Шануй себе та інших (гуманістичні ідеї поетичної творчості Т. Г. Шевченка)



Скачати 83.54 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір83.54 Kb.
Тема уроку: Шануй себе та інших (гуманістичні ідеї поетичної творчості Т. Г. Шевченка)

Мета:

- допомогти учням глибше усвідомити художню цінність поетичної творчості Т.Г. Шевченка;

- розвивати комунікативні вміння та навички учнів як лінгвістичні засади входження учнів у полікультурне середовище;

- заохочувати учнів до використання англійської мови для міжкультурного спілкування;

- формувати в учнів активну громадянську позицію;

- виховувати почуття патріотизму, любові до рідного краю, толерантне ставлення до культурного та етнічного розмаїття сучасного світу.



Тип уроку: інтегрований урок

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, виставка поетичних творів Кобзаря, картки, підручник, дидактичний матеріал, комп’ютер

Форми й методи роботи: мультимедійні презентації, робота в групах, випереджальні завдання, міжпредметні зв’язки, метод „Мікрофон”, рефлексія психологічного стану, самооцінка.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

  1. Вступне слово вчителя

Доброго дня, дорогі діти! Сьогодні ми з вами будемо говорити про поважне ставлення до своєї культури (на прикладі поетичної творчості Т. Г. Шевченка), а також про толерантне ставлення до світового культурного розмаїття інших націй. Загалом, культурна різноманітність – невід’ємна властивість людських стосунків у громадянському суспільстві. Бути не таким, як всі, вміти відстоювати власні переконання – все це надає тільки правове громадянське суспільство, незважаючи на нетерпимість (нетолерантність) у сучасному світі. Проте давайте пригадаємо слова Т. Г. Шевченка: «Учитесь, читайте, чужого навчайтесь, й свого не цурайтесь». Поет наголошує на тому, що не слід забувати про власні національні корені та переконання. Саме діалог різних культур розкриває особливості власної культури. Тому самоусвідомлення себе як нації неможливе без розуміння та прийняття чужої культури.




II. Цілевизначення та планування уроку

1. Учні декламують вислови про толерантність та поважне ставлення до різних культур (епіграфи до уроку):



  • «Підняти слабкого – цього замало: треба ще його потім і підтримати» (Вільям Шекспір, англійський драматург)

  • «Учитесь, читайте, чужого навчайтесь, й свого не цурайтесь» (Т. Г. Шевченко, видатний український письменник та поет)

  • «Дійсна ознака, за якою можна впізнати справжнього мудреця, - терпимість» (Генрік Ібсен, норвезький драматург)

  • «Привчи свій розум до сумніву, а серце до терпимості!» (Георг Ліхтенберг, німецький учений і публіцист) 

2. Учитель.Тема нашого уроку « Шануй себе та інших( гуманістичні ідеї поетичної творчості Т. Г. Шевченка)». Як ви розумієте тему (ім’я) уроку? Будь ласка, запишіть число, тему та один з епіграфів уроку.

3.Учитель.Працюючи сьогодні на уроці, ви поглибите знання про світове значення творчості Т. Г. Шевченка та усвідомите необхідність мирного діалогу між людьми різних національностей, які володіють почуттям поваги та розуміння як власної культури, так і світової. Виконавши відповідні завдання, ви будете знати : цікаві відомості про художню цінність поетичної творчості Т.Г. Шевченка;



уміти: використовувати комунікативні вміння та навички української та англійської мов для міжкультурного спілкування; грамотно висловлювати активну громадянську позицію; застосовувати комп’ютерні технології у проектній діяльності (захист мультимедійних презентацій за темою уроку);

цінувати: власну національну культуру, зокрема творчість Т.Г. Шевченка; толерантне ставлення до культурного та етнічного розмаїття сучасного світу.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Учитель. Сьогодні ми проведемо нетрадиційний інтегрований урок. Наш мирний діалог відбуватиметься у колі груп («Патріоти» та «Patriots») як представників 2 світових культур – українців та англійців. Учасники продемонструють знання поетичної творчості Т. Г. Шевченка та навички володіння англійською мовою для міжкультурного спілкування. Ми переконаємося в необхідності мирного життя з людьми різних національностей.

Презентація учнів «Толерантність – шлях до миру»c:\documents and settings\admin\рабочий стол\интегрированный урок 2013\изображение 002.jpgc:\documents and settings\admin\рабочий стол\интегрированный урок 2013\изображение 004.jpg

  1. Вступне слово надається «Патріотам» (демонстрація презентації «Т. Г. Шевченко – світовий сіяч розумного, доброго, величного!»).

Тарас Григорович Шевченко - велика та невмируща слава українського народу. У його особі український народ ніби об’єднав найкращі сили й обрав співцем своєї історичної слави і соціальної недолі, власних сподівань і прагнень. Під думи народні налаштовував свою ліру Кобзар, тому й оживало в слові його все те, що таїлося в самій глибині серця. І з тим скарбом-словом свого найкращого сина – український народ і виходить до всіх людей землі. Читаючи поезії великого поета, переконуємося ще раз у тому, що Шевченко – велетень, філософ, сіяч розумного, доброго, вічного. У його творчості відчувається усвідомлення власної самобутності. Проте будь-яка культура ніколи не існує ізольовано: повага до інших традицій, до іншої нації створює обмін найкращими культурними зразками та виховує на прикладах світової літератури. То ж відкриваймо для себе і Шевченкові твори, і своє Я!

  1. Виступ «Patriots» (демонстрація презентації про Т.Г. Шевченка англійською мовою) .Shevchenko is a great poet and writer of the Ukrainian people. His great love to the native Ukraine is shown in his works. Reading the poems of the great poet, we are sure that Shevchenko is a patriot of his native land , a philosopher. However, any culture would never exist in isolation: we should respect traditions that other nation creates to exchange best cultural patterns and educates on examples of world literature. The same thing is opened for themselves and Shevchenko's works…

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\интегрированный урок 2013\изображение 005.jpg

  1. Виступи знавців поетичної творчості Т.Г. Шевченка на засадах толерантності та гуманоцентризму.

Група «Патріоти» (виразне читання напам’ять вірша «Думи мої, думи») .У вірші «Думи мої, думи» Шевченко розмірковує над філософським питанням про роль поета і поезії у суспільному житті, а також про долю людини, яка живе у безправному суспільстві. Поезія була написана у 1847 році під час перебування в Орській фортеці. Автор уболіває за тяжку долю людини, її злиденне та пригнічене становище. За жанром вірш «Думи мої, думи» - громадянська лірика. Художні особливості твору «Думи мої, думи»: звертання: «Думи мої», «Мої голуб’ята», «Мої любі»; епітети: «Думи мої єдині», «Лиха година», «Тихими речами»; порівняння: «Привітаю, як діток»…

Група“Patriots”. In his poems Shevchenko depicted the mother as the most wonderful and sacred thing on the earth.He wrote of his love for homeland and the fight for its freedom and happiness , of hatred to any oppression , of the fight for spiritual freedom , he expressed burning hatred to any form of national and social oppression …

  • In the “Testament” “When I die, pray, bury me

In my beloved Ukraine”

  • In the same poem “Oh bury me , then rise ye up

And break you heavy chains

And water with the tyrant’s blood

The freedom you have gained”

Група «Патріоти». Свої роздуми над смислом людського життя поет висловив у вірші «Минають дні, минають ночі…». Розмірковуючи над минулим і майбутнім свого народу, Тарас Шевченко неодноразово порушує питання: У чому суть людського життя? Поет прагне розбудити свій народ від тяжкого сну, запалити в ньому іскру відстоювати свободу слова та власні права. Цей вірш поет написав у В’юнищах 21 грудня 1845 року за 4 дні до створення «Заповіту» …
Група“Patriots”. Виразне читання напам’ять поезії Testament ”(translated by John Weir). Учні обговорюють зміст поезії.

Група «Патріоти». Тарас Шевченко сам був солдатом і тому знав всі труднощі цієї служби. Як важко і боляче розставалися молоді хлопці з родинами, не знаючи про те, що, можливо, вони не повернуться до рідних домівок. Скільки їх, вірних синів України, залишали свої оселі й вимушені були йти в солдати або на війну. Поет наче закликає нас жити в мирі, злагоді, терпимості та гармонії. Цей життєвий факт покладений в основу поезії «Ой три шляхи широкії»… Чим уважніше вчитуєшся у Шевченкову поезію «Мені однаково чи буду…», тим виразніше вимальовується перед нами постать поета як національного пророка. Поезія написана під час перебування Т.Г. Шевченка в казематі в 1847 році. З повним правом можна вважати поезію «Мені однаково, чи буду…» зверненням-попередженням сучасному поколінню українців… (Виразне читання напам’ять поезій).

Команда «Patriots».Kobzaris the name of the first small collection of poems. Then he wrote a balladThe Bewitched” , a completely realistic work about the things that were quite usual for those days relating to the tragic story of a serf girl who had been seduced...

IV. Підсумок уроку

Учитель. Учасники груп добре продемонстрували розуміння головної думки поетичної творчості Т.Г.Шевченка – свободу вияву кожної людини на свої права та можливості, на свободу слова та переконань. Поет щиро прагне до розвинутого демократичного громадянського суспільства. Памя’тайте, що в основі етики мирних міжнаціональних відносин завжди лежить принцип толерантності та взаємної поваги. Бо поважати свій та інший народи, їхні традиції та обряди – це вивчати їх, знати їхню історію. Саме в діалозі культур відбувається їхній взаємний розвиток.

You have demonstrated the good knowledge of the facts about Shevchenko. Every person has the right to have his own opinion. He wants his native land to be free of any form of oppression. We should respect our people and other peoples too…



Міні-дискусія « Як ви можете вплинути на розвиток моральних та демократичних цінностей та пріоритетів?»

  • What can you do to influence the democratic and moral values of the society?

Слово вчителя: А зараз вашій увазі пропонується прослухати пісню,яка стала міжнародним хітом…

Teacher: And now you will listen to the song of Declan Galbraith and you are to fill in the blanks. (Учні обговорюють зміст пісні).



Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Яким ти уявляєш свій життєвий шлях на засадах толерантного терпимого ставлення до інших поглядів, звичок та особливостей різних народів?

  • Чи допоміг вам цей урок сформувати власну точку зору щодо толерантного спілкування з представниками різних національностей?

V. Рефлексія

-Що ви зрозуміли на уроці про себе?

-Якими фарбами ви позначили б свої враження від уроку ?

Самооцінювання.

На уроці я визначив для себе …».“At the lesson I get to know …”



«Мені вдалося (мені не вдалося)…». “I succeeded in …”.

VI. Домашнє завдання: підготувати усні повідомлення українською та англійською мовами на тему: « Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина».


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка