«систематизація та узагальнення вивченого з теми «дієприслівник»



Скачати 91.71 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір91.71 Kb.
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

(УКРАЇНСЬКА МОВА - РОСІЙСЬКА МОВА)

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ЗНАНЬ

НА ТЕМУ:


«СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ

«ДІЄПРИСЛІВНИК»

Вчителі : Бровко Людмила Василівна – українська мова

Зінкевич Валентина Петрівна – російська мова

МЕТА УРОКУ:

-узагальнення і систематизація вивченого матеріалу з теми

«ДІЄПРИСЛІВНИК» на уроках української та російської мови;

-закріплення практичних навичок вживання дієприслівників і

постановка розділових знаків при дієприслівниках;

-розвиток мовлення, вміння узагальнювати, робити висновки;

-виховання моральних якостей, доброти;

прищеплення любові до прекрасного.




Завдання уроку: 

1. Виявити ступінь засвоєння навчального матеріалу й пробіли в знаннях,

уміннях і навичках учнів з вивченого матеріалу. 

2. Активізувати пізнавальну діяльність учнів, стимулювати й розвивати

розумові процеси. 

3. Сприяти створенню позитивного настрою на уроці

ОБЛАДНАННЯ:

-табиці з української та російської мови;

-малюнки до фразеологізмів;

-картки з диференційованим завданням;

- завдання для поетичного конкурсу,

-Біблія.

Тин уроку: урок узагальнення знань

Хід уроку:

Учитель.


Діти, у нас сьогодні незвичний урок, оскільки ми його будемо проводити разом з учителем російської мови і завдання наше – повторити вивчене раніше про дієприкметник в українській мові та деепричастие в русском языке.

  1. Чотирьом учням пропонуються завдання .

Завдання 1

Серед запропонованих слів знайти дієприслівники, записати у зошити.

Сказавши, одобрений, купатися, покупаний, покупавши, одобрити, працьовитий, звести, пролізти, подорожуючи, посивілий, допомогти, схопити, збираючи, згаданий,зшивши.

Завдання 2.

Утворити дієприслівники доконаного виду, дописавши потрібний суфікс.

Приєднати, проспівати, зупинити, причепитись, вполювати, скопати, стати, сходити, подивитись, схопити.

Завдання 3.

Среди предложенных слов найти деепричастия, записать.

Слушает, улыбается, приземлившись, разложенный, разложив, слушая, вышедший, выйдя, улыбаясь, вырастив, не знаешь, не зная, не разбирая, шумело, заперев, взволнованное.

Завдання 4.

Образовать деепричастия совершенного вида, дописав необходимые суффиксы.

2.ОДИН УЧЕНЬ ПРАЦЮЄ БІЛЯ ДОШКИ.

Задание.

Выписать из текста деепричастия, охарактеризовав их морфологические признаки; выполнить разбор одного деепричастия.

Зимний лес стоял молча, задумавшись, не/шелохнувшись, прислушиваясь к своей собственной вековой думе. А над лесом кружились снежинки, долго не/находя места. Снег, укутывая и лес, и травы, и кустарники в сверкающую белизной мантию, напугал тетерева.


  1. У цей час учитель української мови говорить:

-Діти, до якого великого християнського свята зараз готуються усі віруючі люди?

-Що ви знаєте про Різдво?

(Короткі відповіді дітей).

Завдання.

Із запропонованого тексту виписати дієприслівники.

Різдво Христове – одне з найвеличніших свят. Урочистим є Святвечір. Готуючись до нього, батько й мати докладають усіх зусиль, щоб свята вечеря була якомога величнішою. Батько. Турбуючись про різдвяну ялинку для дітей, на покуті ставить дідуха. Мати готує традиційні 12 страв. Свят-вечір – день пісний. Не уївши до вечора, чекають появи першої зірки на небі. Особливо чекають її діти. Нарешті, вбігши до хати, сповіщають усім, що оікувана зоря вже засвітилась. Мати, заславши стіл скатертиною, ставить кутю. Батько запалює свічку. І всі починають молитись.

Учень, який під час перевірки назвав перший дієприслівник, іде до дошки виконувати морфологічний розбір слова /готуючись/.

Інший учень продовжує називати дієприслівники, пояснює правопис НЕ з дієприслівником.

Учитель російської мови:

-Такую же работу выполнял ученик у доски. Прочитай, пожалуй ста, выписанные слова.

Учень читає слова, морфологічний розбір дієприслівника.

Учитель.


-Какой же можно сделать вывод?

Назови основне морфологические признаки деепричастия.

Учень читає морфологічний розбір слова «готуючись», називає основні морфологічні ознакисдієприслвіника. Робить висновок про спільність морфологічних ознак в українській та російський мовах.


  1. На дошці записано уривок з повісті М.В.Гоголя Ніч перед Різдвом».

Завдання.

Під час читання вчителем тексту поставити розділові знаки.

Последний день перед рождеством прошел. Зимняя ясная ночь наступила. Глянули звезды. Месяц величаво поднявшись на небо будто хотел посветить добрым людям и всему миру, чтобы всем было весело колядовать и славить Христа. Месяц украдкой заглядывал в окна хат как бы зазывая нарядних девушек выбежать поскорее на скрипучий снег. В одном месте парубки зашедши со всех сторон окружили девушек.

Один бросал комом снега , другой вырывал мешок со всякой всячиной. В другом месте девушки ловили парубка подставляя ему ногу и он летел вместе с мешком стремглав на землю. Вдруг один из толпы вместо колядки отпуская щедровку ревел во всё горло:

Щедрик , ведрик!

Дай вареник,

Грудочку кашки ,

Кільце ковбаски!

Учениця називає дієприслівникові звороти, які виділила, і пояснює, коли в російській мові ставиться кома при дієприслівникових зворотах.

Вчитель української мови:

-Діти ,а в українській мові які вживаються розділові знаки при дієприслівниках?

-Чи завжди ми виділяємо комами дієприслівники?

-Що таке фразеологізм?

ЗАВДАННЯ:

до малюнків на дошці підібрати фразеологізми українською і російською мовами, замінити їх одним словом-синонімом.

Завдання проводиться в формі змагання між двома командами-хлопців і дівчат.

Пропонуються малюнки до фразеологізмів:

поклавши руку на серце (положа руку на серце),

поклавши зуби на полицю (положив зубы на полку),

повісивши носа (повесив нос),

склавши руки (сложа руки),

висолопивши язика (высунув язык).

Названі фразеологізми діти записують в зошиті російською і українською мовами . Усно діти називають фразеологізми, які ще не називались.

Підводяться підсумки змагання.

ЗАВДАННЯ:

за варіантами скласти по два речення, вживаючи вислів “ Поклавши руку на серце” в прямому і переносному значенні, пояснити розділові знаки.

ВЧИТЕЛЬ:

- Для чого в мовленні потрібні фразеологізми?

- Який вид усної народної творчості стоїть близько до фразеологізмів?

ЗАВДАНЯ:


  • Закінчити прислів’я, назвати відповідник російською або українською мовами.

  • Вчителі по черзі читають прислів’я.

1.Не спитавши броду,/не лізь у воду/.

Не зная брода , /не лезь в воду/.

2.Не давши слово ,крепись,/ а давши - держись/.

Не давши слова, кріпись, /а давши - держись/.

3.Зробивши зло,/не чекай добра/ .

Сделав зло,/не жди добра/.

Діти пояснюють зміст останнього прислів’я.

Учитель російської мови прохає дітей підтвердити свої думки, використовуючи вислови з Біблії («Приповісті Соломона»)

ДИФЕРЕНЦІЙОВАНЕ ЗАВДАННЯ.

1 група


За поданими схемами скласти речення українською та російською мовами (Тема“Зима”)

(Зворот)/_._._._._._._._./, ----------- ----------- _._._._._. .

----------

Означення ----------- --------------- _._._._._.

--------------

2 група


Списати речення ,поставити розділові знаки, вставити пропущені літери, пояснити.

Завдання українською мовою.

1.Тіл…ки віт…р гучав меж деревами та сипав сніг закриваюч… білою сіткою далечін…

2.Чорні,голі дерева стояли в са…ку настовбурчивш…сь замерзлими гілочками і , наче мертві, (не)ворушилис… од вітру.

Завдання російською мовою.

1.Лебяж…им пухом повисает снежная серебря…ая пудра на суках и колючках пр…ссыпая заяч…и петли под елками.

2.Снежные, белые избушки ра…пол…жившись вокруг ровной белой п…ляны ярко сверкали под со…нцем.

3 група


Списати речення, пояснити орфограми, розділові знаки, підкреслити дієприслівниковий зворот.

Завдання українською мовою.



  1. З-за неспокійного обрію підвелося розпатлане сонце, розтрушуючи на снігу сірі тіні.

  2. А тим часом хурделиця плела навколо холодні сіті, залітала під повіки, вибиваючи з них сльози.

До слова «хурделиця» підібрати синоніми.

Завдання російською мовою.



  1. Снег, летя навстречу сухими мелкими хлопьями, напоминал обильный черемуховый цвет.

  2. Швыряя наземь охапки сухого снега, вьюга тотчас же вновь подхватывала их, закручивая белами вихрями.

Завдання

Відредагувати речення і записати у зошити у виправленому вигляді.

Завдання українською мовою.

1.Спускаючись з гори, у нього зламалась лижа.

/Спускаючись з гори, він зламав лижу/.

2.Відчинивши вікно, мені на долоню впала сніжинка.

/Відчинивши вікно, я побачив сніжинку, що впала мені на долоню/.

Завдання російською мовою.



  1. Приехав в Карпати, нас удивила красота гор.

/Приехав в Карпаты, мы удивились красоте гор/.

2.Возвращаясь домой, пошел снег.

/ Возвращаясь домой, мы заметили, что пошел снег/.

ПОЕТИЧНИЙ КОНКУРС

Вчитель російської мови читає рядки з творів О.С.Пушкіна.

Діти повинні продовжити рядки, які містять дієприслівники, і назвати твір.

Под голубыми небесами

Великолепными коврами…

/Блестя на солнце

Снег лежит/

Буря мглою небо кроет…

/Вихри снежные крутя/

Зима! Крестьянин,…./торжествуя/,

На дровнях обновляет путь.

Его лошадка,… /снег почуя/,

Плетется рысью как-нибудь.

На дошці вивішені аркуші, на яких записані перші рядки з віршів.

Завдання.

До кожного рядка дібрати свої, щоб римувались.

1.Ой снігу, снігу білого

Насипала зима…

2.Старий веселий Дід Мороз

Із снігу борода…

ДИФЕРЕНЦІЙОВАНЕ ЗАВДАННЯ

Робота в групах.

1 група


Написати твір-мініатюру на тему: «Зимова казка», використовуючи дієприслівники.

/І варіант – російською мовою,

ІІ варіант – українською мовою/

2-3 групи. Мозковий штурм

Перекласти текст з російської мови на українську.

Захитались гілки на високому дереві, струшуючи з себе іній. То не іній, то ледве примітні білі голенькі хлоп’ята злітали з гілок, і кожне, вхопивши за руку сніжинку, почало біля сніжинок крутитися та гопака вибивати. Сніжинки, собі зіп’явшись на пальчики, дрібно ногами вибивали. Сніжинки з інеєм крутилися, збиваючись в купу, і та купа росла, більшала і, наче стовп, піднімалася вгору.

ЗАВДАННЯ

Учням пропонуються тести з української мови



  1. Спільними для дієприслівника і прислівника є:

а) синтаксична роль у реченні;

б) незмінюваність;

в) синтаксична роль, незмінюваність.

2. Дієприслівник «не ховаючись» у реченні

Дід прожив під сонцем коло ста літ, ніколи не ховаючись у холодок

виконує роль

а) додатка;

б) писудка;

в) обставини.

3. У реченні

Не озираючись, хлопець побрів додому

не з дієприслівником пишеться

а) разом;

б) окремо.

4. Дієприслівниковий зворот у реченні

Весною каштан цвів білим цвітом, піднявши свої свічки

комою

а) виділяється;



б) не виділяється.

5. Дієприслівники доконаного виду

взявши, злетівши, схопивши
а)мають ознаки теперішнього часу;

б) не мають їх.

6. Дієприслівники недоконаного виду

вивчаючи, збагачуючи, пояснюючи

утворені від

а) основи дієслів теперішнього часу;

б) основи інфінітива.

7. Дієприслівники доконаного виду

виконавши, ознайомившись, удосконаливши

утворені


а) від основи дієслів теперішнього часу;

б) від основи інфінітива.

8.Яку букву треба писати в суфіксах дієприслівників

виспівуючи, висвічуючи, відвертаючи

а) букву и;

б) літеру і.

Ключ: 1 2 3 4 5 6 7 8

в в б а б а б а



Підсумок уроку


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка