Рукотворні системи



Скачати 113.47 Kb.
Дата конвертації27.02.2016
Розмір113.47 Kb.
Тема: Рукотворні системи.

Урок №1

Тема: Сила. Види сил.

Мета: з’ясувати сутність поняття сила, ознайомити учнів з різними видами сил

та способами їх вимірювання;

розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати;

виховувати спостережливість, культуру мовлення.



Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи: бесіда, розповідь, пояснення, демонстрації, робота з підручником, самостійна робота в друкованому зошиті, гра – змагання.

Обладнання: динамометр демонстраційний та лабораторний, силомір ручний, барометр – анероїд, важки по 100гр, посудина з водою;

портрети І. Ньютона, Б. Паскаля, таблиця досліду Е. Торрічеллі.



Хід уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Вступ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель повідомляє тему та мету уроку.

Епіграф на дошці « Сила є – розуму не треба. Народна мудрість»

Чи справді народна мудрість вірна? Розглянемо кілька прикладів із життя видатних людей.

Одного разу Ньютон – учень переміг у змаганнях зі стрибків у довжину, бо вибрав момент, коли сила вітру йому допомогла.

Найкращій бомбардир південно – іспанської збірної Дієго Марадонна носить на лівій нозі червону пов’язку. Це означає, що м’яч після удару може, вбити воротаря або зламати штангу.

Легендарний екстрасенс Урія Гіпс змушує кульку для пінг – понгу зависати в повітрі і при цьому ні на що, крім повітря не опиратися. Сам Урія говорить, що робить це силою думки.

У навколишньому світі ми спостерігаємо різні впливи (дію) одних тіл на інші. Цю дію можна порівнювати, а отже – вимірювати.

Таким чином, міра дії на тіло інших тіл називається силою.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу


  1. Робота з підручником. §20 стр 100. Сила.

  2. Евристична бесіда.

Що таке сила?

Наведи приклади прояву сили.



  1. Робота в друкованому зошиті.

Учні заповнюють розділ «Відомі знання» 49с.

  1. Розповідь вчителя.

Сила позначається літерою F і вимірюється у ньютонах (Н), на честь видатного англійського вченого Ісаака Ньютона(1643 – 1727), який відкрив закон Всесвітнього тяжіння.

Розповідь вчителя про прояви явища тяжіння.

За 1Н можна взяти силу, яку потрібно прикласти, щоб підняти із Землі тіло масою 100г=0,1кг.

З проявами дії різних сил ми зустрічаємося не тільки в повсякденному житті, а навіть в казках.

Якось у дрімучому лісі (може, Шервудському, а, може, в Карпатах), на березі річки (чи то Темзи, чи Прута), задумали благородний англійський розбійник Робін Гуд та Іван Богатир силами помірятися. Робін Гуд підняв аж три валуни, але не зміг підняти чотири. Іван Богатир також підняв три валуни, а чотири - не зміг.


  • Чи значить це, що сили Робіна Гуда та Івана Богатиря однакові?

  • Як можна з’ясувати. Хто ж з них сильніший?

Вирішили тоді вони лук порозтягувати. Хто сильніше лук розтягне, той і переміг.

Узявся Робін Гуд за лук тугий, наклав га нього стрілу, натягнув тятиву – вістря стріли на три вершки змістилося.

Узявся за той самий лук Іван Богатир – вістря стріли змістилося на три вершки з четвертиною.

На цьому змагання і закінчилося. Чому? Чим більше розтягнувся лук, тим більша сила була прикладена.

На основі цієї властивості створений прилад для вимірювання сили – динамометр. Для вимірювання сили м’язів використовують динамометр, який називають силоміром.

Демонстрація. Динамометра та вимірювання сили пружності.

Під час демонстрації вчитель звертає увагу учнів на те, як збільшується розтяг пружини динамометра при збільшені навантаження і на те, що на кожні 100гр сила збільшується на 1Н.

5) Робота в друкованому зошиті «нові знання» п.1,2, 49с

Демонстрація. Силоміра.

Учням пропонується поміряти силу своїх м’язів за допомогою силоміру. Проводиться змагання силачів. Нагородження переможців.

6)Розповідь вчителя.

У довкіллі можна спостерігати прояви різних сил. Яких саме ми зараз дізнаємося.



Демонстрація: падіння тіл.

Пояснення земного тяжіння та знайомство з силою тяжіння. З дією земного тяжіння пов’язано виникнення сили з якою тіло тисне на опору або розтягує підвіс. Ця сила називається - вага тіла. Не плутайте це поняття з масою тіла.



Демонстрація: вимірювання ваги за допомогою динамометра.

Ми виміряли вагу тіла в повітрі, а що буде відбуватися з вагою цього ж тіла у воді. Ви звертали увагу на те, що у воді значно легше піднімати тіла ніж у повітрі. З’ясуємо чому це відбувається.



Демонстрація: дія виштовхувальної сили на занурене в рідину тіло.

Показання динамометра стали меншими, тому що на тіло діє виштовхувальна сила з боку рідини, що призводить до зменшення його ваги.

Під час руху тіла по поверхні іншого завжди виникає сила тертя.

Демонстрація: рух тіла по похилій площині.

У повсякденному житті ми часто зустрічаємося з силою тиску. Сидячі за партою ви тиснете на стілець, а стілець тисне на вас. Це приклади прояву сили тиску.



Демонстрація: прогину металевої лінійки під дією вантажу.

Вчитель пояснює залежність сили тиску від площі поверхні. Робота з підручником, 102 с, мал. 80.

Вчитель звертає увагу учнів на те, що сила тиску і тиск це різні поняття. Тиск – це величина, що характеризує дію сили тиску на одиницю площі поверхні. Одиницю тиску називають паскалем (Па) на честь французького вченого Блеза Паскаля (1623-1662). За одиницю тиску беруть такий тиск, який чинить сила 1Н на площу 1кв.м.

Землю оточує повітряна оболонка, тому земна поверхня і тіла, що перебувають на ній, зазнають тиск всієї товщі повітря. Цей тиск називають атмосферним. Його вимірюють в паскалях або міліметрах ртутного стовпчика за допомогою барометра.



Демонстрація: барометра – анероїда.

IY. Закріплення вивченого матеріалу

Разом з учнями вчитель виділяє основні терміни. Учні називають поняття з якими вони познайомилися на уроці. Вчитель записує їх на дошці. Учні записують їх в словник термінів або в друкований зошит п.3. 49с

Терміни:

Сила –


Види сил: сила пружності –

сила тертя –

сила всесвітнього тяжіння -

сила земного тяжіння -

вага тіла -

виштовхувальна сила -

сила тиску -

Вимірювання сили: динамометр, силомір.

Тиск -

Атмосферний тиск –



Барометр –

Y. Підведення підсумків Вчитель підводить підсумки роботи на уроці

YI. Рефлексія.

В зошиті на полях учні відмічають на якому рівні вони засвоїли матеріал теми.



YII. Домашнє завдання: §20 вивчити. Зошит 50с, п.4,5.Творче завдання: Для допитливих, домашній дослід 103-104с.

Тема: Рукотворні системи

Урок №2

Тема: Вимірювання сили.

Мета: спостереження дії сил та формування навичок користування вимірювальними приладами, уміння визначати ціну поділки, межу вимірювання динамометра;

розвивати спостережливість, логічне мислення, уміння порівнювати та робити висновки;

виховувати культуру оформлення практичних робіт; самостійність.

Тип уроку: урок розвитку нових умінь та навичок.

Методи: бесіда, фронтальна практична робота, робота за готовими інструкціями.

Обладнання: динамометри лабораторні, тягарці, вода в склянці, аркуш картону, наждачний папір, дерев’яні бруски.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань

Вчитель задає питання по темі попереднього уроку.

Яке б ви дали визначення сили?

Назви сили, що діють у довкіллі.

Вибери дієслова з якими можна вживати дане поняття: сила – може змінюватись, визначає, характеризує, є причиною, вимірюється, впливає, вивчається, обчислюється.

Якими приладами і в яких одиницях вимірюються сили?

Під час опитування фронтальна перевірка виконання домашнього завдання. Одговорення результатів виконання домашнього експерименту.

ІІ. Вступ. Рефлексія

На парті знаходяться карточки, що відображають різний настрій. Ууням пропонується підняти свою карточку, що визначає його власний настрій перед початком роботи. Наприкінці уроку учні знову піднімають картку настрою. Вчитель робить висновки. Оголошення теми і мети уроку.



ІІІ. Організаційна частина

  1. Прочитати інструкцію до практичної роботи № 6, 104с.

  2. Підготувати зошити для записів результатів вимірювання.

  3. Розповідь про дотримання правил техніки безпеки під час виконання практичної роботи.

Y. Мотивація пізнавальної діяльності

Як ви вже зрозуміли, результати роботи залежатимуть не тільки від ваших знань, а від швидкості і вправності виконання завдань. Особливу увагу зверніть на правила техніки безпеки та правила роботи з вимірювальними приладами.



YІ. Формування умінь та навичок

  1. Ознайомлення з інструкцією користування вимірювальним приладом.

( на кожній парті )

Учні знайомляться з інструкцією і використовуючи її записують в зошит назву приладу, вимірювальну величину, одиниці вимірювання, межу вимірювання, ціну поділки.



  1. Виконання практичної роботи за вказівками інструкції.

Вчитель стежить за самостійністю виконання, дотримання правил ТБ, правильністю записів в зошит та надає консультації учням, у яких є утруднення.

3) Оформлення звітів

Діти роблять висновки про результати вимірювання.

YІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Сьогодні на уроці ви навчилися спостерігати за дією сили та вимірювати ці сили за допомогою динамометра. Я маю надію, що спираючись на власні знання ви зможете допомогти казковим героям.

Одного разу на льодовий каток прийшли Вовк і Семеро Козенят. Козенята вміли кататися на ковзанах, а Вовк ще не навчився. Вовка дружно поставили на ковзани, і четверо Козенят потягли вперед що є сили, а троє – з усіх сил назад. Так вони спільними зусиллями розігнали Вовка до швидкості черепахи.


  • Чи розумно діяли Козенята?

  • Що треба було робити, щоб Вовк їхав з максимальною швидкістю?

Учні відповідають на поставленні питання. Вчитель узагальнює відповіді.

Вчитель пояснює, що сили зручно зображувати за допомогою напрямлених відрізків, бо сила має не тільки значення, а й напрямок. Спробуємо пояснити це завдання за допомогою малюнку. Уявимо, що кожний з Семи Козенят має однакову силу м’язів.



Сила F1 більша за F2, на малюнку сили напрямлені в протилежні сторони.

Якщо на тіло діє кілька сил, то їх спільну дію можна замінити однією силою, яку називають рівнодійною. Рівнодійна сил, що діють в одному напрямку, дорівнює сумі цих сил.

F=F1+F2


Щоб знайти рівнодійну сил, що діють у протилежних напрямках, треба від більшої сили відняти меншу. Рівнодійна діє а напрямі більшої сили.

F=F1-F2


Творче завдання: пояснити, за допомогою малюнку, чому змінився розтяг пружини динамометра при зануренні тіла в воду.


YIІІ. Підведення підсумків

Як правильно користуватися вимірювальним приладом?

Які сили ви виміряли під час виконання практичної роботи?

YII. Домашнє завдання

§20, §21 повторити, зошит п.6,50с.

Творче завдання: намалювати силовий портрет картини за байкою І.А. Крилова «Лебідь, рак та щука» Однажды Лебедь, Рак да Щука

Везти с поклажей воз взялись…

Поклажа бы для них казалась и легка:

Да Лебедь рвется в облака,

Рак пятиться назад, а Щука тянет в воду.

Кто виноват из них, кто прав, - судить не нам;

Да только воз и ныне там.



Тема: Рукотворні системи

Урок №3

Тема: Сили в природі.

Мета: узагальнити та систематизувати знання про види сил та їх виникнення; перевірити вміння учнів виміряти сили, визначати їх величину та напрямок; показати практичне застосування теоретичних знань на практиці;

розвивати логічне мислення, вміння порівнювати і знаходити аналогії між об’єктами живої та неживої природи;

виховувати любов до рідної природи, цінити її красу і досконалість.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації

Методи: робота в групах, гра, розповідь, проведення дослідів.

Обладнання: на окремій парті обладнання для виконання експериментів: динамометр, брусок, мензурка з водою, трибометр, на дошці квітка з відривними пелюстками « цветик – семицветик», картки з завданями.

Хід уроку.

І. Мотивація пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ви будете працювати по групам. Учні в групі обирають собі ролі: теоретик, практик, експериментатор, знайка. Кожний з вас має можливість показати свої знання з теми «Сили в природі». Запам’ятайте правила роботи в групі:

Забороняється: 1. голосно сперечатися і заважати іншим групам.

2. сваритися з членами групи

3. лінуватися

Дозволяється: 1. проявляти свої знання

2. використовувати фантазію, гумор і кращі свої таланти

3. допомагати іншим в роботі



ІІ. Розминка

Кожній групі надається завдання, виконується всією групою під копірку. Один варіант здається вчителю. Інший залишається учням для перевірки.

Текст наступний:


  1. Якою буквою позначається сила?

  2. В яких одиницях вона вимірюється?

  3. Які розрізняють види сил?

  4. Чому на велосипеді краще їздити по асфальту, ніж по піску?

  5. Чому важко утримати в руках живу рибу?

  6. Чому всі тіла підкинуті вгору падають на землю?

Перевірка робіт учнів. На переносній дошці дають правильний варіант.

ІІІ. Робота в групах

На магнітній дошці прикріплена квітка з різнокольоровими пелюстками, на звороті кожної пелюстки напис:

Сила тяжіння

Результуюча сила

Сила пружності

Вага тіла

Сила тертя

Виштовхувальна сила

Сила тиску

Представник кожної групи відриває пелюстку і група працює за планом:



  1. Визначення сили.

  2. Явище або властивість, яка характеризує дану силу.

  3. Способи її вимірювання

  4. Де спостерігається в живій природі?

Під час роботи учні використовують приготовлене обладнання для вимірювання даної сили або демонстрації її прояву та матеріал поданий в підручнику §22 Сили в живій природі.

IY. Представлення групами виконаних завдань

Починають представляти кожну силу теоретик, він дає означення сили. Потім знайка розповідають про явище або властивість кожної сили. Експериментатори пояснюють, як виміряти силу, а практики – де ми спостерігаємо прояви цієї сили в живій природі.

Для допомоги учням можна роздати малюнки тварин, рослин, комах, птахів, риб та інше. Можна розмістити ці малюнки на дошці або переносному стенді.

Y.Підведення підсумків

Вчитель підводить підсумки роботи учнів. Виставляє оцінки та аналізує роботу груп.



YІ. Рефлексія

Пропонуємо учням відмітити на полях зошита на якому рівні, на їх думку, вони засвоїли матеріал теми. За результатами рефлексії, проведеної на першому уроці з теми, робимо порівняння засвоєння матеріалу учнями.



YI. Домашнє завдання

§22 вивчити, §20, §21 повторити. Зошит 53 – 54с. Сили в природі, заповнити.


Підручник В.Р. Єльченко Природознавство – 6. Вчитель вищої категорії

Полтава «Довкілля –К», 2006 ЗОШ №18

Зошит Т.С. Котик Мій зошит з природознавства. Видюк Л.В.

Київ «Ґенеза». 2007

Шарко В.Д. Шолохова Н.С. Учись учитися.



Херсон.2004


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка