Сторінки життя і творчості М. В. Гоголя. Письменник і Україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»



Скачати 90.79 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір90.79 Kb.
Старорафалівська ЗОШ І – ІІІ ступенів

Сторінки життя і творчості М.В.Гоголя.
Письменник і Україна.
Історична основа повісті «Тарас Бульба»

Підготувала і провела

вчитель світової літератури

Олесюк В.А.

2012 р.

Тема. Сторінками життя і творчості М.В.Гоголя. Письменник і Україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»
Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю М.В.Гоголя, показати зв’язок письменника з України; розпочати роботу над історичною повістю М. Гоголя «Тарас Бульба», визначити жанр і тему твору; удосконалювати навички вдумливого, виразного читання; розвивати артистичні здібності, навички зв’язного мовлення, увагу;

виховувати почуття гордості за приналежність до української нації, любов до письменника.


Обладнання: портрет М.В.Гоголя, підручник, бібліотечка творів письменника, слайди, тестові завдання.

засвоєння нового матеріалу.


Очікувані результати.

Після уроку учні повинні знати:

• біографію М.В.Гоголя;

• зв’язок письменника з Україною; • історичну основу і тему твору М.Гоголя «Тарас Бульба».

Після уроку учні повинні вміти:

• виразно і вдумливо читати текст;

• зв’язно висловлювати думку;

• реалізувати власні артистичні здібності.


Методи, форми, прийоми роботи: інтерв’ю з письменником, бесіда, діалог, уявна подорож, перегляд уривка із фільму «Тарас Бульба».
ХІД УРОКУ

Ніхто глибше не заглянув в душу народної

української пісні, ніж Гоголь.

Олесь Гончар



І. Організаційний момент.

ІІ. Мотиваційний етап.

1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Вчитель. Пролунав дзвінок і сповістив про те, що розпочався урок. Сподіваюсь, що ви прийшли сьогодні на урок з гарним настроєм?

І ми разом успішно пройдемо усіма сходинками уроку. Давайте зігріємо душі один одного добрими словами. Я приєднуюсь до ваших теплих слів, і від себе бажаю вам душевної гармонії.

1

ІІІ. Етап визначення мети та планування уроку.

1. Оголошення теми уроку.

Вчитель. Запишіть в зошит, будь ласка, тему та епіграф до уроку. –Скажіть, чи відома для вас тема? ( Відповіді учнів).

У кожної людини неповторний життєвий шлях. Яким же був шлях одного з великих сучасників Пушкіна, гордості нашої літератури М.В.Гоголя – людини, яка любила Україну, її природу, героїчне минуле, а понад усе – поетичний світ українських легенд, народних пісень, живого народного слова.

–Зачитайте і поясніть, як ви розумієте епіграф?

Вчитель. Саме в пісні розкривається душа українського народу.

–Скажіть, будь ласка, чому ми на урок світової літератури вдягнули вишиванки?

2. Ознайомлення з очікуваними результатами, доповнення учнів.





ІV. Засвоєння нового матеріалу.

1.Вчитель. Вивчати творчість Миколи Гоголя ми будемо протягом семи уроків, а 19 грудня напишемо контрольну роботу, яка буде складатися з тестових завдань І-ІІ-ІІІ-ІV рівнів. І сьогодні наш перший урок.



2

Давайте уявно перенесемося в студію каналу «1+1» на телепередачу «Відомі постаті» і запросимо в гості самого Миколу Васильовича Гоголя. А наша журналістка візьме у письменника інтерв’ю.

Під супровід старовинного українського музичного інструмента бандури.

2. Інтерв’ю з письменником.



Журналіст. Миколо Васильовичу, розкажіть, будь ласка, про своє

дитинство, родину.


Гоголь. Народився я 20 березня 1809 року в с. Великі Сорочинці на Полтавщині. Невдовзі родина переїздить у с. Василівку, де і минуло моє дитинство. Батько, Василь Панасович Гоголь, був поміщиком. Мама, Марія Іванівна, завжди вірила і підтримувала мене. Саме вона ввела мене у чарівний світ українського фольклору, часто розповідала казки, легенди, співала народні пісні.
Журналіст. У яких навчальних закладах Вам пощастило навчатися?

3

Гоголь. Початкову освіту здобув удома, коли підріс відправили навчатися до Полтавського училища, згодом вступив до Ніжинської гімназії вищих наук.




Журналіст. З вашого дозволу, ми згадаємо, як про Вас відгукуються ваші учителі та друзі по гімназії.

«Ніби зараз бачу цього білявого юнака в сірому сукняному пальто,– згадує вчитель латини, – з довгим … волоссям, мовчазного… з ледачкуватим поглядом і досить незграбною ходою». Про ваш мовчазний характер говорили й однокласники: «Гоголь поводився тихо навіть тоді, коли його ображали». «Відповідати на образи? А хто сказав, що я їх приймаю? Я вважаю себе вищим за всі образи ».


Гоголь. Саме навчаючись у гімназії, починаю писати свої перші літературні твори, захоплююсь малюванням, театром беру участь у виставах.
Журналіст. Як складається ваше подальше життя.

4

Гоголь. У 1828 році переїжджаю до Санкт-Петербурга. Деякий час працюю викладачем історії в Патріотичному інституті і служу вихователем у дворянських сім’ях.

Журналіст. Вибачте, що Вас перебиваю, але, я думаю, Вам буде цікаво послухати спогади ваших підопічних.

«Уроки Гоголя нам дуже подобалися. Вони були зовсім не схожі на інші: ми чули багато нового, цікавого, хоча часто все це не особливо стосувалося теми. Окрім того, Гоголь з будь-якої нагоди розповідав багато анекдотів і сам простодушно реготав разом з нами».


Гоголь. У цей період плідно працюю над прозовими творами. Згодом виходить перша збірка «Вечори на хуторі біля Диканьки». Твори набувають великої популярності не лише серед молоді, але й творчістю захоплюється сам Олександр Пушкін.

Журналіст. Давайте послухаємо, спогади ваших російських друзів по перу.

Російський письменник Микола Чернишевський пізніше сказав з цього приводу: «Приємно згадати, що першим визнав Гоголя, першим заговорив про нього в пресі Олександр Пушкін, людина, яка… була найвизначнішим нашим письменником ».


Журналіст. Миколо Васильовичу, що ще можете нам розповісти про свою письменницьку діяльність.

Гоголь. У 1835 році в Петербурзі виходить наступна моя збірка творів під назвою «Миргород». Центральне місце в ній посіла повість «Тарас Бульба», над якою я працював майже десять років. Багато часу приділяв, опрацьовуючи історичні джерела, козацькі літописи та архівні документи, збиранню народних пісень і дум про добу козаччини. Завів велику книгу, до якої записував особливо цікаві слова, легенди, народні пісні.

Повість «Тарас Бульба»— це один з найдовершеніших моїх творів. Перед читачами постає жива, яскрава історія українського народу, його боротьба за національну незалежність. У цій боротьбі гартувались могутні характери, міцні натури українських козаків, які приваблюють своїм героїзмом і безмежною любов’ю до рідної землі. Саме у Санкт-Петербурзі пишу оповідання, повісті, п’єси такі, як: «Ревізор», « Мертві душі» та інші.

5
Журналіст. Ви довгий час проживали у Петербурзі . Чи не виникала думка повернутися на батьківщину.
Гоголь. Бажання з’являлося постійно. Мріяв всією душею повернутися в Київ, щоб ще більше поринути в світ життя свого народу. Але побажанню не судилося здійснитись. Мені відмовили. Я змушений заробляти на прожиття, тому влаштовуюсь в Петербурзький університет викладачем історії середніх віків. За свою роботу в університеті я одержав іменний подарок від імператриці – це діамантовий перстень. Однак роботу в університеті залишаю, щоб продовжити письменницьку діяльність.

Журналіст. Ваші твори, Миколо Васильовичу, справили величезний вплив на багатьох письменників, а сатира набула подальшого розвитку в російській та українській літературі.

Олександр Полторацький присвятив Вам трилогію «Повість про Гоголя». За сюжетом гоголівського «Тараса Бульби», Михайло Старицький написав п’єсу, композитор Микола Лисенко створив оперу. Євген Кибрик, Микола Дерегус намалювали ілюстрації до повісті «Тарас Бульба».

Щиро дякую Вам за відверту розмову. Було дуже приємно з вами поспілкуватися. До нових зустрічей.

3.Еврестична бесіда.

–Що вас захопило в біографії письменника?

–Чи доцільно вважати М.Гоголя українським письменником?


4. Робота над повістю «Тарас Бульба».



Вчитель. Ми знову переконуємось, що таки М. Гоголь є українським письменником. І нам потрібно гордитися, що М.Гоголь народився саме на нашій українській землі. Про те, що письменник любив Україну, ми пересвідчимось вкотре, коли прочитаємо історичну повість М. Гоголя «Тарас Бульба». –Давайте пригадаємо, чи вивчали ви вже історичні повісті? –Розгорніть свої літературознавчі словнички і пригадайте, що таке історична повість?

Вчитель. Запишіть тему твору.

6
Тема: Героїчна боротьба українських козаків проти чужоземців.

У повісті «Тарас Бульба» М.Гоголь відтворюю події 15 ст. Письменник зосереджує увагу не лише на історичних подіях, але й показує побут, звичаї, захоплення козаків, взаємні стосунки між собою.

Головного героя повісті Тараса Бульбу літературознавці та історики часто порівнюють із гетьманами України: Б.Хмельницьким, П.Сагайдачним, І.Мазепою. Це свідчить про великий героїзм Тараса Бульби.

Вчитель. Читати текст ми будемо за ролями. Ролі будете озвучувати ви. Читаючи текст, підкресліть незрозумілі, маловідомі слова у творі. Словникова робота.

Козак --- вільна людина.

Патріот --- людина, яка віддано любить свою Батьківщину.

Бурса --- чоловіча духовна школа.

Свитка --- старовинний довгополий верхній одяг з домотканого грубого полотна.

Горацій --- давньоримський поет, який жив до нашої ери.

Унія --- спроба поєднати православну і католицьку церкви під владою Папи Римського.



7
–Яким ви уявляєте Тараса Бульбу?

Вчитель. У квітні місяці 2009 року до 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя у Росії виходить фільм Володимира Бортка «Тарас Бульба». Головну роль Тараса Бульби зіграв наш український актор Богдан Ступка.

Перегляд фільму «Тарас Бульба» (5хв.)

–Що вам найбільше сподобалося у фільмі? –Чи вдало зіграв Богдан Ступка роль Тараса Бульби?

V. Підсумок уроку. Тестові завдання «Життя і творчість М.В.Гоголя».

1. Де народився Микола Гоголь? А. У Сорочинцях. Б. Ніжині. В.Полтаві.


2. У якому селі минуло дитинство письменника? А. Ніжині. Б. Сорочинцях. В. Василівці.
3. Яка з книг принесла славу М. Гоголя?

А. «Миргород». Б. «Вечори на хуторі біля Диканьки». В. «Мертві душі».


4.У якому навчальному закладі письменник здобув освіту? А.В Полтавському училищі. Б. Ніжинській гімназії. В. Київській академії.
5.Історична повість це… . А.Невеликий за обсягом твір з напруженим змістом. Б. Середній за обсягом твір, в основу якого покладено історичні події. В.Великий за обсягом твір, в якому багато сюжетних ліній.
6. Назвіть твори, які належать М. Гоголю. А. «Тара с Бульба», «Мертві душі», «Ревізор».

Б. «Мертві душі», «Айвенго», «Ревізор». В. «Тарас Бульба», «Ревізор», «Рукавичка».


7. Тема повісті «Захар Беркут» . А. Героїчна боротьба українського народу проти чужоземців. Б.Історія родини Тараса Бульби. В.Історія кохання Андрія.

8

8.Хто з акторів виконує роль Тараса Бульби в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». А.Остап Ступка. Б. Тарас Томенко. В.Іван Франко.



(За кожну правильну відповідь 0 5б.)

Провести взаємоперевірку. Оцінити.




Вчитель. Повернемося до завдань, які ставили на початку уроку, чи вдалося нам виконати їх.

VІ. Оцінювання.
VІІ.Домашнє завдання.

1. Прочитати твір «Тарас Бульба» ст.121-123.



2. Скласти тестові запитання до прочитаного тексту твору І-ІІ, І-ІІ-ІІІ рівнів.



9


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка