Перевірка за слайдом.)

Слайд. Тест


Молодці! Ось і відкрилися всі віконця таємниці.

Слайд. Таємниця уроку

У величезному саду геометрії

кожний може підібрати собі букет

за смаком “.

Давід Гілберт



Геометричний сад


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка