Шиховцова Юлія Іванівна, вчитель російської мови та



Скачати 212.08 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір212.08 Kb.
Відділ освіти Синельниківської районної державної адміністрації

Комунальний заклад освіти Роздорська середня загальноосвітня школа



на тему:




Шиховцова Юлія Іванівна,

вчитель російської мови та

світової літератури,

вища категорія,

звання «старший учитель»

2014 – 2015 н. р.

Урок 1

Грецьке диво. Міфи Давньої Греції.

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення та розвитку давньогрецької міфології; поглиблювати знання про міфи; розвивати вміння учнів усно відповідати на поставлені запитання, висловлювати власну думку, критично мислити; розвивати пізнавальну діяльність, творчі здібності; формувати ціннісні орієнтири на зразках світової літератури, виховувати повагу до надбань світової культури.

Тип уроку: інтегрований урок .

Обладнання: карта стародавнього світу, інтерактивна дошка, тексти давньогрецьких міфів, репродукції із зображенням давньогрецьких богів, героїв, репродукції творів мистецтва на міфологічну тематику, учнівські малюнки до міфів.

Міжпредметні звязки: історія.

Ланцюжок навчальних ситуацій:

Учнівський вернісаж.

Інтернет - вікторина «Боги давньої Греції».

Експрес – опитування «Давньогрецькі герої».

Проблемні завдання.

Прийом «Продовжіть речення».



Методи і прийоми:

  • словесний (розповіді вчителів літератури та історії, бесіда);

  • наочний (карта світу, ілюстраціі, інтернет - слайди);

  • проблемний (робота над завданнями).

Очікувані результати.

Ви зможете:

– знайти на карті Грецію;

– розповідати про релігійні уявлення давніх греків;


  • розпізнавати за зображеннями грецьких богів;

  • пояснювати значення крилатих висловів, взятих з міфів;

  • застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни «античність», «елліни», «грецькі міфи».

Випереджальні завдання:

– Прочитати міфи «Дедал та Ікар», міф про Прометея, міфи про Геракла, «Нарцис», «Пігмаліон».



Люди – смертні боги, а боги - безсмертні люди.

Геракліт

Хід уроку

І. Емоційне налаштування на урок.(Слайд )

Учитель літератури. Дорогі діти, усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя літератури. Діти, світова література багата на цікаві твори, а за ними - чиїсь славні імена. Ми можемо почерпнути з них багато корисної інформації, матеріалу для роздумів над життєвими проблемами. Прочитайте епіграф до уроку. Які цікаві і мудрі слова залишив по собі давньогрецький філософ Геракліт! Давайте поміркуємо разом і спробуємо дати відповідь, що за ними криється.

(Міркування і відповіді учнів).

2.Бесіда.

– У яких розповідях давнини тісно взаємодіють люди і боги?



  • Що ж таке міфи?

  • Дайте визначення міфології.

  • Назвіть основні тематичні групи міфів.

3. Презентація учнівських малюнків « Міфи Давньої Греції».

IIІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель літератури. Дорогі діти, сьогодні ми з вами продовжуємо мандрівку у світ літератури. І розпочинаємо розмову з дуже цікавої, захоплюючої, повної таємниць теми – антична література. Щоб таємниці відкрили свою завісу, нам необхідно здійснити подорож у сиву давнину. Помандруємо у світ грецьких міфів.

Антична література вважається колискою європейської культури. О. Пушкін писав, що кожна освічена людина має знати безсмертні твори та не забувати наших далеких пращурів, які створили безсмертні скарби культури. Як казали великі: «Хто хоче знати майбутнє, мусить знати минуле», «Життя починається з дитинства, література – з міфів і казок».



IV. Вивчення навчального матеріалу.

Учитель літератури. Що ж поєднується в понятті «античний світ»?

Так, Стародавні Греція і Рим.



Звучить музика Сиртакі.( Слайд краєвидів Греції )

Учитель історії. Діти, погляньмо на карту світу. (Слайд ) Нас здивує, якою незначною за розмірами була велика колиска європейської культури – Давня Греція. Це клаптик землі в басейні Середземномор’я: південна частина Балканського півострова, острови Егейського моря і вузька смуга малоазіатського узбережжя. Все населення Афінського полісу — найсильнішої грецької держави і головно­го джерела античної культури — не перевищувало, очевидно, 200-300 тисяч чоловік; за нашими сучасними масштабами це зовсім мало. Незрівняним із сучасністю було і виробництво: дрібні ре­місничі майстерні, де працювали вручну, сокирою, пилкою і мо­лотком, не знаючи ніяких машин, самі господарі та їхні «живі знаряддя» — раби. І в цьому маленькому, здавалося б, примітив­ному світі народилась і розцвіла гігантська духовна культура, що не зістарилася навіть через тисячоліття! Чи не диво це? Деякі учені справді вживали вислів «грецьке диво». (Слайд )

Таку назву має і наш сьогоднішній урок. А йтиметься на ньому про те, звідки бере початок невичерпна духовність древ­ніх греків. Біблія говорить: «Спочатку було слово...». «Слово, розмова, порада, чутка...» грецькою мовою звучатиме — «мют-хос» — «міф».



Учитель літератури. У Давній Греції міфи складалися ще задовго до поширення письма. Отже, вони були фольклорним жан­ром і тому існувало багато варіантів одного і того самого міфу про якогось бога чи героя.

Бесіда за запитаннями (актуалізація знань учнів про фольклор, отриманих у 5 класі):

Що ви знаєте про фольклор?



  • Яким словосполученням можна замінити це слово в ук­раїнській мові?

(Усна народна творчість).

Які види фольклорних творів вам відомі?

(Міфи, казки, прислів'я, приказки, пісні, билини, байки, анекдоти, частівки).

Учитель історії. Наукою доведено, що давньогрецькі міфи ви­никли в різних куточках Греції, на зламі IV—І тисячоліття до н.е., тобто близько трьох тисяч років тому. То ще було дитинс­тво людства. І як діти завжди всім цікавляться, безперервно запитують «чому?», так усім цікавилися й стародавні греки. Тільки, якщо не відходити від цього порівняння, у них не було дорослих, які могли б усе пояснити, і вони намагалися самі визначити, що таке навколишній світ, в якому живе людина? Чи був у нього якийсь початок, чи він існував завжди? Що таке людина, і яке місце відводиться їй у світі? З чого все скла­дається, і чи можна це пізнати?

Учитель літератури. Грек відчував навколо себе розмаїте і могутнє життя таєм­них сил. Дерева ростуть мовби якимсь чудом, і тихе шелестін­ня листя — то їхня мова; ріки течуть у невідому далечінь, і їхні води — життєдайні; вогонь народжується, пожирає свою поживу і вмирає; вітер мчить понад горами, зловісно завива­ючи, — звідусіль проглядають незбагненні сили, перед якими первісна людина схиляється і тремтить. Прагнучи пізнати їх і зав'язати дружні стосунки, вона називає їх іменами і, зреш­тою, оточує себе безліччю богів. Кожне явище, заняття мало свого покровителя.

Дуже часто обожнювалися неживі предмети, що їх вважали за оселю певного доброго чи злого духу. Нерідко загальною святинею ставали дуже старі або особливо гарні дерева. Дуб присвячували найвищому божеству – Зевсу. Тварин первісні люди часто ставили вище від себе, цінуючи їхню силу чи хитрість. Греки вірили в існування душі, котра, як вони вважали, мала вигляд маленької лялечки, тому її називали корою – дівчинкою. У мистецтві її часто зображали крилатою істотою.



Учитель літератури. Як бачите, давня людина не відводила для себе центрального місця в навколишньому світі. Вона усвідомлювала, що і звір, і птиця, і дерево, і сонце, і душа померлого предка рівноцінні взаємопов’язані, здатні впливати на долю одне одного.

Давні греки уявляли богів дуже схожими на людей. Їх вони наділяли всіма людськими рисами, а звички та стосунки між ними змальовували такими самими, як і в людей. Але на відміну від людей, боги жили на Олімпі та бул безсмертними.

Первісні люди вірили, що боги Олімпу захищають і оберігають Елладу та її народ.

V. Узагальнення вивченого.

Завдання 1.


  • Діти, давайте згадаємо грецьких богів.

Інтернет – вікторина « Боги Давньої Греції». (Слайди )

Завдання 2.

Експрес – опитування «Герої давньогрецьких міфів».

(Слайди )

  • Знаменитий грецький герой, який здійснив дванадцять подвигів. (Геракл).

  • Титан, який приніс вогонь людям. (Прометей).

  • Чудовисько, яке жило на острові Кріт у лабіринті. (Мінотавр).

  • Як звали царя Ітаки, котрий 10 років повертався з Троянської війни? (Одіссей).

  • Як звали бога морів? (Посейдон).

  • Як звали лютого собаку, що охороняв браму Аїду? (Кербер).

  • Юнак, якого боги перетворили в квітку через надмірну любов до себе.(Нарцис).

  • Однооке чудовисько, яке не знало правил гостинності. ( Поліфем)

  • Юнак, який піднявся занадто високо в небо на крилах і через це загинув.(Ікар).

  • Герой, тіло якого майже все було невразливим для стріл.(Ахілл).

Завдання 3.

– Наведіть приклади крилатих висловів з давньогрецьких міфів.

( «Ахіллесова п’ята», «троянський кінь», «яблуко розбрату», «авгієві стайні» та інші.)

– Чому ці вислови й досі актуальні?



Учитель літератури. Тому що й сучасна людина відчуває зв'язок з античною культурою. У нашому вжитку є слова латиського походження

(школа, література, географія, політика та інші). Навіть наші імена мають здебільшого грецьке та латинське походження, скажімо: Олександр, Галина, Тетяна, Оксана, Віктор, Петро та інші.



Учитель історії. Цікаво, що першим письмовим відомостям ми теж завдячуємо грекам. Саме грецький мандрівник і історик Геродот ще у vст. до н. е. побував у Північному Причорномор’ї. Усе побачене й почуте під час цієї та інших подорожей він виклав у 9 книгах «Історії». Відомості Геродота є чи не єдиною пам’яткою географії півдня України. В Україні й досі збереглися руїни античних міст – Херсонеса та Ольвії. (Слайд )

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

1. Проблемне завдання.

  • Чому, на вашу думку, у давніх греків не було казок?

  • Чому елліни вірили в існування олімпійських богів?

  • Чому зараз люди не вірять у них?

  • Поясніть, чому вчені вивчають легенди і міфи?

(Слайд )

Учитель літератури. Сьогодні ми не прощаємось з культурою Давньої Греції. Багато поколінь людей знає свободолюбивого Геракла, який очищає землю від страхіть, аргонавтів – сміливих відкривачів нових земель, Прометея, який подарував вогонь людству. Всі ці образи стали надбанням світової літератури, і кожна культурна людина повинна їх знати.

2. Прийом «Продовжте речення»

– Сьогодні на уроці я дізнався…



  • Я не вмів, тепер я вмію …

  • Мені потрібно начитися …

  • Мені потрібно повторити …

VII. Домашнє завдання.

Написати невелике оповідання про улюблений давньогрецький міф..



VIII. Оцінювання учнів.

Урок 2

Міф про Прометея
Мета:

• ознайомити учнів із давньогрецьким міфом про Прометея;

• поглиблювати знання про міфи;

• розвивати інтерес до літератури та читання.


Обладнання: комп’ютер, проектор, репродукції творів мистецтва на

міфологічну тематику; учнівські малюнки до мі­фів, карта Стародавньої Греції.





Тип уроку: засвоєння нових знань і вироблен­ня на їхній основі вмінь і навичок.
Усі мистецтва у людей від Прометея.
Есхіл
І. Актуалізація опорних знань.

1.Перевірка знань про Стародавню Грецію та її культуру.

• Дайте визначення міфології.

• Які основні цикли давньогрецьких міфів ви знаєте?

• Чому у давніх греків не було казок?

2. Зачитування учнями творів про улюблений міф.


II. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Чи є серед вас ті, хто ніколи не чув ім'я Прометей? Що вам відомо про Прометея?

Щоб отримати повніше уявлення про Про­метея, звернімося до країни Еллади (Греції), до теплих берегів Іонічного та Егейського морів. Як нам відомо, грецька писемність стала основою для багатьох алфавітів. Ця країна є батьківщи­ною Олімпійських ігор, театру та інших видів мистецтва.

Давні елліни були людьми мудрими і творчи­ми. Вони були наділені багатою уявою і тяжіли до пізнання світу та свого місця в ньому. Греки створили чудові міфи.
III. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. У перекладі з грецької Прометей означає «провидець». Саме цей герой є підтвер­дженням думки, що боги можуть жити серед людей. Хто ж такий Прометей, чому він увійшов до історії міфології як герой?

З міфологічної літератури відомо, що Іафет був сином Ноя - прабатьком людської раси. Цей титан, по суті, не мав ніякої місії у давній міфології. Але греки поважали його як найстарішого представника титанів. Від Азії (донью Океану) він мав декілька дітей, серед яких Прометей.

Прометей уособлював мислячу силу людсько­го розуму, незрівнянну мудрість і кмітливість. Батьки завжди помічали, що у хлопця неабиякий інтерес до людської раси.

За стародавніми легендами, саме Прометею люди зобов'язані своїм зовнішнім виглядом. Зі слів Овідія, Прометей розмочив землю та ви­ліпив з неї людину за подобою богів. І тоді, коли у всіх тварин голова нахилена до землі, людина може вільно піднімати голову до не­бесного склепіння і дивитися на зорі. Цей міф давні митці часто зображували на барельєфах.

Характерним є те, що на античних зображен­нях Прометея втілено образ ремісника, який формує тільки матеріальну оболонку людини, а духовне наповнення, за міфологією, належить Мінерві - богині мудрості (вона садовить мете­лика на голову одній з людей як символ душі).

Якими ж рисами характеру наділений Прометей? Це гордовитий та впевнений у своїх силах напівбог-напівлюдина, який відверто зневажає владу богів над людьми. У міфах панує твер­дження, що після перемоги над титанами між богами і людьми виникла суперечка: що саме люди повинні приносити у жертву богам? Прометей став на бік людини. На такий відвертий протест не наважився більше ніхто. Одним з учасників цієї суперечки був Зевс. Прометей вирішив перевірити його. Заколовши бика, він розділив його на дві частини. У першій було добре м'ясо, яке Прометей прикрив тельбухами, а в другій - самі кістки, змащені лискучим жиром. Коли прийшов час обрати частину, яку б люди мали приносити в жертву богам, жадіб­ний Зевс вибрав саме другий шматок, адже він був більший і апетитніший. Дізнавшись про хитрий задум Прометея. Юпітер, розгніваний такою відвертою зневагою до богів, вирішив покарати людей і відібрав у них вогонь. Але Прометей знову вдався до хитрощів...

Прогнозоване читання.

Учитель пропонує учням самостійно домислити, що буде далі.



  1. Читання міфу про Прометея і обговорення прочитаного.

- Чи збіглися ваші прогнози з прочитаним?

2. Бесіда.

- Хто прийшов на допомогу людям?

- Хто і за що розгнівався на Прометея?''

- Якою була помста Прометею?

- Чого Прометей навчив людей?

3. Практична діяльність учнів.
Завдання. Створити схему «Прометей на­вчив».


Прометей навчив





4. Робота з текстом.

- Знайдіть у тексті місце, де йдеться про те, як був покараний Прометей.

- Знайдіть у тексті місце, де описано, як легендарний герой Геракл визволяє титана Прометея.

5. Літературний диктант (учні записують тіль­ки відповіді).

- У яких горах було прикуто Прометея?

- Хто з титанів тримав на своїх плечах не­бесне склепіння?

- Як звали чудовисько, що охороняло Іо?

- Який дарунок Прометея людям є найцін­нішим

IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Проблемне питання.

• Чи можна вважати Прометея героєм?



(Так, адже він здійснив подвиг заради інших, відкрив людям шлях у майбутнє.)

• У чому полягає подвиг Прометея?

У міфології Прометей є уособленням людської совісті. Його дії - це протест проти насилля та невблаганної сили, яка зневажає справедливість.

Читаючи міф про Прометея, можливо, ви за­думалися: «А як би я вчинив, якби опинився на місці Прометея? Звернув би зі свого шляху, боячись гніву богів, чи ні? Так чи інакше, але нам є над чим поміркувати...


V. Домашнє завдання.

• Прчитати міфи «Пігмаліон», «Нарцис», «Мідас», «Сізіф», «Пандора», «Дедал та Ікар», «Орфей і Еврідіка».

• Намалювати малюнок до міфу.

.

Урок 3



Індійські міфи «Творення» і «Про створення світу»

Мета: ознайомити учнів із сюжетами найвідоміших індійських міфів про створення світу: роз­вивати теоретико-літературні знання, навички компаративного аналізу, вміння формулювати власну думку, виховувати у школярів шанобливе ставлення до надбань цивілізації.

Теоретико-літературні поняття: казка, міф. міфологія.

Культурно-мистецькі зв'язки: індійська куль­тура, архітектура, хореографія.

Обладнання:комп’ютер, проектор, політична карта світу, підруч­ник, виставка різних видань переказів індійських міфів, міфологічний словник, репродукції зо­бражень пам'яток індійської архітектури,звукозапис народної індійської музики.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вироблен­ня на їхній основі вмінь і навичок.

Люди не були б людьми,

якби не задавалися питаннями

про навколишній світ

Айзек Азімов

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Слово вчителя. Знайомтесь: Індія. Свята земля Індії.... Рожеве місто Тадж-Махал, чарівний Ганг, дивовижні скульптури скельного міста. Відомий індійський поет Рабіндранат Тагор писав про свою батьківщину так:

Глянь, о душе моя, - ось жадана земля.

Ось земля споконвічна прочан.

Ось безмежжя долин, де річок в'ється плин,

Ось замислених гір караван.

Індія — країна з багатовіковою культурою. Її витоки у II—III тис. до н. е.Внесок індійців у світову культуру неоцінен­ний. Наприклад, цифри, що використовуються більшістю народів, були винайдені в Індії. Ін­дійські вчені започаткували алгебру, геометрію, тригонометрію, вони були чудовими астрологами, свідомими знахарями, майстрами ремісничої справи з обробки дорогоцінних металів та каменю. Але особлива гордість цього на­роду - міфи, без них зрозуміти Індію неможливо. Отже, все почалося з міфів...


II. Актуалізація опорних знань.

Теоретичне лото: казка, фольклор, міф, міфологія. (Учень має, витягнувши картку з терміном, пояснити його значення.)
III. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1.Підготовка до сприйняття твору: виперед­жальне завдання «Особливості індійської міфоло­гії». Попередньо підготовлений учень розповість про віру індусів у переселення душ. Якщо людина не веде праведне життя - наступного разу вона може народитися твариною. Той, хто живе правиль­но, може в наступному житті наблизитися до богів.



2. Робота з міфологічним словником.

Брахма - найвище божество, творець світу.

Вішну - божество, яке зберігає світ.

Шива - бог-руйнівник.

Яма - володар царства мертвих.

Ману - першопредок.

3. Робота з текстом: переказ давньоіндійських міфів «Творення» та «Про створення світу».

4.Бесіда.

-- Як звуть творця Всесвіту в індійській міфології?

-- Які людські почуття притаманні Брахмі?

-- Назвіть наймогутніших індійських богів.

-- Хто постійно боровся з богами за владу?

-- Хто очолив боротьбу між богами та Асурою?



5. Робота з ілюстративним матеріалом «Шива в танці*, «Бог мудрості Ганеша».

Коментарі до ілюстрацій підручника.

Шива - бог-творець і бог-руйнівник. Коли він виконує священний танець, у світі панує порядок. А коли стомлюється, у світі порушу­ється рівновага.

Ганеша - бог мудрості, має голову слона. Іс­нує міф, що Шива, його батько, забув запросити бога Шані на свято на честь народження сина. Розлючений Шані поглядом спопелив дитині голову. Але великий Брахма порадив нещасній матері приставити синові голову першої істоти, яку вона зустріне. Нею виявився слон.
IV. Застосування набутих знань.

Практична робота. Порівняйте грецькі та індійські міфи, заповніть таблицю. (Таблиця може виглядати так:)

Таблиця


Спільне

Відмінне

  1. Земля і людина створені творцем

1.Творець світу Брахма з’явився із золотого яйця і має п’ять облич

  1. Боги схожі на людей, а люди уподібнюються богам

2.Індійські боги могли мати голову тварини

  1. Боги по-різному ставляться до людей, найчастіше вони гніваються й насилають на них усілякі біди

3.Усесвіт перебуває усередині бога Вішну

V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.
VI. Рефлексія.

Що привабливого для себе ви знайшли в ін­дійських міфах про створення світу?


VII. Диференційоване домашнє завдання.

• Докладний переказ міфу «Створення ночі».

• Скласти літературний словник «Герої індій­ських міфів».

• Намалювати ілюстрації до міфів, які сподобалися найбільше.



Урок 4

Давньоєгипетський міф про створення світу

Мета:

• ознайомити учнів із давньоєгипетським мі­фом про створення світу, з'ясувати, в чому полягає відмінність міфу від казки;

• розвивати навички виразного читання, ін­терес до пізнання культури інших народів.

Обладнання: ілюстрації із зображенням єги­петських пірамід, головоломки, комп'ютер, про­ектор, тексти давньоєгипетських міфів.

Молчат гробници, мумии и кости, -

Лишь слову жизнь дана:

Из древней тьми, на мировом погосте,

Звучат лишь Письмена.

И. Бунин

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання

• Переказ давньоіндійського міфу «Створення ночі» і його коментування.

• Перевірка літературного словника «Герої індій­ських міфів».

• Презентація ілюстрацій до міфів, які сподобалися найбільше.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Літературний диктант.

Обрати правильну відповідь із трьох запро­понованих (записати в зошит).

• Донька Зевса, богиня мудрості і справедливості. (Афіна, Афродіта, Деметра)

• У слов'янській міфології - мати всього сущого. (Лада, Земля, Мавка)

• Богиня світанку. (Кассандра, Еос, Ехо)

• Головний бог у стародавніх слов'ян. (Дажбог, Перун, Хоре)

• Творець Всесвіту в індійській міфології. (Брахма, Варуна, Вішну )
III. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя. Без історії не було б лі­тератури та інших видів мистецтва. Ці духовні сфери діяльності людини тісно пов'язані між собою. Завжди в літературі відбивається історія тієї чи іншої епохи, того чи іншого народу.

Сьогодні на уроці йтиметься про народ Старо­давнього Єгипту та його міфи.

Єгипет - одна з найдавніших країн світу, в якій виникла одна з найстарших цивілізацій. Безперечно, міфологія єгиптян теж дуже давня. З чим зазвичай асоціюється Стародавній Єги­пет? Передусім ця країна цікава тим, що в ній багато століть тому збудовано гігантські піраміди для фараонів. Через усю її територію протікає найдовша річка світу - Ніл.

Історики вважають, що Єгипет став першою мо­нархічною державою та одним з перших претенду­вав на світове панування. «Непохитність» і «недо­сяжність» - ось головні принципи, які слугували фундаментом верховної влади Єгипту. Ці принципи з самого початку довели народу «божественне» по­ходження фараонів (цар вважався сином бога). А служителі релігії (жерці) вчили: «Бійся нагрішити проти бога та не питай про його образ». На основі цієї ідеології у Стародавньому Єгипті створювало­ся й мистецтво, яке було повністю підпорядковане й контрольоване фараонами. Однією зі складових мистецтва давніх єгиптян була міфологія.

З історії вам відомо, що у Стародавньому Єгипті були досить розвинені науки: математика, астрономія, мореплавство, алхімія, медицина та ін. Влада фараонів над єгиптянами, перевага Єгипту над іншими державами утверджувалася дедалі міцніше, ставала загрозливішою для ін­ших народів. Як можна було поєднати багатства і смерть, яка невідворотно очікує кожну лю­дину? Величезна могутність, неподільна влада фараонів - усе це зрештою знищується смертю.

Жагуче бажання перемогти смерть, що була несумісна з величною ідеологією фараонів і руйнувала насолоду від життя, щира надія на вічність душі сприяли розвитку заупокійного культу. Він отримав утілення майже у всіх ви­дах мистецтва давніх єгиптян. Піраміди - це теж своєрідний «протест» проти смерті.

У єгипетській міфології переважає поетичність слова. Це виражається у великій кількості сим­волічних порівнянь. Наприклад, птах Гор та його гострий зір порівнюються із «всевидячим оком» фараона, а без жука скарабея не обходилося жодне поховання. Вважалося, що його лапки символізу­ють сонце, яке необхідне покійному для вічного життя. Головним змістом міфів були не події, а філософські роздуми, величні монологи.

У більшості давньоєгипетських міфів геро­їв немає ні серед людей, ні серед богів. Міфи уславлюють не геройську доблесть, а творця.

На відміну від давньогрецьких богів, єгипетські не мали чітко визначених функцій. Окрім богів, які існували за аналогами, у міфах давніх єгиптян трапляється чимало слів-абстракцій: Ху, Сід, Хех («воля», «розум», «вічність»). Окрім того, боги ніколи не втручалися в діяльність людей.

Ще однією важливою відмінністю єгипетської міфології від інших є те, що у давніх єгиптян більшість богів мали п'ять і більше імен (деякі боги взагалі не мали постійних). Імена змінюва­лися залежно від часу доби чи інших чинників.



Найбільш виразна особливість: у кожному адмі­ністративному окрузі («номі») ство-рювалися власні літературні версії одних і тих самих міфів. Скажімо, міф про створення світу міг існувати в кількох версіях.

  1. Виразне читання міфу про створення світу (з коментарями вчителя).




  1. Загальне уявлення про створення світу.




  1. Геліопольський міф про створення світу.




  1. Мемфіський міф про створення світу. Бесіда з учнями.

  • Який з цих міфів сподобався найбільше? Чому?

  • Як називалася земля на початку свого існування?

  • Хто створив її?

  • Який бог був головним творцем за мемфіським міфом?

  • Порівняйте мемфіський і геліопольський міфи про створення світу.

IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

  • Сьогодні на уроці я дізнався…

Отже, безмежний світ мистецтва дедалі глиб­ше та яскравіше розкривається перед нами у всіх своїх проявах, у всіх варіаціях прекрасного. Те, з чим ми сьогодні ознайомилися, - лише маленька дещиця величезного пласта культури й мистецтва Давнього Єгипту. Ми стали багат­шими, адже збагатилися новими знаннями.
V. Домашнє завдання.

Підготувати переказ про створення світу за давньоєгипетською міфологією.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка