Савченко О. Я. Читанка. 3 кл



Скачати 114.47 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір114.47 Kb.
Тема. За добро добром платять «Кривенька качечка» (українська народна казка).

Мета. Удосконалювати знання про чарівні казки, уміння ділити текст на частини, навички складання плану; вчити усвідомлено переказувати зміст твору, збагачувати словниковий запас учнів; об’єктивно оцінювати вчинки героїв, їх поведінку, голосом та інтонацією передавати настрій персонажів; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.

Методично–дидактичне забезпечення: ілюстрації тварин (корова, джміль, комарик, кінь, пташенята, собака, гусак, півень), сюжетні малюнки казки «Кривенька качечка», літературні видання цієї казки, таблиці складів, підручник Савченко О.Я. Читанка. 3 кл. ч.1. – К.: Освіта, 2003.
Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Схилились голівки до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати зумій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно.

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.

ІІ. Удосконалення читацьких навичок.


  1. Гра «Хто як говорить».

  • Як мукає корова?

  • Як дзижчить джміль?

  • Як співають комарики?

  • Як поганяють коня?

  • Як гарчить собака?

  • Як шипить гусак?

  • Як співає півень?

  1. Вправа «Сходинки».

Зразок таблиці – в кожного учня на парті.

Завдання: зійти вниз з верхньої сходинки до нижньої почергово.


1

2 3



4 5




Мета: розширювати кут зору при охопленні великого тексту.





А

О

У

И

І

Е

М

ма

ма

му

ми

мі

ме

Н

на

но

ну

ни

ні

не

В

ва

во

ву

ви

ві

ве

Л

ла

ло

лу

ли

лі

ле

С

са

со

су

си

сі

се

К

ка

ко

ку

ки

кі

ке

П

па

по

пу

пи

пі

пе

Р

ра

ро

ру

ри

рі

ре

Т

та

то

ту

ти

ті

те

Д

да

до

ду

ди

ді

де

З

за

зо

зу

зи

зі

зе

Б

ба

бо

бу

би

бі

бе

Г

га

го

гу

ги

гі

ге

Г

га

го

гу

ги

гі

ге

Ч

ча

чо

чу

чи

чі

че

Х

ха

хо

ху

хи

хі

хе

Ж

жа

жо

жу

жи

жі

же

Ш

ша

шо

шу

ши

ші

ше

Ц

ца

цо

цу

ци

ці

це

Щ

ща

що

щу

щи

щі

ще

Ф

фа

фо

фу

фи

фі

фе

Дз

дза

дзо

дзу

дзи

дзі

дзе

Дж

джа

джо

джу

джи

джі

дже




  1. Гра «Рими».

До поданих слів дібрати рими.

Дочка – в’язочка

Змій – бочка

Казочка – ключі

Злива – слива

Вночі – смій


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота над розв’язком поставленої проблеми.

1) Де відбуваються події? (В Києві)

2) Що означає слово столиця? (Це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішуються державні питання).

3) Що ви знаєте про місто Київ? (Київ був названий в честь старшого брата Кия. Спочатку це був невеликий укріплений замок).

4) Яка подія лягла в основу сюжету казки «Кирило Кожум’яка»? (Бій між печенізькими та руськими богатирями.

5) Доведіть, що ця казка чарівна. (Змій – вигаданий персонаж, уособлення всього злого та жорстокого).

(Версії дітей можуть бути найрізноманітнішими)

2. Інсценізація казки за поданим планом.

1) Князівна в полоні у змія.

2) Князь радиться зі старшиною.

3) Двобій.

3. Оцінювання.

IV. Повідомлення теми та мети уроку.


  1. Слово вчителя.

  • Сьогоднішній урок поведе нас далі країною чарівних казок. Наступна дорога нас поведе до старенької хатини на околиці села, бо там сталася пригода…

V. Ознайомлення з казкою.

1. Словникова робота.

– У казці є деякі слова, значення яких, можливо, здаються вам незрозумілими. Зараз ми їх прочитаємо.


  • Починок – пряжа намотана на веретено.

  • Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

  • Веретенце – дерев’яний пристрій для ручного прядіння.

  1. Вправа «Інформаційна пилка» (групова робота)

    1. Клас ділиться на чотири групи по чотири учні. Кожна група опрацьовує певну частину тексту і називає її.

1 частина 2 частина 3 частина 4 частина



    1. Після опрацювання групами певних частин тексту іде зміна груп. Групуються за однаковими номерами.




Мета вправи: охопити якнайбільше інформації за якнайменший проміжок часу.

VI. Фізкультхвилинка.

Нумо всі, нумо всі

Потанцюймо по росі.

Станьмо струнко!

Руки в боки.

Пострибаймо, як сороки.

Як сороки – білобоки.

Стрибу – стрибу! Скоки – скоки!

А тепер, як жабенята,

Хочем трохи поплигати.

Ква – ква – ква! Ква – ква – ква!

Щоб спочила голова.

VII. Робота над казкою.



  1. Складання плану

  2. Розповідь казки за планом та малюнками.

  3. Вибіркове читання.

  4. Хвилина емоційного настрою. Вчитель читає уривок з казки, учні показують малюнком його настрій.

  5. Складання портрету дівчинки–качечки.

Вчитель пропонує дітям скласти схему та підібрати характеристику даному героєві.

    1. Ім’я героя.

    2. Зовнішність

    3. Вчинки.

    4. Стосунки з іншими персонажами.

    5. Моє ставлення до героя.




  1. Аналіз якості сприйнятого матеріалу.

  • Що знайшли дід з бабою в лісі?

  • Що вони зробили зі своєю знахідкою?

  • Що дивного побачили старенькі?

  • Як вони вчинили з гніздечком?

  • Як на це відреагувала дівчинка?

  • Чому вона заплакала?

  • Як вчинила дівчинка з дідом і бабою?

  • За що вони одержали таку кару?

VIII. Домашнє завдання.

  1. Ст.. 70–73, вміти прочитати і переказати казку; відгадати загадку, визначити головну думку прислів’я.

  2. Хвилинка відпочинку.

Трави ростуть низько–низько,

Дерева ростуть високо–високо!

А ми ідемо тихо–тихо,

Щоб не зробить нікому лиха.

Вітер дме сильно–сильно,

Дерева хита невпинно,

А нам у класі так затишно –

Ми до занять готові сісти.

IX. Підсумок уроку. Рефлексія.


  1. Аналіз прочитаного.

    • Чому казку «Кривенька качечка» відносять до чарівних?

    • Що чарівного є в ній?

  2. Гра «За – проти» або «Зала суду».

Клас ділиться на три групи (ряди)

1 група – адвокати

Завдання: вибрати всі уривки з тексту, які характеризують героя (діда і бабу) з позитивної сторони.

2 група – прокурори

Завдання: вибрати всі уривки з тексту, які характеризують цих же героїв з негативної точки зору.

3 група – судді

Завдання: об’єктивно оцінити роботу груп, визначити, яка з них краще підготувалася, відшукала більше уривків, побачила більше рис характеру.

  1. Робота з прислів’ями

Пояснити розуміння змісту прислів’їв.

    • Хто людям добра бажає, той і собі має.

    • Коли тебе добрі люди шанують, шануйся й сам.

    • Добре діло далеко розходиться, а лихе – ще далі.

    • Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.

    • За добро добром платять.

Методичний коментар



Інформаційна пилка ситуація спілкування, коли учасники володіють різною інформацією. При використанні цього методу текст поділяється на декілька частин (за кількістю учнів у групі), або використовується декілька текстів з однієї теми. Ці частини даються кожному учневі в групі для читання. Потім вони спілкуються між собою, щоб дізнатися зміст кожної частини, або про різні точки зору на одну тему.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка