Східний похід Олександра Македонського та утворення його імперії



Дата конвертації11.03.2016
Розмір82.1 Kb.
Тема: Східний похід Олександра Македонського та утворення його імперії.

Мета: Розглянути основні етапи східного походу Олександра Македонського та утворення найбільшої монархії давнини; надавати учням можливість оцінити історичну особистість.

Поняття: «монархія»

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

Організаційний момент

I.Актуалізація опорних знань

Історична розминка

Учні мають закінчити запропоновані речення.

• Батько історії — ... (Геродот).

• Демократія — ... (влада народу).

• Олігархія — ... (влада декількох).

• Аристократія — ... (влада кращих).

• Агора — ... (місце проведення народних зборів).

• Акрополь — ... (верхнє місто).

• Місто-держава у Давній Греції — ... (поліс).

• Пелопоннеська війна — ... (війна між Афінами та Спартою).

• Оратор — ... (людина, що вміє красиво і переконливо говорити).

• «Філіппіки» — ... (промови Демосфена, спрямовані проти Філіппа II).

• «Македонська фаланга» — ... (побудова війська в армії Філіппа II).

• Столиця Македонії — ... (Пелла).

• Значення імені «Олександр» — ... («захисник людей»).

• Про що мріяв Олександр Македонський? (Завоювати увесь світ)

Завдання уроку:

1.З`ясувати ким був Олександр жорстокою людиною чи справжнім завойовником.

2.З`ясувати де відбулися найбільші битви Олександра між якими державами.

III Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя. Народження. Олександр з’явився на світ того дня, коли був спалений храм Артеміди Ефеської.

Казали, що нема нічого дивного в тому, що храм Артеміди згорів: адже вона була у цей час зайнята, допомагаючи Олександру з’явитися на світ.

В Азії проголосили, що цей день породив горе і велику біду для Азії.

Філіпп водночас отримав цього дня три звістки: по-перше, про перемогу своїх військ у черговій битві, по-друге, що кінь, який належав йому, переміг в Олімпійських іграх, і, нарешті, третє — про народження Олександра. Цілком ймовірно, що Філіпп надто зрадів, а провісники помножили його радість, оголосивши, що син, народження якого збіглося з перемогами, буде непереможним.

Зовнішність. Олександр був надто світлим, і білизна його шкіри переходила місцями в червоність. Краще за всіх зовнішність Олександра передають статуї Лісіппа.Честолюбство Олександра призвело до того, що спосіб його думок був не за віком серйозним і піднесеним. Він любив не всяку славу і не шукав її, де доведеться.

Прагнучи не насолоди й багатства, а доблесті й слави, Олександр вважав, що чим більше він отримає від свого батька, тим менше може зробити сам.

Олександр був від природи упертий, а коли сердився, то не поступався ніякому насильству, проте розумним словом його легко можна схилити до ухвалення правильного рішення.

Вчителем Олександра був Аристотель. Олександр, мабуть, не тільки засвоїв вчення про моральність та державу, але й прилучився до таємних, більш глибоких вчень. Взагалі, Олександр був схильний від природи до вивчення наук і читання книг.

Олександр вважав, що вміння володіти собою для царя важливіше, ніж вміння перемагати ворогів. Проте він виявив себе великим воїном, який ніколи не втрачає мужності й присутності духу. У боях Олександр піддавав себе безлічі небезпек й дістав декілька важких поранень. Олександр прагнув зухвалістю здолати долю, а силу — мужністю. Він вважав, що для сильних немає ніякої перешкоди, а для боягуза — ніякої опори.

Він вирізнявся надзвичайною стриманістю в їжі. «Мій вихователь, — казав він, — готував так: на сніданок — нічний перехід, на обід — мізерний сніданок. Вихователь також мав звичай обшукувати моє ліжко й одяг, шукаючи, чи не заховала мені туди матір будь-які ласощі або будь-що понад встановлене».

Олександр був дуже щедрий від природи. Він був дуже балакучим і довго засиджувався на бенкетах.

2.Перебіх подій Східного походу, основні битви.

У битві під Херонеєю Олександр успішно командував лівим крилом македонської армії. Уже тоді яскраво виявився видатний талант Олександра як полководця.

Коли вбили батька, Олександрові було 20 років. Македонії з усіх боків загрожувала небезпека. На півночі знову повстали фракійські племена, а на півдні Греція готувалася повернути собі волю. Спочатку цар здійснив похід на північ і в кількох боях угамував повсталих фракійців. Потім він виступив проти греків. Олександр узяв місто Фіви, усі жителі його були продані в рабство. Уражені греки Александровою жорстокістю, греки скорилися.

Армія Олександра, що готувалися виступити проти персів, складалася з 30 тис. піхотинців і 5 тис. вершників. Вона була чудова вишколена й організована. Навесні 334 р. до н. е. Олександр переправив свою армію через Гелеспонт і почав сміливий похід на Схід.

Перший бій відбувся на березі річки Гранік. Незважаючи на кількісну переваг, перси втратили тоді 20 тис. піхотинців і понад 2 тис. вершників. Перемога при Граніку відкрила македонському завойовнику шлях до Малої Азії.

Дарій III неодноразово намагався укласти мир, пропонував Александрові руку своєї дочки, обіцяв разом з нею віддати свої землі, що лежать на схід від річки Євфрат. Проте Олександр не йшов на переговори.

Поки Олександр підкорював Єгипет, Дарій III зібрав величезну армію. У лавах перського війська були і 15 слонів, присланих Дарію з Індії. Розташувавшись біля села Гавгамели, військо персів усю ніч чекало нападу Олександра. Тільки вранці почався бій, Олександр спробував прорватися до самого Дарія, щоб у двобої з ним вирішити результат боротьби. Олександр здобу повну перемогу. Смерть Дарія означало кінець перського царства. Володарем персів став Олександр. Він створив величезну імперію, до якої ввійшли Македонія, Греція, Єгипет, Персія. Однак Александрові було цього замало – він мріяв завоювати весь світ.

У 327 році до н. е. він вирушив до Індії, де йому довелося витримати жорстоку битву з індійцями, які підняли проти нього повстання. У 324 р. до н. е. Олександр мусив повернутися назад до своєї столиці Вавилона, так і не досягнувши мети.

Готуючись до нових походів, Олександр захворів на лихоманку і помер у віці 33 роки. Його поховали в Александрії Єгипетській.

IV. Узагальнення і систематизація знань

Розвиваємо хронологічні вміння

1. Розставте в хронологічному порядку:

а) битва біля селища Гавгамели;

б) битва біля міста Ісса;

в) облога Тиру.

2. Розставте у хронологічному порядку:

а) остаточна поразка Дарія III;

б) правління Філіппа II;

в) східний похід Олександра Македонського.

3. Визначте за описом, про які битви та епізоди з життя Олександра Македонського йдеться:

А. «Обидві армії вже бачили одна одну і були на відстані, недосяжній для списа. Тоді перси, що знаходилися попереду, здійняли страшенний галас. Македонці зустріли їх криком, що не відповідав їх чисельності, оскільки їм допомагала луна з гірських вершин і з глибин лісів: адже оточуючі нас скелі та діброви завжди посилають назад з подвоєною силою кожний сприйнятий ними звук». (Битва при Іссі)

Б. «Олександр не стримав гніву, який зазвичай міг опанувати. «Так ви, — вигукнув він, — покладаючись на те, що займаєте острів, зневажаєте наше сухопутне військо? Але я скоро покажу вам, що ви живете на материку! Знайте ж: або ви впустите мене у ваше місто, або я візьму його силою». З цими словами він відпустив послів. Друзі їх почали

вмовляти, щоб вони самі надали вільний доступ у місто царю, якого прийняли і Сирія, і Фінікія. Але вони, покладаючись на неприступність міста, вирішили витримати облогу». (Захоплення Тира)

В. «Ми стоїмо вже майже на самому краю світу... Ти ж готуєшся йти в інший світ і хочеш проникнути в Індію, не відому власне індусам, і своєю перемогою освітити більше земель, ніж освітлює сонце. Це задум, гідний твого генія, але він не для наших сил. Твоя доблесть все зростатиме, а наші сили виснажуються». (Припинення походу на Схід)

Г. «На одному крилі Філіпп поставив сина свого Олександра, хлопця, що вирізнявся винятковою хоробрістю та палкою рішучістю... Олександр, прагнучи показати перед батьком свою особисту хоробрість, не поступаючись йому в надмірному честолюбстві та обурений у той же час тим, що поряд з ним билося й багато доблесних людей, першим прорвав замкнену лінію ворога і, багато кого убивши, тіснив загони, що вишикувалися проти нього. Коли ж те саме зробили й ті, що стояли поряд з ним, фронт війська греків майже розпався». (Битва при Херонеї)

Д. «Тоді варвари пустили на Олександра свої колісниці з косами, розраховуючи, у свою чергу, спричинити розлад в його фаланзі. Тут вони абсолютно помилилися. Одні колісниці... зустрічали градом дротиків, як тільки вони наближалися; на інших у візників виривали віжки, їх самих стягували вниз, а коней убивали. Деяким вдалося проскочити крізь ряди: солдати розступилися, як їм і було наказано, перед колісницями, що мчалися». (Битва при Гавгамелах)

Е. «У Мазака, перса, якого Дарій поставив сатрапом [країни], не було власного війська, і він, дізнавшись про результат битви при Іссі, про ганебну втечу Дарія і захоплення Олександром Сирії, Фінікії і значної частини Аравії, без перешкод впустив Олександра до країни та її міст». (Вступ до Єгипту)

Завдання

Складіть узагальнюючу таблицю «Походи Олександра Македонського і створення імперії».



Назва походу

Основні битви

Результати походу

Перший перський похід







Єгипетський похід







Другий перський похід







Індійський похід







V. Підсумок уроку.

Дидактична гра «Снігова куля»

Правила гри. Перший учасник гри називає ім`я, твір або архітектурну пам’ятку, які стосуються теми уроку. Наприклад, Александр Македонський. Це слово повторює наступний учасник гри і називає наступне слово чи термін. Зрештою, утворюється довгий тематичний ланцюжок. Якщо учень робить помилку або довгу паузу, він вибуває з гри.

Переможцем стає той учень, який побудував найбільший ланцюг.

Дидактична гра дозволяє у захоплюючий формі запам`ятати складні для засвоєння терміни, назви, імена тощо.

VI Домашнє завдання. Опрацювати параграф, Написати невеликий твір на тему «Олександр Македонський: великий полководець чи жорстокий завойовник?». Підготувати повідомлення про розвиток скульптури в епоху еллінізму.

Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.»


2. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка