Що таке природа?



Скачати 108.67 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір108.67 Kb.
Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет


План-конспект мультимедійного уроку з «Я і Україна».



Тема: Що таке природа?

Якою буває природа? Охорона природи

(3 клас)

Бабенко Валентини Василівни

старшого вчителя вищої категорії

Семенівської ЗШ I-IIIст.

Семенівка

2009 р


Тема. Що таке природа. Якою буває природа. Охорона природи

Мета: : закріпити поняття природа, нежива природа, жива природа формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей

Завдання:

  • навчати розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; і розширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і неживою природою;

  • розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

  • виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу;

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Методи і прийоми: словесний (бесіда, інструктаж, пояснення, розповідь, використання загадок), наглядний (демонстраційний матеріал), практичний (практична робота).

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників царств живої природи; предмети неживої природи, малюнки із зображенням рослин різних видів, кросворди, мультимедійна презентація

План уроку

  1. Мотивація. 5 хвилин

  2. Вивчення нового матеріалу. 15 хвилин

  3. Фізкультхвилинка 5 хвилин

  4. Закріплення вивченого 13 хвилин

  5. Підсумок уроку 2 хвилини

ХІД УРОКУ

І. Хвилинка спостережень

Сьогодні до нас у гості завітав Чеширський кіт. Який буде супроводжувати нас протягом усього уроку. Він хоче подивитися, як учні нашого класу люблять і зберігають природу.

У нього для вас декілька питань.

— Який зараз місяць?

— Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?

— Як змінився колір неба?

—Чи падав дощ?

II. Перевірка домашнього завдання

1. Бесіда. Що таке ґрунт?

— Які складові ґрунту ви знаєте?

— Як утворюється ґрунт?

А тепер давайте проведемо тест. Кіт буде читати запитання.



2. Тест.

— Запишіть відповіді: так чи ні.

1) Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

2) Родючість — головна властивість ґрунту.

3) Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.

4) Грунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мініральні добрива.

5) До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

ІІІ. Проблемне завдання

- Наш кіт дуже любить складати кросворди. І зараз він для вас приніс свій новий витвір. Якщо ви його розгадаєте, ви дізнаєтесь про що буде наш урок.



Розгадування кросворду «Природа»










1




П

























2







Р




























3




И

























4







Р

























5







О

























6







Д



















7













А



















1. Це весняний чорний птах,

Називають його... (шпак).

2. За вікном сніжок,

Піднялася віхола,

Та не страшно пташці,

Що сидить під стріхою. (Горобець)

З. Хитра кума сліди замела. (Лисиця)

4. Вправні будівельники

Майструють дашок

З соснових гілок. (Мурахи)

5. Я найперша квітка в гаю,

Синім цвітом зацвітаю. (Пролісок)

6. Влітку наїдається,

Взимку відсипається. (Ведмідь)

7. Білі дзвіночки висять, гойдаються,

Як вони називаються? (Конвалії)



IV Відтворення учнями знань, умінь і навичок, які потрібні для завдань

А зараз давайте поділимося на 4 команди. І спробуємо відповісти на питання. Кіт буде слухати, а потім вибере переможця.



1. Використовуємо методи інтерактивного навчання «Мікрофон» та Мозковий штурм». («Що належить до природи ?»)

Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм і кольорів, дивовижна гармонія зелених барв оточує нас повсякчас. Природа не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Всі вони змінюються протягом року і прикрашають Землю по-своєму.

Робота в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».

Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року

Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин. (Учні в групах «Зими», «Весна». «Літо», «Осінь» пригадують, як змінюється життя тварин протягом року.) Планета Земля, на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір. морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Всі живі організми не можуть жити без повітря. Все це належить до природи. А людина? Людина — теж частина природи. Але вона — істота розумна. Тільки вона здатна створювати те, чого ніколи не було у природі.

На завершення експерти підсумовую: «Ця інформація дозволяє нам зробити висновок: все, що нас оточує, і сама людина належить до природи; крім того, до природи належить й те, що зроблено людиною».



2. Бесіда про предмети живої і неживої природи.

1). Читання учнями віршів з екрана.

— Де ти, білочко, живеш?

Що ти, білочко, гризеш?

У зеленому ліску,

У дуплі, у соснячку

Я гризу горішки,

І гриби, і шишки.

— А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш у дуплі?

— Мене добре зігріва

Моя шубка хутрова.

І тому зимові дні

Мені зовсім не страшні.

(Г. Демченко)

— Перелічіть все, що належить до живої природи (у вірші).

— Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

Зійшли сніги, шумить вода,

Весною повіва,

Земля квіточки викида,

Буяє травка молода;

Все мертве ожива.

Веселе сонечко блищить,

Проміння щедро ллє,

Гайок привітно шелестить,

Неначе кличе пригостить;

Струмочок виграє...

(П. Грабовський)

— Перелічіть все, що належить до неживої природи (у вірші).

— Що ще належить до неживої природи?

А зараз ми з котом пропонуємо вам пограти в гру.

2). Гра «Жива і нежива природа».

3). Об'єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тварин і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає команда, яка швидше виконає завдання.

Давайте розгадаємо плутанки.



Плутанки

Знайди перший кружечок, і тоді за лініями прочитаєш, чим відрізняються тварини від рослин.







4) Бесіда «Якою буває природа»

Кіт бачить, що ви стомилися, давайте відпочинемо.



V. Фізкультхвилинка

Веселе сонечко

Стало вранці ясне сонечко,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

Ми всі дружно піднялися,

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали-сіли, встали-сіли,

Бачте, як розвеселили!

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі,

Потанцюймо по росі!

VI Закріплення та систематизація знань.

3. Зупинись! Природі боляче!

1) Читання учнем вірша з екрана.

Всією душею, всім своїм серденьком

Люблю тебе, рідний край, земленько рідненька.

І вас люблю, гори. ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки...

Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці —

Бачу тебе, рідний краю. дорога землице!

Ти мене годуєш, як свою дитину,

Тому люблю тебе. земле, люблю Україну!



2) Розповідь вчителя.

Зараз ми вам розповімо про нашу Батьківщину.

— Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її родючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки. темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш тихий земний рай!

Сьогодні Україна — одна з екологічно забруднених країн. Трагедією в житті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Велика кількість радіаційних продуктів потрапили у навколишнє середовище після аварії, згубно вплинули на все живе, на здоров'я людей. Значно підвищилася захворюваність, особливо серед дітей віком до 14 років.

Збільшився ріст екологічних захворювань. Заводи і фабрики завдають великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак...

У пам'яті спливають слова Тараса Шевченка; «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде».

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвилину. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки автомашин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

А зараз до нас завітали екологи, щоб розповісти про ситуацію у нащій країні.

3). Виступ екологів.



1-й учень. «Берегти природу—значить берегти життя»,—у цих словах закладено глибокий зміст, адже кожен з нас — це часточка всього живого на землі, і вона — наш спільний дім.

2-й учень. Природа, як пораненим птах, кричить, благає нас допомогти. Ми повинні знати, як можна зберегти природні багатства для тих хто живе Й житиме на Землі.

3 - й учень. Дехто вважає: «Нічого не станеться, якщо я зламаю гілочку, зірву квітку, знищу метелика, нап'юся березового соку».

Але природі буде гірше! Бо кожна зламана гілка, кожна зірвана квітка, кожний знищений метелик -- це маленька трагедія, рана, яку ви завдали природі.



4 - й учень. Запам'ятайте, якщо ви щось узяли від землі, то маєте віддати їй. Посадіть дерево, вичистіть джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді збережеться неповторна краса природи.

5 - й учень. Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, вчені всього світу об'єдналися в Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати її Червону книгу.

6 - й учень. Червона книга—це сигнал небезпеки, це заклик для дорослих і дітей; «Допоможіть!».

7 - й учень. На всій планеті Земля люди не байдужі до того, як на ній живеться і яку планету ми залишимо у спадок наступним поколінням.

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти,

Конвалії й фіалки ніжні

І вісник березня — підсніжник?!

Ні! Ні! Бо в Червону книгу вчені занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає

Й давно рятунку в нас благає!

8-й учень. Назва книги —«Червона», бо вона, подібно до червоного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи.

9-й учень. «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною» Червона сторінка сповіщає, що видові загрожує загибель. Біла сторінка сповіщає, що вид ще не щез, але його все меншає і меншає.

А зелена сторінка —то сторінка надії. Сюди із червоних та білих переводять ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.



10-й учень. У 1980 році випущено Червону книгу України.

11-й учень. В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рідкісні рослини і тварини. На Львівщині є Майданський заповідник, заповідник Асканія-Нова, Канівський заповідник. Карпатський заповідник.

4) Вікторина.

— Які ти знаєш рослин й твоєї місцевості, занесені до Червоної книги України?

— Назвати тварин, які мешкають у твоїй місцевості, що занесені Червоної книги України.

— Які птахи, комахи занесені до Червоної книги?

— Назвати лікарські рослини твоєї місцевості, які занесені до Червоної книги.

Чеширському коту дуже сподобався ваш урок. він сказав мені, що залюбки прийде до нас у гості, в наступному місяці, якщо ми його запросимо. Запросимо його?

VII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

— Який найдорожчий скарб у світі?



— Хто повинен охороняти природу?

— Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен з вас?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка