Сміх мудреця. Комічне та сатиричне зображення дійсності у гуморесках, байках та усмішках в.І. Дідківського мета



Скачати 107.24 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір107.24 Kb.
СМІХ МУДРЕЦЯ. КОМІЧНЕ ТА САТИРИЧНЕ ЗОБРАЖЕННЯ ДІЙСНОСТІ У ГУМОРЕСКАХ, БАЙКАХ ТА УСМІШКАХ

В.І. ДІДКІВСЬКОГО

Мета: познайомити учнів із творчістю письменника – земляка, гумориста Володимира Дідківського; зробити ідейно-художній аналіз його творів; сприяти формуванню в учнів уміння розрізняти жанрові різновиди творчого набутку письменника; формувати навички спостережливого і вдумливого читання; помічати комічне в щоденному побуті, висловлюючи власне ставлення до нього; відпрацювати навички виразного читання гуморесок; виховувати в учнів любов до влучного поетичного слова; розвивати творчу уяву, допитливість та зв'язне мовлення школярів.

Обладнання: на робочому стенді матеріали про письменника: портрет В.Дідківського, виставка його творів, газетні статі про письменника, фотографії; учнівські сатиричні малюнки, плакати із висловлюваннями:

Людського сміху боїться кожен, навіть той, хто уже нічого не боїться (Микола Гоголь).

Усміхатися - це завжди трішки показувати зуби (Народна мудрість ).

У дім, де сміються, приходить щастя (Японська приказка ).

Якщо ти усміхнешся світові, він відповість тобі усмішкою (Ян Райніс ).

Від гніву старієш, від сміху молодієш (Китайське прислів'я ).



Тип уроку: урок - дослідження.

Хід уроку

Узагальнення і систематизація знань.

1. На попередніх уроках ми познайомилися з гумористичними й сатиричними творами С. Руданського, І. Карпенка-Карого. Назвіть ці твори.

2. Які вади суспільного життя і характеру людей висміює І.Карпенко- Карий у своїй комедії "Сто тисяч"?

3. Що висміює у своїх співомовках С. Руданський?

4. Що ж означає поняття гумор?

Словникова робота

Послухаймо визначення з 11- томного Словника української мови.



Гумор.

1. Доброзичливо-глузливе ставлення до чого-небудь, спрямоване на викриття недоліків; уміння подати, зобразити щось у комічному вигляді.

2. Художній прийом у творах літератури або мистецтва, заснований на зображенні чого-небудь у комічному вигляді, а також твір літератури та мистецтва, що використовує цей прийом.

3. Психічний стан, настрій.


Повідомлення теми.

Учитель. Витоки українського гумору сягають давнини. Здається, він з'явився на білий світ одночасно з першими українцями. Яскріє гумором усна народна творчість: безліч анекдотів, жартівливих пісень, коломийок, каламбурів створив український народ. Дружня розмова без жарту, що каша козацька без солі, юшка без приправи. У добрий час і в годину лихоліття сміх не залишав наш люд. Українці вміють сміятися, створювати собі настрій, піднімати дух. Тому так багато сміхотворців у нашій літературі. Це Іван Котляревський, Степан Руданський, Іван Нечуй-Левицький, Олександр Ковінька, Остап Вишня, Павло Глазовий, Євген Дудар. До кагорти відомих гумористів належить і наш земляк, член Національної Спілки письменників України, лауреат Білоцерківської міської літературно-мистецької премії ім. І. С. Нечуя - Левицького Володимир Дідківський.

Веселий дотепник в житті і творчості, Володимир Дідківський має дар Божий у душі - почуття гумору і глибинне чуття слова. Не покидає воно чоловіка ні в приємні, ні в гіркі хвилини. А в житті бувало всякого.



Біограф. Володимир Дідківський народився на славній Володарщині у мальовничому селі Зрайки "на самісінькому березі Росі, де річка Молочна зі своїми кисільними берегами вливається в лоно своєї старшої сестриці, утворюючи невеличкий півострів місцевого географічного призначення Гірня. У дні весняного повноводдя півострів перетворюється на острів, і тоді на материк можна дістатися лише за допомогою човна. " Весняна Рось - це моя "зачарована Десна", - пише Володимир Іванович, згадуючи своє дитинство. - Улюбленим заняттям було бігання по Гірні, гра у війну, купання влітку та ковзанярство взимку. Основні повинності - пасти корову та доглядати молодшу сестричку. Останнє було гірше каторги".

Біограф. Навчався у Зрайківській восьмирічній та Рудосільській середній школах. Згодом понесла його течія рідної Росі у незабутню студентську юність до берегів Дніпра. Закінчив філологічний факультет Киівського педагогічного інституту і з Києва поплив проти течії назад на Володарщину. Сіяв розумне, добре, вічне на освітянській ниві рідної Володарщини: працював учителем, директором школи. Зараз живе у Білій Церкві, вчителює: викладає в загальноосвітній школі №15 українську мову та літературу. І пише вірші -гумористичні, сатиричні, усмішки, байки. Друкується в обласній та республіканській періодиці. Неодноразово його усмішки "гостювали" на сторінках легендарного "Перця ", звучали по радіо.

Володимир Дідківський - автор поетичних збірок сатири і гумору "Всім по шматочку "(1997), "Ярмо"(1999), "Дзвін"( 2001). Учитель за освітою і покликанням присвятив свою четверту збірку "Лісова гімназія"(2003) школярам.



Учень. "Центр Батьківщини там, де родивсь і виріс, - тягне туди ". Ці слова нашого земляка, відомого поета Антона Михайлевського близькі і Володимиру Дідківському. Саме тому презентація його нової збірки "Лісова гімназія" відбулася на рідній Володарщині. Дотепні, смішні, зрозумілі юному читачеві байки і гуморески, що бадьорять, розважають, спонукають до роздумів, прозвучали із уст самого автора у Володарській загальноосвітній школі №2, де учні радо вітали і захоплено аплодували своєму відомому землякові. Присутні на зустрічі відзначали, що спілкуватися з Володимиром Івановичем дуже легко. Незважаючи на трішки лукавий погляд поета, він випромінює добро, любов до людей, зігріває душі теплом свого серця. Допомагає Володимир Іванович і юним талантам. Він керівник Творчої літературно-мистецької майстерні працівників освіти і науки, метою якої є не дати згинути українській мові, фольклору, гумору, залучення до творчості талановитої молоді, тощо.

Учитель. В.І.Дідківський є гідним продовжувачем кращих традицій українських гумористів Л.Глібова, Є. Гребінки, П.Глазового, О.Вишні та інших, які в різні епохи не стояли осторонь негараздів, що існують у суспільстві. Висміюючи їх, В.І.Дідківський від м'якого гумору переходить до нищівної сатири, щоб викоренити все порочне в суспільстві й людині. Читаючи твори В.Дідківського, ми бачимо, що автор - людина не байдужа до долі свого народу, його минулого, сьогодення і майбутнього.

Словникова робота.

Сатира

1. Художній прийом у творах літератури або мистецтва , заснований на різкому дошкульному висміюванні пороків, хиб, негативних явищ дійсності.

2. Твір літератури та мистецтва, в якому використано цей прийом.

3. Різка, уїдлива насмішка.



Робота над ідейно-художнім аналізом окремих гуморесок.

Учитель. Збірка В.І.Дідківського "Дзвін" розпочинається гуморескою "Коріння".

Прослухайте її Виразне читання гуморески учнем.



Бесіда за змістом гуморески

Про кого розповідається в цій гуморесці?

Куди вирушили Гарбузи?

Що з ними сталося після того, як вони вирушили з рідного городу?

Кого зображено в алегоричному образі Гарбузів?

Яка мораль гуморески? Знайдіть відповідні рядки в тексті .Чому вона вчить?

Запишіть у зошит вислів і запам’ятайте:

Чоловік без плем’я й роду -

Що гарбуз той

Без городу ...


Повторення засобів виразного читання гуморески.

Учитель. Болить В.Дідківському, як справжньому патріотові, ставлення до рідної мови на Україні. Адже не всі цінують й поважають її, плекають і вивчають.

Виразне читання гуморески " Панська мова"

Зубрять мови іноземні

кобзареві внуки,

На свою ж плюють,

нікчемні,

Як на пустозвуки ...

Школа, курси, репетитор

Кожен день у хату,

Бо ж інвесторам служити -

Мови треба знати! ...

Зайд чужинських час настане! ...

Вчіться ж бо терпляче:

Мусим знати мову пана,

Рідна- хай пробачить!



Учитель. Як активний громадський діяч, В.Дідківський не може стояти осторонь невігластва, байдужості, зверхності деяких "залітних гостей ", які не перший рік живуть на Україні і не спроможуться вивчити українську мову, чим виявляють неповагу до неї.

Виразне читання байки "Мудрий папуга "учнями

З пенатів рідних викрали пташину

І продали за безцінь в Україну.

Потрапив іноземець до столиці!

В ясній світлиці

Мав корму вдосталь і водиці.

Господарі були гостинні,

добропорядні й чинні.

Співунчик їм одразу полюбився:

За тиждень, бачте, розмовлять навчився,

Хоч потрудитись довелось ого-го!

Бо мова українська не проста,

Але така ж співуча, як його:

Срібноголоса, золота !

Господар до кімнати лиш загляне -

Папуга враз: "Добридень, пане!"

Хоч нудьгував, бувало ...

Тоді господарю своїх співав пісень!

І той не гнівався - співай хоч день ...

Бува, звікують на Вкраїні "браття - друзі",

А мову вивчити їм важче, ніж папузі.

Ідейно-художній аналіз байки за запитаннями:

Як ставиться господар до папуги? А як до його пісень?

Про кого говорить автор у гуморесці називаючи їх "браттями-друзями"? Чому ці слова взяті в лапки?

Що комічного в цій гуморесці?

Кого засуджує і чого вчить гумореска "Мудрий папуга "?

Учитель. Та не тільки приїжджі зайди не виявляють поваги до української мови. І рідні діти України, буває, цураються її, мови їм рідної, засмічуючи суржиком.

Виразне читання гуморески "Дебіл на Україні"

Перехожого питає

Жіночка в літах:

- Підкажіть мені, будь ласка,

До музею шлях! ...

- Знаю, гдє кіоск табачний,

Знаю, гдє півна,

Гдє купити можна зранку

Пузирьок віна ...

Знаю, гдє прійом склотари,

Гдє дают шашлик ...

Ну, а шляться по музєях

Какось нє прівик ...

І не витерпіла жінка,

Мовила: "Дебіл !"

-Как, гдє біл ?- на те спокійно

Дядько відповів.

- Біл у тьощі поначалу,

А тогда в півной,

А тіперь вот добіраюсь

По путі домой! ...
Питання для бесіди:

Що викликає сміх у цій гуморесці?

Який засіб створення комічного тут використано?

Як ви ставитеся до людей духовно бідних, які знають "Гдє прійом склотари, гдє дают шашлик ...

гдє кіоск табачний ... гдє півна і не знають, де розташований музей у рідному місті, не знають, врешті, рідної мови ?

Учитель. Займаючи активну життєву позицію, В.Дідківський у своїх гуморесках показує справжнє обличчя деяких "Слугів народних", тавруючи зверхність, можновладність (" Верблюд "), розкладання державного майна ("Всім по шматочку ").
Виразне читання гуморески "Всім по шматочку"

Учитель. Не може автор стояти осторонь такої "активної" життєвої позиції, яку в народі називають "моя хата з краю ", коли підлеглі відчувають себе дрібною рибою перед зажерливою хижачкою - керівником Видрою. Сліпий страх дає можливість Видрі залишатись на посаді. "Блаженство там керівнику, де штат мовчать, як риба у ставку", - стверджує автор у гуморесці "Гласність і риба"
Виразне читання байки "Кіт - меценат".

Питання для бесіди:

Що вас найбільше вразило?

Коли виникла потреба в піснях Солов’я у кота?

Чи щирі слова кота? Думку свою підтвердіть словами гуморески.

Який вчинок Кота засуджує автор?

Яких людей змальовує в образі Кота?

Пригадайте, в якій байці відомого українського байкаря засуджується лицемірство, підступність ?.

(Л. Глібов "Лисиця-жалібниця"

Лукавий чоловік словами нас голубить,

Неначе всіх і жалує, і любить ...)

Знайдіть у гуморесці рядки, в яких використано такі прислів’я та приказки: "Лукавий чоловік словами любить, а ділами губить", "такий ласкавий, аж хвостиком виля", "Голос, як сурмонька, та лиха думонька ", Хвалить, як медом мастить, щоб солодше було з’їсти ".

Учитель. В. І. Дідківський не тільки влучно висвітлює негаразди суспільного життя. Він також не забув у своїх гуморесках відобразити шкільне життя підростаючого покоління.

Відгадайте ребус і вкажіть назву усмішки ("Прогрес")


Виразне читання усмішки "Прогрес"

В старого вчителя вже досвіду нівроку ...

-Метаморфоза, - каже, - в нас повчальна! ...

Раніш було: не вивчить хтось уроку -

То вже подія в школі надзвичайна! ...

Тепер вперед ступила школа крок:

Така подія, коли вивчить хтось урок! ...
Бесіда за змістом усмішки

Що викликає сміх у гуморесці?

Яка метаморфоза сталася з роками у школі?

Чому старому вчителеві боляче про це говорити?



Учитель. Знайдіть ключ і відгадайте закодовану назву гуморески.



Виразне читання гуморески

Петруся Грицько питає:

- Звідки грошики береш?

Чіпси денно уплітаєш,

Всякі ласощі жуєш ...

Склавши плеєр портативний,

Жуйку виплюнув Петрусь.

- За "дванадцять " балів гривню

Видає щодня татусь! ...

- Де ж тих балів настарався?

- Гриць від подиву закляк. -

Ти ж ніколи не навчався,

Задніх пас. Це знає всяк ...

І Петрусь відкрився Грицю:

- Щирість, друже, знай мою:

Комерційну таємницю

Лиш по дружбі видаю.

Взяв я вчительку до спілки!

З ділових, сучасних дам.

Ставим липові оцінки -

Гроші ділим пополам!

Що ж бо вчительська зарплата?

Кіт наплакав у бюджет.

Ось удвох і доїм тата ...

Тільки тс-с! Бо це - секрет !

Бесіда за питаннями:

Що висміює в цій гуморесці автор?

Чи зможе все життя такий "бізнесмен" Петрусь заробляти гроші, обдурюючи батька?

Що його чекає в майбутньому?

Що б ви порадили такому Петрусю?

Учитель. Які ще гуморески Володимира Дідківського про школу вам сподобались? Які з них ви вивчили напам’ять? ( Діти розповідають гуморески "Журавель у жмені", "Злочинна одиниця ", "Методика", "Порушник" та інші )

Підсумкова бесіда

1. Чи маєте ви почуття гумору?

2. Чим сподобались вам твори В. Дідківського?

3. Які гуморески В.І. Дідківського вам найбільше сподобалися?

4. Які комічні образи-персонажі вам найбільше запам’ятались?

5. Які твори мають сатиричне спрямування?

6 . Як ви розумієте поняття комічного?

7. Які засоби творення комічного використовує автор?

( Характерні прізвища, імена: Троянда і Лопух ("Бур'ян і квіти"), Ойболить і Хайболить ("Ой і Хай"); Використання вульгаризмів: В нас від нори і догори всяк набиває власну пельку ("Про пельку та земельку"); Іронія: Нині у пошані поміж юнаків лиш катання верхи на горбу в батьків ("Спортсмени"); жартівливі прислів'я та приказки: Лізуть, наче воші на старий кожух! ("Клим про Крим ")

Учитель. Гумор Володимира Дідківського стане у пригоді всім шанувальникам мудрого сміху, бо чим більше людина сміється, тим більше вона стає людиною. Гумор - це не просто сміх, це сміхотерапія. Сміх лікує нервові стреси, продовжує наше життя. Уміння людини посміятися з себе підвищує настрій, зменшує неприємності. Відчуття гумору допомагає долати труднощі і негаразди в нашому житті. Гумор - добрий сміх. Він перейнятий приязню і людинолюбством. Жарт, дотепне слово часто впливають на людей дужче, ніж будь-які повчання.

"Сміх - здоров'я, - стверджує наш земляк Володимир Дідківський. - Якщо сміємося, значить живемо". "Усміхайтеся люди добрі, та живіть у злагоді, мирі, любові, добрі," - зичить гуморист усім. То ж читайте, друзі, гуморески Володимира Дідківського і смійтеся на здоров'я!



Домашнє завдання. Скласти кросворд за творчістю В. Дідківського


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка