Складання розповіді з елементами опису калини Мета



Скачати 70.88 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір70.88 Kb.



Складання розповіді з елементами опису калини

Мета. Закріпити знання про текст. Вчити дітей складати і записувати розповідь з елементами опису за планом.

Розвивати усне та писемне мовлення; уміння описувати рослину, зокрема, калину, використовуючи прикметники, порівняння, слова, вжиті в переносному значенні; пізнавальну діяльність, творчі здібності.

Формувати вміння аналізувати, порівнювати,доводити свої судження. Виховувати бережливе ставлення до калини як лікарської рослини, оберегу, символу України.

Обладнання: роздатковий дидактичний матеріал, ілюстрований матеріал із зображенням куща калини в різні пори року, вишивки, рушник з вишитим орнаментом калини; пучки кетягів калини; випечений коровай прикрашений калиною; аудіозапис пісні «Ой єсть в лісі калина», презентація уроку, репродукції картин М.Приймаченко «Калиновий гай» та К.Білокур «Натюрморт з колосками і глечиком».

Методики: «Прогнозування», «Понятійна таблиця», «Сенкан»,

метод «Мікрофон».



Хід уроку
І. Організація класу.

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Обернулись до гостей.

Привітались: «Добрий день!»
Давайте посмішки усім дарувати.

Себе й гостей звеселяти.

Хай радість злітає у небо, як птах.

І добрі слова у вас на устах.


Подаруйте посмішку собі,

Один одному, мені.

Я дарую посмішку і вам,

Радість допоможе у роботі нам.



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні в нас урок розвитку зв’язного мовлення.

- Я пропоную розпочати наш урок такими словами:

( Діти разом із вчителем читають вірш з дошки.)
Українська наша мова

Повсякчасно на устах.

Чародійна, калинова,

І співуча наче птах.



1. Актуалізація опорних знань.

- Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, про що ми з вами будемо сьогодні говорити на уроці.



( Методика прогнозування)

За хатою у садочку

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти

Щоб на неї поглядіти,

За намисто кожен смик

Та й укине на язик.

- Так, звісно, це калина.

-А які вислови допомогли здогадатися, що це калина?

( У вінку зеленолистім, у червоному намисті).

- В якому значенні вжиті ці вислови? ( У переносному).

- Що мали на увазі? ( Листя та ягоди калини).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Наш урок присвячується цій неперевершеній красуні, надзвичайно чарівному кущику калини.



Завдання нашого уроку:

- повторити знання про текст;

- навчитися висловлювати свої думки за власними спостереженнями;

- збагачувати словниковий запас;

- навчитися складати твір з елементами опису;

- А щоб виконати завдання уроку я пропоную вам уявно пройтися такими доріжками.



План уроку

Стежка спостережень.

Стежка спогадів і роздумів.

Стежка спроб і помилок.

Стежка творчості.

ІY. Робота по підготовці до написання розповіді.

- Що ви знаєте про калину?



(Метод «Гронування»)

( Діти висловлюють свої знання про калину)

- А де ж можна зустріти калину в природі? ( Відповіді дітей.)

- А ще послухайте, як про це сказано в тлумачному словнику.

(Зачитування вислову із словника.)

Калина любить вологі місця,росте у лісі, біля хати. На нашій планеті росте понад двісті видів калини.

-А зараз, дивлячись на малюнок, використовуючи завдання на дошці ми з вами з’ясуємо: яка калина на вигляд?

- Утворіть речення: початок речення у першому стовпчику, а закінчення –у другому.


Це не високий, але… важкі грона калини.

Гілля в неї … цвітом.

Листя різьблене темно-… пишний кущ.

Цвіте білим … тонке розгалужене.

Восени на ній з являються … - зеленого кольору.
Y. Робота в групах

-А ще ми разом із чарівним кущиком калини одночасно побуваємо у всіх порах року. Для цього потрібно виконати наступне завдання..( Складання речень, робота в групах.)

1. Навесні, квіточками, калина, приваблює, білими, духмяними.

2. Взимку,калина, ягід, спалахує,, гронами, яскраво- червоними.

3. Влітку, калини, ягоди, соком, рум’яніють,наливаються,

_______________________________________________

1. Восени, ягоди, її, палахкотять. як, жар.

2. Взимку, птахів, ягоди, приваблюють.

3. Весною, квітами духмяними, запашними, сніжно- білими.

______________________________________________


1. Восени, і, мають, калини, плоди, смак, дозрівають,терпкувато – кислий.

2. Влітку серед, помітити, нелегко, листя, калину, густого.

3. Весною, стоїть, у фаті, ніби,, дівчина

Вправа «Мікрофон»


  • А чи знаєте ви: яку користь приносить калина людям?

( Учні висловлюються про лікувальні властивості калини. )

  • Калину застосовують як ліки при багатьох хворобах. Для лікування використовують плоди, квіти і кору. Ліки з калини є кровоспинним,заспокійливим засобом, їх приймають при простудному кашлі, гарячці, при тривалій хрипоті, серцевих захворюваннях. Водний настій п’ють проти фурункулів, екземи, різних висипів на шкірі. Настоєм квітів і ягід полощуть горло при ангінах, промивають рани

Бабусині рецепти

1-й р. Моя бабуся змішує плоди калини з цукром і сік, який утворюється

при цьому лікує всіх, коли хтось кашляє, або хворіє грипом.

2-й р. А у нас полощуть горло настоєм квітів, ягід, або листків Килини.

3-й р. Моя мама робить напій для святкового столу з калинових ягід.

4-й р. 4 гронця калини, 2 зубки часнику, 5 цибулин все перетирають.

Утвореним соком закапують ніс при нежиті.

5-й р. Калиновим соком в давнину дівчата рум’янили личко, щоб бути

гарними.

Про калину наш народ складає вірші, прислів’я. приказки,художники відтворюють її красу в своїх малюнках.

А які прислів’я, приказки ви знаєте про цю рослину? (Відповіді дітей)

ПОСАДЖЕНА КАЛИНА БІЛЯ ХАТИ

ПРИНЕСЕ ЩАСТЯ В СІМ’Ю.

ЯКЩО НА КАЛИНІ БАГАТО ЯГІД – ЗИМА БУДЕ ХОЛОДНА.

НА ВЕЛИКІ СВЯТА ПОРУЧ З ХЛІБОМ КЛАЛИ І КАЛИНУ.

КАЛИНА, ВЕРБА, БАРВІНОК, РАЗОМ З КОЛОСКАМИ ЖИТА – ЦЕ СИМВОЛ НАШОЇ УКРАЇНИ.

БЕЗ ВЕРБИ І КАЛИНИ НЕМА УКРАЇНИ.

VІ. Фізкультхвилинка.

(Звучить аудіосупровід)

Ой є в лісі калина,

Ой є в лісі калина.(пружинка)

Калина, калина,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Там стояла дівчина,

Там стояла дівчина (кружляють)

Калина, калина,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Цвіт-калину ламала (рухи, які імітують ламання калини)

Ламала, ламала,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Та в пучечки в’язала,

Та в пучечки в’язала (рухи, які імітують в’зання калини)

В’язала, в’язала,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)
VІ. Складання усної розповіді за планом.

1. ДЕ РОСТЕ КАЛИНА?

2. ЯКА КАЛИНА НА ВИГЛЯД?

3. В РІЗНІ ПОРИ РОКУ КАЛИНА -

ЧУДОВА.

4. ЯКУ КОРИСТЬ ПРИНОСИТЬ

КАЛИНА ЛЮДЯМ?

5. ЯК НАРОД ВЕЛИЧАЄ КАЛИНУ


YІІ. Написання розповіді з використанням пам’ятки

Памятка юного редактора

  1. Чи відповідає текст заданій темі?

  2. Чи логічно викладено зміст?

  3. Чи наявні складові частини: зачин, основна частина, кінцівка?

  4. Чи дотримані абзаци в тексті?

  5. Чи немає повторів?

  6. Чи завершені речення за змістом і чи зв’язані між собою?

(Завдання виконується диференційовано.)

1 група- самостійно.

2 група, 3 група

з допомогою карток – допомоги.

Біля, нашої, росте, хати, калини, кущ.

Невисокий, калина, кущ, але, пишний.

Любить, місце, рости, де вологе,

Листя, кольору, темно-зеленого.

Зацвітає, вона, цвітом, білим, весною, пишним.

Згодом, кетяги, квіток, важкі, на, місці, з’являються,

Восени, важкі, наливаються, кетяги соком, цілющим.

Взимку,до, себе, птахів, приваблює.

Шанують, здавна, лікувальні, люди, її, за, властивості.

Треба, оберігати, саджати, калину.

Вона – України, символ, на
Калина

Калина – ________________, але________________ кущ. Краще росте у______________ місцях.

Навесні він вкривається ________________ цвітом. Восени дозрівають ______________ ягоди. _______________ кетяги наливаються соком. Взимку кущ калини палахкотить, як__________________, приваблює до себе______________________.

Українці ________________ калину за її ________________ властивості.

Калина – рослина – символ________.

VІІ. Зачитування, аналіз розповідей у групах. Робота над помилками.

VІІІ. Зачитування розповідей вголос. Порівняння зі зразком написання розповіді з елементами опису калини ( читання вчителем)

ІХ. Творча робота. ( Робота в групах.)

Завдання 1 групи.

Доримувати віршик, використовуючи слова з довідки.

Бо калина – то є …

Життя, роду і краси.

І калину ти, як …,

Любий друже, …

( Довідка:бережи, символ, мати)

Завдання 2 групи.

Доримувати віршик, вставляючи слова замість крапок.

Калинонька розцвіла

Біля мого ….

Ніби дівчина красуня

Біле плаття ….


Завдання 3 групи

Складання віршу з п’яти рядків. Методика « СЕНКАН».

1 – й рядок - тема (іменник);

2 - й рядок - опис ( прикметник);

3 – й рядок - дія ( дієслово ), пов’язане з темою;

4 - й рядок - ставлення (фраза), почуття з приводу обговорюваного;

5 - й рядок - перефразування сутності ( синоніми, узагальнення, підсумок).

Х. Підсумок уроку.

Я дізнався...

Я навчився...

Я зрозумів, що можу...

Мені сподобалося...

Для мене стало новим...


Мене здивувало...

У мене вийшло...

Я придбав...

Мені захотілося...



Мене надихнуло...


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка