Спостереження за півнем



Сторінка1/7
Дата конвертації22.03.2016
Розмір1.06 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7
Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Підволочиський районний методичний кабінет

Скалатський дошкільний навчальний заклад

Конспект заняття на тему:



«Спостереження за півнем»

Підготувала вихователь

Скалатського дошкільного

навчального закладу

Шевчишин Наталія Іванівна

Мета: Уточнити і розширити уявлення дітей про особливості зовнішнього вигляду свійського птаха (півня); життєві прояви, повадки; ознайомити з деякими умовами, необхідними для його життя (годування, догляд); розвивати спостережливість; вчити знаходити спільні риси між схожими об’єктами; викликати інтерес до догляду за свійськими птахами.

Матеріал: півень; корм для різних тварин: шматочок м’яса, зерно, кістка, сіно; картина «Квочка з курчатами»; картинки із зображенням житла тварин.

ХІД ЗАНЯТТЯ



Вихователь

Гість незвичайний до нас завітає,

Коли хтось загадку із вас відгадає.

Має гарний він жупан, ходить важно, наче пан,

Чоботи зі шпорами, з кігтями роговими,

Стереже свою родину, наче матінку дитину.



  • Півень.

(вихователь заносить до групи півня. Діти упродовж 1-2 хв. розглядають півня.)

Вихователь.

Хочеш вір або не вір, ходить в групі птах чи звір.

Я не можу розібрати, допоможете малята?


  • Півень – це не звір, а птах.

  • Тож давайте розглянемо його і визначимо остаточно – це птах чи звір. Назвемо частини тіла півня.

  • Голова, шия, тулуб, лапи, хвіст, крила.

  • Давайте уважно розглянемо голову півня. Що розташовано на голові?

  • Гребінець, борідка.

  • Які вони?

  • Червоного кольору, наче шовкові.

  • Що ще є на голові?

  • Очі

  • Скільки очей? Якої форми? Якого кольору? Для чого йому очі? (Відповіді дітей.)

  • А чи є у півня ніс?

  • У нього є дзьоб.

  • Як ви вважаєте, навіщо йому дзьоб? (Відповіді дітей.)

  • На дзьобі є отвори, крізь них проходить повітря і півень дихає. Що ви можете сказати про дзьоб ще?

  • Він темно – жовтого кольору, міцний.

  • А тварини мають дзьоб? (Відповіді дітей.)

Вихователь підводить дітей до висновку, що дзьоб є тільки у птахів.

Вихователь стукає по столу дерев’яною паличкою.



  • Що ви почули?

  • Ми почули стукіт.

  • А як реагував півник на ці звуки? (Стукає повторно)

  • Півень прислухався.

  • Розкажіть, які у півника вуха, якої форми?

  • У нього немає вух…….

  • Замість вух у нього на голові є дірочки (слухові отвори)

Вихователь підводить дітей до висновку, що у птахів замість вух – слухові отвори.

Вихователь звертає увагу дітей на лапи півня.



  • Скільки у півня лап? Якого кольору вони? Скільки має пальців? Чи є у нього кігті? Для чого півню шпори? (Відповіді дітей.)

Висновок: всі птахи мають по дві лапи, а тварини мають чотири лапи.

Вихователь звертає увагу дітей крила.



  • Для чого вони потрібні півню крила?

  • Чи мають тварини крила? (Відповіді дітей.)

  • Чим вкрите тіло півня?

  • Тіло півня вкрите пір’ям.

  • А чи скрізь пір’я однакове?

  • Ні. Тіло вкрите темно – рудим пір’ям, на хвості пір’я різнокольорове, на голові, шиї, на тулубі пір’їнки короткі, а на хвості та крилах – довгі.

  • Як пересувається півень?

  • Ходить, бігає, стрибає, літає, а іноді півні можуть навіть битися.

  • Так, у природі іноді між півнями виникає суперечка, адже це вони хочуть довести, хто із них сильніший, хто красивіший. А ви як вважаєте: битися – це добре? Як ви розв’язуєте суперечки? (Відповіді дітей.)

  • А тепер давайте погодуємо нашого гостя. Оберіть ту їжу, яка потрібна півникові. (Діти обирають)

  • Чому ви не запропонували півникові кістку, цукерки, сіно?

Діти дають півникові зерно,подрібнену траву, ставлять воду.

  • Що робить півень?

  • Клює, дзьобає, п’є.

  • А давайте серед цих картинок знайдемо ту, на якій зображено житло півня. Де мешкає півень? (Діти обирають картинку.)

  • Півень мешкає у курнику.

  • На загадку півень хоче нам залишити свою фотокартку, де він зображений зі своєю родиною. Хто це поряд із ним стоїть?

  • Курка та курчата.

  • Чи схожі курчата, курка та півень?

  • Так, схожі. Тільки курка має менший гребінець, короткий хвіст, не таке різнокольорове забарвлення. А курчата ще не мають гребінця, тіло вкрите пухом. Вони слабкі та беззахисні, тому курка турбується про них.

Підсумок

  • Тож півень птах чи звір? Це свійська тварина чи дика? Чому? Яку користь приносить кури? (Відповіді дітей.)


Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Підволочиський районний методичний кабінет

Скалатський дошкільний навчальний заклад

Конспект заняття на тему:



«Птахи – наші друзі»

Підготувала вихователь

Скалатського дошкільного

навчального закладу

Шевчишин Наталія Іванівна

Мета. Розширити знання дітей про диких птахів; продовжувати ознайомлення з їх зовнішньою будовою, поведінкою; розвивати вміння впізнавати птахів за описом; виховувати шанобливе ставлення до живої природи.

Матеріали: демонстраційний: картки із зображенням птахів (грак, дятел, зозуля, сорока, шпак, сова, бусол, горобець, голуб, синиця).

Вихователь. Сьогодні, діти, до нас завітала незнайомка. Хто вона така – невідомо. Розгляньте її уважно (демонструє силует зображення сороки), що можна про неї сказати? Які частини тіла в нашої гості? (Голова, тулуб, лапи, хвіст, дзьоб). Хто ж тоді вона? (Пташка). А як її звуть, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:

Чорно – білу сукню має,

Всі новини в лісі знає.

Щось блискуче ненароком

Украде. Це хто?

(Сорока).

Як ще називають сороку? (Білобока.)

Сорока – білобока – це чорна пташка з білими боками, довгим чорним хвостом. Сорока – лісова пташка, але, буває, долітає і до міста. Сорока дуже голосно стрекоче. Іноді тим, хто голосно та швидко розмовляє, говорять, що вони стрекочуть, як сороки.



  • Сорока привела до нас у гості своїх друзів.

(вихователь показує ілюстрації із зображенням птахів. Їх кількість і різновид визначаються залежно від підготовки дітей).

  • Що це за птахи? Хто їх знає? (Відповіді дітей.)

Вихователь вислуховує відповіді дітей та докладно знайомить їх з новими птахами. Почати можна з пташки, яку впізнала більшість дітей. Наприклад дятел.

  • Якого кольору пір’я у дятла? (На крилах чорне, на животі сіре.)

  • Розгляньте його дзьоб. Який він? (Великий, товстий.)

  • Навіщо йому дзьоб? (Відповіді дітей.)

Дятел – красива пташка. Має чорні крила, сірий животик та яскравий червоний капелюшок. Дятел дріботить по корі старих дерев та шукає комах, які сховалися в щілинах. Він тримається за кору дерева міцними кігтями.

Грак

  • Послухайте віршика.

Захотілося граку

З чорного стати білим.

Тричі мився милом,

А коли пилюку змив,

То ще більше почорнів.

- Кепське мило!-

Карка грак.

Та чи так?

Г. Бойко

- Що вирішив зробити грак?

- Чи вийшло в нього стати білим? Чому?

Грак – це птах чорного кольору з великим дзьобом. Граки прилітають до нас навесні й будують гнізда на деревах, зимувати відлітають у теплі краї.



Шпак

  • Послухайте віршика.

А ми шпаківні будували

А ми шпаківні будували

Як розпускалися садки,

До нас весною завітали

Веселі наші співаки.

І ціле літо, ціле літо

Вони співали нам пісні.

Повиростали наші діти

Такі співучо – голосні.

Г. Бойко


- Шпаки – це пташки, які мають сіро – коричневе забарвлення. Дуже гарно співають. У них невеликий хвіст,прямий дзьобик. Ці пташки можуть жити в шпаківнях, які будують люди.

Бусол

  • Цей птах полюбляє полювати на жабенят. А чому бусол може спіймати жабенят, а інші птахи – ні, як ви думаєте? (У цього птаха довгі ноги, він може ходити по воді, а інші птахи – ні.) Бусол – це велика перелітна пташка, живе поруч з людьми, іноді робить свої великі гнізда на даху будинків, на стовпах у селах та містах. Має великі крила з білим та чорним пір’ям, довгу шию, прямий довгий дзьоб та довгі ноги.


Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Підволочиський районний методичний кабінет

Скалатський дошкільний навчальний заклад

Конспект заняття для дітей старшого віку на тему:



«Якого кольору зима?»

c:\users\pc\desktop\новая папка (4)\sam_2025.jpg

Підготувала вихователь

Скалатського дошкільного

навчального закладу

Шевчишин Наталія Іванівна

Мета. Вчити дітей розуміти опис природи взимку і природних явищ у творі «Якого кольору сніг» та відтворювати їх у своїх малюнках. Закріпити знання дітей про породи дерев. Вчити дітей висловлювати свою думку правильно будувати речення. Вчити дітей виділяти смисловий центр малюнка, використовуючи контрастні кольори й прийоми композиційної виразності. Вчити накладати один шар фарби на інший.

Підготовка до заняття. Екскурсії у природу, бесіди, вивчення віршів прислів’їв.

Хід заняття

  • Діти, ми будемо говорити про чарівницю, яка сьогодні володіє природою.

  • Яка ж пора року керує сьогодні погодою? (Зима)

  • А який місяць? (Лютий)

  • Чому він має таку назву?

  • Запам’ятайте прикмети лютого.

У лютому сильні морози – коротка зима.

Довгі й товсті бурульки звисають із дахів – літо буде погоже.



(Стукіт у двері. Заходить помічник вихователя і приносить сніг у бурульку).

  • Діти, лютий почув, що ви про нього говорите і передав вам дарунок. А який, відгадайте.

(Загадує загадки про сніг і бурульку).

  • Місяць лютий прохав прийняти від нього цей дарунок, адже він передав вам те чим він багатий.

(Вихователь з дітьми бере сніг і бурульку, кладе на стіл і обіцяє дітям пізніше повернутися до цього дарунка).

  • Діти, природа, як і людина може мати свій настрій і свій характер. Вона, ніби чарівниця змінює все за своїм бажанням. Для кожної пори року у неї свої фарби.

(Розглядання картин зимового пейзажу).

  • Ви хочете стати чарівниками? Але спочатку послухайте, як В. Сухомлинський описує красу зими у своєму творі «Якого кольору сніг»,

«…Коли сходить сонце снігові замети рожеві. Це сонце забарвлює їх своїм промінням. Сонце піднімається вище й вище, небо стає синіше, а сніг сліпучо - білий. Он зайчик пробіг лісом сховався під ялинку, біля якої ріс велетень – дуб. Сонечко схилилось до заходу. Сніг стає синюватий, мов небо відбивається у блискучому дзеркалі»

  • То якого кольору сніг, коли сходить сонце? (Рожевого)

  • А ввечері він забарвлюється у який колір? (Синій)

  • Від чого залежить колір снігу? (Від сонця)

  • У вас на столах лежать листочки. Як ви гадаєте, з якого дерева?(З дуба)

  • Зараз ми всі заплющуємо очі, прикладемо листочок до вушка і послухаємо, що він розповість.

(Діти розповідають свої історії).

  • Я теж розповім, що нашепотів мені дубовий листочок. Мені листочок сказав, що йому подобається маленька ялинка, вони друзі, але взимку мусять розлучатися, тому що листочок падає на землю, а білі сніжинки падають на нього і вкривають теплою ковдрою. А ялинка як була зеленою, так і залишається, тільки на своїх розкішних гілках тримає білу хустку зі сніжинок.

  • Ось і ми з вами уявімо, що кожен із нас – маленька ялинка

(Звучить спокійна мелодія, проводиться гра «Я – маленька ялинка».

Діти присідають, немов би вони насінини).

Я – насінинка, я п'ю водичку й усміхаюся сонечку.

Я росту (підводяться), розпрямляю гілля (розводять руки в сторони).

Зі мною у таночку кружляє вітер. (Кружляють на місці).

Мене вмиває дощ. (Імітують умивання).

Щовечора я засинаю під соловейкову колискову. (Присідають ).

Мене сниться, що я всього лише ялинова насінина.


  • Недарма дубовий листочок і ялинка друзі вони, навіть схожі.

(Вихователь показує дубовий листочок, діти відповідають, що він їм нагадує).

  • Спробуймо намалювати те, про що розповів листочок.

(На блакитному аркуші паперу діти роздувають пляму чорної туші - це дуб. Листочком із дуба малюють ялинку методом прикладання).

  • У другій половині дня, діти, ми домалюємо сніг (цукром) і хмарки. А зараз повернемося до подарунка місяця лютого.

  • Що сталося зі снігом?

  • На що перетворився сніг?

  • Що швидше перетворилося на воду: сніг чи бурулька?

  • Чому?

  • А навіщо нам лютий подарував воду?

  • Правильно говорять у народі: «Зима зі снігом – літо із хлібом».

Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Підволочиський районний методичний кабінет

Скалатський дошкільний навчальний заклад

Інтегроване заняття( рідна природа і аплікація) на тему:

«В гостях у Гриба - Боровика»

Підготувала вихователь

Скалатського дошкільного

навчального закладу

Шевчишин Наталія Іванівна

Програмовий зміст: Розширити прямі контакти дітей з природою, збагачувати чуттєвий досвід дошкільників. Закріпити знання дітей про дарунки осені. Вчити розрізняти їстівні й неїстівні гриби, з'ясовувати, де саме ростуть гриби, знаходити їстівні гриби на дидактичній картині.

Розвивати навички роботи з папером і клеєм, наполегливість, самостійність. Виховувати бережне ставлення до оточуючого середовища.



Матеріал: картинки із зображенням лісу, грибів; дидактична гра «Грибна галявинка»; вбрання Гриба-Боровика; кольоровий папір, клей, скріпки.

Хід заняття:

Вихователь: Наприкінці літа й на початку осені самий час збирати гриби. Хто з вас ходив у ліс за грибами? Пропоную відправитися туди. Хочете? З чим ходять у ліс за грибами?

Діти: З кошиками.

Вихователь: У нас їх немає, але ми їх зробимо. (Вихователь разом з дітьми із заготовлених заздалегідь деталей кольорового паперу збирають «кошика», скріплюючи його деталі клеєм або скріпками).

Вихователь: Кожний зробив для себе «кошик». І тепер відправляємося в «ліс». (Під музику, виконуючи знайомі танцювальні рухи, діти йдуть по групі). От ми й у лісі . (У групі висить велика картина із зображенням дерев, кущів, пеньків, грибної галявинки, різних грибів. Оформлення лісової галявини залежить від фантазії вихователя: можна на килимі розставити картонні дерева, на підлозі розкласти намальовані або вирізані з журналів, книжок, дидактичних матеріалів гриби). Присядемо на галявинку й оглянемося навколо. Подивіться, скільки тут грибів! Розглянемо їх, а я зараз покличу гостя.

(З’являється гриб-Боровик)



Гриб-Боровик: Здрастуйте, діти! Угадайте, хто я? (Відповіді). Розглянули картинку? Яких моїх родичів ви можете назвати? (Відповіді). А як називається людина, що добре розуміється в грибах і вміє їх збирати?

Діти: Грибник.

Гриб-Боровик: Ви знаєте, як правильно збирати гриби? (Відповіді). А на які групи діляться всі гриби?

Діти: Їстівні й неїстівні.

Гриб-Боровик: Уявіть собі: ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, що це за гриб. Що ви будете робити? (Відповіді).

Вихователь: Правильно, краще такий гриб не чіпати. Він може знадобитися кому-небудь із звірів. Давайте пограємо в гру «Грибна галявинка». У ліс можна йти тільки з кошиком – це перше правило. Згодні? Слухайте уважно правило друге. Потрібно зібрати не менш трьох грибів. Їх на галявинці багато, вистачить усім. Збирайте тільки ті гриби, які знаєте, збирали раніше або бачили на картинках. За кожний знайдений і правильно названий їстівний гриб я буду нагороджувати. А ще потрібно про нього скласти розповідь. Хто розповість про всі зібрані гриби, тому я дам червоний кружечок. У кого більше правильних відповідей, у того й більше кружечків. Той і переможе.

Гриб-Боровик і діти грають у гру «Грибна галявинка». Після того, як діти зберуть всі їстівні гриби, вислухує їхні розповіді, нагороджуючи за кожне правильне завдання, підводить підсумки гри.



Гриб-лісовик: Як багато ви зібрали грибів! Що з ними можна зробити? (Відповіді).

Підсумок заняття: Проводиться заключна бесіда. Діти свої кошики з «грибами» забирають додому.

 

Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації

Підволочиський районний методичний кабінет

Скалатський дошкільний навчальний заклад


Інтегроване заняття (рідна природа і валеологія) на тему:

«Будь природі другом»

Підготувала вихователь

Скалатського дошкільного

навчального закладу

Шевчишин Наталія Іванівна

Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про характерні особливості сезонних змін у природіВчити орієнтуватись в рослинному і тваринному світі, встановлювати ланцюжок взаємозв’язку явищ в природі. Познайомити дітей з проблемою забруднення оточуючого середовища. Підвести до розуміння необхідності охорони навколишнього середовища. Розвивати спостережливість, пам’ять, увагу. Виховувати почуття радості від співпраці і спільних дій (з однолітками і об’єктами живої природи), дбайливе ставлення до лісу і його мешканців, бажання допомагати природі.

Обладнання: іграшки: зайчик, білочка, ведмедик, вовк,

Хід заняття:

Вихователь: Дітки, зараз ми з вами підемо в ліс, але він не простий, а казковий.(Вирушають до імітованого лісу).

Сонце в мандрівку нас закликає.

І про дорогу оповіщає.

Йдіть, мої любі, під ноги дивіться,

Травам і квітам ніжно вклоніться.

Несіть же їм ласку у кожній долонці.

Разом з промінням веселого сонця.

Хай же мандрівка казкою стане,

Про неї розкажете татові й мамі.

Ось ми і прийшли до лісу. Погляньте, як яскраво світить сонечко, зеленіє травичка, співають птахи, повітря прозоре та чисте. Як тут гарно. Давайте з вами повторимо правила поведінки у лісі.

-     Не шуміти!

-     Не бігати!

-     Не ламати гілочок!

Діти, а ось і пеньочки, давайте на них сядемо та послухаємо спів пташок (Слухають спів пташок, записаний на касеті). Яких ви знаєте пташок? Назвіть зимуючих пташок. Перелітних. Чи співають восени солов’ї? Де можна зустріти синичку, горобця? Чи можна побачити сову в місті? Чому? Кого називають лікарем лісу?



Вихователь: Діти, продовжуємо подорож по лісу (Чують чийсь голос. Плаче зайчик). Що це з ним? Зайчик поранив лапку. Діти, як можна допомогти зайчикові?

Повторення лікарських рослин. Підвести дітей до вирішення ситуації. (З’ясувати, яка лікарська рослина допоможе (подорожник)).

Діти лікують зайчика. Зайчик пропонує пограти в гру «Виправ помилку» (Білка живе у барлозі, заєць щебече, ведмідь гуляє всю зиму, їжак їсть півників, лисиця має голки на спині та ін).

Вихователь: Дякуємо, зайчику, тобі за гру, нам треба йти далі. До побачення! Які ви молодці, дітки, що допомогли зайчику. Тепер в нього лапка швидше заживе, і він зможе втекти від лисиці.

(Діти разом з вихователем потрапляють на лісову галявину, де накидане сміття).

– Малята, подивіться, як тут засмічено. Як ви гадаєте, хто накидав сміття? Чи можна так робити? Чому? Що потрібно зробити?  (Відповіді дітей. Прибирають сміття). Фізхвилинка

А тепер ми з вами вдихнемо чисте повітря і, щоб далі продовжити свою подорож, зробимо розминку (імітація рухів)

Пташка високо літає,

Зайчик весело стрибає,

Лис тихенько пробіжить,

Їжачок в траві сидить.

Раптом тихо жук проліз,

Чеше лапкою свій ніс.

Десь по лісу йде ведмідь…

Всіх звіряток цих любіть.



Вихователь: Діти, дивіться, а хто це сидить на пеньочку? (Відповіді дітей). Так, білочка, а чому вона сумна? В неї, мабуть, болять зубки, бо вона тримається за щічки. Що потрібно робити. щоб не боліли зуби? Скільки разів на день чистять зуби? А ви чистите зуби? Як правильно

чистити зуби? (Діти показують, потім читають):

Щоб здоровими рости,

Треба пам’ятати:

Чистить зуби два рази,

Гарно умиватись.

Щоб здоровими рости,

Треба пам’ятати:

З ранку весело вставай

І роби зарядку.

Щоб здоровими рости,

Треба пам’ятати:

Ти з природою дружи,

Буде все в порядку.

Діти, хай білочка посидить, поки в неї болять зуби, а ви їй допоможете назбирати шишок. (Проводиться естафета «Хто швидше перенесе шишки?» – біг на коротку дистанцію).

(Білочка дякує дітям за допомогу. Діти прощаються з нею і вирушають далі)



Вихователь: Діти, поки ми рухаємось далі, пригадайте прислів’я, приказки, прикмети про птахів, тварин, про ліс.

Де багато пташок, там нема комашок.

Скільки пташок, стільки пісеньок.

Ластівки літають низько над землею – буде дощ.

Ліс – багатство, бережи його.

Багато лісу–не губи. Мало лісу–бережи. Нема лісу–посади.

Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

Ліс не школа, а всіх учить.

(Назустріч дітям виходить Лісовичок).

Лісовичок: Добрий день! Малята, я дуже радий вас бачити у своєму лісі. Ви мене впізнали? Так, я – Лісовичок. Всю прогулянку по лісу я був поруч з вами. Я бачив, як ви допомогли зайчику, білочці, як очистили галявинку від сміття. Ви показали, що знаєте, як потрібно поводити себе у лісі. А чи знаєте ви, кого ховає ліс? (Називають тварин, які живуть у лісі, комах, пташок). Яке повітря в лісі? Чому воно таке? Яке повітря у вашому місті? Чому? Як ви можете допомогти природі у своєму місті? Молодці, гарно відповіли на запитання. Ви справжні друзі природи.

Вихователь: Як швидко плине час! Треба повертатись до дитячого садка

Лісовичок: До побачення, любі діти! На прощання хочу вам сказати:

Дерево, травичка, квітка і пташка

Не завжди вміють захищатись.

Якщо будуть знищені вони –

На планеті ми залишимось самі.

Любіть природу! Бережіть її!

– А ось вам дарунки від мене і лісових друзів.

  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка