Слова ввічливості (форма вітання, прощання, прохання, вибачення)



Скачати 48.22 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір48.22 Kb.
Урок з української мови у 2 класі «Слова ввічливості!

Тема: Слова ввічливості (форма вітання, прощання, прохання, вибачення)

Мета: Познайомити учнів з поняттям ввічливість, ввічливе спілкування.

Навчити доречно вживати ввічливі слова. Перевірити знання по темі

«Мова і мовлення». Розвивати усне і писемне мовлення, увагу

мислення, уміння спостерігати, робити висновки, доводити свої

судження. Виховувати почуття добра, ввічливості, поваги до

оточуючих нас людей, доброзичливе відношення один до одного.

Обладнання: відеоролик «Веселка», слайди про групи ввічливих слів,

сюжетні картинки для групової роботи, запис деформованих прислів’їв.



Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

- Доброго ранку! – мовим за звичаєм.

- Доброго ранку! – кожному зичимо.

І посміхаються в відповідь люди,


  • Кожні добрі слова кожному любі.

Ми, українці, внуки і правнуки слов’янського роду, гостинний народ, який з хлібом – сіллю зустрічав, руку допомоги надавав, працею і словом Україну і зараз прославляє, звичаї і знання попередніх поколінь примножує.

Ось і ми зараз нашим гостям розкажемо і покажемо, що вміємо і знаємо.

А для цього нам треба бути працьовитими, уважними, спостережливими і старанними.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.



  • Яку тему на уроках української мови ми вивчаємо?

  • Що таке мова?

  • Якою мовою ми спілкуємося?

  • Які ще мови співзвучні з українською?

  • А яке є мовлення?

  • Яке виникло раніше?

  • Яке повинне бути усне мовлення?

  • А писемне?

  • Вимовляємо і чуємо - …. (звуки)

  • Бачимо, пишемо ….. (букви)

  • Скільки в українському алфавіті букв?

  • Як ще можна назвати букви? (літери).

Ну, ви справжні молоці, хлопці і дівчата – українці. І в подарунок вам за ваші гарні відповіді, і гостям за те, що уважно слухали – чудова пісенька. (відеоролик «Веселка»)

  • Який у вас зараз настрій?

  • Чому?

  • Що хочеться зробити?

  • А усміхнуться один одному хочеться?

  • А слово приємно сказати?

  • Які гарні слова ви знаєте?

ІІІ. Повідомлення теми, мети

Ось сьогодні на уроці ми і згадуємо з вами слова ввічливості, навчимося вживати їх у нашому мовленні. Їх називають ще чарівними. Чому?

Від доброго слова і лід розтає.
ІV. Робота по темі.

1) Запис числа, класної роботи

2) Каліграфічна хвилинка

* мні ді че спа бі ти си

* чемні, діти, спасибі

* Діти чемні говорять спасибі.

3) Вправа 202

* Прочитати

* Про який давній звичай розповіли?

* Добір слова близького за значенням (гарний – добрий)

* Списати 1 речення, поділити слова для переносу.

4) Ввічливі слова – це звичайні , прості, розумні, корисні і добрі слова. Вони роблять день хорошим, вечір – добрим, а ніч – спокійною, а нас – чуйними, людяними.

Ці слова можна поділити на групи. А на які, ви зараз допоможете мені визначити. (слайд № 1)


  • У сонечка чарівні промінці

  • Зачитайте слова

  • Коли їх говорять?

Це група привітань.

Якого кольору слова добрий ранок, добрий день, добрий вечір? Чому?

Записуємо речення Добридень тобі, Україно моя.

5) (слайд № 2)

Рожеве сердечко запрошує вас до співпраці. Прочитайте їх. Коли їх вживають? Отже, це група побажань.

Записуємо речення Хай щастить вам, люди добрі.

6) (слайд № 3)

А ось і слідуюча група. Одні з цих слів говорять, коли треба прохати, а інші, коли дякують.

Записуємо речення Сонечко, спасибі тобі….

7) (слайд № 4)

Також є і група, що допомагає нам прощатися. Випишемо із вправи 203 ці слова. На добраніч! Щасливої дороги! До побачення!
Фізкультхвилинка: Є у сонця небо синє

І гніздечко у пташини.

А у кожної людини

Є матуся Батьківщина,

Наша зветься – Україна.

8) А чи задумувались ви над тим, яке значення слова ввічливо, ввічливість.

Вічі, очі. Ці слова говорять, дивлячись людям в очі, проявляючи до них шану і повагу.

А ще, запам’ятайте, ввічливі слова, сказані грубим голосом або криком перестають бути ввічливими.

Ввічливість – це уміння вести себе так, щоб іншим було приємно з вами.


  • А що таке ввічливе спілкування?

V. Закріплення вивченого. Розвиток творчих здібностей.

1) зараз кожна група отримає картинку, яку треба оживити, використовуючи якогома більше ввічливих слів (гості рахують). Запишіть слова, які ви використали.

2) гра «Добре – погано» (слайд № 5)



Надійка щодня раненько прокидається і йде до школи.

3) Гра «Так – ні»

* Як тільки Вінні побачив горщик меду на столі, зразу схватив – і весь з’їв.

* Кролик поклав всі 4 лапки на стіл і при цьому голосно свиснув.

* Ослик Іа чавкав.

* Сова пов’язала на шию серветку, побажала всім приємного апетиту. А крильця склала так, щоб нікому не заважають.

4) Робота в парах з прислів’ями:

Здобудеш освіту - а кажи навчусь.

Добре того навчити, хто хоче все знати.

Не кажи, не вмію, побачиш більше світу.


VІ. Підсумок уроку

Ось і підходить наша зустріч до кінця.



  • Чому був присвячений наш урок?

  • Що було цікавим? Що сподобалось?

  • Чому ви навчились? Що запам’ятали?

VІІ. Домашнє завдання: вправа 204. Прочитаєте про зустріч бабусі і хлопчика. Спишете речення із звертанням, підкреслите слова ввічливості.


Я хотіла б подякувати вам за вашу активність, творчість, ви порадували мене своєю працею і зробили щасливою. Оцінити вашу роботу можу одним, але щирим словом – Спасибі!

І запам’ятайте! (слайд № 6)



Добрі слова – це квіти людської душі. І не скупіться роздавати ці квіти тим, хто вас оточує.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка