Сценарій тематичного вечора старшокласників за темоюСкачати 62.74 Kb.
Дата конвертації08.03.2016
Розмір62.74 Kb.
Сценарій

тематичного вечора старшокласників за темою

«А ми ту славу збережемо»

Мета:

  1. Дати знання учням про задачі Збройних сил України та інших військових формувань, їх характерні особливості; з медичних знань; здійснювати психологічну підготовку до захисту Вітчизни.

  2. Готувати учнів до захисту Вітчизни, служби у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, визначених чинним законодавством.

  3. Підвищувати інтерес учнів до уроків Захисту Вітчизни

  4. Поповнити знання молоді про історію козацтва та їхні славні подвиги

Учасники:

  1. Вчителі

  2. Учні 10-х і 11-х класів

  3. Запрошені гості, батьки.

Місце проведення: Актовий зал школи

Музичний супровід

Пісні:


«За світ встали козаченьки»

«Ой їдь, сину, та й на віночку»

«Марш запорізьких козаків»

«Ой на горі та й женці жнуть»

«Лебеді материнства»

Хід заходу

Звучить пісня «Марш запорізьких козаків»Ведучий

У грудні 1240 року закінчилась історія старого княжого Києва. Поховавши під руїнами Десятинної церкви останніх захисників свого міста, розпалась могутня Київська Русь, а для її народу почалася епоха двохсотлітнього татарського рабства.Вчитель

Понад 500 років тому в українських степах за Дніпровськими порогами поселилися перші козаки . Близько 300 літ охороняли вони Україну від турків, татар та інших ворогів. Багато славних синів увійшли в історію. Це Дмитро Вишневецький і Петро Сагайдачний, Іван Підкова і Северин Наливайко, і, звичайно, Богдан Хмельницький.

Ми з вами живемо в Україні і маємо знати її героїчне минуле. Отож колись безкрайніми степами вітром літали, шаблями ворогів змітали наші славні козаки. Це минуле. Одна слава зосталась, яка й розповідає людям про лицарство козацьке

Ведучий

Од татарських нападів народ став тікати у глиб країни, а на межі з татарщиною залишилось вільне Дике поле, яке сягало аж по сучасну Київщину. Пізніше багато сміливців почали тікати на вільні землі Дикого поля. Молоді українці вирушали ватагами зі зброєю, обирали отамана, будували курені та січі від можливого набігу ворога.

А коли їм вдавалося відбити бранців і награбований на українській землі товар, – щастю не було меж. Отож поступово самоорганізовані козаки ставали захисниками рідного краю. Проходили роки, десятиліття. козацький рух настільки поширився, що став військовою політичною силою. У ХVI столітті Дмитро Вишневецький своїм коштом разом з козаками будує на Хортиці фортецю – перший козацький батальйон захисту від завойовників. Для змученого віками народу України Хортиця стала символом боротьби за незалежність.

Звучить пісня «Ой на горі та й женці жнуть»

Ведучий

Козацьке військо було армією, яка протистояла чужинцям, боронила свою землю і український народ від загарбників. Запорізька Січ уславилась іменем Байди – Вишневецького, Сагайдачного, Хмельницького, Дорошенка, Сірка, Виговського. Найбільшу славу здобув Богдан Хмельницький. Ціла епоха в історії України зветься Хмельниччиною. Служити в козацькому війську вважалось в народі найпочеснішою славою. Навіть матері, що зазвичай благали синів не ходити в Запоріжжя, під час Великого походу самі виряджали дітей у військо.Звучить пісня «Ой їдь, сину, та й на війночку!»

Ведучий

Служити в українському війську, служити Україні – було справою честі і життя.Вчитель

Важливою особливістю того часу було те, що козацька держава сприяла поліпшенню шкільного виховання, посиленню патріотичного виховання дітей, авторитету січових шкіл, громадських дитячих січових організацій. Учні досягали значних успіхів у військово-спортивних видах занять, оволодівали знаннями з народної медицини, астрономії,кулінарії тощо.

Уважність, пам'ять, уява, кмітливість, допитливість, формування врівноваженості, мужності, відваги – всі ці риси козака виховувались у школах. Діти з дитинства вміли їздити верхи, стріляти з рушниць і луків, бути відважними.

Учень

Перемога в Хотинській битві 1612 року належить козакам. Наслідки цієї битви мали велике міжнародне значення. Ця битва примусила Туреччину відмовитись від планів завоювання Європи. А слава про запорізьких козаків рознеслась по всій Європі.Гордістю запорізьких козаків були «Чайки».

Запорізькі невеличні човни були швидшими, ніж важкі турецькі галери. Це допомагало козакам швидко рухатись, легко йти до Азовського моря, а через Керченську протоку - у Чорне море.Вчитель. Послухаємо розповіді про видатних ватажків запорізьких козаків. Перша розповідь про засновника Запорізької Січі Дмитра Івановича Байду-Вишневецького.

Учень. Крізь бурхливі століття пронесли кобзарі пісню про відважного козака Байду, який пішов на мученицьку смерть не зрадивши рідної землі. Це вождь українських козаків. Саме він запровадив на Січі човни з буйволових шкір, щоб легше було їх переносити на руках по суходолу. Під час одного з походів князь Вишневецький віддав своє життя за честь і свободу української землі.

Учень. Петро Сагайдачний – найосвіченіша людина свого часу. 1621 року козацьке військо під його керівництвом здійснило блискучу перемогу над турками під Хотином, відбивши бажання у турків стати завойовниками Європи. Помер від рани, одержаної в битві під Хотином.

Вчитель. Продовжимо нашу розповідь. Послухаємо про найвидатнішого ватажка Івана Дмитровича Сірка.

Учень. 22 рази козаки обирали його кошовим отаманом. За своє військове життя Іван Сірко брав участь у 55 битвах і завжди, за винятком однієї, виходив переможцем.

Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. У цій жорстокій сутичці з російським військом загинув його улюблений син Петро, а сам кошовий попав у царську немилість і був засланий у Сибір. Цар не любив Сірка і побоювався. Але коли 300 тисяч турків перейшли Дунай і хмарою насунули на Україну, в цей час цар згадав про Сірка. Запорожці зажадали повернення на Січ Сірка. Сірко з військом запорожців завдали ворогів величезних втрат, визволили з неволі багатьох полонених. Для рідної землі Іван Сірко був рідним оборонцем і захисником.Вчитель. Наступна наша розповідь про останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського.

Учень. Останнім отаманом Запорозької Січі був Петро Калнишевський. Він брав участь у всіх бойових діях свого часу. Особливо відновилося козацтво під час російсько-турецької війни 1768-1774 років. А в 1775 році Катерина ІІ підписала маніфест про ліквідацію Запорозької Січі.

Пам’ятаючи невдалу спробу Петра І зруйнувати Січ, Катерина ІІ виставила стотисячне військо солдат проти п’ятиста козаків. Сили були нерівними – і 84-річний кошовий вирішує здатися. По доносу Потьомкіна Петра Калнишевського заарештували й вислали на Соловки. 25 років життя провів Калнишевський на Соловках, де його тримали у вузькій ямі під Монастирською стіною. Олександр ІІ звільнив отамана, але старий запорожець не згодився залишити острів і залишився доживати свій вік в келії. Бог відпустив січовому отаманові довге життя - 112 років, наповнене гучними ділами і доблестями, страшними стражданнями. Своїм життям він об’єднав 3 століття:  • у 17 столітті – народився;

  • у 18 столітті – жив;

  • у 19 столітті – помер.

Звучить пісня про козацькі звитяги

Український народ залишився без війська власного, отже - втратив свободу. Бо народ, якщо немає ким і чим себе захистити, не може бути вільним. Але, поки живе в народі пам’ять і пісня,хоч через століття, а вже ж здобуде свободу.

Звучить пісня «За світ встати козаченьки»

Ведучий. Українська армія пишається своєю історією, своїми традиціями. Ніколи наші війська не загарбували чужих територій, не посягали на чуже добро, чужі землі, ніколи не були агресорами. Багато десятиліть до цього Україна була «країною Росії», без власної армії, а отже – без права і свободи. Росія наказувала синам України, де вони мають служити, відправляла на війни. А якби наприкінці 70-х років XX століття Україна мала власні Збройні Сили, то ніхто не направив би наших синів до Афганістану, не лишалися б діти без матері, кохані осиротілими.

Звучить сумна мелодія

Ведучий. Тоді про загибель воїнів-афганців замовчували. Кожне молоде серце сьогодні і завжди повинно берегти пам’ять про всіх, хто відстояв державу в тих страшних війнах.

Вчитель. Україна сьогодні – незалежна держава. Проте російські агресори не заспокоюються, прагнуть зробити нашу країну Україну знову залежною. Події АТО турбують нас, а ще – спонукають згуртуватись, щоб відстояти незалежність своєї держави. Основне наше завдання – зміцнювати наші Збройні Сили, гартуватися, бути стійкими і вольовими. Почесним обов’язком для хлопців нині, як колись для козака – служба у Запорізькій Січі, має бути служба у Збройних Силах України.

Звучить пісня «Лебеді материнства»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка