Совість у людині головне. В. Нестайко Руденький



Скачати 79.63 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір79.63 Kb.
Рівненська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 9 Рівненської міської ради
Літературне читання

2 клас

Урок на тему

«Совість у людині – головне. В. Нестайко «Руденький»

Підготувала і провела

вчитель початкових класів

ЗОШ № 9 м. Рівного

Малецька Оксана Іванівна

Рівне - 2014
Тема. Совість у людині – головне. В. Нестайко «Руденький»
Мета. Розширити уявлення учнів про добрі і погані вчинки. Вдосконалювати навички свідомого, виразного читання. Працювати над розвитком комунікативної компетенції. Вчити аналізувати твір, характеризувати дійових осіб. Розвивати критичне мислення, вміння визначати головну думку твору. Виховувати кращі людські якості.

Хід уроку
І. Організація класу
1. Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас.

Біля парти станем чемно –

Хай мине час недаремно.

Будемо уважні і старанні всі,

Сядемо рівненько на місця свої.


1. Аутотренінг
Я школяр(ка).

Я особистість творча.

Я думаю, замислююсь.

Я аналізую, висловлюю свої судження.

Я хочу знати.
ІІ. Мовна розминка

1. Вправи для очей

- Слідкуємо очима за ручкою.



2. Гра «Впіймай слово»

- Вчитель показує картки-блискавки сі словами, учням потрібно швидко прочитати.



3. Робота зі скоромовкою
Добре грати дітворі

У широкому дворі.

Гомінлива дітвора

На весь двір кричить: «Ура!»


- Прочитати скоромовку хором; швидше.

- Прочитати з різною інтонацією:

- весело із захопленням

- впевнено, спокійно, повчально

- тихо, невпевнено, сором’язливо
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- З яким твором ознайомились на минулому уроці? ( В. О. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка»)

- Хто є дійовими особами твору?

- Чи уважно ви читали оповідання? Пропоную пограти в гру «Доведи, що…».

Вам потрібно вибрати в тексті і прочитати ті рядки, які доводять…



  • Що дія відбувалась під час уроку математики.

  • Що вчитель хвилювався, як клас сприйме новеньку дівчинку.

  • Що діти дружелюбно поставились до дівчинки.

- То які ж позитивні якості продемонстрували діти?
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. – У нашому житті безліч ситуацій, коли ми здаємо життєві іспити.

- А як на вашу думку, чи легко бути хорошим? Чи не соромно буває за свої вчинки?

- Що таке «совість»? (Технологія «Мікрофон»)

- Де ми можемо дізнатись про лексичне значення слова? (У тлумачному словнику)

- Ось послухайте тлумачення слова «совість» у словнику:

«Совість – це почуття і розуміння відповідальності за свою поведінку перед самим собою і перед людьми».
2. – Складні життєві іспити трапляються у житті дорослих і дітей. Одну таку ситуацію описав відомий дитячий письменник…

- Кожного ранку на вулиці Шовковичній, що у самому центрі Києва, можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. На нього не полюють фотографи та телекамери, проте його творами захоплюються мільйони дітей та дорослих. Мова йде про одного з найславетніших письменників Всеволода Нестайка.

Народився він 30 січня 1930 року в М. Бердичеві на Житомирщині. Його мама вчителька, тому саме від неї він чув багато цікавого про життя і пригоди дітей. Саме мама перевіряла його перші твори.

Нестайко написав понад 30 книг. Його книги перекладені 20 мовами. Особливо приємно, що Всеволод Зіновієвич Нестайко і нині живе у Києві і продовжує писати для дітей. (Робота з виставкою книг В. Нестайка)

- Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору. Називається оповідання «Руденький».
V. Робота над оповіданням.
1. Метод Передбачення»

- Як ви думаєте, про кого йтиме мова у творі?

- Чому автор назвав оповідання «Руденький», а не «Рудий»?

- Прочитайте речення із тексту і зробіть припущення: про що буде розповідь у творі?:



  • Враз чорнявий хлопчик вихопив у дівчинки цукерку і дременув у під’їзд.

  • Бабуся дала кожному по цукерці.

  • Руденький подивився на дівчинку, … тицьнув їй цукерку і швидко пішов геть.

  • Пробач, ти не просто хороший хлопчик.

  • Мені зовсім не хотілося віддавати…


2. Метод «Порушена послідовність». Робота в групах.
- Подані речення виписані з порушеною послідовністю. Вам потрібно, об’єднавшись в групки, вирішити, У якій послідовності будуть розташовані ці речення в тексті. (Робота в групах. Презентація результатів)

- Чи правильно ви визначили послідовність, дізнаєтесь тоді, коли прочитаємо текст.


3. Читання твору вчителем.
4. Перевірка усвідомлення змісту за допомогою буквальних запитань.

- Чи правильно ми припустили про що текст?

- Який він за жанром? Доведіть свою думку.

- Назвати дійових осіб.



5. Перевірка порушеної послідовності з опорою на текст.
- А тепер з’ясуємо, чиї припущення щодо послідовності речень були правильними.

- Тих, хто правильно виправив порушену послідовність, можна назвати вдумливими читачами. А решті залишилось 1-2 кроки до цього звання.


6. Фізкультхвилинка

Гра «Будь уважним»
7. Словникова робота
Похапливо тицьнув

Пильно молодець

Тим часом поплескав

Зойкнула дременув


- Прочитати слова «луною»

- Дібрати синоніми до слів: похапливо, пильно, зойкнула, тицьнув, дременув,


8. Повторне читання твору.

Учні читають самостійно напівголосно. «Бджілки»


9. Аналіз змісту за запитаннями вчителя. Вибіркове читання.
- Хто грався на майданчику? Прочитайте.

- Хто і чим пригостив дітей?

- Що зробив з цукеркою чорнявий хлопчик?

- А дівчинка і руденький хлопчик?

- Чому дівчинка зойкнула, скривилась і заплакала?

- Як поставився до ображеної дівчинки руденький хлопчик?

- Чому він швидко пішов геть?

- Хто сидів на лавочці і спостерігав за тим, що відбувається?

- Що сказав дідусь про хлопчика? Як потрібно читати ці слова?

- Що відповів руденький? Прочитайте. Як треба читати його слова? Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень.

- Чому хлопчик вважав себе не зовсім хорошим?

- Чому він не може бути поганим?

- Який висновок зробив дідусь?

- Якими рядками з тексту можна підписати ілюстра


10. Театральне читання діалогу без слів автора. Робота в парах.
- Наступний етап нашого уроку – рольове читання. Пропоную вам на декілька хвилин стати акторами. Прочитайте діалог руденького хлопчика і дідуся за ролями (без слів автора)
11. Характеристика дійових осіб.
а) – Чим були подібні хлопчики?

- Чим вони відрізнялись?

- Чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому? (Не описує, тому що важливі їх вчинки, а не зовнішність…)

- Які дії виконують хлопчики?



  • Чорнявий - ……

  • Руденький - …..

б) - Чи можна за діями, що виконують хлопчики, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти які вони, які риси характеру їм належать.

На дошці прикріплені картки з написаними на них рисами характеру. Біля малюнка руденького і чорнявенького хлопчика розмістити властиві їм риси характеру :


  • Недобрий

  • Жадібний

  • Злодійкуватий

  • Боягузливий

  • Добрий

  • Самокритичний

  • Сором’язливий

в) Творче застосування знань.

- Чи здав життєвий іспит чорнявий хлопчик? Чому?

- А руденький? Чому?

- Чому дідусь не втрутився у ситуацію?


12. Визначення головної думки твору. Технологія «Займи позицію»

- Ми опрацювали оповідання «Руденький». Як відомо, кожен твір чогось вчить, має головну думку. Чого вчить цей твір? Зверніть увагу на плакати навколо нас. Займіть позицію біля того, який, на вашу думку, відображає суть оповідання. (Робота в групах. Представник кожної групи презентує результат обговорення, доводить думку групи)



  • Цей твір про те, що треба з усіма дружити

  • Цей твір про те, що совість в людині - головне

  • Цей твір про те, що не можна ображати інших

  • Цей твір про те, що треба з усіма ділитися.


13. Метод «Мікрофон».

- Який же настрій твору? Послухайте своє серце і оберіть ілюстрацію (на дошці), що відповідає настрою твору, вашому настрою після прочитаного і поясніть свій вибір. (Див. додаток)



VI. Домашнє завдання

- Оберіть завдання для себе:



  • Поміркуйте, як по іншому можна назвати оповідання. Підготуйтесь розповісти цей твір так, ніби ця пригода трапилась із вами.

  • Навчитись виразно читати оповідання. Підготувати запитання для інтерв’ю одного з героїв оповідання.

  • Написати лист В. Нестайку.


VII. Підсумок уроку. Рефлексія результатів уроку.
1. – Чи задоволені ви своєю роботою на уроці? Оцініть себе. Оберіть стікер відповідного кольору ( рожевий – цілком задоволений; жовтий – не дуже задоволений, хотілось би попрацювати краще; блакитний – не задоволений, мені потрібно над собою попрацювати). На стікерах напишіть, які із тих способів дій, знань, вмінь, що отримали на уроці, ви візьмете із собою для використання на інших уроках, у житті, для виконання домашнього завдання.
2. – Де ж живе совість? (Всередині нас, у душі, у серці)

- Прикладіть руку до свого доброго, щирого серця, відчуйте, як воно б’ється і подумайте, що може послати іншим людям промінчик вашого серця.

- Що посилає промінчик серця? (Добро)

- Я бажаю всім нам прислухатись до внутрішнього голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у вашому житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до близьких), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього) і намагайтеся жити так, щоб совість «не мучила» і за себе не було соромно.



Додаток 1

як дві краплі води


Додаток 2

ҐАВ ЛОВИТИ




Додаток 3

БУТИ НА СЬОМОМУ НЕБІ



Додаток 4

ГОЛОДНИЙ ЯК ВОВК



Додаток 5

БИТИ БАЙДИКИ


Додаток 6

як білка в колесі


Додаток 7

вилами по воді писано


Додаток 8

гратися з вогнем



Додаток 9

дивитися крізь пальці



Додаток 10

літати в небесах



Додаток 11

знімати зірки з неба


Додаток 12

ТЯГНУТИ ЗА ЯЗИК



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка