Що вивчає предмет «Основи здоров’я». Здоров’я та його ознаки. Практична робота. Знайомство зі школою



Сторінка1/3
Дата конвертації19.02.2016
Розмір0.49 Mb.
  1   2   3
Орієнтовні конспекти уроків

з навчального предмета «Основи здоров’я»

1 клас

Підготувала Яковенко А.С.,

учитель Кременчуцького ліцею №4
Урок____________ Дата_____________

Тема: Що вивчає предмет «Основи здоров’я». Здоров’я та його ознаки. Практична робота. Знайомство зі школою.

Мета: ознайомити учнів з новим предметом: що вивчає предмет, як працювати за підручником, у зошиті; ознайомити учнів з поняттям «здоров’я» та його ознаками; ознайомити учнів зі школою; прищеплювати навички догляду за собою, вчити дбайливо ставитися до свого здоров’я; виховувати працьовитість на уроці, старанність.

Хід уроку

І Організація класу. Знайомство з учнями

ІІ Ознайомлення з підручником «Основи здоров’я» (робота в парах).

Що дізнаємося на уроках з цього предмета?

ІІІ Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку


  1. Мандрівка до країни здоров’я (таблиця №1). Два кити: здоровий спосіб життя та безпека поведінки.

  2. Складання квітки здоров’я (таблиця №2): сон, апетит, режим дня, гарний настрій, чистота рук, чистота тіла…

  3. Гра «Оплески». Які предмети ти використовуєш, щоб бути здоровим; гантелі, телефон, мило, телевізор, рушник, яблука, книга, велосипед, стіл, двері, молоко.

  4. Гра « Продовж речення»:

Я здоровий, якщо у мене ….

Коли я здорова, то у мене…

Я дбаю про своє здоров’я…

Фізкультхвилинка.

Якщо хочеш бути здоровим,

Роби так (руки вгору).

Якщо хочеш бути здоровим,

Роби так (руки вниз).

Якщо хочеш бути здоровим,

Посміхнись і будь бадьорим.

Якщо хочеш бути здоровим,

Роби так (повороти).

Якщо хочеш бути здоровим,

Дихай так.

Якщо хочеш бути здоровим,

Роби так (кроки на місці).

V Закріплення вивченого.


  1. Робота за підручником (с.8-9). Хто дбає про здоров’я і безпеку дітей у школі? Як звуть директора твоєї школи? До кого можна звернутися, якщо ти захворів? Чи сподобався тобі підручник?

  2. Розкажи про свій клас.

Зразок

Мій клас світлий, просторий. У ньому є парти, стіл, дошка, шафи. На підвіконні стоять квіти. Мені подобається мій клас.

3. Робота у зошиті (с.4-5). Покажи стрілочками, хто де працює. Пронумеруй малюнки за правилами поведінки у школі.

4. Практична робота. Знайомство зі школою. Шикування парами перехід на другий поверх. Правила техніки безпеки переходу східцями.

VІ Підсумок уроку.

Як називається навчальний предмет? Для чого будемо вивчати? Хто вам допоможе? Які правила поведінки у школі ти запам’ятав?


Урок _________ Дата __________

Тема: Ріст і розвиток дитини. Практична робота. Вимірювання зросту і маси тіла.

Мета: закріпити знання про ознаки здоров’я, вчити дітей дбати про своє здоров’я, прищеплювати бажання бути здоровим, спокійним, врівноваженим; прищеплювати навички гарної поведінки.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка учнів. Вправи для голови, тулуба, рук, ніг.

Рухи з віршем:

Сонечко сяє.

Сопілочка грає.

Річка тече.

Човник пливе.

Правою рукою загрібаємо.

Лівою рукою загрібаємо.

А тепер двома руками поспішаємо до ….

ІІІ Повторення вивченого на попередньому уроці.

Запитання: Який предмет вивчаємо? Що цікавого дізналися? Про що розповіли батькам? Як треба дбати про своє здоров’я? Утворіть квітку здоров’я.

ІV Оголошення теми й мети уроку

V Вивчення нового матеріалу


  1. Робота за підручником (с.12-13). Розглянь ілюстрації. Хто з цих тварин найбільший? Хто – найважчий? Згадай, як ти був маленький, то вміщався у колисці. А тепер стаєш все вище і вище. Що ти вмієш робити? Чого хочеш навчитися?

  2. Практична робота. Як росте і розвивається дитина. Вимірювання зросту і маси тіла (ростомір та ваги у медичному кабінеті). Хто з вас найвищого зросту? Хто найнижчого? Чи фіксують ваші батьки показники вашого росту і розвитку?

  3. Вивчення та виконання руханки.

Маю вуха – ними чую,

А ногами чимчикую,

Рот, язик – поїм смачне,

Ніс – почую запашне,

Руки – брата пригортаю,

Очі – все це розглядаю.

Я за ними доглядаю

Та здоровим підростаю.

VІ Закріплення

Робота у зошиті (с.6-7). Хто з хлопчиків вищий? Пронумеруй малюнки за зразком. Обведи червоним кольором малюнок людини, яка найбільше схожа на тебе за віком.

VІІ Підсумок уроку.

Загадка. Хто вранці ходить на чотирьох ногах, вдень - на двох, а ввечері – на трьох? (Людина). Що відбувається з людиною протягом життя?


Урок____________ Дата_____________

Тема: Здоров’я та його ознака. Порушення здоров’я та їх профілактика. Практична робота. Розучування фізкультхвилинок.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «здоров’я» та його ознаками; прищеплювати навички догляду за собою, вчити дбайливо ставитися до свого здоров’я; виховувати працьовитість на уроці, старанність.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка. Вправи: «Годинник», «Вітрячок», «Ванька-встанька», «Стрибунці», «Сонечко сяє».

ІІІ Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку



  1. Вирішення проблемної ситуації: як добре, коли я хворію, не треба йти до школи, можна знаходитися у ліжку цілий день… Чи погоджуєшся ти з цим висловлюванням? Розкажи, як ти почувався, коли хворів.

  2. Розповідь учителя. Хороше здоров'я — це гарне самопочуття, коли у вас нічого не болить. На уроках ви уважні, активні та старанні. Ваші вага і зріст відповідають нормі. Хворіючи, ви погано почуваєтесь, у вас може підвищитися температура, з'явитися кашель, нежить. Існує велика кількість різних хвороб: ангіна, коклюш, вітряна віспа, грип, захворювання печінки, серця, голови і т. ін. Наша з вами мета — не допустити всіх цих захворювань!

  3. Робота у парах за підручником (с.16). З якої казки герої? Що у кого болить? Чому вони захворіли? Перевірка.

  4. Робота у парах. У парі з однокласником розкажіть про те, як ви хворіли:

•яка це була хвороба;

•чому, на вашу думку, ви захворіли;

•як вас лікували.

Як хвороба може завадити вашим планам?



Вправа для очей «Політай за мною поглядом».

Уявіть, що укласну кімнату залетів метелик. Спробуй послідкувати за ним очима. Метелик літає-літає, раптом сів на вікно, потім перелетів на край учительського столу, полетів до дверей, від них стрімко прилетів до тебе, покружляв перед твоїм обличчям та сів на носика. Ти від цього посміхнувся.



  1. Читання вірша «Друзі» Лесі Мовчун (с.18 підручника). Хто занедужав? Хто провідав медузу?

Висновок: не забувай відвідувати друзів, якщо їхня хвороба не заразна.

Розучування фізкультхвилинки

Лапки в боки, вгору вушка,

Скачуть білочки-подружки.

Раз, два, три, чотири, п’ять-

По гілках вони летять.

Кожен ранок на галяві

Роблять білки різні вправи.

Раз, два, три, чотири, п’ять-

Люблять білочки стрибать.

V Закріплення вивченого.

1.Робота за підручником (с.19). Корисні поради. Знайди відповідний малюнок.

2. Робота у зошиті (с.8-9). Обведи різними кольорами: що допомагає хворому одужати, хто допомагає хворому одужати. Перевірка

3. Робота із сигнальними картками


        1. Дотримуюся правил поведінки у школі.

        2. Ніколи самостійно не вживаю ліки.

        3. Не пробую на смак незнайомі речовини.

        4. Завжди одягаюсь відповідно до погоди.

        5. Буваю на свіжому повітрі щодня.

  1. Робота над прислів’ями та приказками

Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.

Здоровому все здорово.

Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.

Хворому і мед гіркий.

Хто добре жує, той довше живе.

У здоровому тілі — здоровий дух.

Чиста вода для хвороби біда.

Здоровий не знає, який він багатий.

Найбільше щастя у житті — здоров'я.

Здоров'я не купиш ні за які гроші.

Бережи одяг, поки новий, а здоров'я, поки молодий.

Здоров'я — всьому голова.

VІ Підсумок уроку

Гра «Хвости».

Я здоровий, якщо у мене…

Я дбаю про здоров’я …

Про моє здоров’я турбується…

VІІ Домашнє завдання. Турбуватися про своє здоров’я.


Урок____________ Дата_____________

Тема: Щоденне піклування про своє здоров’я. Режим дня. Практична робота. Складання розпорядку дня

Мета: закріпити знання про ознаки здоров’я, вчити дітей дбати про своє здоров’я, ознайомити з режимом дня, показати необхідність дотримуватися режиму, розвивати бажання бути здоровими, спокійними, врівноваженими, прищеплювати навички гарної поведінки.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка. Вправи для голови, рук, ніг, тулуба, вправи для очей

ІІІ Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку



  1. Робота за підручником(с.22). Які тварини не сплять уночі? Які тварини засинають і прокидаються разом із сонцем?

  2. Перегляд фрагменту мультфільму «Абетка здоров’я. Режим дня». Чому треба дотримуватися режиму дня?

  3. Робота за таблицею «Режим дня» та підручником (с.23). Як ти дотримуєшся режиму дня?

Висновок: я здоровий, якщо я турбуюся про своє здоров’я.

Руханка


Раз – зарядку залюбки

вранці роблять малюки.

Два – водички не цурались,

умивались, гартувались.

Три – сніданок смакували

та до школи поспішали.

Раз, два, три та раз, два, три

неодмінно повтори:



  • Сила, спритність і постава –

  • фізкультури добра справа!

V Закріплення вивченого

  1. Робота за підручником(с.25). Співвіднеси корисні поради з малюнками

Перед тим, як іти до школи, добре поснідай.

Після уроків відпочинь: поспи, потім погуляй на свіжому повітрі.

Під час занять роби короткі перерви.

Складай рюкзак звечора.



  1. Практична робота. Складання розпорядку дня. Робота у зошиті (с.10) Що пропущено? Домалюй. Розкажи, що їдять на сніданок, обід і вечерю?

VІ Підсумок уроку

Відгадай загадку

Немає тих доріг ніде,

Якими він без ніг іде.

Уранці будить маму й тата.

Увечері всіх кличе спати.

Години вміє рахувати. (Годинник)

Чому треба дотримуватися режиму дня?


Урок____________ Дата_____________

Тема: Постава. Як правильно сидіти за партою. Практична робота. Як складати портфель

Мета: порівняти правильне і неправильне сидіння за партою; ознайомити із правилами формування правильної постави; прищеплювати бажання дотримуватися правильної постави під час сидіння за робочим місцем; вчити дбайливо ставитися до свого здоров’я; виховувати працьовитість на уроці, старанність.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка учнів. Імітація рухів тварин

ІІІ Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку



  1. Розповідь учителя з використанням таблиці №5 про поставу.

  2. Робота за підручником с.26-27. Подивись, яку поставу мають тварини.

  3. Практична робота. Як перевірити свою поставу (с.17 зошита). Стати спиною до стіни, якщо доторкнувся п’ятьма точками (потилиця, лопатки, сідниці, литки, п’яти), то постава правильна.

  4. Вправи на формування правильної постав: уяви себе принцом чи принцесою; ходи на голові з книжкою; правильно сиди за партою.

  5. Робота у зошиті (с.12-13). Обведи малюнок із правильною поставою.

V Закріплення вивченого

  1. Читання вірша «Миколка-першокласник»(с.28 підручника). Чи усе поклав у портфель першокласник? Чому не можна носити важкий портфель, рюкзак?

  2. Гра «Так чи ні»? Що візьмеш до школи? Олівець, книжку, ручку, зошит, гумку, граблі, подушку, лопату, мило, рушник, трактор, ляльку, парту.

  3. Робота у зошиті (с.14-15). Гра «Збери рюкзак до школи»

Фізкультхвилинка

Імітація рухів

Тишком-нишком вийшла мишка із нори.

В шкряботушки хвіст і вушка догори.



  • Кішка! (Діти швидко сідають за парти).

Мишка шусть у шпарку.

  1. Практична робота. Складання рюкзака до школи

  2. Складання корисних порад, використовуючи ілюстрації підручника (с.29):

  • спи на пласкому ліжку і невеликій подушці;

  • носи рюкзак за плечима;

  • бери до школи все необхідне;

  • ходи як принц (принцеса) або з книжкою на голові.

VІ Підсумок уроку

Робота з сигнальними картками. Перевір себе



  1. Дотримуюся розпорядку дня.

  2. Уранці встаю щодня в той самий час.

  3. Роблю зарядку кожного ранку.

  4. Стежу за своєю поставою.

  5. Дотримуюся порядку на своєму робочому місці.

Додатково



Загадки

Хутко стрибне на папір

І хоч вір, а хоч не вір,

Враз напише нове слово.

Ось і речення готове.

Вправно пише у руці,

Бачать всі старання ці. Ручка.

З ним подружить кожен з вас,

Як піде у перший клас.

Бо хоч завжди він мовчить,

Та читати вас навчить. Буквар.

Книжечки маленькі,

Аркуші біленькі.

В них вчимося ми писати,

І складати, й віднімати. Зошити.

Я негарно написала,

А вона все вмить злизала.

Олівців моїх сусідка

Ця вертлява буквоїдка. Гумка.

У портфелі - міні-сумка.

Ручка там живе і гумка,

Клей, лінійка, кутники –

Школярів помічники. Пенал
Урок____________ Дата_____________

Тема: Здорові стопи. Практична робота. Вправи для формування правильної постави і стопи

Мета: дати поняття учням про здорові стопи; ознайомити з правилами профілактики плоскостопості; вчити дбайливо ставитися до свого здоров’я; виховувати працьовитість на уроці, старанність.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка учнів. Імітація рухів тварин

ІІІ Повторення вивченого. Бесіда. Хто перевірив свою поставу? Яким чином? Що порушує поставу дітей? Що треба робити, щоб мати правильну поставу? Розкажіть, які речі взяли з собою до школи? Чому не треба носити зайві речі до школи?

ІV Оголошення теми й мети уроку

V Робота за темою уроку


  1. Гра «Чиї сліди» за матеріалами підручника с.30.

  2. Практична робота (на прикладі одного учня). Як визначити правильність стопи. Вдома перевір відбиток своєї стопи з батьками.

  3. Ознайомлення із вправами для профілактики плоскостопості: збір дрібних речей пальцями ніг, збирання хусточки , качання качалочки, лазіння по канату, драбині, ходьба по колоді, масажери тощо.

Фізкультхвилинка

VІ Закріплення вивченого



  1. Робота у зошиті с.16,18. Постав цифри за зразком. Постав стрілочки. Назви частини тіла людини, покажи на собі.

  2. Складання корисних порад за ілюстраціями підручника (с.33):

  • носи зручне взуття;

  • улітку ходи босоніж по чистій траві, піску, дрібних камінчиках;

  • взимку ходи по килимку, його можна купити або зробити з гудзиків.

  1. Читання порад у підручнику.

VІ Підсумок уроку

Робота з сигнальними картками. Перевір себе



  1. Дотримуюся розпорядку дня.

  2. Уранці встаю щодня в той самий час.

  3. Роблю зарядку кожного ранку.

  4. Стежу за своєю поставою.

  5. Дотримуюся порядку на своєму робочому місці.


Урок____________ Дата_____________

Тема: Правила особистої гігієни. Догляд за руками. Практична робота. Як правильно мити руки.

Мета: ознайомити учнів із призначенням предметів особистої гігієни; вчити використовувати предмети особистої гігієни за призначенням; прищеплювати навички догляду за собою; виховувати бажання дбайливо ставитися до свого здоров’я.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка. Комплекс вправ для рук, ніг, тулуба, голови

ІІІ Повторення вивченого на попередніх уроках. Як ви берегли здоров’я протягом тижня? Як перевірили правильність стопи? Які вправи можна робити для профілактики плоскостопості? Яке взуття треба носити? Чи можна ходити босоніж?

ІV Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку


  1. Бесіда за серією малюнків підручника (с.34): Що роблять тварини? Що роблять діти? Для чого потрібно вмиватися?

  2. Перегляд фрагменту мультфільму «Абетка здоров’я». Чому важливо мити руки?

Фізкультхвилинка

Киця прокидається,

Лапкою вмивається.

Квітка прокидається,

Росою умивається.

Ну а ми з сестричкою

Вмиваємось водичкою


  1. Робота за підручником (с.35). Засоби гігієни. Відгадування загадок (Гребінець, мило, рушник, зубна щітка).

Будуть зубки здоровенькі –

Я почищу їх гарненько,

Візьму в руки зубну щітку,

Густу і пухнасту.

Що крім цього треба, дітки? Зубну пасту.

Бесіда. Які ти знаєш засоби гігієни? Які не можна позичати друзям?



  1. Практична робота «П’ять кроків до чистих рук» за малюнкам підручника (с.36)

Фізкультхвилинка у парах.

Продемонструвати пантонімічні мініатюри щоденного піклування про здоров’я (купаюсь, вмиваюсь, чищу зуби, витираюсь рушником, чищу вуха, розчісуюсь тощо) – один учень, інший відгадує.

V Закріплення вивченого

Робота у зошиті (с.20). З’єднай стрілочками малюнки процедур і засобів гігієни. Хто виконує такі процедури?

VІ Підсумок уроку

Гра «Так чи ні».

Я мию руки перед вживанням їжі.

Я мию руки один раз в день.

Я чищу зуби два рази на день.

Я можу позичити зубну пасту.

Розчісую волосся власним гребінцем.

Мені подобається розчісуватися маминою щіткою.

Стежу за чистотою свого одягу та взуття.

Коли треба мити руки? Що ти розкажеш вдома про особисту гігієну?


Додатково

Український рушник пройшов через віки і символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові. Рушники бувають різними.



  • Утирач – для рук і обличчя.

  • Стирок – для посуду, стола.

  • Покутник – ним обвішували стіни.

  • Плечовий – пов’язують сватів.

  • Подарунковий – обрядовий, весільний.


Урок____________ Дата_____________

Тема: Харчування і здоров’я. Овочі, фрукти, молочні продукти та їх значення для росту і розвитку.

Мета: дати учням поняття про групи їжі; ознайомити з прикладами якісного харчування; викликати інтерес до якісних продуктів та прагнення дбайливого ставлення до свого здоров’я.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка. Комплекс вправ для рук, ніг, тулуба, голови

ІІІ Повторення вивченого на попередніх уроках. Як ви берегли здоров’я протягом тижня? Як мили руки? Скільки разів чистили зуби щодня? Як слідкуєте за своєю поставою під час уроку?

Етюд «Миємо руки»

Узяли духмяне мило,

Добре руки з ним помили.(Ритмічно потирати долоні)

Полетіли від води

Бризки з рук туди-сюди. (Струшувати водичку з рук)

Рушничок я свій беру,

Швидко ручки обітру.(Енергійні рухи імітують витирання кожної руки)

ІV Оголошення теми й мети уроку

V Робота за темою уроку



  1. Бесіда. Назви свою улюблену страву? Яка їжа тобі не смакує? Скільки разів ви їсте протягом дня? Чи однаково мають харчуватися школяр і людина похилого віку? Чому?

  2. Робота у парах за підручником (с.38). Чим харчуються тварини? Для чого потрібно харчуватися?

  3. Перегляд фрагменту мультфільму «Абетка здоров’я: нездоровий рекорд». Чому захворіли звірята?

Фізкультхвилинка

«Напечемо млинців»

Млинці – улюблена страва українців. Багато людей люблять спостерігати, як мама чи бабуся готує їх.

На сметані, на яйці

Тісто зробим на млинці.

Напече нам мама їх

Гаряченьких і смачних.

(По черзі торкатися поверхні столу зовнішньою стороною кисті руки і долонею)


  1. Відгадування смачних загадок (с.40 підручника). (Їжа, борщ, вареники). Яка їжа корисна для дітей?

  2. Розповідь учителя про споживання п’яти овочів та фруктів щодня, трьох молочних продуктів щодня.

Прислів’я. Обід без фруктів що свято без музики.

  1. Гра «Збери кошик». Вибрати назви корисної їжі.

Цукерки, хліб, кока-кола, газовані солодкі напої, манна каша, чіпси, помідори, огірки, сир, тістечка, лимонад, кавун, яблука, гамбургер.

VІ Закріплення вивченого



  1. Робота у зошиті (с.23). Знайди на малюнку п’ять корисних продуктів, склади таблицю здорової їжі.

  2. «Художники». І варіант - намалюй, які овочі та фрукти будеш споживати щодня; ІІ варіант - намалюй молочні продукти, які ти будеш споживати щодня.

  3. Читання корисних порад (с.41 підручника).

Постарайся щодня вживати молочні продукти і не менш як п’ять овочів та фруктів.

Їсти треба 4-5 разів на день в один і той же час.

Перед їдою мий руки з милом.

Солодощі краще вживати після обіду.

Що ти можеш порадити?

VІІ Підсумок уроку

Які продукти треба їсти щодня? Поясни прислів’я: Не в міру їси – здоров’я не проси.
Урок____________ Дата_____________

Тема: Фізичні вправи.

Мета: пояснити учням значення руху для здоров’я; мотивувати до систематичного заняття фізичними вправами; виховувати прагнення проводити своє життя у русі; продовжувати роботу по виробленню правильної постави; виховувати бажання дбайливо ставитися до свого здоров’я.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Розминка. Комплекс вправ для рук, ніг, тулуба, голови

ІІІ Повторення вивченого на попередніх уроках. Як ви берегли здоров’я протягом тижня? Скільки овочів та фруктів слід вживати щодня? Яка їжа корисна? Назви блюда з молока. Коли треба їсти цукерки?

ІV Оголошення теми й мети уроку

ІV Робота за темою уроку


  1. Ігрові вправи за малюнками підручника(42). Як пташка махає крилами, як стрибає кенгуру, як повзає равлик.

  2. Перегляд фрагменту мультфільму «Абетка здоров’я». Чому кролик став відставати від друзів?

  3. Робота за підручником с.43. Розглянь малюнки видів рухової активності, скажи, що з цього ти вмієш робити? Чого хочеш навчитися найближчим часом?

Фізкультхвилинка

Лапки в гору, вушка вгору,

Скачуть білочки по бору.

Кожний ранок на галяві

Спритно роблять вільні вправи.


  1. Відгадування загадок про зимові розваги (с.44 підручника). (Санчата, ковзани, лижі).

Які твої улюблені види спорту?

V Закріплення вивченого



  1. Робота у зошиті с.27. Яких предметів не вистачає? Розфарбовування предметів для розваг дітей влітку.

С.28 Що можна робити за допомогою цих предметів – кататися, плавати, стрибати? Що з цього вмієш робити ти?

2. Складання правил для здоров’я

Щоранку роби зарядку.

На прогулянці більше рухайся: ходи, бігай, грай у рухливі ігри.

Запишись на танці чи в спортивну школу.

Валеологічна пауза

Покажи рухами, ніби ти…


  • Ходиш у снігових наметах.

  • Розтираєшся вологим рушником.

  • Плаваєш у річці.

  • Йдеш босоніж по росі.

  • Заходиш у прохолодну воду по коліно.

  • Засмагаєш на пляжі.

VІ Підсумок уроку

Гра «Так чи ні».

Відвідую уроки фізкультури.

Щодня роблю зарядку.

Відвідую спортивну секцію.

Гаю у рухливі ігри.

Відвідую танцювальний гурток.

Виконую вправи під час фізкультхвилинки.


Урок____________ Дата_____________

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка