Спостереження за вживанням прикметників для всебічної



Скачати 103.5 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір103.5 Kb.
Автор : Куреда Світлана Михайлівна

вчитель початкових класів

вищої кваліфікаційної категорії

Яготинської СЗОШ І-ІІІ ступенів №2



Розробка уроку

української мови.

4 клас
Тема : Спостереження за вживанням прикметників для всебічної

характеристики предметів.


Мета : Систематизувати знання учнів про прикметник як частину

мови ; розвивати вміння вживати прикметники для всебічної

характеристики предмета, для повнішого розкриття думки;

виховувати почуття товариськості, бережливе ставлення до

живої природи.

Обладнання : Картинки із зображенням білочки і дятла, штучна

ялинка, ялинкові прикраси, ілюстрація зимового лісу,

картки до таблиці « Асоціативний кущ », картки для

«Роботи в групах», сигнальні картки.



Хід уроку
І.Організація класу до роботи.
― Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Добрий день, діти!

Мене звати ― Світлана Михайлівна. Сьогодні на уроці ми будемо працювати разом.

Сіли.

Стали, дітки, всі рівненько,



Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Девіз уроку :

На уроці рідну мову

Зараз будемо вивчать.

Розберемо кожне слово,

щоб її нам краще знать.

Бо вона така чарівна,

мелодійно так звучить …

Поміж мовами царівна,

Як її нам не любить,

Можем ми осиротіти

як не будем мову знать.

Українську мову,діти, будем

добре ми вивчать !

― Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку ?

― Дуже приємно, що ваш настрій співпадає з девізом уроку.

Я сподіваюсь, що наша сьогоднішня співпраця принесе гарні

результати і задоволення.
ІІ.Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.


  1. Мозковий штурм ( Гра «Сніжка» )

― Яку частину мови ви вивчаєте ? ( Прикметник )

― Щоб пригадати вивчене, ми пограємо в гру «Сніжка», адже зараз надворі зима.

( Вчитель говорить запитання і кидає «сніжку» учневі, а учень ловить і дає відповідь на запитання ).
Перелік запитань
― Що таке прикметник ? ( Прикметник – це частина мови)

― Що виражає прикметник ? ( Прикметник виражає ознаку предмета)

― На які запитання відповідає прикметник ? ( Прикметник відповідає на питання : який? яка ? яке? які? )

― Як змінюються прикметники ? ( Прикметники змінюються за числами, відмінками, відмінками, а в однині – і за родами)

― З якою частиною мови прикметник найчастіше зв’язаний у реченні ? ( У реченні прикметник найчастіше зв’язаний з іменником)

2.Перевірка домашнього завдання

― Що було задано додому ?

― Чи всі справились із завданням ?

Назвіть прикметники, поставте до них запитання.

― Підсумок.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
― А зараз у зошитах запишемо число, класна робота.

― А далі : Урок продовжим без зупинки

з каліграфічної хвилинки.



Пп Нн Нов виш ня з віл

Під Новий рік вишня зацвіла

(Наголосити на посадку під час письма )


― Діти, яке свято зими ми чекаємо з нетерпінням ?

― Як ви розумієте зміст записаного речення ?

― Тка, дійсно, всі ми чекаємо Новорічне свято – свято надій і сподівань.

― Без чого воно неможливе ?

Згідно з новорічними традиціями, кожна родини прикрашає свою оселю Новорічною ялинкою. Цю традицію запровадив цар Петро І у 1700 році.

Але так було не завжди. У сиву давнину наші предки – словяни зустрічали Новий рік із вишнею.

Ще з осені молоденьку вишеньку садили у велику дерев'яну діжку.

З настанням холодів вишеньку заносили до хати і старанно доглядали за нею. І під Новий рік вишенька зацвітала біло-рожевим цвітом. Яке було то щастя для родини !


1. Метод «Асоціативний кущ»






Новий рік







Дід Мороз




смачні мандарини




веселі хороводи




Чарівна

снігурочка









Зелена ялинка




Зимові ігри,

розваги








Солодкі

подарунки





ІV.Оголошення теми ы завдань уроку.
Отже, скоро Новий рік! де ж нам взяти ялинку ?

― Звичайно, ялинку можна придбати на базарі. Але для цього потрібні кошти.

― То, може піти до лісу ? !

― Сьогодні на уроці ми вирушаємо у подорож до лісу на пошуки ялинки. Під час походу ми будемо вчитися використовувати прикметники для характеристики іменників, будемо розвивати своє вміння вживати прикметники у мовленні для повнішого розкриття

думки.

А урок наш буде незвичайним !


V.Вивчення нового матеріалу.
1.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
― Подорожуючи, ми повинні навчитися :

  • Добирати до іменника прикметники, які б характеризували предмет з різних сторін

  • Утворювати словосполучення іменників з прикметниками

  • Закріплювати знання про прикметник, як частину мови

  • Будемо вчитися працювати разом усім класом, в групах і самостійно.




  1. Відгадування загадок.

― Нелегко мандрувати зимою лісом, коли всі стежки замело білим снігом.

І ось перше випробування, яке приготував нам ліс :
Відгадування загадок :


  1. Білий, а не цукор

М'який, а не вата,

Без ніг, а йде…………..( Сніг )


― Які прикметники допомогли вам відгадати загадку ?

( Білий, м'який )




  1. Улітку – лагідний,

Узимку – холодний,

Восени – пронизливий,

Навесні – теплий…………( Вітер )
― Які прикметники в цій загадці допомогли вам ?

( Лагідний, холодний, пронизливий, теплий )




  1. Тепле, лагідне з неба сміється,

Яскраве проміння на землю ллється……….( Сонечко )
― За допомогою яких слів-прикметників ви здогадалися ?

( Тепле, лагідне, яскраве )




  1. Технологія « Робота у групах »

( На аркушах паперу, які передаються по ряду, діти добирають прикметники до відгадок )
― А зараз ми звернимося до таблиці і пригадаємо, які ознаки може виражати прикметник. ( Робота з таблицею )
― А тепер, працюючи в групах, ви підберете прикметники до слів-відгадок.

І група. Сніг (Білий, м'який, пухнастий, холодний, сяючий)

ІІ група. Сонечко. ( Тепле, лагідне, привітне, ніжне, ясне, зимове, літнє.

ІІІ група. Вітер. ( Лагідний, холодний, пронизливий, теплий, осінній, сильний )


Підсумок :
― Чи вдалося підібрати вам прикметники, щоб охарактеризувати сніг, вітер і сонечко ?

― З першим випробування ви справилися.





  1. Самостійна робота за підручником ( ст. 21 , вправа 245 )

― Діти, ви вже знаєте, що ліс – місце проживання багатьох диких звірів. А ось і один із його мешканців. Ви впізнаєте цю тваринку, якщо відгадаєте загадку :

Загадка

Що за дивна непосида

На стежину шишки кида ?

З гілки скік та скік на гілку.

Ви впізнали ? Та це ж … ( Білка )
― А які прикметники можна підібрати до іменника білка ?

Білка (яка ?) ( Пухнаста, руденька, маленька, непосидюча …)


Чомусь білочка не хоче, щоб ми йшли до лісу по ялинку і пропонує нам попрацювати нам по підручнику Вправа 245, ст. 121.
― Прочитайте, будь ласка, завдання до вправи.

― Що потрібно зробити у вправі ?

― Давайте розглянемо зразок, що на ст. 122.

― Виконаємо цю вправу самостійно по варіантах. До першого і другого іменника будуть підбирати прикметники учні першого варіанту, а до третього і четвертого іменника – учні другого варіанту.

( Перевірка – фронтальна )
Підсумок :

― Молодці. Добре попрацювали.


Оцінювання.
Фізкультхвилинка.
― А що це за стукіт у лісі лине ?

Та це ж дятел ( Вчитель вивішує на дошку картинку із зображенням дятла )

Дятел дзьобом дуб лікує

І дупло собі майструє

«Раз, два, три, чотири, п'ять –

Час прийшов відпочивать.»


Вище руки підніміть

І спокійно опустіть

Розведіть їх в сторони,

Сплесніть, діти, тільки раз.

Й за роботу – все гаразд.


  1. Робота в парах ( вправа 247, ст. 122 )

― Дятел – трудолюбива пташка. Він рятує ліс від шкідливих комах, короїдів, гусені. Нам дятлик пропонує теж попрацювати і виконати творчу вправу 247 на ст. 122. Прочитайте завдання до цієї вправи.


― Із прийменником « з » ми утворим словосполучення іменника з прикметником разом і запишемо його на дошці.

― А з іншими прийменниками ви утворите словосполучення самостійно, працюючи у парах. Працювати потрібно удвох, спілкуючися пошепки.


Підсумок
Оцінювання.


  1. Підбір прикметників до іменника «ялинка» (запис робиться на дошці і в зошитах).

― Нарешті, ми знайшли ялинку.

― Яка ж вона гарна, справжня лісова красуня !

― А які можна дібрати прикметники, щоб охарактеризувати ялинку ?

( ялинка яка?) ( Молоденька, чудова, струнка, зелена, пухнаста, приваблива, засніжена, срібляста)
7. Інсценування вірша «Ялинка» О. Олесь
― Ой, а що це сталося ?

― Діти, виявляється не тільки нам потрібна ялинка.

Учні показують інсценування до вірша «Ялинка»

Діючі особи : хлопчик і зайчик.

Раз я взувся в чобітки,

Одягнувся в кожушинку,

Сам запрягся в саночки

І поїхав по ялинку
Ледве я зрубати встиг,

Ледве став ялинку брати,

А на мене зайчик – плиг !

Став ялинку віднімати.


Я – сюди, а він – туди …

« Не віддам, - кричить, нізащо !

Ти ялинку посади,

А тоді рубай, ледащо !


Не пущу, і не проси !

І цяцьками можна гратись :

Порубаєте ліси –
Ніде буде і сховатись.
А у лісі скрізь вовки,

І ведмеді, і лисиці,

І ворони, і граки,

І розбійниці – синиці».


Страшно стало… « Ой, пусти!

Не держи мене за поли!

Бідний зайчику, прости –

Я не буду більш ніколи !»


Низько- низько я зігнувсь,

І ще нижче скинув шапку…

Зайчик весело всміхнувсь,

І подав сіреньку лапку.

Зайчик : ― Діти, не знищуйте ялинок, не рубайте їх. Постоїть зрубана красуня у вас вдома кілька днів, а потім ― на смітник.
Хлопчик : ― А щоб виросла така ялинка, треба чекати 8 – 10 років.
― Ця ялинка ― штучна, але зовсім схожа на справжню, живу, що росте в лісі. Але на ній чогось бракує ? ( іграшок)
― Діти, давайте прикрасимо нашу ялинку. Зайчику, допоможи мені .

( Зайчик роздає ялинкові іграшки по одній на парту)




  1. Гра «При красимо ялинку»

( Діти описують іграшку, яка лежить на парті, а потім вішають її на ялинку)

Кулька ( яка ?) кругла, синя, блискуча, яскрава.

Зірочка ( яка ?) сяюча, яскрава, червона

Рибка ( яка ?) золота, морська

Дощик ( який ?) сріблястий, пухнастий
― Тепер наша ялинка схожа на новорічну.

VІ . Підсумок уроку
― Наш урок підходить до кінця.Яку частину мови ми продовжували вивчати на уроці?
Бліц-тест


  1. Прикметник - це частина мови, яка

а) означає назву предмета;

б) називає ознаку предмета;

в) означає дію предмета.

2. Прикметник змінюється за :

а) числами, відмінками, родами (в однині);

б) числами, часами;

в) родами, відмінками.

3. Познач рядок, у якому всі слова є прикметники :

а) Щирість, речення, доброта;

б) танцювати, посміхається, малюють;

в) шкільне, зимовий, барвиста.
― Ми виконали всі завдання нашого уроку.

― Яке завдання вам сподобалося найбільше ?

― Чи зберігся у вас гарний настрій ?

― Це найголовніше ! Гарний настрій – це запорука успіху !



― Ну, а які ж сьогодні у нас успіхи ? ( Оцінювання роботи учнів на уроці)
VІІ. Домашнє завдання ст. 122, вправа 248 ( списати, підкреслити сполучення іменника з прикметником.)






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка