Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». Образ Павлика, душевно красивого і щедрого хлопчика



Скачати 57.07 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір57.07 Kb.


Т.Б. Горобець, учитель української мови

та літератури Йосипівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Новомиргородської районної ради Кіровоградської області

Тема: Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». Образ Павлика, душевно красивого і щедрого хлопчика.



Мета: Навчити учнів переказувати зміст оповідання, розкривати характер Павлика, його поведінку, вчинки, стосунки з іншими дітьми, ставлення до нього автора, інших персонажів., навчити складати план до характеристики цього образу; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів та деталей, висловлення власного ставлення до прочитаного, обґрунтування своєї думки; сприяти усвідомленню найважливіших цінностей моралі та етики.

Тип уроку: урок пояснення вивчення нового матеріалу.

Епіграф до уроку: Живи , добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

Л.Забашта

Хід уроку

І. Організація учнів до роботи на уроці.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Проблемні питання уроку:



А допоможе нам розібратися оповідання С.Черкасенка

« Маленький горбань»

ІІІ. Актуалізація опорних знань умінь і навичок учнів.


  • Чи треба нам сьогодні говорити про добро? Красу?

Послухайте поезію Любові Забаштої:

Людина починається з добра

Із ласки і великої любові,

Із батьківської хати і двора,

З поваги, що звучить у кожнім слові.

Людина починається з добра,

З уміння співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити

Людина починається з добра,

Із світла, що серця переповняє.

Ця істина, як світ, така стара,

А й досі на добро нас надихає.

VI. Робота над матеріалом уроку



Бесіда за текстом:

1.Чи цікаво вам було читати оповідання?

2. Чим схвилював цей твір?

3. Що ви відчули , коли вперше дізналися , що Павлик горбань?

4. Чому вас це засмутило?

Аналіз твору

- Про що цей твір? Визначте тему.

« Чи уважний ти?»



  1. Як називався дім , в якому жив Павлик? ( халупка)

  2. Яку назву мала давня дитяча гра? ( крем’яхи)

  3. До кого пішов гратись Павлик? (до дівчат)

  4. Що любив слухати хлопчик? ( казки)

  5. Що найбільше подобалось Павлику?( бути самотнім)

  6. За що побив Захарко Павлика? ( за те , що повисмикував палички біля гнізд птахів)

Гра «Девять чому?»

1.Чому дідусь не хотів відпускати Павлика до хлопців?

2.Чому дівчатка любили спілкуватися з Павликом?

3.Чому Павлик не любив , щоб мама співала йому пісеньки?

4.Чому Павлик любив бути самотнім?

5.Чому діти пішли в степ?

6.Чому Павлик любив степ?

7.Чому Павлик повисмикував палички біля гнізд пташенят?

8.Чому Захарко побив Павлика?

9.Чому Павлик не захотів бити Захарка , коли того привів дідусь?



Міні – диспут «Чи зміг би я пробачити людині , яка заподіяла мені зло?» ( «Чи потрібно пробачати зло?»)

Рольове знайомство з Павликом ( скласти розповідь про Павлика від імені його дідуся Антипа , мами , дівчаток , Захарка)

Характеристика образу за допомою плану

План


1.Хто такий Павлик.

2.Зовнішність хлопчика.

3.Внутрішній світ героя.

4. Ставлення до старших і ровесників.

5.Стосунки з дітьми.

6.Любов до природи.

7 .Захоплення казками.

8.Ставлення інших героїв твору до Павлика.

9.Ставлення автора і читача до Павлика.

Заповнення таблиці:

Риси зовнішності

Внутрішні душевні якості

«страшний химерний горб», «невеличка рідковолоса голівка», «глибокі променисті розумні очі» , «журні сині очі»

«чудове серце», «поважна повчальна мова», «думки лагідні», «серце чуле»

Пояснення заголовку


  • Чи хотіли б ви змінити заголовок?



Порівняльна характеристика Павлика і Федька

V. Закріплення матеріалу.




Духовно прекрасна людина
співчуває чужому горю вміє прощати

Добра,чутлива

Стає на захист скривдженого змінює світ на краще

Питання:



  • Чи можна Павлика вважати духовно красивою людиною? Чому?

  • А Захарко , на вашу думку, духовно красива людина? А Федько?

  • Щоб ви хотіли побажати героям оповідання?

  • Які ви зробили для себе відкриття і висновки?

  • А як ви ставитеся до людей із фізичними вадами? Чи винні вони, що народилися або стали такими? ( 3 грудня – Міжнародний день інвалідів)

ІX. Домашнє завдання.



  1. Написати листа до Павлика.

  2. Підібрати матеріали про видатних людей з обмеженими можливостями , які подолали свою злу долю.

Вікторина на уважність від Олеся Кмітливця.

1) Де проходить дія оповідання? (У шахтарській слобідці.)

2) Який був день? (Святковий.)

3) Чим займалися дівчата? (Співали, танцювали, говорили, лущили насіння.)

4) А в що гралися дівчатка? (У крем’яхи.)

5) За чим спостерігали дід Антип і Павлик? (За грою хлопців у м’яча.)

6) З ким здебільшого грався Павлик? (Із дівчатами.)

7) Яку казку розповідала мати Павликові? (Про Козу-Дерезу.)

8) Якою була пам’ять у Павлика? (Дуже гарною.)

9) Якими були думки й серце Павлика? Чому хлопчик був саме таким? (Думки у Павлика були лагідні, а серце чулим. Добра душа хлопчика сформувалася під впливом нениних казок.)

10) За кого заступився головний герой, коли хлопці припинили гру, потім посварилися? (За хлопчика, якого ображав Захарко, потім за дівчаток.)

11) Куди пішли діти? (У степ по катран.)

12) Що тішило маленького горбаня? (Краса природи.)



(Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал.)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка