Шевченківські місця в Україні та світіСкачати 248.01 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір248.01 Kb.

Департамент культури

виконавчого органу Київської міської ради

(Київської міської державної адміністрації)

Публічна бібліотека ім. Лесі Українки

Відділ довідково-бібліографічної та

інформаційної роботиШевченківські місця в Україні та світі
Бібліографічний список літератури

Київ, 2013

Однією з найбільш популярних та особливих форм вшанування пам’яті

Т. Г. Шевченка - є спорудження пам’ятників та встановлення пам’ятних знаків.

В інформаційному списку «Шевченківські місця в Україні та світі» містяться зібрані матеріали про встановлення, відкриття, історію спорудження пам’ятників та пам’ятних знаків в Україні та світі.

Відбір матеріалів закінчено у квітні 2013 року.

Маємо надію, що видання стане у пригоді літературознавцям, шевченкознавцям, бібліотекарям, усім, хто цікавиться спадщиною Великого Кобзаря.


Укладачі: Копитко Ж. П.

Яременко Л. П.

Відповідальна за випуск : Залепа М. О.

Телефон для довідок : 486-01-46

© Публічна бібліотека імені Лесі УкраїнкиВід упорядників

У сузір’ї поетів світового значення невгасимо сяє ім’я генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Його спадщина увійшла в свідомість народних мас і з кожною історичною епохою набуває все нової значимості.

Кожна нація, якій пощастило відкрити і висловити свою творчу ідентичність, своє глибинне самопізнання, базу національної культури, осягнула це могутнім словом свого національного пророка. У поляків – А. Міцкевич, у німців – Й. Гете, англійців – В. Шекспір, італійців – Данте. Росія гордиться Олександром Пушкіним, а ми, українці – Тарасом Шевченком. Для нашого народу – це явище унікальне, неординарне. В історію людської культури Шевченко увійшов не тільки як геніальний народний поет України, а й прозаїк, етнограф. Він досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером і є автором понад тисячі мистецьких творів.

Тарас Григорович Шевченко в українському суспільстві і в українській культурі посідає особливе місце. Пізнання постаті Шевченка, його творчої спадщини та значимості в українській і світовій культурі – це постійний процес.


У середині XIX ст. постать Тараса Шевченка вийшла на перший план як історич-ного та політичного діяча.

Про себе він сказав : "Історія мого життя є частиною історії мого народу". Вчені твердять, що на його місці можна було б сказати: "Історія мого життя є історією воскресіння мого народу".

Творчий шлях Тараса Григоровича Шевченка свідчить, що це була видатна постать. Навіть невеличка за обсягом книжечка "Кобзар" вже заявила про нього як національного поета.

У другій половині XIX ст. український поет став відомим як у слов’янських, так і в неслов´янських європейських країнах. У прогресивної інтелігенції Росії Т. Г. Шевченко здобув визнання ще за життя. Високо оцінили його творчість і заслуги перед народом три Миколи – М. Г. Чернишевський, М. О. Добролюбов і М. О. Некрасов. Зокрема, М. Г. Чернишевський писав: "Имея теперь такого поэта, как Шевченко, малорусская литература также не нуждается ни в чьей благосклонности".

Визнавши Тараса Григоровича Шевченка за великого поета, російські демократи тим самим визнали й право української нації на окрему літературу. Творчістю Тараса Григоровича зацікавилися і європейські літератори та вчені, з´явилися критичні, науково-інформаційні праці про його творчість.

На початку XX ст. Західна Європа та Америка мали можливість ширше ознайомитися з творчістю автора "Кобзаря". У зв´язку з відзначенням у 1911 і 1914 роках його ювілеїв з´являються грунтовні праці про творчість поета, західноєвропейськими мовами виходять перші високохудожні переклади його творів, зокрема німецькою (збірка Ю. Віргінії, 1911 р.) і англійською (збірка Е. Л. Войнич, 1911 р.), активно пропагували його поезію зарубіжні журнали.

У 20 - 80-ті роки XX ст. географічний діапазон обізнаності з Шевченковою спадщиною розширюється. Зростає кількість публікацій про поета та перекладів його творів у Польщі, Чехословаччині, Болгарії, Німеччині, Англії, Франції, Італії, США, Канаді. Виявився інтерес до творчості Тараса Григоровича Шевченка в країнах Азії (зокрема Японії, Китаї, Кореї) та Латинської Америки, Африки та Австралії. Його твори перекладені більш як сто тридцятьма іноземними мовами.

Підсумовуючи значення творчості Тараса Шевченка для української й світової культури, використаємо висновок, зроблений Іваном Франком у "Присвяті": "Він був сином мужика - і став володарем у царстві духу. Він був кріпаком - і став велетнем у царстві людської культури". Про визнання провідного місця Тараса Григоровича Шевченка в українській культурі, високої оцінки його заслуг перед Україною свідчить те, що його ім´ям названо Національну премію України в галузі культури, літератури і мистецтва - найвищу творчу відзнаку в незалежній Україні. Шевченківська премія увінчує найвидатніші твори літератури та мистецтва.

Про значимість творчості Тараса Григоровича Шевченка, її впливу на духовне життя нашої нації свідчить написання за його віршами і поемами вокальних, симфонічних та оперних творів, інсценізація та екранізація багатьох творів Кобзаря. Визнанням великих заслуг Тараса Шевченка перед Україною є щорічне відзначення роковин народження і смерті поета (9-10 березня).

Безмежна любов до Великого українського поета протягом століть втілювалась у величних монументах, пам’ятниках та музеях як в Україні, так і далеко за її межами. Ім’я Тараса Шевченка носять вулиці та площі у багатьох містах України та світу.

Національна опера України, Київський національний університет, центральний бульвар міста Києва : носять ім'я — Тараса Шевченка.

Жив Т. Г. Шевченко у Києві з перервами від літа 1843 року до весни 1847 року.

На будинках, де мешкав Великий поет, та на фасаді головного корпусу Київського Національного університету встановлено меморіальні дошки.

Щодо будинків, де жив поет, то у Києві їх сьогодні залишилось небагато.

Серед пам’ятних місць Т. Г. Шевченка у Києві збереглися:


  • будинок в провулку Т. Шевченка № 8-а (колишня вулиця Козиноболотська), де поет мешкав у 1846 — на початку 1847 (тепер тут розміщено Будинок-музей Т. Г. Шевченка)

  • головний корпус Київського Національного університету, де Т. Г. Шевченко 18451847 працював у Археографічній комісії (вул. Володимирська № 60)

- будинок на вул. Вишгородській № 5 (жив тут у серпні 1859 в родині С. М. Лободи)

- вулиця Стрілецька, 11 (в ньому Тарас Григорович гостив у свого знайомого Ю. Г. Ботвиновського), на всіх згаданих будинках встановлено меморіальні дошки поету.

Серед пам’ятних місць, що не збереглися :

- будинок на Хрещатицькій площі (тепер Майдан Незалежності) між вул. Михайлівською і вул. Маложитомирською (тепер вул. Тарасової Али ), де Т. Шевченко оселився 1859 у фотографа І. В. Гудовського(будинок знесений у 1979 р.)

- на вул. Ірининській № 10, де поет провів останню ніч у Києві з 12 на 13 серп-ня 1859 р. (будинок знесений 1977 р., на його місці споруджено клуб КДВ УРСР ім. Ф. Дзержинського, на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку поетові).

- не залишилося на мапі міста й готелів, куди навідувався Шевченко, — «Європейського» (на початку Хрещатика), архітектора Беретті, "Зеленого трактиру" (вул. Московська, 30).

Першим скульптурним зображенням стала робота випускника Петербурзької академії мистецтв, скульптора-українця Ф. Балавенського, який почав працювати над образом ще за життя поета з натури, а закінчив його вже після смерті Тараса Григоровича в 1862 році. Потім пам’ятник Кобзарю спробував зробити відомий російський скульптор М. Микешин, котрий знав Тараса Шевченка особисто, спілкувався з ним.

Пам´ятники йому відкриті в Петербурзі, Москві, Вашингтоні, Нью-Йорку, Парижі, Буенос-Айресі, Тулузі, Палермо, Братиславі, Варшаві, Ашгабаті - власне на всіх материках.Пам'ятник Т.Г.Шевченку в Алмати Пам'ятник Т.Г.Шевченку в Актау

Навряд чи є у людства ще поет, якому було б зведено стільки пам'ятників за межами батьківщини, як Тарас Григорович Шевченко. За кількістю скульптур, встановлених у світі, Т. Г. Шевченко поступається лише В. Шекспіру. В Україні Великому Українцю встановлено 700 пам’ятників, меморіальних дощок і пам’ятних знаків і 75 за кордоном у 26 державах (5 пам’ятників і 17 меморіальних дощок у Росії, по чотири пам’ятника – у США і Канаді, три – у Франції, по два – у Молдові, Бразилії та Австралії, по одному – в Аргентині, Парагваї, Кубі, Румунії, Угорщині, Югославії, Польщі, Словенії та багатьох республіках колишнього Радянського Союзу).

Як це не дивно, але перший пам’ятник Кобзарю було відкрито не в Україні, а в сучасному Казахстані (тоді він територіально належав до Російської імперії). На півострові Мангишлак, де поет відбував своє покарання, 1881 року на півкруглому постаменті було встановлено погруддя Шевченка. В 1920 році пам’ятник було зруйновано, а через сім років — відновлено.

Перше погруддя поету в Україні, виконане з мармуру, з’явилося у садибі меценатки Х. Алчевської у Харкові ще 1889 року. У 1897 році Олексій Кирилович Алчевський замовив у Петербурзі відомому академіку В.О. Беклемішеву погруддя Кобзаря із білого мармуру. Наступного року бюст було встановлено у садибі Алчевських. Це був нелегальний пам'ятник, бо був встановлений всупереч забороні царської влади.


У 1932 році Микола Олексійович Алчевський, викладач юридичного інституту, передав бюст до Картинної галереї Тараса Григоровича Шевченка і зараз цей експонат знаходиться у Національному музеї Тараса Шевченка.


Існують відомості про спорудження гіпсового пам’ятника Кобзарю за проектом скульптора Б. Кратка у Харкові в 1917-1921 роках. До нашого часу пам'ятник, на жаль, не зберігся.

Радянські часи змінили ставлення влади до Шевченка : він був визнаний борцем проти царизму і великим політичним діячем.

У 1918 році В. І. Ленін підписав Декрет Раднаркому РРФСР “Про створення пам’ятників діячам революції та борцям за народне щастя”, де серед перелічених постатей, яким планувалося спорудити монументи, був і Тарас Григорович Шевченко.

В цьому ж році у Петрограді встановлюється пам'ятник Кобзарю роботи латиського скульптора Я. Тілберга. "Великому українському поету-селянину Тарасу Григоровичу Шевченку - 1814 - 1861. Великий російський народ. 1918", - викарбувано на постаменті. В цей же час у Москві пам'ятник Тарасу Шевченку створює відомий російський скульптор С. М. Волнухін (він був переможцем конкурсу на спорудження монумента у Києві в 1913 році, встановлювати який царський уряд заборонив). Пам'ятник-бюст поета (скульптор Б. М. Кратко) відкривається  1919 року в Києві. Протягом наступних двадцяти років у багатьох містах країни споруджуються пам'ятники Т. Г. Шевченку роботи скульпторів Ф. П. Балавенського, І. П. Кавалерідзе, Б. М. Кратка та інших.

Перший великий пам’ятник Кобзарю з’явився в Україні в 1918 р. у Ромнах.

Автор - відомий скульптор Іван Кавалерідзе.

Бюро Харківського окружного комітету КП(б)У 1 квітня 1929 року прийняло рішення: “вважати за необхідне, щоб у місті Харкові, як столичному центрі Радянської України, в 1929 - 1930 р. був поставлений пам’ятник Т. Г. Шевченкові.”

Авторами стали народний художник СРСР, заслужений діяч мистецтв УРСР, дійсний член Академії мистецтв СРСР скульптор М. Г. Манізер (1891 - 1966) та заслужений діяч мистецтв БРСР, доктор архітектури професор Й. Г. Лангбард (1882-1951).Вимоги до конкурсу були жорсткими. Скульптор тричі представляв проект на розгляд конкурсної комісії. Майже два роки йшли будівничі роботи у Профспілковому саду і 24 березня 1935 року відбулося відкриття пам’ятника. Ця скульптурна композиція є одним із найбільш значних монументів України і вважається кращим у світі пам’ятником Кобзареві. Найвищий у світі пам’ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у м. Ковель, що на Волині.Пік Шевченка

Найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино- Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.

А 27 червня 1964 року у Вашингтоні був відкритий пам'ятник Тарасові Шевченку - між іншим, першому зі слов'янських поетів. І вже понад 40 років у центрі


Вашингтона, неподалік від Білого дому, височить пам'ятник Кобзарю.

У містечку Палермо, поблизу Торонто, пам’ятник Шевченку українцям Канади в липні 1951 року подарував уряд УРСР. На постаменті зроблено напис: «Від українського народу українцям Канади».

Пам'ятник Т.Г.Шевченку у Вашингтоні


Пам'ятник Тарасу Шевченку у Вінніпезі
В іншому канадському місті Вінніпезі до 150-річчя з дня народження Шевченка було відкрито монумент силами діаспори. Його автор - А. Драган, канадець українського походження.

Оригінальністю вирізняється пам’ятник Кобзарю у Римі. Тут Шевченко постає в образі античного філософа з піднятою у привітанні правицею. Автор - італійський скульптор У. Мацеї. Встановлено пам’ятник перед греко-католицьким собором Святої Софії. Відкриття відбулося 1973 року за участю вищого греко-католиць-кого духовенства та великої кількості українців.

Половина європейських столиць мають пам’ятники


Т. Г. Шевченку. Є вони в Бразилії, Аргентині, США, Канаді. Навіть острів Мальта несподівано прикрасився скульптурою Кобзаря. Українська громада замовила в місцевому кар’єрі, що славиться своїм мармуром, скульптуру Тараса Григоровича. Був внесений аванс, а от назбирати решту грошей замовники не змогли. І пам’ятник залишився на Мальті.

Творча спадщина поета спонукала і спонукає до вшанування його пам´яті, посилення уваги до національно-громадських проблем, що особливо проявилося в умовах незалежності України.

Памятник Кобзарю у Римі

Тарас Григорович зробив велетенський внесок у пробудження і формування національної свідомості українського народу, у розвиток української та світової культури. Ідеї, думки, вся творчість Шевченкового генія стала тим живим феноменом, що далі розвивається вже в свідомості українського суспільства.

В наш час вдалося відтворити хату, де народився Тарас Шевченко. Цією хатою опікуються фахівці. Можна зайти до середини, подивитися, оглянути предмети та пам'ятки пов'язані з життям родини Шевченків.

Сьогодні це - Національний заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка". Основою заповідника був літературно-меморіальний музей у селі Кирилівка, відкритий у 1939 році, у садибі батьків Тараса. Саме там він зробив свої перші кроки, пізнавав людей, насамперед самого себе, а потім вже пізнавав світ.

Моринці ж - це відтворення хати, де, власне, народився Тарас Шевченко, і хати діда по матері Якима Бойка. Ці хатини стоять межа в межу, і вони є символом початку життя поета. На сьогодні батьківщина Тараса Шевченка об'єднує три села Тарасового дитинства, де розгойдувалась колиска юного Шевченка : Моринці, Кирилівку (з 1929 року село носить назву Шевченкове) і Будищі.
Шевченківський націо-нальний заповідник м. Канів


1925 року у Каневі створено Шевченківський національний заповідник. Площа заповідника - 42 гектари. Працівники заповідника оберігають святиню українського народу - усипальницю Тараса Шевченка. Широку популярність і визнання здобув літературно-меморіальний музей поета на Тарасовій горі. В його зібранні нині нараховується 17 тисяч предметів.

Для мільйонів людей усього світу місто Канів назавжди поєдналося з ім'ям великого сина українського народу Тараса Шевченка, місцем його вічного спочинку - Чернечою горою.

Єдиний у світі музей однієї книги - "Кобзаря" Т. Г. Шевченкa відкритий у травні 1989 р. у меморіальному будинку, де з 18 по 22 липня 1859 р. жив у родині Цибульских Т. Г. Шевченко, про що свідчить меморіальна дошка на будинку музею.

У музеї зібрані : історія видання творів Т. Г. Шевченко, джерела його творчості, самі цікаві видання, простежена еволюція ілюстрування шевченківських поезій, а також "Кобзарі" у перекладах на мови народів світу.

Музей унікальний тим, що має значну колекцію шевченківських видань, що експонується не просто, як у букіністичному магазині, а в супроводі документів і матеріалів у контексті подій навколо того чи іншого видання.Музей Тараса Григоровича Шевченка в місті Торонто(Канада)

Музей Тараса Григоровича Шевченка в місті Торонто (Канада). У центрі уваги музею знаходяться експонати, присвячені життю, літературній спадщині поета. В експозиції представлено більше ста виданнь Кобзаря, яких у колекції музею нараховується.

Крім того, у музеї є художні копії творів Шевченка в багатьох жанрах, усі професійної музейної якості, спеціально оформлених в Україні для музею.
Шевченкові дороги
Брижицька, С. До роковин смерті та перепоховання Тараса Шевченка в Україні : (за матеріалами Книг вражень відвідувачів могили поета 1901-2001 рр.) / Світлана Брижицька // Слово і Час. - 2006. - № 6. - С. 31-39.
Борітеся - поборете! : пропам'ятна книжка з нагоди відкриття пам'ятника Т. Шевчен-кові в Сиракузах / ред., упоряд. М. Дупляк. - Сиракузи, Н.Й. : Комітет будови пам'ятника Т. Шевченкові, 2010. - 225 с.

Жулинський, Микола. «Шевченко. Присутність» : таку назву має харківський арт-пленер благодійного фонду «Велика родина» / Микола Жулинський // Віче. - 2012. - № 9. - С. 64-65.


   До дня перепоховання Т.Г. Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.


Жур, П. В. Шевченківський Київ / П. В. Жур. - К. : Дніпро, 1991. -

287 с. : іл.Шевченківські місця Києва.
Конончук, Т. І. Дороги Тараса Шевченка : короткий біографічний нарис / Тетяна Конончук. - К. : Твім інтер, 2009. - 71 с. : іл., портр.


Мельниченко, В. Ю. Тарас Шевченко в Москві / Володимир Мельниченко. - К. : Либідь, 2009. - 738 с. : іл.
На Тарасовій горі : [путівник Шевченківського національного заповідника в м. Каневі] / Шевчен. нац. заповідник ; [авт.-упоряд.: В. П. Авраменко , Т. І. Філіпович , А. В. Яхімович ; пер. з англ. Т. Ю. Коломієць ; пер. з нім. В. П. Швидкий ]. - Черкаси : Брама-Україна, 2011.-79 с. : іл.

Наумова, Н. Шляхами Кобзаря : від Києва до Чернечої гори // Дивослово. -

2005. - № 5. - С. 56-60.


Нахлік, Євген. Тарас Шевченко: архетипні постави поета / Євген Нахлік // Дивослово. - 2011. - № 5. - С. 42-47.


   Погляд на основні віхи Шевченкового життя крізь призму простої схеми міфологічного героя та архетипні ознаки поетового шляху.
Сергієнко, Г. Я. Шевченко і Київ : історико-біограф. нарис / Г. Я. Сергієнко. -

К. : Дніпро, 1987. - 324 с. : портр.
Свято, Р. Казахськими стежками Шевченка / Роксоляна Свято // Кіно-Театр. - 2008. - № 2. - С. 45 : іл.Про фільм "Дві долі" (режисер Б. Квашньов), присвячений засланню у Казахстан українського поета, художника, прозаїка Т. Г. Шевченка.Україна. Шляхами Великого Кобзаря [Мапи] : турист. карта / ДНВП ”Картографія” ; авт. текстів: О. В. Білокінь [та ін.] ; ред. Н. О. Крижова. - К. : Картографія, 2012.- 1 мапа (1 арк.) : кольор., текст, іл., портр.

Унгурян, О."Родственники и друзья собирались похоронить Тараса Григорьевича Шевченко в Киеве. Обсуждались три места: Щекавицкая гора, Аскольдова могила и Выдубицкий монастырь" : исполнилось 150 лет со дня смерти великого украинского поэта / Ольга Унгурян // Факты и комментарии. - 2011. - 12 марта (№ 45). - С. 7 : фото.
Червінський, Віктор. Тарас Шевченко і Київський університет / Віктор Червінський // Нація і держава. - 2012. - 8 берез. (№ 10). - С. 5.
   Подається історичний екскурс по життю і діяльності Т.Г. Шевченка, а зокрема його особисте знайомство з Київським університетом ім. Святого Володимира.

Шевченкова дорога в Біларусь : літературно-публіцистичний збірник / за ред.

Р. М. Лубківського, Р. М. Серія. - Львів : Світ, 2004. - 272 с. : іл. - ( Шевченко і світ)
Шляхами Тараса Шевченка : Чернігівщина : путівник / [редкол.: С. Л. Лаєвський та ін. ; авт. тексту: С. Л. Лаєвський та ін.]. - К. : Богдана, 2012. - 273 с. : іл., портр.
Шудря, Микола. Прометей Кавказу : із нотаток шевченкознавця / Микола Шудря // Демокр. Україна. - 2012. - 8 берез. (№ 10). - С. 8.
   Про перші подорожі Тараса Шевченка Україною


Памятники, скульптурні зображення, портрети та фільмографія.

Арсенич, П. Тарас Шевченко і Прикарпаття / П. Арсенич ; наук.- ред. відділ при упр. культури Івано-Франків. ОДА, Івано-Франків. наук. т-ва ім. Шевченка, Івано-Франків. обл. об-ня всеукр. т-ва ім. Т. Шевченка «Просвіта». - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2001. - 200 с. : іл. -Бібліогр.: с. 182-183 .- Імен. покажч.: с. 185-188.

Бас, В. В. Шевченків край : фотопутівник / Віталій Бас. - К. : Мистецтво, 1989. - 263 с. : іл.
Білан, А. Він жив у цім краю : у Санкт-Петербурзі нарешті відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку / А. Білан // Українська культура. - 2001. - № 2.- С. 3.
Білецька С. Увічнений у народній пам`яті та бронзі / С. Білецька // Соціальний захист. - 2004. - № 8. - С. 35-36.
Білецький, Ф. Син кріпака чи онук козака? / Феофан Білецький // Сіл. вісті. - 2012. - 10 берез. (№ 30). - С. 1,2.
   Про історію написання Шевченкового автопортрету.
Білокінь, Сергій. Неопублікована шевченкознавча студія Дмитра Антоновича / Сергій Білокінь // Студії мистецтвознавчі. - 2011. - чис. 2 (34). - С. 105-113.
   Про автопортрет Т. Шевченка 1845 року.
Божко С. Сколько есть памятников Кобзарю? : одним из символов Украины и всех украинцев мира является Тарас Шевченко / С. Божко // День. - 2004. -10 сент. (№ 161). - С. 19. - (Культура).
Борітеся - поборете! = BATTLE ON - AND WIN YOUR BATTLE! : пропам'ятна книжка з нагоди відкриття пам'ятника Т. Шевченкові в Сиракузах / ред. і упоряд. М. Дупляк ; [редкол. : І. Купровська-Андерсон та ін.]. - Сиракузи, Н. Й. : Комітет будови пам'ятника Т. Шевченкові, 2010. - 225 с. : іл., фото.
В Белоруссии установлен четвёртый памятник украинскому поэту Тарасу Шевченко // Факты и комментарии. - 2005. - 27 авг. - С. 4.
Напередодні Дня незалежності в білоруському місті Могильові був відкритий пам'ятник співаку української незалежності, поетові Т. Шевченку.
В Оттаві відкрили пам'ятник Т. Шевченкові // Бористен - Всеукраїнський Щомісячник. - 2011.- № 8.- ст. 16-17.
Волошин, Ю. У Бресті відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку / Ю. Волошин // Уряд. кур'єр. - 2002. - 29 серп. (№ 156).- С. 15.
Гаврилів Б., Гаврилів М. Пам'ятники історії та культури Івано-Франківщини

(історико-краєзнавче дослідження ) / Б. Гаврилів, М. Гаврилів.- Івано-Франківськ, 2001.- С. 96.


Грабовецький, В., Грабовецький, С. Скульптурна Шевченкіана Прикарпаття : путівник / В. Грабовецький, С. Грабовецький .- Івано-Франківськ : Облполіграфвидав, 1989.- 24 с.
Гудзоватий, І. Тараса прирекли на довгі мандри / І. Гудзоватий // Голос України. - 1998. - 12 черв. - С. 12.
Спорудження пам’ятника великому Кобзареві в Ужгороді.
Гуменюк, В. Гроші, "відмиті" на славі Кобзаря / В. Гуменюк // Шлях Перемоги. - 2002. - 9 січ.(ч. 1-2).- С. 4.

Про відкриття пам'ятника Т. Шевченку в Санкт-Петербурзі. Полеміка навколо

цієї проблеми.
Жмир, В. Ф. Шевченко в Києві : фотопутівник / В.Ф. Жмир. - К. : Мистецтво, 1984. - 127 с. : іл.
Зауральський Сургут прикрасив бюст Кобзаря // Уряд. кур'єр. - 2005. - 21 верес. (№ 178).- С. 1.

Про відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку в м. Сургут, Росія.
Качарай, С. Кобзар у Вашингтоні - це свято, яке завжди з нами / С. Качарай // Берегиня. - 2005. - № 1.- С. 71-72.
Карклинь, Г. Памятник великому Кобзарю: автор памятника Т. Г. Шевченко в Петрограде, открытого 29 ноября 1918 г., нар. художник Латвии Янис Тилберг (1880 - 1972) / Г. Качарай // Дружба народов. - 1987. - № 3. - С. 265 - 267.
Криворучко, В. У бронзі і граніті : пам`ятники великому Кобзареві / В. Криворучко // Дивослово. - 2003. - № 3.- С. 69-73.
Крикуненко, В. О памятниках, и не только : к 190-летию со дня рождения

Т. Г. Шевченко / В. Крикуненко // Литературная газета. - 2004. - 17-23 марта.- С. 6.


Кучерук, О. Пам'ятники Шевченка на земній кулі… Від Мангишлаку до Вашингтона / О. Кучерук // Черкаський край - земля Богдана і Тараса. Культурологічний збірник.- К.: Українські Пропілеї, 2002.- С. 67-80.
Кучерук, О. Пам'ятники Шевченку на земній кулі / О. Кучерук // Хроніка 2000. - 2001.- вип. № 45-46.- С. 67-81.
Кучерук, О. Вічний надзвичайний і повноважний посол / Олександр Кучерук // Пам'ять століть. Планета. - 2009. - № 1-2. - С. 129-135 : фото.

Стаття присвячена пам'ятникам Т. Г. Шевченку, що встановлені в різних країнах світу.


Лабезник, С. Покликання Василя Іваницького / Станіслав Лабезник // Голос України. - 2006. - 22 лют.(№34). - С.12.

Про історію створення архітектурно-скульптурного ансамблю Т. Г. Шевченку у м. Львові.Лисниченко, И. Памятник Кобзарю в Вашингтоне сооружался по разрешению прези-дента США Эйзенхауэра : сегодня в столице США Президент Украины Виктор Ющенко примет участие в митинге у монумента Тарасу Шевченко / И. Лисниченко // Факты и комментарии. - 2005. - 6 апр. - С. 4.


Будівництво пам'ятника Т. Шевченку у Вашингтоні.Маркітан, Л. Монументальна Шевченкіана в кінокадрах і фотографіях /Л. Маркітан // Українське слово. - 1995. - 9 берез.- С. 13.

Наумова, Н. Многостраждальна Тарасова могила / Надія Наумова // Чумацький шлях. - 2011. - № 2. - С. 10-12 : фото.Стаття присвячена історії впорядкування могили Т. Г. Шевченка в Каневі.
Наумова, Н. Тарасова могила / Надія Наумова // Науковий світ.- 2011.- № 5. -С. 14-16.

У статті йдеться про будівництво музею Т. Шевченко, експонати музею та облаштування могили поета.
Павловський, В. Шевченко в пам'ятниках = Shevchenko Monuments :

1861-1964 / В. Павловський ; ін-т Шевченкознавства. - Нью-Йорк : Українська Вільна Академія Наук у США , 1966. - 40 с. : іл.
Пастух, Р. Збережений історією / Роман Пастух // Літературна Україна. - 2012. - 8 березня (№ 10). - С. 1, 15 : фото.
Про один з найстаріших пам'ятників Тарасові Шевченку, що стоїть у с. Завадів Стрийського району на Львівщині з 1 червня 1916 року.

Петренко В. На кременчуцькім березі Дніпра - віднині навічно // Урядовий кур'єр. - 2004. - 29 трав. (№ 100).- С. 8.Про відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку в Кременчуці.

Погруддя Тараса Шевченка - новий архітвір О. Архипенка // Образотворче мистецтво. - 2012. - № 1-2. - С. 4-5 : фото.

По шевченківських місцях України : до 150-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка / авт. текст. В. Вільний. - К. : Політвидав України,

1964. - 47 с. : іл.
Портянко, В. Пам'ятники Кобзареві : скільки ж пам'ятників Тарасові Шевченку споруджено у світі? / В. Портянко // Українська культура. - 2003. - № 3-4.- С. 32.
Рижикова , Л. "...Неложними устами сказати правду..." : до історії спорудження в Києві пам'ятника Тарасу Шевченку / Л. Рижикова // Літературна Україна. - 2004. - 23 верес. (№ 37).- С. 7.
Руденко А. Кобзар на карті світу : монументи / А. Руденко // Демократична Україна. - 2003. - 21 берез.- С.4.
Семенюк, М. Скульптурна шевченкіана : пам’ятники Т. Г. Шевченку, встановлені за кордоном. Кн. 1 / М. Семенюк.- К. : Темпора, 2007.- 68 с.

Довідник містить інформацію про памятники та пам'ятні знаки, встановлені у різних куточках земної кулі на честь великого українського поета Т. Г. Шевченка.
Славинський, М. Тарас Шевченко: не в мармурі, не в бронзі : Побачив світ унікальний альбом раритетів – репродукції рукописів і світлин геніального поета / Микола Славинський // Віче. - 2012. - № 5. - С. 62-63.

Сокович, П. Поема в камені : [Про пам'ятники Т. Г. Шевченко] / П. Сокович // Демократична Україна. - 1996. - 7 берез.


Стегній, В. Кобзар на карті світу: вшанування Т. Шевченка у пам'ятниках - то вияв любові до геніального поета і художника, данина вдячності й визнання / В. Стегній // Демокр. Україна. - 2006. - 19 серп. (№ 152). - С. 8.
 Автор уклав каталог скульптурної шевченкіани. За його даними - Т. Шевченку створено близько 800 пам'ятників у різних куточках земної кулі. Розповідається

про декілька з них.


Таранюк, В. Про пам'ятники Шевченку / Владислав Таранюк // Чумацький шлях. - 2006. - № 3. - С. 12-13 : іл.

В статті розповідається про пам'ятники Т. Г. Шевченку, що встановлені в різних країнах світу.

Філіпчук, Н. Чи впізнав би себе Шевченко в Будапешті ? / Н. Філіпчук // Голос України. - 2004. - 8 черв. (№ 103).- С. 6.Про історію встановлення пам'ятника Т. Г. Шевченку в Угорщині.

Хащеватський, М. Пам'ятник Тарасу Шевченку в Харкові / М. Хащеватський // Вірність клятві. - К., 1995.

Хрієнко, М. Весна у країні сонячних прапорів : 51 день і 2713 кілометрів - спеціальний кореспондент "Дня" досліджував життя української діаспори на Балканах / Микола Хрієнко // День. - 2012. - 1-2 черв. (№ 93-94). - С. 17, 18 : фото.

Про пам’ятник Т. Шевченко.Шевченко, О. Шевченко в Оттаві / Ольга Шевченко // Літературна Україна. - 2012. - 9 лютого (№ 6). - С. 1, 15 : фото.

   Про організацію спорудження у Канаді третього на території цієї країни пам’ятника Тарасу Шевченку.
Шевченко помандрував у Білорусь... // Берегиня. - 2003. - № 1.- С. 85-90.

Про побудову у м. Бресті пам'ятника Т. Г. Шевченко (2002 рік)

Шевченко в краю Франка. Пам'ятники Кобзареві на Дрогобиччині [Текст] / упоряд. М. Шалата ; Дрогобицька організація Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка, Дрогобицька філія Товариства зв'язків з українцями за межами України ("Україна-Світ"). - Дрогобич : Коло, 2003. - 80 с.

Шпильова, В. Війна статуй, або невидимий урок єдності : відкриття вистражданого пам'ятника Тарасу Шевченко зібрало понад 100 тисяч українців з усіх куточків США / В. Шпильова // Голос України. - 2004. -

26 черв. (№ 117).- С. 5.


Ресурси з мережі Інтернет :
Пам'ятники Т. Г. Шевченку у світі - http://uanew.narod.ru/taras.htm

Перелік Київських Шевченків - http://www.interesniy.kiev.ua

Пам'ятники Т. Г. Шевченку - www.kobzar.info

Усі пам'ятники Тарасу Шевченку - www.moemisto.com.ua

Музеї та заповідники Тараса Шевченка


Вічна оселя Кобзаря : до 150-річчя поховання Т. Шевченка в Каневі /

авт.-упоряд. Р. В. Танана ; Шевченківський національний заповідник. - Канів : Агро-Терм, 2011 .- 16 с. : іл.

Гальченко, С. У музеях - майбутнє : про Національний музей Т. Шевченка в Києві / С. Гальченко // Урок Української. - 2003. - № 11-12.- С. 32-34.
Кецмур, Оксана. Їдьмо до Шевченка / Оксана Кецмур // Журналіст України. - 2013. - № 1. - С. 19.
   Про музей-кімнату Тараса Шевченка у Санкт-Петербурзі.

Кричевський, В. Заповідник Т. Г. Шевченка в Каневі / В. Кричевський // Хроніка 2000. - 2001. - вип. № 45-46.- С. 140 -143.
Ліховий, І. До історії меморіалу Тараса Шевченка у Каневі : до 190-річчя від дня народження / Ігор Ліховий // Українська академія мистецтва : дослідницькі та науково-методичні праці. - К., 2004.- вип. 11. - С. 36-45 : фото.

Національний музей Тараса Шевченка = Taras Shevchenko National Museum : альбом / упоряд. Т. Андрущенко, С. Гальченко. - К. : Мистецтво, 2002. - 224 с. : іл.


Музей - меморіальний комплекс Т. Г. Шевченка у Форті Шевченка // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2007. - № 5. - С. 39 : іл.Кричевський В. Заповідник Т. Г. Шевченка в Каневі / В. Кричевський // Хроніка 2000. - 2001. - вип. № 45-46.- С. 140-143.

Государственный музей Т. Г. Шевченко : фотокнига / [авт.-сост. Л. И. Внучкова та ін.]. - К. : Мистецтво, 1983. -143 с. : ил.

Наумова, Н.Тарасова могила / Надія Наумова // Науковий світ. - 2011. - № 5. - С. 14-16.

Йдеться про будівництво музею Т. Шевченко, експонати музею та облаштування могили поета.

Національний музей Тараса Шевченка = Taras Shevchenko National Museum : альбом / упоряд. Т. Андрущенко, С. Гальченко. - К. : Мистецтво, 2002. - 224 с. : іл.

На Тарасовій горі : фотоальбом / [авт-упоряд. Т. Ф. Базилевич, Л. М. Єфіменко]

. - К. : Мистецтво, 1981. - 96 с. : іл.

Державний музей Т. Г. Шевченка : фотокнига / [авт.-упоряд. Л. І. Внучкова

[та ін.] ; заг. ред. Г. П. Паламарчук ; худож. В. Я. Березань]. - К. : Мистецтво, 1981. - 143 с. : іл.

Канівський державний музей-заповідник "Могила Т. Г. Шевченка" : путівник / уклад. М. В. Баранова, В. Я. Кривицька, ред. М. М. Котловська. - Дніпропетровськ : Промінь, 1971. - 76 с. : іл.

Гальченко С. У музеях - майбутнє : про Національний музей Т. Шевченка в Києві / С. Гальченко // Урок Української. - 2003. - № 11-12.- С. 32-34.

Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка в Києві : [буклет] / [авт.-упоряд. О. Шевченко ; фото В. Бойка]. - К. : [Б. в.], 2003. - 28 с. : фотоіл., портр.

Національний музей Тараса Шевченка = Taras Shevchenko National Museum : альбом / упоряд. Т. Андрущенко, С. Гальченко.- К. : Мистецтво, 2002. - 224 с. : іл.

Шевченківський національний заповідник / [авт. тексту С. А. Брижицька]. - Канів : Б. в., 2011. - 23 с. : іл.

Тихоненко, Ю. М. Шевченківський національний заповідник у м. Каневі

(1925-2005 рр.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Ю. М. Тихоненко ; Черкас. нац. ун-т ім. Богдана Хмельницького. - Черкаси, 2012. - 20 с.


Тарахан-Береза, З. П. Музей Т. Г. Шевченка у Каневі : путівник / З. П. Тарахан-Береза.- Дніпропетровськ : Промінь, 1986. - 181 с.

Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка в Києві : буклет / авт.-упоряд. О. Шевченко ; фото В. Бойка. - К. : б. в., 2003.- 28 с. : фотоіл., портр.

Ліховий, І. До історії меморіалу Тараса Шевченка у Каневі : до 190-річчя

від дня народження / Ігор Ліховий // Українська академія мистецтва : дослідницькі та науково-методичні праці ; вип. 11 .- К., 2004. - С. 36-45 : фото.

Державний музей Т. Г. Шевченка = Государственный музей Т. Г. Шевченко = Taras Shevchenko State Museum : альбом / авт.- упоряд. Л. І. Внучкова, Г. П. Паламарчук, О. І. Поляничко. - К. : Мистецтво, 1989.- 168 с. : іл.

Полєк В. Т. Літературно-мистецькі місця Галича, Опілля, Бойківщини : путівник / В. Т. Полєк .- Івано-Франківськ : Облполіграфвидав, 1989.- 24с.

Електронні ресурси :

Музеї Тараса Шевченка - http://uk.wikipedia.org/

Перелік Київських Шевченків - http://www.interesniy.kiev.ua


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка