Ручні осколкові гранати та поводження з ними, догляд і зберіганняСкачати 97.07 Kb.
Дата конвертації12.03.2016
Розмір97.07 Kb.
Розділ: Вогнева підготовка Клас: 11

Тема: Ручні осколкові гранати та поводження з ними, догляд і зберігання

Мета уроку:

 • сформувати в учнів поняття про ручні осколкові гранати;

 • ознайомити з призначенням, бойовими властивостями та загальною будовою ручних осколкових гранат;

 • вивчити з учнями правила поводження з ручними осколковими гранатами;

 • узагальнити та систематизувати знання виконання нормативів з вогневої підготовки;

 • виховувати мужність і відвагу на героїчних прикладах.

Навчальні питання

1. Призначення, бойові властивості, загальна будова і принципи дії ручних гранат.

2. Заходи безпеки під час поводження з ручними гранатами.

3. Догляд і зберігання ручних осколкових гранат.Час: 40 хв.

Метод: словесний (розповідь, бесіда, пояснення) з елементами наочного (демонстрація) та ІКТ.

Матеріальне забезпечення: Плакат, стенд, навчальні гранати (Ф-1, РГД-3, РГД-5), навчальний фільм, екран, мультимедійний проектор, комп´ютер.

Методичне забезпечення:Підручник «Захист Вітчизни» (2011 р.)

Форма проведення: Теоретичне заняття з використанням ІКТ.

Місце проведення: кабінет предмету «Захист Вітчизни», стройовий майданчик.

Тип уроку: Формування нових знань, умінь і навичок.

Порядок проведення:

1. Вступна частина — 7 хв

1.1. Шикування учнів в одну шеренгу, перевірка за списком та огляд зовнішнього стану учнів, віддача рапорту командиром взводу вчителю предмета «Захист Вітчизни», привітання, виконання команд: «Ставай!», «Рівняйсь!», «Струнко!», «Вільно!».

1.2. Стройове тренування. Виконання команд: «В одну шеренгу — Ставай!», «Взвод, в дві шеренги — Ставай!». Виконання поворотів ліворуч, праворуч, кругом на місці.

1.3. Тренування у відповіді на привітання начальника на місці.

1.4. Оголошення теми, основної мети та порядку проведення уроку.

2. Основна частина — 30 хв (пояснення матеріалу супроводжується демонстрацією презентації на мультимедійному екрані)

2.1. Призначення, бойові властивості, загальна будова і принципи дії ручних гранат.

Ручні осколкові гранати призначені для ураження осколками живої сили противника у ближньому бою (під час атаки, в окопах, сховища, населення пунктах, лісі, горах).

Залежно від діяльності розлітання осколків гранати діляться на наступальні та оборонні. Ручна граната РГД-5 належить до наступальних; граната Ф-1 – оборонних.

Ручні осколкові гранати комплектуються модернізованим уніфікованим запалом (УЗРГМ). Капсуль запалу загоряється в момент кидка гранати, вибух відбувається через 3,2-4 сек. після кидка.

Ручні гранати вибухають не тільки при ударі об твердий предмет або ґрунт, а й при падінні у сніг, воду тощо.Під час вибуху утворюється велика кількість осколків, що розлітаються у різні боки.Осколки гранати РГД-5 мають енергію, достатню для ураження живої силі радіусом до 25 м, гранати Ф-1 – до 200 м.

Загальний вигляд ручних осколкових гранат:

а – граната РГД-5; б – граната Ф-1; в – граната РГН; г – граната РГО.

- Середня дальність метання гранат:

РГД-5 ─ 40-50 м; РГН – 30-45 м; Ф-1 ─ 35-45 м; РГО – 20-40 м.

- Вага споряджених гранат: РГД-5 ─ 310 г, РГН ─ 310 г, Ф-1 ─ 600 г, РГО ─ 530 г.

Ручні гранати безвідмовно вибухають не тільки при ударі об твердий предмет або ґрунт, але й при падінні в бруд, сніг, воду. Під час вибуху утворюється велика кількість осколків, які розлітаються в різні боки.

Будова ручної осколкової гранати РГД -5Будова:1 - корпус; 2 - запал; 3 - розривний заряд;4 - ковпак; 5 - вкладиш ковпака; 6 - трубка запалу; 7 - манжета; 8 - піддон; 9 - вкладиш піддона,

який герметизує розривний заряд у корпусі. Щоб запобігти забрудненню трубки при зберіганні, в неї вгвинчується пластмасова пробка. При підготовці гранати до кидка замість пробки в трубку вгвинчується запал. Нижня частина корпусу складається із зовнішньої оболонки (її називають піддоном) і вкладиша піддона. Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.

Ручна осколкова граната РГД-5 складається з таких частин: корпус із трубкою для запалу, розривний заряд, запал.

У корпусі гранати розміщено розривний заряд, трубка для запалу і для утворення осколків. Корпус складається з двох частин: ковпака і вкладиша ковпака, піддон і вкладиша піддона.

До ковпака за допомогою манжети прикріплюється трубка. Щоб запобігти забруднення трубки, в неї вгвинчується пластикова пробка. При підготовці гранати до кидка, замість пробки в трубку вгвинчується запал.Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.

УЗРГМ – уніфікований запал ручної гранати модернізований – призначається для вибуху розривного заряду. Він складається з ударного механізму і власне запалу.б - в розрізі: 1 - трубка ударного механізму; 2 - з'єднувальна втулка; 3 - напрямна шайба;

4 - бойова пружина; 5 - ударник; 6 - шайба ударника;7 - спусковий важіль; 8 - запобіжна чека; 9 – втулка уповільнювача; 10 - уповільнювач; 11 - капсуль-запалювач; 12 - капсуль-детонатор транспортуванні і перенесенні гранати у корпус вгвинчується пластмасова пробка.

Ударний механізм служить для запалювання капсуля-запалювача. Він складається з трубки ударного механізму, з’єднувальної трубки, напрямної шайби, бойової пружини, ударника, шайби ударника, спускового важеля і запобіжної чеки з кільцем.

Власне запал призначений для вибуху розривного заряду гранати. Він складається із втулки - уповільнювача, капсуля – запалювача, уповільнювача і капсуля-детонатора.

Запали завжди мають бути у бойовому стані. Розбирати запали і перевіряти роботу ударного механізму категорично забороняється.Будова ручної осколкової гранати Ф-1

а - загальний вигляд; б - будова:

1 — корпус: 2 — розривний заряд: 3 — запал

Ручна осколкова граната Ф-1 призначена для ураження живої сили переважно в оборонному бою. Оскільки осколки розлітаються на значну відстань, кидати її можна тільки з укриття, БМП, танка, БТР.

Граната Ф-1 складається з корпусу, розривного заряду і запалу.Корпус гранати чавунний з повздовжніми і поперечними борозенками по яких він звичайно і розривається на осколки. У верхній частині корпуса є нарізний отвір для вгвинчування запалу.

При зберіганні, транспортуванні і перенесенні гранати у корпус вгвинчується пластикова пробка.Призначення та будова розривного заряду і запалу гранати Ф-1 такі самі, як і гранати РГД-5.2.2. Заходи безпеки під час поводження з ручними гранатами.

Для вивчення будови гранат, прийомів і правил метання їх користуватися навчальними, навчально-імітаційними гранатами і плакатами.

До метання бойових гранат допускаються особи, що навчаються, які успішно виконали вправи з метанню навчальних і навчально-імітаційних гранат.

При навчанні метання бойових гранат потрібно дотримуватися таких застережних заходів: 1. особи, які навчаються, повинні бути в сталевих шоломах;

 2. перед заряджанням оглянути гранати і запали; у випадку, виявлення пошкодженнь, доповісти командиру;

 3. метання осколкової оборонної і протитанкової гранат, проводять з окопу чи із захисту, що не пробивається осколками, під керівництвом офіцера;

 4. при метанні однією особою, що навчається, декількох гранат кожну наступну гранату метати не раніше як через 5 с після вибуху попередньої;

 5. якщо гранату не кинули (запобіжна чека не виймалася), розряджання її роблять тільки за командою і під безпосереднім наглядом командира (старшого);

 6. вести облік гранат, що не розірвалися, і помічати місця їх падіння червоними прапорцями; після закінчення метання гранати, що не розірвалися, знищують підривом на місці падіння. Згідно з правилами, що викладені в Керівництві по зберіганню артилерійського озброєння і боєприпасів у військах; підрив гранат (запалів) організовує командир частини;

 7. район метання ручних гранат оточувати в радіусі не менше 300м;

 8. особовий склад, що не задіяний метанням гранат, відводять у сховище або на безпечну відстань від вогневого рубежу(не ближче 350м);

 9. вихідне положення для метання гранат помітити білими прапорцями, вогневий рубіж – червоними;

 10. пункт видачі гранат і запалів обладнують у сховищі не ближче 25м від вихідного положення.

3. Догляд і зберігання ручних осколкових гранат.

Гранати переносять у гранатних сумках. Запали тримають окремо від гранат, при цьому кожний запал загортають у папір або клоччя. Запалами з зеленим нальотом користуватися не можна. Переносячи гранати, слід оберігати їх від поштовхів, ударів, вогню, бруду, сирості. Підмочені та забруднені гранати і запали треба протерти і висушити під наглядом командира. Не можна сушити гранати біля вогню.

Заряджати гранату дозволяється тільки перед її метанням.Забороняється: розбирати бойові гранати й усувати в них несправності, переносити їх без сумок або за кільце запобіжної чеки; торкатися гранати, що не розірвалася після метання.

Гранати надходять у війська в дерев’яних ящиках. У ящик гранати, рукоятки і запали укладаю в окремих металевих коробках. Для відкриття коробок є ніж. На стінках і кришці ящика нанесено маркування, у якому вказується: кількість гранат у ящику, їх маса, найменування гранат і запалів, номер заводу – виробника, номер партії гранат, рік виготовлення і знак небезпечності.18
Гранатні сумки: а) з осколочними гранатами; б) з протитанковими гранатами 1) гранати; 2) кишеня для запалів

- Всі запаси гранат і запалів, крім тих, що носять з собою, зберігають у заводській укупорці.

- Гранати солдатами переносяться в гранатних сумках (мал.). Запали розміщуються в них окремо від гранат, при цьому кожний запал повинен бути загорнений в папір або чисту ганчірку. В танках (бронетранспортерах, самохідно-артилерійських установках) гранати і окремо від них запали складаються в сумки.

- Перед складанням в гранатну сумку і перед заряджанням гранати і запали підлягають огляду. При огляді потрібно звернути особливу увагу на те, щоб корпус не мав глибоких ям і не був заржавлений; трубка для запалу не була забруднена і не мала наскрізних пошкоджень; запал був чистим, не- заржавлений і не мав пом’ятостей; кінці запобіжної чеки були розведені і не мали тріщин на згинах.

Запали з тріщинами або з зеленим нальотом до застосування непридатні

- Оберігати гранати і запали від сильних поштовхів, ударів, вогню, бруду, вологи. Якщо вони були забруднені або мокрі, то при першій же можливості гранати обережно витирають і просушують на сонці або в теплому приміщенні, але не біля вогню. Просушувати гранати обов’язково під наглядом.

- Гранати, що зберігаються довгий час в гранатних сумках, повинні періодично оглядатись. Несправні гранати і запали здають на склад для знищення.

- Заряджати гранату (вставляти запал) дозволяється тільки перед її метанням.

- Бойові гранати видавати тільки тим, хто навчався поводитися з ними.

- Розбирати бойові гранати і усувати в них несправності, переносити гранати без сумок (підвішеними за кільце запобіжної чеки), торкатись гранати, що не розірвалася, до метання гранат РГН і РГО звільняти рукоятку і метати їх з висмикнутим шплінтом – ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.3. Завершальна частина — 3 хв

Наголошення теми та навчальних цілей, завдання на наступний урок: оформлення зошитів, вивчення будови та бойових властивостей ручних гранат.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка